Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Tak pontyfikat Jana Pawła II zapamiętał dr Maria Szańca

73

Niedawno na rynku wydawniczym pojawiła się interesująca pozycja książkowa. Publikacja pt. „Był wśród nas” poświęcona pamięci Jana Pawła II jest zbiorem reminiscencji oraz wywiadów, w których ich autorzy wspominają własne doświadczenia związane z pontyfikatem papieża Polaka. Wśród nich znalazł się wywiad Anny Juszczyk z dr Marią Szańcą, historykiem i teologiem. Jego treść publikujemy na naszym portalu.

A.J.: Co według Pani wyróżniało pontyfikat Jana Pawła II?

Maria Szańca: Kiedy w 1978 roku umiera Papież Paweł VI, Kościół był w głębokim kryzysie. Na całym świecie (przede wszystkim na zachodniej półkuli i w Europie) księża odchodzili od kapłaństwa, a zakonnicy i zakonnice opuszczali klasztory. Nastąpiła moda na różnego typu herezje jak np. teologia wyzwolenia w Ameryce Południowej. Działania Jana Pawła II można porównać z „odbudową” Kościoła z czasów Soboru Trydenckiego z XVI wieku, z tą różnicą, że teraz dokonał to tylko jeden człowiek – Jan Paweł II. Wielki Papież był człowiekiem świata, człowiekiem, który wiele wycierpiał od hitlerowców i komunistów. To wielki filozof, poeta i dramaturg, ale także doświadczony organizator i administrator a przede wszystkim Pasterz Dusz. Jan Paweł II był także wielkim orędownikiem modlitwy a najbardziej różańca. Miało się wrażenie, że nieustannie się modlił i gdy nic nie mówił to Jego usta ciągle się poruszały w bezgłośnej modlitwie. Uważał, że najważniejszym zadaniem papieża jest modlitwa. Papież Jan XXIII zwołał Sobór Watykański II, który Paweł VI doprowadził do końca, ale to podczas pontyfikatu Jana Pawła II Sobór staje się cechą Kościoła Powszechnego. To Jan Paweł II zostawia nam przekaz, że na drogach Kościoła XXI wieku, wskazówką mają być dokonania soborowe.

A.J.: Jakie ma Pani wspomnienia związane ze św. Janem Pawłem II?

Maria Szańca: Jestem pokoleniem Jana Pawła II. 16 października 1978 roku byłam na dworcu w Przemyślu z moim bratem, czekając na pociąg do Bułgarii gdzie studiowałam. Na dworcowej poczekalni usłyszałam w dzienniku telewizyjnym o wyborze Polaka na Papieża. Przyjęłam to z bratem z dozą niedowierzania. Po przyjeździe do Bułgarii czułam się zaszczycona, że mój rodak został następcą Piotra, otrzymywałam od obcokrajowców studiujących ze mną gratulacje. Wielkim zaszczytem było dla mnie to, że mogłam przetłumaczyć na język bułgarski bestseller Jana Pawła II „Przekroczyć próg nadziei” i „Dar i Tajemnica” i napisanie w języku bułgarskim różnych artykułów na temat Wielkiego Papieża. W 2002 roku zostałam zaproszona przez Episkopat Bułgarii na spotkanie z Papieżem w czasie Jego pielgrzymki do Bułgarii i mojego osobistego spotkania z Papieżem, którego nie zapomnę do końca życia.

A.J.: Jakie znaczenie w Pani życiu ma Jan Paweł II i Jego świętość?

Maria Szańca: Święty Jan Paweł II jest dla mnie Ojcem, drogowskazem, przewodnikiem w całym moim życiu. Codziennie modle się do Niego i szukam u Niego rad i rozwiązań w trudnych sytuacjach. Staram się żyć według Jego nauk.

A.J.: Jakie szczególne słowa Jana Pawła II według Pani powinniśmy pamiętać?

