Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Szpitale na Podkarpaciu wyjdą z długów?

2

O 270 mln zł więcej trafi do podkarpackich szpitali od przyszłego roku. To efekt spotkania m.in. dyrektorów placówek medycznych i samorządowców województwa z minister zdrowia Ewą Kopacz.

W minioną środę minister przedstawiła plan finansowania Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie na lata 2011-2013. Według tego projektu w przyszłym roku budżet Funduszu zwiększy się o 270 mln zł. Ile z tego otrzyma Jasło okaże się przy podpisywaniu kontraktów na 2011 rok.

Minister zapewniła także, że z roku na rok ta kwota będzie wrastać o ok. 150-200 mln zł. – To może świadczyć o tym, że te kłopoty z nadwykonaniami przestaną nas dotyczyć i dotykać. Jeżeli NFZ otrzyma te środki, to w pewnym stopniu przeleje się na szpitale – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski. Na spotkaniu padł także pomysł, aby samorządy i szpitale spróbowały między sobą ustalić tzw. mapę szpitali i oddziałów. – Chodzi o to, żeby nie było tak, że w sąsiednich powiatach są dwa takie same oddziały i słabo funkcjonują, ponieważ nie ma wystarczającego obłożenia – tłumaczy Kmiecik. W praktyce oznaczać to będzie likwidację nierentownych oddziałów, a rozwój tych, które przynoszą zysk. -  Jeżeli np. w Jaśle będzie lepiej wyposażony oddział ortopedii, to pacjenci z powiatu z powiatu krośnieńskiego i jasielskiego będą do niego trafiać – wyjaśnia starosta. Na razie jednak nie potrafi powiedzieć, które oddziały w jasielskim szpitalu mogłyby zostać zlikwidowane. - Będzie to wynikało z pewnej mapy, w jakich płaszczyznach możemy się oprzeć na Krośnie i Dębicy, a jakie chcemy wzmocnić czy utworzyć w Jaśle. To nie będzie decyzja tylko powiatu jasielskiego, tylko dogadanie się między powiatami – zapewnia Kmiecik.

Ta sytuacja stwarza także Szpitalowi Specjalistycznemu w Jaśle ogromną szansę na utworzenie planowanego od jakiegoś czasu ośrodka mikrochirurgii ręki. – Takiego ośrodka nie ma w okolicy i regionie, a ten plan daje szanse, aby taki ośrodek jak najszybciej powstał – przekonuje starosta.

(kp)


Reklama

Komentarze: 2

Dodaj komentarz Widok:
0
@ ciekawy
dnia 31.07.2010, 14:33 · Zgłoś
nie wyjdą...hej!!!..
Odpowiedz
0
@ CHORE PAŃSTWO !!!!
dnia 31.07.2010, 11:02 · Zgłoś
JAKA CZĘŚC BUDŻETU IDZIE NA PŁACE , A JAKA NA LECZENIE ? CZY SZPITALE PRACUJĄ NA AKORD , ŻE PŁACĄ IM ZA USŁUGI , AMOŻE ZROBIĆ DNIÓWKĘ ZADANIOWĄ ....
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.