Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

System powiadamiana e-Call? Już od października 2015 r.

31

W październiku przyszłego roku wszystkie nowe modele samochodów osobowych i lekkich dostawczych będą wyposażone w system ratunkowy e-Call. W razie wypadku automatycznie zostaną o tym powiadomione służby ratunkowe.

Wikimedia Commons

E-Call to automatyczny system wzywania pomocy w momencie, gdy dojdzie do wypadku drogowego. Służby ratownicze są informowane o zdarzeniu nawet, jeśli kierowca jest nieprzytomny lub nie może wezwać pomocy, bo system sam wykręca numer alarmowy 112. Szacuje się, że rocznie e-Call może uratować 2500 osób.

Komisja Europejska proponując nowe przepisy chce zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo na drogach. - Obywatele UE mogą mieć pewność, że dzięki temu ratującemu życie systemowi zmniejszy się liczba ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach drogowych. Jest to również ważny krok naprzód, dzięki któremu nasze samochody będą bardziej inteligentne i zwiększą naszą konkurencyjność – powiedział Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości.

System e-Call posiada czujniki zamontowane w pojeździe, które odpowiadają za wysłanie informacji na temat zdarzenia oraz miejsca wypadku do odpowiednich służb. Włączyć go można również poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku przez świadka wypadku.

Atutem systemu ma być również skrócenie czasu reakcji służb ratowniczych nawet o 40 % w miastach o 50% na wsi. Ma również zmniejszyć zagęszczenie ruchu spowodowanego przez wypadki drogowe i zredukować liczbę występowania wypadków wtórnych.

Obowiązek wchodzi w życie 1 października 2015 r.

(icz)