Maria Szańca: Uważam, że Jan Paweł II to Papież światowych Areopagów, który potrząsnął światem swoim wezwaniem: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” Przytoczę tutaj słowa Wielkiego Papieża z książki „Przekroczyć próg nadziei”: „Wezwanie „Nie lękajcie się” musimy odczytywać w bardzo szerokim wymiarze. W pewnym sensie było to wezwanie pod adresem wszystkich ludzi, wezwanie do przezwyciężania lęku w globalnej sytuacji współczesnego świata, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie, na Północy i na Południu. Nie lękajcie się tego coście sami stworzyli, nie lękajcie się świata, tych wszystkich ludzkich wytworów, które coraz bardziej stają się dla człowieka zagrożeniem! Nie lękajcie się wreszcie siebie samych! Dlaczego mamy się nie lękać? Ponieważ człowiek został odkupiony przez Boga(…) Jasna Góra została wpisana w dzieje mojej Ojczyzny w XVII wieku jako swoiste „Nie lękajcie się” wypowiedziane przez Chrystusa ustami Jego Matki(…) „Nie lękajcie się” mówił Chrystus do apostołów (por. Łk 24,36) i do kobiet (por. Mt 28,10) po zmartwychwstaniu.(…) Jest rzeczą bardzo ważną, ażeby przekroczyć próg nadziei, nie zatrzymywać się przed nim, ale pozwolić się prowadzić. Myślę, że do tego odnoszą się też słowa Cypriana Norwida, który tak określał najgłębszą zasadę Chrześcijańskiej egzystencji: „a...gdyby to nie z krzyżem Zbawiciela za sobą, ale ze swoim za Zbawicielem szło się...”(List do J. B. Zaleskiego, Paryż, 6 I 1851).”

A.J.: Która z nauk Jana Pawła II jest bliska Pani sercu?

Maria Szańca: Dla mnie każda homilia papieska czy Jego przemówienie jest bardzo ważne, ale uważam, że każdy chrześcijanin powinien przeczytać i rozważyć Jego słowo do świata: „PRZEKROCZYĆ PRÓG NADZIEI”. Książka ta jest literacką formą „wywiadów” - posługi Następcy Piotra jako nauczyciela wiary, apostoła Ewangelii, ojca i brata wszystkich ludzi.

red.

