Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Szczepienia profilaktyczne przeciw grypie ruszą we wrześniu

5

Około 1200 osób powyżej 60 roku życia może skorzystać w tym roku z bezpłatnego programu profilaktycznego szczepienia przeciw grypie. Radni podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Jasła przeznaczyli w budżecie na ten cel 30 tys. zł. Szczepienia będą wykonywane od września do grudnia br., w ośrodku zdrowia, który zostanie wyłoniony w drodze przetargu.



Celem programu jest obniżenie liczby zachorowań na grypę oraz choroby wywołane powikłaniami pogrypowymi i zapobieganie epidemii. - Chcielibyśmy szerszą grupę osób objąć tym szczepieniem. Jest to ważne dlatego, że ta grupa to przeważnie emeryci, którzy mają mniej pieniędzy na zachowania prozdrowotne, w związku z czym chcielibyśmy im umożliwić ochronę zdrowia w ten sposób – argumentowała burmistrz Maria Kurowska.
    
- Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, przebiegającą z wysoką gorączką, bólami mięśniowymi oraz ogólnym niedomaganiem i złym samopoczuciem. Wirus grypy atakuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Powikłania grypy występują najczęściej ze strony układu oddechowego, układu krążenia czy ośrodkowego układu nerwowego, a co roku umiera na nie około 2 mln osób na świecie. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie są szczepienia profilaktyczne. Ich skuteczność określa się na 75-95%. Szczepienia zalecane są przede wszystkim osobom o zwiększonym ryzyku zachorowania, czyli powyżej 60 roku życia. - mówi Marek Barański, inicjator akcji.

Program został opracowany w ubiegłym roku na wniosek radnego Marka Barańskiego. Wówczas adresowany był do osób powyżej 65 roku życia. Okazuje się, że skorzystało z niego 489 osób na 5 tysięcy uprawnionych. Koszt szczepienia wyniósł 23,25 zł. - W tym roku przewiduje się, że jeżeli koszt szczepienia wyniesie 25 zł, to uda się zaszczepić około 1200 osób. W całym mieście jest 7 tysięcy osób powyżej 60 roku życia – mówi Jacek Borkowski, skarbnik miasta.


(kp)

Reklama

Komentarze: 5

Dodaj komentarz Widok:
0
@ długi
dnia 11.07.2010, 17:14 · Zgłoś
Krótko:
Wszystkie wypowiedzi są przeciw, wszystkie ośmieszają propagandę Pani Burmistrz i wszystkie są trafne.
Odpowiedz
0
@ poparcie
dnia 08.07.2010, 20:42 · Zgłoś
Za czasów komuszych, podobno dla ratowania ZUS, krążyło hasło dla emerytów: Popieramy partię czynem - umieramy przed terminem. Dzisiaj nasuwa się pytanie: czy szczepieni będą emeryci popierający jedynie słuszną w Jaśle partię - czy bez względu na sympatie polityczne wszyscy skorzystają z polityki prozdrowotnej?
Odpowiedz
0
@ OOO
dnia 08.07.2010, 13:03 · Zgłoś
A MACIE COŚ NA AIDS!!!I GRZYBICE , ORAZ TRYPLA ?????
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 08.07.2010, 09:31 · Zgłoś
Niestety, kupa bzdur w tym artykule, sponsorowanym prawdopodobnie przez firmy farmaceutyczne i UM. Szczepionkę wytwarza się z osłabionego wirusa zeszłorocznego, a wirus grypy charakteryzuje się wysoką mutagennością. Oznacza to, że szczepionka nie będzie skuteczna, a na pewno nie w 75-90%. Gratuluję przedwyborczego wyczucia, Frau Burgmeister! A gdzie szczepienia przeciwko żółtaczce i durowi brzusznemu dla powodzian?
Odpowiedz
0
@ podatnik
dnia 08.07.2010, 08:06 · Zgłoś
Jak należy rozumieć bezpłatne? Jeśli pokrywa to Gmina Miejska Jasło to są one płatne z pieniędzy podatników - oczywiście nie dotyczy to Pani Burmistrz bo ona nie jest podatnikiem na rzecz miasta Jasła. Pytam dlaczego tylko osoby powyżej 60 roku- czy może chodzi o elektorat który przy udziale pewnego proboszcza zagłosuja w wyborach na burmistrza na Panią Marię [...] Czy szcepieni znowu będą oczekiwali na Panią Burmistrz tak jak tobyło w przeszłości przy podobnej akcji i będzie witanie się zoczekującymi na szczepienie ale muszą wcześniej wysłuchać kto im stworzył takie dobrodziejstwo. Jeśli ma to być w tej samej przychodni co poprzednio to lepiej zachorować - dlaczego? Ci którzy tam byli wiedzą jakie podejście mają tam niektóre panie do pacjenta. A teraz konkretne powalające pytanie- ponieważ była powódź, czy nie należy przypuszczać, że w związku z tym moiżliwość zachorowań bardzo wzrosła i nie należy objąć szczepieniami większej grupy Jaślan ?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.