Reklama

Komentarze: 31

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Mx
dnia 14.02.2014, 19:25 · Zgłoś
Ale w jednym sie musze z tuskiem zgodzic... 2014 bedzie rokiem powrotu polakow z zagranicy.
Ja przyjade... Zabrac reszte rzeczy i sie wymeldowac zeby poprawic mu statystyki. Oszczednosci tez nie mam zamiaru trzymac w zlotowkach, jak zaczna dodrukowywac kasy wasze oszczednosci zamienia sie w [...];(
Odpowiedz
1
@ Mx
dnia 14.02.2014, 19:10 · Zgłoś
Pamietajcie ze jezeli polski rzad cos wprowadza to nie dlatego ze chce polepszyc nasz byt, po prostu ktos prywatnie na tym zarabia... Dlaczego nie ma ( dla przykladu) jednej tablicy rejestracyjnej dla samochodu jak w UK? Nowe auto dostaje swoja tablice i na jej podstawie policja moze sprawdzic aktualnego wlasciciela , czy posiada ubezpieczenie, przeglad, oplacony podatek drogowy, auto w ich bazie danych ma informacje na temat kierowcy. Na podstawie tablicy rejestracyjnej kupujesz czesci w sklepie motoryzacyjnym i nie ma mowy o pomylce. Moglbym tak wymieniac bez konca ale skupie sie na tym, ze chcacy przerejestrowac auto w UK wystarczy je kupic. Porzedni wlasciciel wysyla list do wydzialu komunikacji i wydzial wysyla nowy dowod rejestracyjny do nowego wlasciciela... Wszystko kosztuje 2zł za list... Idz teraz do polakiego wydzialu komunikacji i zarejestruj auto... Powodzenia...
Qwerty, ogladnij na youtube kanał Mariusza Max Kolonko, kanał nazywa sie MaxTv i podaje w nim duzo cennych i obiektywnych informacji( cos w stylu rzetelnego co 2 tygodniowego dziennika/wiadomosci) a nie te brednie ktore polacy ogladaja w TV kontrolowanej przez nasz kochany rzad tak, zeby nie dopuscic do zamieszek w kraju...
Odpowiedz
1
@ qwerty
dnia 15.02.2014, 10:19 · Zgłoś
Oglądam go :D Właściwie to czytam także i te manipulacyjne media a potem drogą porównań i dedukcji widzę co jest prawdą a co zwyczajnym [...] kłamstwem. Myślę, to nie boli i widzę że w tym kraju się nie poprawi. Od długiego czasu, jeszcze sprzed PRL władza tylko chciała zarabiać. Polityków z powołania jest tylko garstka i nikt nie chce ich nawet dopuścić do słowa. Masz rację według poniższego posta że auto w UK można łatwiej utrzymywać tudzież rejestrować. W Polsce mogą ci takie auto odebrać na kilku podstawach twierdząc że robisz przekręt a o rozgarbiaszu jaki panuje przy samym zakupie i rejestracji szkoda gadać... Pozdrawiam.
Odpowiedz
1
@ stan
dnia 14.02.2014, 13:39 · Zgłoś
Jeśli mowa o ratowaniu w Polsce iluś istnień ludzkich,to brzmi naprawde kuriozalnie.Ludzie w większości starsi,/bo młodzi wyemigrowali/ całymi miesiacami,latami czekają na wizyty u specjalistów,na leczenia specjalistyczne na NFOZ.Wielu z nich nie ma szans doczekania się i muszą odchodzić.Wiele ludzi w średnim wieku bez szans na pracę,na utrzymanie rodzin popada w depresję kończącą się zgonami.I nikt z rzadzących z wpływowych nawet nie próbóje im pomóc.Ale za to w państwie liberalno-bezprawnym,gdy jeszcze widzi się możliwość wydarcia ostatniego grosza,to każda szansa jest dobra.Szczególnie w okresach przedwyborczych różnych kolorów demagodzy wciskają ładnie słownie opakowane badziewo i ciągle ta sama śpiewka .Nakaz UE.
Odpowiedz
1
@ qwerty
dnia 14.02.2014, 19:54 · Zgłoś
A jak każdy z nas wie nie ma żadnych norm unijnych... Są takie jakie są a reszta to bajeczka dla niepokornego Polaka byle tylko ostatni grosz wydusił i oddał państwu tylko ja się pytam za co?
Odpowiedz
1
@ Mx
dnia 14.02.2014, 12:17 · Zgłoś
Albo ustawa o pacyfikacji narodu za pomoca zewnetrznych sil zbrojnych...
Odpowiedz
1
@ Mx
dnia 14.02.2014, 12:15 · Zgłoś
Lepiej napiszcie o tych ustawach co rzad przepuszcza za plecami polakow( lasy panstwowe, likwidacja ofe) , kradnac pieniadze zeby wykazac jakikolwiek dochod bo jestesmy blizej powstania sytuacji jak w grecji niz ludza sie wydaje... Zamiast mydlic oczy e-callami czy puszkami oFsiaka:/
Odpowiedz
1
@ qwerty
dnia 14.02.2014, 13:00 · Zgłoś
Ludzi to nawet nie obchodzi. Ważne że jeszcze na picie i zabawę mają uznając że więcej im się albo nie należy albo nie potrzebują (mimo że potem hipokryci jadem [...] na każdego). Nie przegadasz ani ty ani ja ani nikt. W każdym razie pozdrawiam zdrowo myślącego!
Odpowiedz
1
@ qwerty
dnia 14.02.2014, 09:10 · Zgłoś
To będzie dopiero [...] teraz :P
Odpowiedz
1
@ mameja
dnia 13.02.2014, 19:45 · Zgłoś
To raczej inwigilacja.Kazdy będzie czerwona kropka na radarku,beda wiedzieć gdzie ktos jest.A w razie poscigu nawet do podziemnego garażu gliny wjadą za ściganym.Nie bedzie można sie ukryć.Takie NWO ludzie kochani..W najnowszych golfach już jest system ktory reaguje na sygnał karetki lub radiowozu(syrene) i automatycznie samochód zwalnia do 30km/h bodajże.
Odpowiedz
0
@ ksiądz Mateusz
dnia 13.02.2014, 21:13 · Zgłoś
