Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Sztandar Związku Inwalidów Wojennych w zbiorach jasielskiego muzeum

5

Sztandar Związku Inwalidów Wojennych jasielskiego oddziału trafił do zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle. Uroczyste przekazanie, tego niezwykłego eksponatu odbyło się 18 lutego.


Zachowany do dziś Sztandar Związku Inwalidów Wojennych – koła w Jaśle ma na sobie piętno 75-letniej burzliwej historii, która jest odbiciem dziejów naszego kraju, a także naszego miasta. Pozostaje jednak niezwykłym symbolem Związku, który skupiał weteranów i inwalidów wojen XX wieku, którzy dla Ojczyzny oddali coś najcenniejszego – własne zdrowie. Sztandar stanowi niezwykły i unikalny obiekt, który posiada wielką wartość historyczną i patriotyczną.

W szesnastą rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej został wręczony na Rynku. Sztandar poświęcał proboszcz jasielskiej parafii, natomiast wręczenia dokonał burmistrz Józef Żelazny. Sztandar ten był chlubą dla związku i dla społeczeństwa, które go ufundowało – mówi pułkownik Czesław Śliż, prezes Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Jaśle. – Okres wojny – więc według starej zasady żołnierskiej, że sztandaru trzeba strzec jak oka w głowie – chorąży pocztu sztandarowego z narażeniem własnego życia i swojej rodziny ukrywał sztandar, a drzewce zostały zamurowane w ścianie jego mieszkania. W 1944 roku, w czasie wysiedlenia Jasła, sztandar ten został zaszyty w kołdrę i w ten sposób został wywieziony z Jasła. Na skutek pożarów, gdzie spłonął również budynek, w którym były przechowywane akta Związku Inwalidów Wojennych, jak również drzewce, zostało wszystko doszczętnie spalone. Nic nie udało się z tego odzyskać. Po wyzwoleniu Jasła w 1945 roku sztandar wrócił z powrotem do Jasła, lecz nie był pokazywany. Dalej był w ukryciu, ze względu na niepewną sytuację, z jaką mogli się spotkać związkowcy chociażby z tego względu, że duży procent stanowili Legioniści i uczestnicy walk polsko-bolszewickich jako niemile widziani przez ówczesną władzę.

Dopiero w 1957 roku udało się reaktywować działalność Związku Inwalidów Wojennych. W tym okresie sztandar zmienił nieco swój pierwotny wygląd, m. in. na polecenie ówczesnych władz usunięto z niego przedwojenny wizerunek patrona Związku – generała Józefa Sowińskiego i w jego miejsce przyszyto emblemat ZIW. Portret generała Sowińskiego do czasów obecnych przechowywał były prezes związku Bronisław Wietecha. – Dopiero po 1989 roku można było jego ujawnić, został oprawiony. Szkoda tylko, że nie można było go wyeksponować. Przez dziesięć lat leżał w szafie, bo nie było warunków ku temu – wspominał Czesław Śliż.

W ostatnich latach Związek Inwalidów Wojennych miał problemy z miejscem przechowywania swojego najcenniejszego symbolu. Sztandar leżał zwinięty w szafie. Jak podkreślił o.Tadeusz Porębski, franciszkanin, głównym inicjatorem przekazania sztandaru Związku Inwalidów Wojennych do zbiorów muzealnych był jego były prezes śp. Bronisław Wietecha. – To była wola śp. Bronisława Wietechy. Dzisiejsza uroczystość jest dopełnieniem jego życzenia, które wyraził wielokrotnie. Nie zdążył tego zrobić, niestety śmierć przerwała wszystko – mówił o.Tadeusz Porębski. To, że jasielskie muzeum będzie odpowiednim miejscem do przechowywania sztandaru potwierdził również Jan Nowakiewicz, członek Zarządu Głównego Związku Inwalidów Wojennych RP. – Ten sztandar powstał tutaj i bardzo dobrze się stało, że on zostanie w mieście, w którym został stworzony. Zwyczaj jest w zasadzie taki, że swoje sztandary odstawiamy do Warszawy, ale moim zdaniem, jego honorowe miejsce powinno być tu – mówił J. Nowakiewicz.