Napisany dnia: 13.11.2020, 13:51
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ piwko
dnia 13.11.2020, 14:31
Ocena
komentarza:
-13
maryjo krolowo polski!!!
@ smoq
dnia 13.11.2020, 15:18
Ocena
komentarza:
-7
Tak, słucham, o co chodzi?
@ mel
dnia 14.11.2020, 10:50
Ocena
komentarza:
4
Nie bluźnić mi tu na MB.
@ Strox
dnia 14.11.2020, 11:04
Ocena
komentarza:
-7
Ale w czym mu bluźni? Grzecznie zapytała o co kaman ?
@ kras
dnia 14.11.2020, 13:11
Ocena
komentarza:
5
Wina Tuska!
@ Jasłó
dnia 14.11.2020, 15:01
Ocena
komentarza:
-2
Kiedy raport o pedofilii za pontyfikatu JP Bisa?
@ do pl
dnia 14.11.2020, 18:15
Ocena
komentarza:
-3
Tylko na tyle cię stać?
@ do pl
dnia 15.11.2020, 01:10
Ocena
komentarza:
-9
powiedział co wiedział
@ hnn
dnia 16.11.2020, 20:12
Ocena
komentarza:
-3
W USA obecnie trwają bardzo poważne rozmowy nt. świętości Jana Pawła II. Jedna z najbardziej znanych i najbardziej wpływowych katolickich gazet "National Catholic Reporter" wezwała biskupów do tego, aby ponownie przyjrzeć się postaci Jana Pawła II, która już teraz, ich zdaniem, nie zasługuje na to, aby czcić ją publicznie. Wezwano do tego, aby szkoły nie nosiły im. świętego, a ponadto, aby osoby, które chcą wciąż sprawować kult Jana Pawła II, robiły to w obszarze prywatnym.
@ hnn
dnia 16.11.2020, 20:14
Ocena
komentarza:
-2
Nadszedł czas na trudne rozliczenia. Ten człowiek podważył świadectwo Kościoła na całym świecie, podważył jego wiarygodność jako instytucji i dał biskupom godny ubolewania przykład ignorowania relacji o ofiarach nadużyć - brzmi gorzki dla katolików fragm. artykułu z gazety "National Catholic Reporter".
@ hnn
dnia 16.11.2020, 21:13
Ocena
komentarza:
-2
Jan Paweł II jest uważany za świętego, a w Polsce otoczono go kultem jednostki godnym dynastii Kimów z Korei Północnej. O papieżu Janie Pawle II mówi się właściwie tylko dobrze, albo wcale, a jakakolwiek krytyka jego pontyfikatu traktowana jest jak bluźnierstwo. Tymczasem z watykańskiego raportu na temat pedofilii w kościele wynika, że nasz krystaliczny papież ma też mroczne oblicze, którego nie znaliśmy. Niektórzy wprost nawołują, aby ponownie rozważyć, czy Karol Wojtyła zasługuje na nazywanie go świętym!Problemy ma kardynał Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz papieża, który w negatywnym świetle jest wymieniany wielokrotnie w watykańskim raporcie na temat pedofilii. Padają oskarżenia, że pomagał w ukrywaniu przypadków pedofilii wśród duchowieństwa. Kluczowym czarnym charakterem tego raportu jest były kardynał Theodore McCarrick z USA, który przez wiele lat cieszył się dziwnymi względami papieża.Na stanowisko arcybiskupa Waszyngtonu mianował go Jan Paweł II, który miał znać pogłoski na temat czynów duchownego, który interesował się młodymi chłopcami, przeważnie klerykami. Amerykańska prasa rozważa obecnie, czy w związku z tym polski papież nie został uznany za świętego zbyt szybko. Z jednej strony słyszę nawoływania do dekanonizacji Jana Pawła II, z drugiej słowa oburzenia na ten pomysł od jego obrońców.Zwolennicy Jana Pawła II sugerują, że jest on raczej ofiarą swojego otoczenia, doradców, i całej "lawendowej" pedofilskiej mafii, która ma tak ogromne wpływy w Kościele. Poza tym rzeczywiście pierwsze procedury jawnej walki z pedofilią w Kościele wprowadził właśnie nie kto inny a sam papież Jan Paweł II. Z kolei jego przeciwnicy twierdzą, że pytanie brzmi nie "czy Jan