Dlatego trzeba kupować samochody używane, starszej generacji
Odpowiedz
1
@ Tarzan-zan
dnia 13.02.2014, 22:13 · Zgłoś
jak ktoś będzie miał w planach coś "zmalować" to ten system wyłączy uprzednio... A jak ktoś chce cię śledzić to wystarczy że masz komórkę przy sobie, albo kartę płatniczą z funkcją zbliżeniową...
Odpowiedz
0
@ mameja
dnia 13.02.2014, 22:35 · Zgłoś
Dodatkowo w komórka nie musi byc nawet włączona..Baa,nawet baterii w komórce być nie musi.
Odpowiedz
0
@ qwerty
dnia 14.02.2014, 09:11 · Zgłoś
I powiedz mi czy to jest mądre? Z tyłu pojedzie ktoś mniej inteligentny i w tego Golfa przyrżnie. Nie wiem jak takie patenty przechodzą dalej ale po głębszym przemyśleniu nie są bezpieczne...
Odpowiedz
4
@ hw
dnia 13.02.2014, 18:45 · Zgłoś
Pisz o czymś co nas dotyczy a nie jakieś science fiction
Odpowiedz
2
@ chyba że jeszcze nie wiedzą co zmalowali
dnia 13.02.2014, 22:11 · Zgłoś
OK - coś co was dotyczy - najtańsze zamienniki do golfów audi i pastuchów UE chce wycofać ze sprzedaży bo zagrażają bezpieczeństwu w ruchu lądowym...
Odpowiedz
20
@ telewizja kłamie i manipuluje
dnia 13.02.2014, 15:22 · Zgłoś
Słyszałem, że komisja europejska ma zamiar od 2020r wprowadzić e-majtki które zawczasu będą powiadamiać szalety miejskie. A gdybyśmy nie zdążyli dolecieć to wyśle ekipę urzędników z nocnikiem. Szacuje się, że w skali kraju może to uratować 100 tyś ludzi rocznie przed haniebną kompromitacją !
Odpowiedz
8
@ zg
dnia 13.02.2014, 14:28 · Zgłoś
Pod płaszczykiem pomocy kolejny system szpiegujący
Odpowiedz
-5
@ Tarzan-zan
dnia 13.02.2014, 15:00 · Zgłoś
Bez obaw... Najpierw na wioskach muszą zgnić obecne "topowe fury" nie do zajechania - typu audi i [...] z silnikiem od traktora napędzany ropą, golfy z silnikiem od motopompy napędzane gazem do kuchenek i tego typu złom, więc może za jakieś 30 lat będzie was stać na kupno auta wyprodukowanego w 2015 roku i wtedy będziecie mieć ten system "u siebie" - o ile oczywiście będzie jeszcze działał w 30-letnim poniemieckim złomie, w którym nic nie działa jak należy... Na razie macie inny system lokalizacji - widać was po dymie jaki unosi się nad drogami po których "podróżujecie" tymi pojazdami na paliwo traktorowe :)
Odpowiedz
1
@ Mr.X
dnia 13.02.2014, 16:59 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ mameja
dnia 13.02.2014, 19:48 · Zgłoś
Koszt montazu takiego systemu to 200zl
Odpowiedz
0
@ lala
dnia 14.02.2014, 15:48 · Zgłoś
ciekawe czymty jezdzisz
Odpowiedz
7
@ [...]
dnia 13.02.2014, 13:28 · Zgłoś
Tylko rzadowych[...] bedzie stac na takie auta
Odpowiedz
7
@ DJ Bobo
dnia 13.02.2014, 14:17 · Zgłoś
System dzwoni na 112 ... hmmm tyle ze ten system wciąż nie działa , choc od lat politycy wciskaja że to juz za ilka dni
Odpowiedz
3
@ mechanik
dnia 13.02.2014, 14:35 · Zgłoś
red dostała kolejne zlecenie na POpeline wyborczą , bo po co pisać teraz o czymś co podobno ma działac w październiku ?
Odpowiedz
2
@ Tarzan-zan
dnia 13.02.2014, 15:30 · Zgłoś
Też macie powód do robienia szumu... Podobnie wprowadzono ABS który od lat jest obowiązkowy (choć jeszcze o unii wtedy ptaki nie śpiewały), jak i ESP i wiele innych rzeczy... Aha... zapomniałem że wy jeździcie sprzętem który tych systemów jeszcze nie miał... No to sorry - jak sobie kupicie następne stare paści - nieco młodsze od tych którymi teraz jeździcie - to tam może być ABS (choć nie wiadomo czy będzie jeszcze działał :)
Odpowiedz
-2
@ 098
dnia 13.02.2014, 16:24 · Zgłoś
Mam ABS, ESP, ASR, SIPS, WHISP i inne systemy i jeżdżę 10 letnią limuzyną ;)
a 10 poduszek/kurtyn
Odpowiedz
1
@ ksiądz Mateusz
dnia 13.02.2014, 21:12 · Zgłoś
Tarzan dla mnie ważne jest żeby samochód miał 4 koła kierownicę, siedzenie i karoserię bez dziur, reszta mi wisi, jakieś systemy i inne wyposażenie
Odpowiedz
0
@ :)i
dnia 13.02.2014, 21:59 · Zgłoś
Głupota
nic tylko generowanie kosztów
system e-Cal, alkomaty, a może jeszcze obowiązkowe testy na umiejętność jazdy i znajomość przepisów drogowych co pół roku? DOBRY POMYSŁ hihi...
dajmy innym zarobić...
Odpowiedz
1
@ DJ Bobo
dnia 13.02.2014, 22:06 · Zgłoś
Testy nie byłby [...] szczególnie po przekroczeniu pewnego wieku "W Warszawie doszło do wypadku z udziałem prezydenckiego doradcy Henryka Wujca. Wczoraj wieczorem potrącił on mężczyznę "w obrębie przejścia dla pieszych". Ranny przechodzień trafił do szpitala w ciężkim stanie " http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Doradca-prezydenta-Henryk-Wujec-potracil-pieszego,wid,16403812,wiadomosc.html
Odpowiedz
0
@ mechanik
dnia 13.02.2014, 22:29 · Zgłoś
No co ty , Wujca pewnie pieszy napadł jak we wrzesniu innego doradcę Bronisława Komorowskiego , Jacka Michałowskiego przechodzeń który wpadł na jezdnie i stłukł szybę w limuzynie
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.