Sztandar, który trafił do zbiorów historycznych Muzeum Regionalnego w Jaśle, po raz pierwszy będzie prezentowany na przełomie października i listopada bieżącego roku, podczas wystawy związanej z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. – Jest to najstarszy sztandar, który ma jakikolwiek związek z wojskiem, który jest w naszych zbiorach. Dla nas to jest relikwia. Będziemy się starać w najbliższym czasie rozszyfrować nazwę tego Związku, która była na początku w roku 1936. Już wiem, że nie był to Związek, a była to Legia, ponieważ na płacie sztandaru zachowały się jaśniejsze miejsca, z których usunięto haft i wprowadzono nowy napis: ZIW RP. Będziemy też się starać ustalić nazwiska wszystkich tych, którzy wbili gwoździe, czyli złożyli jakieś pieniądze, żeby ufundować drzewce czy odnawiać sam sztandar. Jest to kilkadziesiąt nazwisk. Część jest na tablicy, a część na drzewcu – tłumaczył Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

W niezwykle wzruszającej ceremonii przekazania sztandaru brał udział Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła: – Chciałem powiedzieć, że jest najwyższy czas, żeby ludzie, którzy budowali historię Polski, byli otoczeni należytym szacunkiem. Myślę, że jednym z takich elementów będzie pomoc ze strony administracji, kombatantom, żołnierzom Armii Krajowej, wszystkim tym, którym wiek uniemożliwia prowadzenie stowarzyszeń. Burmistrz zwrócił się także do obecnej na uroczystości młodzieży. – To jest taka lekcja historii. Do was właśnie będzie należało to, żebyście odpowiednią czcią otaczali takie symbole, żebyście włączyli się w pomoc tym stowarzyszeniom, które zrzeszają w tej chwili osoby starsze i schorowane. Osoby, które dla nas są wspaniałymi wzorcami.

Miejsca pamięci

W 1999 roku staraniem Zarządu Oddziału ZIW RP w Jaśle, a szczególnie jego ówczesnego prezesa Bronisława Wietechy, a także ówczesnego ojca gwardiana klasztoru oo. Franciszkanów w Jaśle Krzysztofa Janasa w kościele wmurowano tablicę pamiątkową, na której widnieje napis: W hołdzie poległym pomordowanym i zmarłym inwalidom wojennym w 80. rocznicę powstania Związku Inwalidów Wojennych RP – Towarzysze broni.

Kiedy w 2004 roku minęła 85. rocznica powstania i działalności Związku Inwalidów Wojennych RP, na wiosek Zarządu Oddziału Związku, Rada Miejska Jasła nazwała plac miedzy ulicami Asnyka, Czackiego i Sokoła „Placem Inwalidów Wojennych”.

10 września 2006 roku obok jasielskiego „Placu Inwalidów Wojennych”, na budynku dawnego „Sokoła” wmurowana została okolicznościowa tablica: W Hołdzie Inwalidom Wojennym Ziemi Jasielskiej.

11 listopada 2007 r. w ramach obchodów Święta Nieodległości dokonano uroczystego odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej wyjście Jasielskiej Kampanii Strzeleckiej na wojnę w 1914 roku. Tablica została umieszczona na budynku przy ulicy Kołłątaja 19. Zrekonstruowana staraniem ZIW RP, po ponad 60 latach, tablica jest wierną reprodukcją pierwszej, oryginalnej zniszczonej w 1944 roku. Projekt tablicy autorstwa Andrzeja Gawlewicza i Bogdana Samborskiego został opracowany na podstawie archiwalnych zdjęć z uroczystości odsłonięcia tablicy w 1932 roku, pochodzących z rodzinnych zbiorów Alicji Jedziniak-Liwuś. Na tablicy wyryto napis: Z tego domu wyruszył na krwawy bój w roku 1914 Jasielski Oddział Związku Strzeleckiego, aby pod wodzą ukochanego komendanta Józefa Piłsudskiego dać krew i życie za honor i wolność Polaków; w dwudziestolecie założenia Związku Strzeleckiego Starym Bojownikom na chwałę następcom dla zachęty tablicę tę w roku 1932 wmurowano.

9 listopada 2008 roku odbyła się w Warzycach uroczystość poświęcenia pamiątkowego kopca pomnika i nowej tablicy z nazwiskami poległych za wolność i niepodległość Ojczyzny w latach 1914-1921 oraz w 1939 roku. Na granitowej tablicy wyryte są nazwiska 38 żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej i 3 nazwiska żołnierzy II wojny światowej. Pod nazwiskami widnieje napis „Cześć poległym za Ojczyznę”.

