Szczepienia profilaktyczne przeciw grypie ruszą we wrześniu
Około 1200 osób powyżej 60 roku życia może skorzystać w tym roku z bezpłatnego programu profilaktycznego szczepienia przeciw grypie. Radni podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Jasła przeznaczyli w budżecie na ten cel 30 tys. zł. Szczepienia będą wykonywane od września do grudnia br., w ośrodku zdrowia, który zostanie wyłoniony w drodze przetargu.
Celem programu jest obniżenie liczby zachorowań na grypę oraz choroby wywołane powikłaniami pogrypowymi i zapobieganie epidemii. - Chcielibyśmy szerszą grupę osób objąć tym szczepieniem. Jest to ważne dlatego, że ta grupa to przeważnie emeryci, którzy mają mniej pieniędzy na zachowania prozdrowotne, w związku z czym chcielibyśmy im umożliwić ochronę zdrowia w ten sposób – argumentowała burmistrz Maria Kurowska.
- Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, przebiegającą z wysoką gorączką, bólami mięśniowymi oraz ogólnym niedomaganiem i złym samopoczuciem. Wirus grypy atakuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Powikłania grypy występują najczęściej ze strony układu oddechowego, układu krążenia czy ośrodkowego układu nerwowego, a co roku umiera na nie około 2 mln osób na świecie. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie są szczepienia profilaktyczne. Ich skuteczność określa się na 75-95%. Szczepienia zalecane są przede wszystkim osobom o zwiększonym ryzyku zachorowania, czyli powyżej 60 roku życia. - mówi Marek Barański, inicjator akcji.

Program został opracowany w ubiegłym roku na wniosek radnego Marka Barańskiego. Wówczas adresowany był do osób powyżej 65 roku życia. Okazuje się, że skorzystało z niego 489 osób na 5 tysięcy uprawnionych. Koszt szczepienia wyniósł 23,25 zł. - W tym roku przewiduje się, że jeżeli koszt szczepienia wyniesie 25 zł, to uda się zaszczepić około 1200 osób. W całym mieście jest 7 tysięcy osób powyżej 60 roku życia – mówi Jacek Borkowski, skarbnik miasta.
(kp)
