Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Szansa na kolektory. Najczęściej zadawane pytania.

20

Tylko do końca października br. mieszkańcy wszystkich gmin zrzeszonych w Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, w tym także mieszkańcy Jasła, mogą składać wnioski o umożliwienie uczestnictwa w projekcie „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki” realizowanego ze Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy.

Projekt obejmuje zakup i instalację kompletnego układu urządzeń do ogrzewania wody użytkowej z wykorzystaniem energii słonecznej, czyli tzw. „solarów”, a jego głównym celem jest spełnienie norm jakości powietrza atmosferycznego poprzez redukcję niskiej emisji zanieczyszczeń oraz wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Wniosek, taki sam dla mieszkańców wszystkich gmin należących do Związku, dostępny jest w wersji elektronicznej na stronie internetowej urzędu www.jaslo.pl oraz w wersji papierowej w siedzibie urzędu pod adresem: Urząd Miasta w Jaśle, ul. Rynek 12, 38-200 Jasło, Informacja - parter. Wypełnione wnioski należy składać bezpośrednio w Urzędzie Miasta w Jaśle, w Kancelarii ogólnej (pokój nr 19 - parter). Informacji o projekcie udziela Iwona Domaradzka-Wietecha pracownik Wydziału Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta w Jaśle (pokój nr 111, tel. 13 448 63 73).

Wartość przedsięwzięcia to blisko 29 mln CHF, w tym spodziewana dotacja wynosi co najmniej
61 proc. kwoty brutto. Strona szwajcarska przyznała Związkowi pomoc finansową (830 tys. zł) na przygotowanie Kompletnej Propozycji Projektu, w tym studium wykonalności. Planowany termin wykonania niezbędnej dokumentacji to grudzień 2011 r., po jej akceptacji będzie podpisana umowa o dofinansowanie. Faza wykonawcza projektu jest przewidziana na lata 2012-2015.
Informacje gdzie należy składać wnioski dla poszczególnych mieszkańców gmin można znaleźć na stronie internetowej www.wisloka.pl/solary, jak również na stronach internetowych poszczególnych gmin.

Poniżej podajemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

1. Czy obiekt instalacji układu solarnego musi być zamieszkały w chwili składania wniosku?
W chwili składania wniosku obiekt instalacji układu solarnego nie musi być zamieszkały.

2. Czy wniosek może dotyczyć obiektów w budowie?
Wniosek może dotyczyć obiektów w budowie.

3. Czy składający wniosek musi posiadać prawo własności do obiektu instalacji układu solarnego
Osoba składająca wniosek musi być właścicielem obiektu, na którym instalowany będzie układ solarny.

4. W jaki sposób może ulec zmianie poziom dofinansowania?
O poziomie dofinansowania zdecyduje strona szwajcarska i rozstrzygnięcie przetargu na Wykonawcę projektu i instalacji kolektorów słonecznych. Na dzień dzisiejszy nie jest możliwe określenie dokładnej kwoty wpłaty Mieszkańca. Jest to uzależnione od wielu czynników, m.in. od ilości osób stale zamieszkujących dany budynek mieszkalny, co przekłada się na odpowiedni typ instalacji układu solarnego, a także od przyznanego przez stronę szwajcarską poziomu dofinansowania.

5. W jaki sposób będą regulowane płatności?
Rozliczenie z Wykonawcą prowadzi Związek/Gmina. Mieszkaniec ma wpłacić udział własny, na rachunek bankowy Gminy, w zamian otrzymuje instalacje.

6. Jak będzie przebiegać weryfikacja wniosków, jakie będą kryteria weryfikacji?
Weryfikacje wniosków przeprowadzone zostaną na podstawie kryteriów (głównie środowiskowych i socjalnych) zatwierdzonych przez stronę szwajcarską oraz
w oparciu o kolejność zgłoszeń.

7. Kto będzie właścicielem zainstalowanego układu?
Właścicielem układu będzie Gmina przez okres co najmniej 5 lat od chwili zakończenia Projektu.

8. Kto będzie ponosił koszty związane z zachowaniem trwałości projektu?
Odpowiedź będzie udzielona w terminie późniejszym, na dalszym etapie opracowania Kompletnej propozycji projektu.