Wspomnienie przeszłości

Dzięki staraniom Zarządu Oddziału ZIW RP i Zarządu Okręgowego ZW Kombatantów RP w 2003 r. Urząd Miasta w Jaśle odnowił płytę i napisy na grobie zbiorowym na Starym Cmentarzu w kwaterze wojskowej nr 560. W grobie tym pochowani są saperzy, którzy zginęli jesienią 1945 r. podczas rozminowania w rejonie Niegłowic: pkt Edmund Zagacki, kpr. Mieczysław Mioduszewski, kpr. Stanisław Lejek. Opiekę i patronat nad grobem sprawują harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle.

Została również odnowiona mało znana płyta przy ul. 3-go Maja przed mostem na rzece Ropie upamiętniająca saperów z 19 batalionu, którzy zginęli w czasie rozminowania Jasła w 1945 r., a pochowani zostali na Starym Cmentarzu w Jaśle. Patronat nad utrzymaniem płyty sprawuje młodzież Zespołu Szkół Miejskich nr 1 przy ulicy Rafineryjnej.

UM Jasła

Napisany dnia: 21.02.2011, 13:07
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ A PROPOS
dnia 21.02.2011, 17:31
Ocena
komentarza:
0
Plac Inwalidów w Jaśle owszem jest, ale proszę się tam przejść wieczorem - właściciele psów zamienili go w psią toaletę i nikomu nie przyjdzie do głowy aby sprzątać psie kupy. Co więcej - na budynku kina od strony ul.Sokoła jest kamera i Straż Miejska powinna widzieć co się tam dzieje i reagować.Niestety, ktoby się tym zajmował.
@ zadziwiona
dnia 21.02.2011, 23:46
Ocena
komentarza:
0
Ludzie na 6 fotce w tle siedzi Marian H, ten człowiek przechwala się że będąc w KBW w Lasach Janowskich strzelał do akowców jak kaczek... GDZIE MY ŻYJEMY?????
@ bogdan
dnia 23.02.2011, 12:46
Ocena
komentarza:
0
Jak długo utrwalacze władzy komunistycznej będą mieli prawo stać obok zasłużonych i przesladowanych przez nich AK-OWCÓW. Niektórzy byli nawet w MO ( jest tutaj taki jeden i najbardziej wypina pierś i jak widać dobrze wyglada, stoi bez płaszacz obok tego w płaszczu)i zwalczali tych obok których stoją . Tak nie powinno być a ludzi obecnie udających wspaniałych powinno się napiętnować.
@ fgfgfgfgfg
dnia 14.07.2021, 08:37
Ocena
komentarza:
0
opamietaj sie AK zostalo rozwiazane w Styczniu 45 roku , wszystko potem to bylo dziadostwo .
@ Waldek
dnia 24.02.2011, 00:07
Ocena
komentarza:
0
Sb trafiło do KGB!!
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Menopauza bez tabu

  W Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie skierowane do kobiet. Niedawno specjalistki z zakresu położnictwa i dietetyki mówiły o tym, w jaki sposób uchronić się przed rakiem piersi. Tym razem tematem do dyskusji była menopauza. 60 kobiet, które wzięły udział w wykładach miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób w tym szczególnym okresie dbać o swoje zdrowie, ciało oraz skórę.<FOTORELACJA>

 • Na "Słodkie Andrzejki" przyszli dla Wiktorii

  9-letnia Wiktoria Hajnas cierpi na zespół Leigha, agenezję ciała modzelowatego, padaczkę oraz opóźnienie psychoruchowe. Dziewczynka potrzebuje specjalistycznego wózka do codziennego funkcjonowania, który kosztuje ponad 21 tys. zł. Jasielski "Medyk" włączył się w pomoc dla córki absolwentki ich szkoły i zorganizował "Słodkie Andrzejki".

