Święto policji w Jaśle. Komendant Woźnik: Nawet wtedy, gdy zdejmujemy mundur zawsze jesteśmy na służbie.
Na co dzień ściągają przestępców, ale przede wszystkim czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Jasielscy policjanci, bo o nich mowa, zostali docenieni przez swoich zwierzchników za profesjonalizm, skuteczność i uczciwość. Święto policji w 91. rocznicę jej powstania było okazją do wręczenia awansów oraz odznaczeń tym najbardziej zasłużonym. 93 funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle otrzymało nominacje na wyższe stopnie służbowe: 5 w korpusie oficerskim, 56 w korpusie aspiranckim i 32 oficerów. Zostali wyróżnieni również przez przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, ale swoją nagrodę za osiągnięcia w służbie na rzecz społeczności lokalnej przyznał także samorząd jasielski. Otrzymał ją dzielnicowy aspirant Wiesław Sitnik.
- Nasz zawód jest wyjątkowy, nieporównywalny z innymi profesjami. Nawet wtedy gdy zdejmujemy mundur zawsze jesteśmy na służbie. Jesteśmy zawsze zobowiązani do reakcji na łamanie prawa oraz do niesienie pomocy tym, którzy jej oczekują. Być policjantem to stać nie tylko na straży spokoju i bezpieczeństwa, ale również być gotowym, by nieść pomoc nawet z narażeniem zdrowia i życia. Czynimy i czynić będziemy wszystko by sprostać oczekiwaniom tych, których chronimy – obiecywał podczas uroczystości Robert Woźnik, komendant Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.
Jednocześnie podkreślił, że dzięki pracy policjantów, pracowników policji oraz partnerów Jasielskie pozostaje jednym z najbezpieczniejszych powiatów województwa.
- Jasło plasuje się bardzo wysoko nie tylko w rankingach statystycznych województwa podkarpackiego, ale także w statystkach krajowych. To wasza zasługa, że nie szczędząc sił i czasu wolnego, poświęcacie się społeczeństwu ziemi jasielskiej. Dawaliście wielokrotnie przykład w ostatnim okresie, że jesteście gotowi zostawić nawet swoje poważne sprawy i iść z pomocą poszkodowanym. Mówię to o powodzi majowej i czerwcowej, mówię tutaj o czynnościach towarzyszących katastrofie smoleńskiej, gdzie widzieliśmy duże zaangażowanie waszych służb w przygotowanie pogrzebu senatora Zająca. Za to wszystko co zrobiliście chciałabym podziękować w imieniu kierownictwa – powiedział Kazimierz Mruk, pierwszy Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji
Ostatnie sondaże przeprowadzone w kwietniu 2010 roku wskazują, że pracę policji dobrze ocenia niemal 3/4 Polaków. Wg tych badań to Podkarpacie jest jednym z tych regionów, w którym praca policjantów oceniana jest najlepiej. - Do tego przyczyniają się starania jasielskich policjantów. O wysokim poziomie tej pracy świadczy to, że w roku ubiegłym na terenie naszego powiatu ograniczono poziom przestępczości w największym stopniu szkodliwej społecznie – o charakterze kryminalnym – przypomniał komendant Woźnik.
Liczba przestępstw w tej kategorii, w 2008 roku wyniosła 1012, a już w roku ubiegłym zanotowano ich o prawie 100 mniej, bo 915. – Był to najwyższy poziom wykrywalności w ciągu ostatnich sześciu lat - podkreśla z dumą komendant KPP w Jaśle.
Zaznacza jednak, że każdy kolejny dzień to nowe i trudniejsze zadania. - Nie tylko nasi przełożeni, ale mieszkańcy ziemi jasielskiej oczekują od swojej policji więcej. Dlatego profesjonalizm, skuteczności, uczciwe i rzetelne wykonanie szlachetnej misji służenia społeczeństwu to na obecną chwilę najważniejsze zadania - dodaje na zakończenie.
Święto było także okazją do poświęcenia dwóch samochodów marki Kia Ceed, o które wzbogaciła się jasielska policja. Nowe radiowozy trafiły do komisariatów w Dębowcu i Osieku Jasielskim, a zakupione zostały przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie wspólnie z samorządami: gminą Jasło, Dębowiec i Osiek Jasielski.
Katarzyna Pacwa-Wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl
Poniżej lista awansowanych funkcjonariuszy.
Na podinspektora policji został awansowany nadkomisarz Zbigniew Mijal. Stopień nadkomisarza otrzymał komisarz Robert Gomułka, natomiast na podkomisarza awansowani zostali: aspirant sztabowy Bogdan Filip, aspirant sztabowy Jacek Krzyżak oraz młodszy aspirant Łukasz Gliwa. Aspirantem sztabowym został starszy aspirant Artur Grzelak, natomiast nominacje na starszego aspiranta policji otrzymali: aspirant Jacek Berowski, aspirant Andrzej Stygar, aspirant Adam Tatar oraz aspirant Tomasz Zając.