Paweł II wiedział?", lecz "dlaczego to akceptował".Los sprawił, że dzisiaj we Wrocławiu zmarł inny były kardynał, Henryk Gulbinowicz, który okazał się efebofilem tak samo jak Theodore McCarrick. Bez cienia przesady można uznać, że był polskim odpowiednikiem amerykańskiego skandalisty, który spowodował tak bolesną rysę na wizerunku polskiego papieża. Również trudno uwierzyć, że Jan Paweł II był tak naiwny, że gdy docierały do niego informacje o ekscesach seksualnych polskich hierarchów, uznawał, że to wszystko fałszerstwa.Wyjaśnienie jakie jest podawane w kontekście byłego kardynała McCarricka nie jest zbyt przekonujące. Rzekomo papież uznał, że liczne dowody jego efebofilii (pociągu seksualnego do dorastających chłopców) zostały sfabrykowane aby skompromitować kardynała. On sam znał takie zachowania w wykonaniu służb specjalnych w komunistycznej Polsce. Tylko czy mógł uznać, że to na pewno kłamstwa? Nie wiadomo na jakich podstawach opierało się rozumowanie Jana Pawła II. W przypadku schyłku jego życia można też jako okoliczność łagodzącą podać to w jakim był stanie zdrowia. Bardzo wątpliwe, aby był wtedy w pełni sił intelektualnych.
@ Zen
dnia 17.11.2020, 06:50
Ocena
komentarza:
4
Powinieneś chyba napisać ,że w całości wkleiłeś artykuł z portalu zmianynaziemi.pl
@ hnn
dnia 17.11.2020, 11:01
Ocena
komentarza:
0
dokładnie tak
@ Olka
dnia 18.11.2020, 14:07
Ocena
komentarza:
3
Jak dobrze to ujął amerykański teolog sprawa raportu McCarricka to "tandetne dziennikarstwo, po części jak się wydaje napędzane bieżącymi potrzebami, które mają niewiele wspólnego z wyjaśnianiem historii tej okropnej sprawy" Które skupiło się nie na okropieństwach McCarricka, a jedynie na osobie JPII. Pedofilia to okropna zbrodnia, jednak jak na razie Watykan i reszta zajmują się księżmi, biskupami którzy już nie żyją lub są w podeszłym wieku. A obecne aktualne sprawy zamiatane są pod dywan, a pedofilie bezkarni. Gdyby organizacje światowe chciały zlikwidowały by pedofilie. Jednak w w ich gronie są osoby na wysokich stanowiskach z różnych branźź.
@ do piwko
dnia 20.11.2020, 08:24
Ocena
komentarza:
1
300 lat tego królowania chyba w zupełności wystarczy. 3 rozbiory plus 4 w 1939 r. 120 lat zaborów, wojny saskie, dwie wojny światowe, najdłużej trwająca w Europie pańszczyzna,
klęski w powstaniach, powszechny alkoholizm i nędza na wsi, 20 mln. emigracja, 45 lat komuny a na dokładką PiS. Czego jeszcze wam brakuje?
@ kościelny
dnia 13.11.2020, 15:05
Ocena
komentarza:
5
Wszystkiego tego, co mógłby powiedzieć o pontyfikacie Dziwisz, raczej nigdy się nie dowiemy.
@ ~do kościelny
dnia 14.11.2020, 13:08
Ocena
komentarza:
5
Pewnie wkrótce umrze na zawał, zgodnie z dobrą tradycją równie starą jak kk.
@ realista
dnia 13.11.2020, 16:14
Ocena
komentarza:
0
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Cyberchłop
dnia 13.11.2020, 16:33
Ocena
komentarza:
-5
Kardynał Dziwisz oskarżany o tuszowanie pedofilii. Echa reportażu
Ustalenia reportera TVN24 wywołały szereg komentarzy. Sprawę komentują zarówno znane osoby, jak i oburzeni dokumentem internauci. „Moralna gangrena zabija Kościół” – napisał tuż po emisji katolicki publicysta Tomasz Terlikowski.
Właśnie dlatego robimy film o roli Jana Pawła II w tuszowaniu przypadków pedofilii” – skomentował z kolei Tomasz Sekielski.