9. Czy istnieje możliwość instalacji kolektorów słonecznych na dachu w kilku miejscach?
Istnieje możliwość instalacji kolektorów słonecznych na dachu w kilku miejscach, np. w odległości 3 m os siebie, jednak ostateczne rozwiązanie zależeć będzie od obiektu.

10. Czy osoba, która ma już zainstalowaną część instalacji solarnej może złożyć wniosek?
Osoba, która ma już zainstalowaną część instalacji solarnej może złożyć wniosek, jednak w ramach Projektu wykonana będzie cała nowa instalacja.

11. Czy instalacja układów solarnych na obiektach objętych wsparciem będzie wykonywana przez jedna firmę?
W ramach Projektu zostanie ogłoszone postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w celu wyłonienia Wykonawcy projektu i instalacji kolektorów słonecznych.

12. Czy w projekcie mogą brać udział wspólnoty mieszkaniowe, TBS?
Wspólnoty mogą składać wnioski lub deklaracje jako wielokrotność instalacji domowych.
Na etapie realizacji czyli w fazie opracowania projektów technicznych nastąpi uszczegółowienie podejścia do zastosowanego modelu instalacji dla konkretnego budynku.
Podstawą będą modele dla rodzin typu A B lub C, określone w koncepcji technicznej dla budynku wielorodzinnego.

Ponadto, nastąpi weryfikacja zgłoszeń zgodnie z kryteriami wymaganymi przez Program Szwajcarski, czyli pierwszeństwo dla ochrony środowiska, mniej zamożnych mieszkańców i typu paleniska.

13. Czy jeden właściciel może ubiegać się o dofinansowanie na dwa obiekty (domy)? Jeżeli tak to czy składa dwa odrębne wnioski?
Jeden właściciel może złożyć więcej niż jeden wniosek.

14. Co wchodzi w skład instalacji?
W skład instalacji wchodzi komplet urządzeń, tj.           
Kolektory słoneczne
Grupa pompowa
Regulator
Zestaw przyłączeniowy kolektora
Podgrzewacz – zasobnik z wężownicą
Pierścieniowa złączka zaciskowa z odpowietrznikiem
Stacja pompowa
Regulator solarny
Naczynie zbiorcze
Zestaw tulei zanurzeniowej
Zestaw montażowy
Przewody przyłączeniowe
Rury łączące
Płyn glikolowy
Orurowanie budynku
System mocowania        
Projekt techniczny i instalacja

15. Czy szacowana wartość w „Wystąpieniu do Mieszkańców” obejmuje koszty Inżyniera Kontraktu, obsługę Projektu, promocję?
Obejmuje całość kosztów.

16. Czy możliwy jest udział w Projekcie osoby, która posiada od kilku lat kolektory słoneczne, ale z powodu większego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową wymagane jest dołączenie dodatkowych paneli (dot. paneli rurowych)? Czy możliwa jest modyfikacja istniejącej instalacji o nowe kolektory?
Możliwe jest jedynie zainstalowanie całej nowej instalacji.

17. Czy wpłaty Mieszkańców mają być jednakowe dla typów instalacji, czy wg kosztorysów?
Wpłaty będą stałe dla trzech typów instalacji
Typ A – do 3 osób
Typ B – do 5 osób
Typ C – powyżej 5 osób

18. Czy po 5 latach instalacja może być zmodyfikowana, np. o wpięcie do centralnego ogrzewania?
Po obowiązkowym okresie trwałości projektu (okres musi wynosić co najmniej 5 lat, ale Program Szwajcarski sugeruje 10 lat)  system przejdzie na własność mieszkańca. Wtedy każdy może go modyfikować wg życzenia.

19. Co w sytuacji, jeżeli Mieszkaniec dzierżawi dom lub mieszkanie, ma podpisaną umowę długoterminową, na okres powyżej 5 lat, nie krócej jednak niż do 2020 r.(zakładany koniec okresu trwałości Projektu). Stan prawny jest uregulowany. Czy Mieszkaniec może uczestniczyć w Projekcie?
Mieszkaniec musi być właścicielem budynku oraz mieszkańcem Gminy biorącej udział w Projekcie.