 • Chirurdzy skazani prawomocnym wyrokiem. Nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia

  W miniony wtorek w Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł prawomocny wyrok wobec lekarzy, którzy w 2019 r. podczas pełnionego dyżuru na oddziale chirurgii w jasielskim szpitalu nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd II instancji utrzymał w całości wyrok Sądu Rejonowego w Jaśle. Lekarze Jacek W. i Krzysztof Z. zostali skazani na karę grzywny w wysokości 20 tys. zł oraz pokrycie kosztów sądowych.

 • MKS w Jaśle wymienia tabor

  Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle zakupi trzy używane niskopodłogowe autobusy za pół miliona złotych. W najbliższym czasie zostanie również ogłoszony przetarg na zakup sześciu autobusów elektrycznych, na które Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie w kwocie 11,3 mln zł oraz pożyczkę w wysokości 3,2 mln zł z NFOŚiGW...

 • Jakub W. podejrzany o zabójstwo matki nie był pod wpływem narkotyków

  W październiku w jednym z domów jednorodzinnych w Sławęcinie doszło do makabrycznej zbrodni. Zginęła w nim 44 - letnia kobieta. Miała kilkadziesiąt ran ciętych i kłutych. Jej mąż przeżył, chodź nie wyszedł z tego bez szwanku. 46-letni mężczyzna został ugodzony nożem w szyję oraz w brzuch. Policjanci zorganizowali obławę na ich syna. 20-letni Jakub W. został zatrzymany i przebadany na zawartość alkoholu. Był trzeźwy. Nie znajdował się również pod wpływem narkotyków...

 • W Jaśle znaleźli dla siebie bezpieczną przystań. Dla wielu ukraińskich rodzin nasze miasto stało się drugim domem

   

  Wydarzenia z 24 lutego 2022 r. na zawsze zmieniły historię narodu ukraińskiego. W wyniku rosyjskiej inwazji, terytorium naszego wschodniego sąsiada opuściło kilka milionów Ukraińców, przede wszystkim kobiet i dzieci. 

 • Mała Nadia nadal przebywa w szpitalu. Jest rehabilitowana

  Kilku miesięczna Nadia, która trafiła w październiku do szpitala wojewódzkiego w Rzeszowie ze śladami znęcania się, niebawem opuści szpital. Dziewczynka przeszła badania neurologiczne. Lekarze czekają na wyniki.

 • To już ostatni dzwonek na wymianę opon! Odwiedź Centrum Serwisowe Maszyn i Pojazdów Service Point w Jaśle

   

  Zima puka do naszych drzwi, co oznacza, że nadszedł najwyższy czas na to, aby właściwie przygotować samochód do wymagających warunków, jakie już wkrótce, na dobre zapanują na polskich drogach. 

 • Szykują się podwyżki za śmieci

  Już wiadomo, że odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i mieszanych na terenie Miasta Jasła w 2024 r. będzie kosztował mieszkańców więcej niż w mijającym roku. - Brakuje nam 1,7 mln zł na zabezpieczenie i pokrycie planowanych wydatków w 2024 r. - poinformował burmistrz Ryszard Pabian. Czy miasto dopłaci z budżetu do gospodarki odpadami i obniży mieszkańcom opłatę za śmieci?

 • Przy ul. Szajnochy w Jaśle powstał parking z 30 miejscami postojowymi

  Plac przy ul. Szajnochy w Jaśle został przebudowany w parking z 30 miejscami postojowymi. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. Koszt inwestycji wyniósł blisko 300 tys. zł.

 • W Jaśle jest miejsce dla młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi

   

  Jednym z zasadniczych problemów, z jakimi, od co najmniej dwóch dekad muszą borykać się małe i średnie miasta w Polsce, są niekorzystne procesy demograficzne. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wielu młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi szuka swojej szansy na rozwój w większych ośrodkach miejskich. Przed władzami samorządowymi miast zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych stoi więc mnóstwo wyzwań, jakim muszą sprostać na trudnej drodze do zwiększenia swojej konkurencyjności. 

 • Kupuj bramy segmentowe HORMANN w atrakcyjnych cenach

   

  Na remont zawsze jest dobra pora. Zasada ta dotyczy między innymi bram garażowych. Decydując się na konkretny produkt, warto postawić na bramy, które  są gwarancją trwałości i bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania. Wybierając markę HORMANN możemy być pewni tego, że brama garażowa posłuży nam wiele lat. Szeroki ich wybór znajdziemy w salonie HORMANN w Jaśle, który mieści się w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657