Do sprawy odniósł się również sam zainteresowany. „Nigdy, powtarzam, nigdy, nie przyjąłem pieniędzy w zamian za udział w papieskich mszach. Nigdy, podkreślam – nigdy nie otrzymałem pieniędzy, by ukrywać czyny czy fakty przeznaczone dla najwyższej uwagi Ojca Świętego. Nigdy i jeszcze raz – nigdy nie uprzywilejowywałem osób niegodnych w zamian za datki, które mogłyby być wpisane w jakąś perwersyjną logikę wymiany” – brzmi oświadczenie kardynała Dziwisza.
@ Crazy Zdzich
dnia 14.11.2020, 13:00
Ocena
komentarza:
2
Ciekawe kiedy Sekielscy zrobią film o pedofilach z gdańskiej "Zatoki Sztuki". Bo na razie wynika z tego, że jedni pedofile są lepsi od innych.
@ do crazy
dnia 14.11.2020, 13:10
Ocena
komentarza:
1
Tamci przynajmniej nie udawali świętych i nie nazywali siebie pośrednikami Boga!
@ dragoness
dnia 14.11.2020, 13:29
Ocena
komentarza:
-3
Panie Zdzichu, po co Sekielscy mają drugi raz robić film o tym samym? Na ten temat powstał cykl reportaży Tomasza Patory i film Latkowskiego, "Nic się nie stało", no to chyba wystarczy?
@ do pl
dnia 14.11.2020, 18:16
Ocena
komentarza:
0
Nic mądrzejszego nie ma do powiedzenia?
@ do pl
dnia 15.11.2020, 01:11
Ocena
komentarza:
0
Ale odkrycie, godne tylko ciebie!
@ Pierson
dnia 16.11.2020, 11:24
Ocena
komentarza:
6
Oj Zdzichu, Zdzichu! Przeca łatwiej szerzyć kłamstwa na temat JP 2 niż uczciwie wgłębić się w temat. Zresztą pedofile z Zatoki Sztuki, przekupywali swoje ofiary, próbowali zbierać kwity na dziennikarzy w tym na Mikołaja Podolskiego, który jako pierwszy odkrył, co dzieje się w Zatoce
@ Pierson
dnia 16.11.2020, 11:34
Ocena
komentarza:
1
...w Zatoce Sztuki, już latem 2015 roku. Właściciel Zatoki, Marcin T. nagrał na tarasie budynku film, w którym zaoferował 50 tys. zł w zamian za znalezienie haków na autorów dziennikarzy, w tym i na Podolskiego. Tak postępują pedofile - Celebryci! Ciekawe czy Ci celebryci którzy pozowali z tabliczkami aby nie zamykać tego przybytku "sztuki" mają przynajmniej moralnego kaca? Bo fakt, że "Mój pedofil jest lepszy niż twój", jest już znany od dawna. Tylko, że w przypadku Zatoki Sztuki jest to pewne, a w przypadku JP 2 - nie ma dowodów. Podejrzewam, że Stasinek Dziwisz, nieźle nabruździł dzisiejszemu świętemu. I kolejne pytanie: Kiedy wolna i niezależna telewizja TVN pokaże film "Nic się nie stało" Latkowskiego? Bo oświadczenia Wojewódzkiego i innych celebrytów średnio mnie przekonują. Czyżby faktycznie - pewnych pedofili nie ruszamy - ale kościelnych, już tak? Fałsz i obłuda?
@ do Pierson
dnia 16.11.2020, 17:30
Ocena
komentarza:
1
A niby dlaczego TVN miałaby to pokazywać? Przecieź był pokazany w Kur-wizji mającej o wiele większy zasięg niż TVN więc każdy mógł sobie obejrzeć..
@ P.
dnia 17.11.2020, 18:44
Ocena
komentarza:
4
Do "do Pierson" Twój wpis potwierdza tylko tezę postawioną przez Piersona że "Mój pedofil jest lepszy niż twój". Jak jechać z pedofilami - TO Z WSZYSTKIMI!
@ do P.
dnia 17.11.2020, 22:32
Ocena
komentarza:
1
To raczej twój wPiS to potwierdza. Po pierwsze, Kur-wizja nie tylko nie pokazała ani filmu ani wywiadu z Dziwiszem ani nawet nie poinformowała swoich niedorozwiniętych "widzów" o ich istnieniu co było jej psim obowiązkiem bo jest telewizją publiczną finansowanym z naszych pieniędzy a nie prywatną stacją komercyjną a po drugie jak jak można porównywać kościół mający ponad miliard wiernych i 2 tys. lat istnienia z jakimś klubem w Sopocie?
@ do Zdzicha i do P.
dnia 18.11.2020, 01:18
Ocena
komentarza:
1