Awanse na aspiranta policji otrzymali: młodszy aspirant Karol Bochnia, młodszy aspirant Marek Dąbrowski, młodszy aspirant Jerzy Faber, młodszy aspirant Piotr Frankiewicz, młodszy aspirant Robert Gomuła, młodszy aspiranta Marcin Gustek, młodszy aspirant Paweł Korczykowski, młodszy aspirant Krzysztof Kościołko, młodszy aspirant Marek Krowicki, młodszy aspiranta Krzysztof Machowski, młodszy aspirant Marek Machowski, młodszy aspirant Marek Musiał, młodszy aspirant Mieczysław Musiał, młodszy aspirant Piotr Nosek, młodszy aspiranta Lucjan Okarma, młodszy aspirant Maria Osiewalska, młodszy aspirant Robert Osiewalski, młodszy aspirant Piotr Pacana, młodszy aspirant Adam Pałka, młodszy aspirant Leszek Placek, młodszy aspirant Piotr Polar, młodszy aspirant Wiesław Rogowski, młodszy aspirant Janusz Sanicki, młodszy aspirant Wiesław Sitnik, młodszy aspiranta Robert Szot, młodszy aspirant Wojciech Weber, młodszy aspirant Mariusz Wojnar oraz młodszy aspirant Ryszard Żurawski.
Stopień młodszego aspiranta otrzymali: sierżant Agnieszka Bachórz, sierżant sztabowy Ryszard Borsa, starszy sierżant Adam Czajka, starszy sierżant Marcin Dziedzic, sierżant sztabowy Jan Grzyb, sierżant sztabowy Andrzej Jarek, sierżant Marcina Kras, starszy sierżant Marcin Kwiatkowski, starszy sierżant Jordan Leśniak, sierżant sztabowy Adam Łach, sierżant Łukasz Machowski, sierżant sztabowy Edward Misiołek, sierżant Jacek Mroczka, sierżant Paweł Ochałek, sierżant Marcin Przebięda, starszy sierżant Bogdan Szota, sierżant Łukasz Szot, sierżant sztabowy Bartłomiej Świerczek, sierżant Arkadiusz Wickowski, sierżant MariuszWiniarski, starszy sierżant Piotr Wojtunik oraz sierżant Robert Zoła.
Starszym aspirantem został aspirant Andrzej Zajdel, a sierżantem sztabowym: starszy sierżant Marcin Lawera, starszy sierżant Piotr Wieczorek, starszy sierżant Paweł Wojdyła.
Awanse na starszego sierżanta policji otrzymali: sierżant Marcin Andrzejak, sierżant Janusz Bizon, sierżant Krzysztof Bylinowski, sierżant Przemysław Ciekielski, sierżant Sebastian Czech, sierżant Łukasz Długosz, sierżant Daniel Jeleń, sierżant Edyta Maziarz, sierżant Anna Palcar, sierżant Tomasz Pierzchała, sierżant Andrzej Pilch, sierżant Mariusz Reczek, sierżant Grzegorz Smagacki, sierżant Katarzyna Soboń, sierżant Jerzy Szot, sierżant Sławomir Świszcz, sierżant Agnieszka Wilk, sierżant Mieczysław Wójcik.
Nominacje na sierżanta policji otrzymali: posterunkowy Łukasz Brej, posterunkowa Joanna Garbacik, posterunkowy Sławomir Gucwa, posterunkowy Michał Kąkol, posterunkowy Damian Kiciliński, posterunkowa Edyta Koś, posterunkowy Adam Solecki, posterunkowy Mirosław Wojdyła, posterunkowy Tomasz Wojdyła, posterunkowy Dariusz Zawiliński, a stopień starszego otrzymała sierżant Marta Owsiana.
Przyznano także odznaki „Zasłużony policjant”: złotą aspirantowi Jerzemu Okarmie oraz srebrną Zbigniewowi Mijalowi i Andrzejowi Zajdlowi.
Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczony został: aspirant Tomasz Dąbrowski. Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali: podinspektor Artur Wypasek, aspirant Ryszard Żurawski, aspirant Adam Pałka, młodszy aspirant Łukasz Szot, młodszy aspirant Bartosz Szeleszkiewicz, młodszy aspirant Paweł Ochałek.
Za pracę społeczną dla dobra dzieci, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci uhonorowało „Odznaką przyjaciel dziecka” nadkomisarza Andrzeja Przebiędę, naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego jasielskiej jednostki. Przebięda, na wniosek Zarządu Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego został również odznaczony „ Brązową Odznaką Honorową Polskiego Związku Motorowego”.