20. Co w sytuacji, jeżeli Mieszkaniec dzierżawi dom lub mieszkanie, na okres powyżej 5 lat, ale ten okres kończy się przed 2020 r.? Czy Mieszkaniec może uczestniczyć w Projekcie?
Mieszkaniec musi być właścicielem budynku oraz mieszkańcem Gminy biorącej udział w Projekcie.

21. Co w sytuacji, jeżeli Mieszkaniec nie zdąży uregulować stanu prawnego w sądzie przed planowanym terminem podpisania umowy z Gminą?
Mieszkaniec musi być właścicielem budynku oraz mieszkańcem Gminy biorącej udział w Projekcie.

UM Jasła

Reklama

Komentarze: 20

Dodaj komentarz Widok:
0
@ DZIEŃ DOBRY
dnia 28.10.2011, 07:53 · Zgłoś
Z tymi kolektorami to pic na wode w Jarosławiu to samo miało byc 2 lata temu i do dzisiaj nie ma nic!!! HaHa a Jaslanie sa głubie i daja sie nabrac
Odpowiedz
0
@ XX
dnia 27.10.2011, 19:06 · Zgłoś
nie napisali o przeglądach
Odpowiedz
0
@ kul
dnia 27.10.2011, 18:53 · Zgłoś
A ja pytam dlaczegotak szanowne wladze CZYSTEJ WISLOKI nie wiedza do dzis kto bedzie wlascicielem
Odpowiedz
4
@ asdfghj
dnia 27.10.2011, 09:07 · Zgłoś
http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-sloneczne-z-pompa-ciepla/
polecam zapoznac sie z cenami najlepszych zestawow :) i pomazyc bo takich nie dostaniecie ... zobaczcie na promocje , za 6k mozna kupic caly zestaw na trzy osoby a oni chca 18k hahahaha drogi ten wykonawca choc jeszcze nie jest znany buhahahaha
Odpowiedz
1
@ SOLARJB
dnia 27.10.2011, 22:58 · Zgłoś
Witam !
Do @ asdfghj
Pozdrawiam Słonecznie Pana Sz. od JB
Odpowiedz
0
@ asdfghj
dnia 28.10.2011, 07:36 · Zgłoś
chyba mnie z kims mylisz:) bywa :)
Odpowiedz
1
@ SOLARJB
dnia 28.10.2011, 23:13 · Zgłoś
do asdghj
witam !
w takim razie przepraszam .jb
Odpowiedz
4
@ asdfghj
dnia 27.10.2011, 08:44 · Zgłoś
"Po obowiązkowym okresie trwałości projektu (okres musi wynosić co najmniej 5 lat, ale Program Szwajcarski sugeruje 10 lat) system przejdzie na własność mieszkańca. Wtedy każdy może go modyfikować wg życzenia."
czyli place i nie jest moje !buhahahahaha ciekawe ilu smialkow juz zlozylo wnioski :) napewno nie wiedzieli o tych smutnych stronach projektu ...
Odpowiedz
3
@ sss3
dnia 27.10.2011, 09:24 · Zgłoś
I jeszcze nie wiadomo czy 5 czy 10 ale składajcie wnioski bo kto pierwszy...
Odpowiedz
3
@ WA
dnia 27.10.2011, 08:41 · Zgłoś
Oprócz tego należy doliczyć zużycie prądu, który będzie zasilał pompy. ja za gaz na cz tero osobową rodzinę płace za okres dwu miesięczny średnio 200zł, od tego należy odliczyć kuchenkę gazową, czyli jakieś 60 zł, to daje kwotę za zużycie wody w okresie dwóch miesięcy 140zł w przybliżeniu, więc warto się zastanowić kiedy zaczniemy oszczędzać, jeżeli jeszcze nie opodatkują promieni słonecznych, co podobno jest możliwe.
Odpowiedz
3
@ asdfghjk
dnia 27.10.2011, 08:40 · Zgłoś
"Rozliczenie z Wykonawcą prowadzi Związek/Gmina. Mieszkaniec ma wpłacić udział własny, na rachunek bankowy Gminy, w zamian otrzymuje instalacje."
i znowu bedzie tak jak z kanalizacja??? ludziska powplacali a na planach ich nie bylo!!!
Odpowiedz
4
@ kola
dnia 27.10.2011, 04:25 · Zgłoś