To właśnie TVN już kilka lat temu jako pierwsza ujawniła proceder uprawiany w "Zatoce sztuki". No ale skąd o tym mogłeś wiedzieć skoro w Qurwizji nie było?
@ Mgada
dnia 18.11.2020, 14:11
Ocena
komentarza:
0
Pewnie nie, Ci dziennikarze śledczy którzy badali sprawy pedofilii w innych kręgach niż kościelnych giną w dziwny sposób. Kuchenka gazowa wybuchnie, samochód potrąci lub popełnili samobójstwo.
@ do Magda
dnia 18.11.2020, 19:46
Ocena
komentarza:
0
Nic mi nie wiadomo. Podaj choć jeden konkretny przykład. Jakoś Latkowskiemu włos z głowy nie spadł. Inna sprawa, że trudno go naszwać dziennikarzem śledczym. W swoim dość kieposkim filmiku nic nowego nie odkrył, tylko dość wybiórczo powielił to co TVN wcześniej opisał.
@ Były katolik
dnia 13.11.2020, 16:37
Ocena
komentarza:
1
A ten massimo z zakonu Jezusa to dopiero super dewiant
Kleryków dzieci, nawet zakonnice mu miały ulgę przynosić, ale
majątek z datków ludzi naiwnych jak Pani Maria uzbierał ile
tego było 58mln dolców.
Oto wielka tajemnica wiary złoto i dolary :)
@ Ciekawe
dnia 13.11.2020, 16:44
Ocena
komentarza:
0
Ciekawe, który to rozrywkowy proboszcz z jasielskiej parafii tak się po męsku zachował ?
[...]
@ Etam
dnia 13.11.2020, 17:54
Ocena
komentarza:
1
Banda wykolejencow i patoli.
@ Etam
dnia 13.11.2020, 17:50
Ocena
komentarza:
0
Pewnie juz poznala obiekt swych studiów. A "Przekroczyc próg..." jest niestrawnym pisaniem nie wiadomo, o czym.
@ Rozważanie
dnia 13.11.2020, 20:50
Ocena
komentarza:
2
Mówi pani,że stara się żyć z jego naukami,że prosi o wskazówki,jednak inaczej kiedyś wyszło..gdzie była prawość,uczciwość,obiektywność?Prawdziwy chrześcijanin żyje naukami Chrystusa,nie krzywdzi i jest sprawiedliwy,szlachetny.
@ Jaś Lak
dnia 13.11.2020, 18:18
Ocena
komentarza:
0
Wstyd na cały świat dla POLAKÓW.Kiedy rozbiórka pomników i zmiany nazwy uli szkól itd,itp
@ Ghhhhh
dnia 13.11.2020, 20:06
Ocena
komentarza:
7
Wy chodzicie i dajecie datki na tace a oni kasa i na hotel z panienka :) Wincy kasy żeby se mógł z dwiema pofiglowac.
@ Mgada
dnia 18.11.2020, 14:12
Ocena
komentarza:
3
Nie warto wszystkich do jednego wora wrzucać. Dużo idzie nie z powołania lecz pieniędzy i wygodnego życia. Jednak szkoda tych księży z powołania, którzy muszą się teraz wstydzić za kolegów.
@ Tejpanidziękujem
dnia 13.11.2020, 20:27
Ocena
komentarza:
8
Cyt. "różnego typu herezje jak np. teologia wyzwolenia w Ameryce Południowej." Teologia wyzwolenia nie była i nie jest herezją, czego dowiódł swoją decyzją papież Franciscus o całkowitym cofnięciu kary suspendowania nałożonej na ks. Cardenala przez Jana Pawła II. Ksiądz otrzymał błogosławieństwo od papieża, udzielone mu przez nuncjusza apostolskiego w Nikaragui polskiego arcybiskupa Waldemara Sommertaga.
@ Dużo wcześniej
dnia 13.11.2020, 20:37
Ocena
komentarza:
0
Pewien jasnowidz przepowiedział tą hańbę.
@ kras
dnia 14.11.2020, 18:17
Ocena
komentarza:
0
Nie trzeba jasnowidza!
@ kras
dnia 13.11.2020, 20:33
Ocena
komentarza:
0
Stąd wniosek, że pontyfikat JP II da się ujęć jednym zdaniem" Z deszczu pod rynnę!
@ seksdziwak
dnia 13.11.2020, 21:19
Ocena
komentarza:
-7
Sprostowanie! Z deszczu nie pod rynnę, tylko do rynsztoka!!!
@ Pedofiliada
dnia 13.11.2020, 20:55
Ocena
komentarza:
6
Maryśka?! Bój się Boga prawdziwego! Nie chroń dewiatów!!!
@ Etyka
dnia 13.11.2020, 21:39
Ocena
komentarza:
1
Nie chroni się kłamstw,przebiegłości i fałszerstw manipulującej osoby.
@ Ważne
