Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Święto pasterskie w Majscowej

9
Stowarzyszenie Folklorystyczne „Wrzos” przy współudziale wójta gminy Dębowiec zorganizowało II Święto Pasterskie. Impreza, która odbyła się  w sobotę, 24 października miała na celu przypomnienie dawnych zwyczajów i obrzędów pasterskich. Przy tej okazji odbyła się także degustacja i konkurs na najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka, sera, kapusty. I miejsce zajęła kapusta z grochem przygotowana przez KGW z Krempnej.





- Celem imprezy jest krzewienie tradycji i kultury, tej która bierze początek z naszych stron. Pomysł padł ze strony Stowarzyszenia Folklorystycznego „Wrzos”, bo panie współpracują z Markiem Mroczką, który ma duże ilości owiec. To ich zainspirowało do zorganizowania tego święta, właśnie po to by wspomnieć, że ludzie od dawna zajmowali się wypasaniem owiec, czy krów na naszym terenie – mówi Zbigniew Staniszewski, wójt gminy Dębowiec.


Jak podkreśla regionalistka Agata Pucykowicz, to spotkanie służy nie tylko wspomnieniom o dawnych obrzędach pasterskich. – Staramy się nadać też inny wymiar - chcemy  nauczyć się czegoś o zwyczajach, a jednocześnie chcemy promować zdrową, zwyczajną wiejską kuchnię.








W święcie uczestniczyły 4 gminy: Dębowiec, Osiek Jasielski, Jasło i Krempna. Koła gospodyń wiejskich z poszczególnych miejscowości przygotowały do degustacji potrawy regionalne, które oceniała komisja konkursowa. - Przy ocenie potraw braliśmy pod uwagę wygląd estetyczny, walory smakowe i oryginalność potrawy. Konkurs ma propagować zdrową żywność i uważam, że kultywowanie czegoś takiego spowoduje, że ludzie wrócą do tradycyjnego gotowania. Jest to i zdrowsze i smaczniejsze, mimo, że pracochłonne – mówi Andrzej Kowalik, cukiernik, członek jury.


(omega)
Reklama

Komentarze: 9

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Uczestnik+milka
dnia 27.11.2009, 11:28 · Zgłoś
Boshe jacy dziennikarze tu pracują? Krempna robiła groch z kapustą i to ta potrawa zdobyła pierwsze miejsce bo była naprawde dobra!!! Gdzie sprostowanie??? Miało być i nie ma!!!W Podkarpaciu było opisane zgodnie z prawdą. Przepraszam za krytyke dziewczyny z krempnej, niedoinformowanie robi swoje a wy pokazałyście się na medal ;) jesteście wielkie!
Odpowiedz
0
@ Laura Diaz
dnia 27.10.2009, 08:03 · Zgłoś
"jest to i zdrowsze i smaczniejsze, mimo, że pracochłonne "

No to teraz wszystkie panie domu do kuchni i lepimy pierogi na wyścigi:-D
Odpowiedz
0
@ Zbyszek
dnia 26.10.2009, 19:58 · Zgłoś
Ale widać zadowolenie i zaszczyt być przez tego pana S.Z.odznaczanym.
Odpowiedz
0
@ Uczestnik
dnia 26.10.2009, 12:06 · Zgłoś
Coś mi tu nie gra, były dużo smaczniejsze potrawy niż ta zupa a zupa była niedobra. Pomyłka czy cuś?????
Odpowiedz
0
@ milka
dnia 26.10.2009, 12:04 · Zgłoś
Przecież ta zupa była niedobra, bez smaku, ziemniaki ogromniaste i niedogotowane feeeee
Odpowiedz
0
@ kazek!
dnia 26.10.2009, 09:52 · Zgłoś
Czegoś tu nie rozumie. A gdzie gratulacje dla pozostałych? Czyżby ruszała kampania wyborcza?
Odpowiedz
0
@ dokal
dnia 25.10.2009, 17:15 · Zgłoś
(...) Jak przy współudziale wójta Dębowca? On jest tylko reprezentantem Gminy , (...) prosze pisać ,, że przy współudziale Gminy !!! Chyba , że Pan Staniszewski ze swoich pieniędzy ufundował część imprezy.
Odpowiedz
0
@ Kazimierz
dnia 25.10.2009, 17:13 · Zgłoś
Gratulacje dla Wójta za podtrzymywanie tradycji.
Pozdrawiam
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 25.10.2009, 15:55 · Zgłoś
fajne laski
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.