dlaczego ma to robić jedna firma np. ar..., przecież niech każdy wybierze sobie firmę i przedstawi faktury za usługę. A nie stosować przymus , jest wiele dobrych firm które świadczą takie usługi.
Odpowiedz
2
@ :)
dnia 26.10.2011, 23:30 · Zgłoś
co z tego jak dach musimy na wlasny koszt zmieniac a skad pokryc te koszty..
idiotyzm
Odpowiedz
8
@ Realista
dnia 26.10.2011, 22:43 · Zgłoś
Proszę zwrócić uwagę na odpowiedź na pytanie 8. To, że odpowiedź zostanie udzielona później nie oznacza, że nikt jej nie zna. To właśnie tu jest cały sens projektu. To, że mówi się o ok. 60% dofinansowania to po prostu bajka. Każdy kto zna realia biznesowe wie, że nikt nie da takiej kasy, jeśli na tym nie zarobi. To że szacują koszt instalacji na ilość osób wg. cen rynkowych wydaje się być normalne. Czy aby celowo nie zapominają podać, iż normalką jest, że wykonawca realizując tak wielkie zadanie otrzyma od producenta ogromny upust (o ile sam nie będzie producentem) i rzeczywisty koszt instalacji już w tym momencie będzie zbliżony do kwoty wpłacanej przez mieszkańca. Następnie przez 5 lat mieszkaniec z gminną instalacją będzie musiał serwisować ją we wskazanej przez gminę firmie a tym samym dopłacić to, czego nie zapłacił wcześniej. Założę się, że koszt takiego serwisowania będzie wyższy od podobnego, ale dotyczącego instalacji wykonanej własnym kosztem. Dla tego właśnie nikt nie poda teraz ile to będzie kosztowało i będzie zasłona dymna, że to zależy... Rzeczywiście zależy ... od tego ile mieszkańców da się w to wciągnąć. Moim zdaniem, żaden Szwajcar jeśli nie zarobi, to nie dołoży tu ani grosza, a gminy są tu wabikiem i gwarantem czyjegoś interesu. To, że umowę mieszkaniec podpisze z gminą sugeruje, że po prostu Szwajcarzy podzielą się z nią zyskiem za dostarczenie klienta. Ot i cały interes.
Odpowiedz
3
@ henry
dnia 26.10.2011, 22:24 · Zgłoś
zasadnicze pytanie: ile kosztuje eksploatacja takiej instalacj, tj. konserwacja , wymiana plynow, przeglady itp.. ?
Odpowiedz
1
@ yarro
dnia 26.10.2011, 22:14 · Zgłoś
Ciekawe że nikt nie pyta jak szybko zwróci się ta inwestycja, na jakie oszczędności w skali roku można liczyć przy wykorzystaniu takiej instalacji, podsumowując krótko - czy to się opłaca?
Odpowiedz
1
@ i
dnia 26.10.2011, 22:37 · Zgłoś
Policz sobie ile średnio w roku wydajesz na grzanie wody do mycia,kompania,zmywania itd...niezależnie czym grzejesz.Odpowiedź masz pod nosem.Chyba że ktoś opodatkuje promienie słoneczne :)
Odpowiedz
2
@ asdfghj
dnia 27.10.2011, 09:11 · Zgłoś
co do opodatkowania to moze nie,ale nie zdziwilbym sie gdyby gmina naliczala jakies koszta za kazda osobe mieszkajaca w danym domku :) wkoncu projekt przez 5(lub 10lat) jest ich!!!
Odpowiedz
9
@ [..]
dnia 26.10.2011, 14:06 · Zgłoś
Na razie upychają arg...sowcy kopertę - oczywiście nie myśleć o łapufce...
Odpowiedz
7
@ on
dnia 26.10.2011, 13:53 · Zgłoś
ja mam pytanie czy firma a... juz wygrala przetarg czy jeszcze nie???:):):)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.