dnia 13.11.2020, 20:56
Ocena
komentarza:
3
Bóg ocenia czyny człowieka,dlatego należy tą krótką wędrówką ziemskiego życia zasłużyć sobie na miano godnego lub wyklętego.
@ Pismmano
dnia 13.11.2020, 22:13
Ocena
komentarza:
-1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Iza
dnia 14.11.2020, 08:06
Ocena
komentarza:
4
Będąc dzieckiem myślałam że to święci ludzie. Teraz rozumiem dlaczego tata nie pozwolił mojemu bratu zostać ministrantem.
@ łodyniec
dnia 14.11.2020, 08:24
Ocena
komentarza:
-15
Nie chciał się z nikim dzielić.
@ Do Iza
dnia 14.11.2020, 12:28
Ocena
komentarza:
3
Pamiętam z dzieciństwa,moja babcia zwróciła się do księdza,że czci Go jak Boga.Ksiądz z uśmiechem odparł:babciu,księża to szubrawcy.Babcia bardzo to przeżyła.
@ realista
dnia 14.11.2020, 14:29
Ocena
komentarza:
0
Wszyscy święci wyniesieni na ołtarze to pospolici przestępcy i zbrodniarze.
@ Hehe
dnia 15.11.2020, 13:44
Ocena
komentarza:
0
Napiszę tym razem bez "obrazy uczuć religijnych" - cokolwiek to znaczy. Dokładnie tak jest, że ci których się wynosi na ołtarze. Są pośrednio odpowiedzialni za zło, pod pretekstem rzekomej walki z nim. Instytucje, koncerny itd , tak właśnie działają, by interes mógł się kręcić dalej. Czy jakiejkolwiek religii zależy na poprawie moralności? Hehe, biznes nie miałby racji bytu.
@ Dziwne
dnia 15.11.2020, 19:09
Ocena
komentarza:
2
Dr nie rozpoznaje fałszowanej dokumentacji?Uczciwość,prawość,szlachetność??
@ Sodomia już stoi za rogiem.
dnia 15.11.2020, 20:46
Ocena
komentarza:
3
W obliczu wielkiego kryzysu (również wiary), trzeba machnąć jakiś elaborat. Wywołujący nostalgię za czasami JP2. Mleko się wylało. Wśród kasty nie ma już nikogo, kto choć w małym stopniu mógłby naprawić wizerunek molocha.
@ qwerty
dnia 15.11.2020, 22:26
Ocena
komentarza:
4
Zabawa w chowanego księdza Mariana z Tarnobrzega do Jasła.
[...]
@ waw
dnia 16.11.2020, 07:34
Ocena
komentarza:
-1
skryta okupacja..
@ hnn
dnia 16.11.2020, 20:13
Ocena
komentarza:
-3
W USA obecnie trwają bardzo poważne rozmowy nt. świętości Jana Pawła II. Jedna z najbardziej znanych i najbardziej wpływowych katolickich gazet "National Catholic Reporter" wezwała biskupów do tego, aby ponownie przyjrzeć się postaci Jana Pawła II, która już teraz, ich zdaniem, nie zasługuje na to, aby czcić ją publicznie. Wezwano do tego, aby szkoły nie nosiły im. świętego, a ponadto, aby osoby, które chcą wciąż sprawować kult Jana Pawła II, robiły to w obszarze prywatnym.
@ Beata
dnia 17.11.2020, 11:24
Ocena
komentarza:
-3
Aby zostać świętym należy najpierw oddać wszystkie swoje dobra na kościół potem być szubrawcem, a następnie zostaje się świętym tak było od wieków i jest obecnie.
@ do drag.....
dnia 18.11.2020, 14:18
Ocena
komentarza:
-2
nie to powinna być ta co całą prawdę całą dobę... czy jakoś tak hehe
@ dragoness
dnia 19.11.2020, 13:43
Ocena
komentarza:
-2
ZapamiętałA chyba. I raczej odpuście sobie nagle odbrązawianie papieża, bo wychodzi, że albo był ślepy i głupi, albo podły, skoro przyjaźnił się z jednym pedofilem, a kardynałem mianował drugiego.
@ bolo
dnia 24.11.2020, 15:37
Ocena
komentarza:
3
dobrze że ciebie nie mianował hehe... toby jaja były dopiero haha!
@ obserwator
dnia 21.11.2020, 08:39
Ocena
komentarza:
-4
Bułgarski ślad znowu nadaje...???
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Opłata za śmieci bez zmian dla mieszkańców Jasła. Radni o konieczności uszczelnienia systemu

   

  Miejscy radni w miniony poniedziałek podjęli decyzję w sprawie wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jaślanie, od 1 stycznia 2021 r. zapłacą za śmieci dokładnie tyle ile płacą teraz. Władze miasta podjęły również kroki w celu uszczelnienia systemu. Odstąpiono jednak od pierwotnego projektu, w którym opłata za gospodarowanie odpadami w przypadku mieszkańców budynków wielolokalowych (bloków mieszkalnych) miałaby być obliczana w oparciu o ilość zużytej wody.

 • Pociągi z Zagórza do Krakowa przez Jasło codziennie już od grudnia

   

  W grudniu bieżącego roku, w rozkładzie jazdy pociągów pojawią się nowe połączenia, którymi będzie można dotrzeć z Jasła do Krakowa. Pociąg PKP Intercity będzie kursował na linii Zagórz – Kraków codziennie.

 • Wybory na wójta gminy Tarnowiec. Utworzono trzy komitety wyborcze

  W gminie Tarnowiec zapowiada się niezwykle interesująca rywalizacja o fotel wójta. Przedterminowe wybory wyznaczono na 10 stycznia 2021 r. Wszystko wskazuje na to, że o urząd powalczy czterech kandydatów.

 • Uczniowie pozostają na nauce zdalnej. Rząd otwiera czasowo galerie handlowe

  Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o kontynuacji nauki w systemie zdalnym, jak również o tym, że od przyszłej soboty zostaną czasowo otwarte galerie handlowe w reżimie sanitarnym...

 • Czy wytrzymasz jeden dzień bez papierosa?

   

  W 1974 amerykański dziennikarz Lynn Smith rzucił wyzwanie swoim czytelnikom. Mieli nie palić papierosów przez jeden dzień, nagrodą było zdjęcie na okładce gazety Monticello Times. Trafiło na nią 300 osób. Ale przeszło 1500 osób podjęło się wyzwania. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone popularnością tej akcji ustanowiło 3 czwartek listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia.

 • Pożar w sortowni odpadów. Zapaliła się maszyna do sortowania śmieci

  Strażacy od kilku godzin dogaszają pożar, który wybuchł około godziny 5. w jednej z hal w sortowni odpadów w Wolicy. Zapaliła się maszyna do rozdrabniania śmieci.

 • Czy ksiądz dopuścił się molestowania małoletnich w latach 80.? Sprawę bada prokuratura i kuria

  W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat księdza, który w latach 80. ubiegłego wieku sprawował posługę w jednej z tarnobrzeskich parafii. Dziś kapłan jest proboszczem w parafii pod Jasłem. Dawni jego uczniowie wystosowali wobec duchownego poważne zarzuty dotyczące molestowania małoletnich dziewczynek. Kuria przeprowadziła wstępne dochodzenie kanoniczne. Sprawę zbada również przemyska prokuratura.

   

 • "W DPS w Foluszu żaden z mieszkańców nie zmarł z powodu Covid-19" – podkreśla dyrektor Adamski

  W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu na obecną chwilę mieszka 229 pensjonariuszy. Na 170 zatrudnionych pracowników na ten moment gotowych do pracy jest 120, z czego 85 bezpośrednio pracuje z mieszkańcami domu. Jak w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa walczy DPS w Foluszu? Z dyrektorem placówki Karolem Adamskim rozmawia Ilona Dziedzic.

 • Już dzisiaj otwarcie nowego sklepu Stokrotka w Tarnowcu!

   

  Miło nam poinformować o powstaniu nowej Stokrotki. W czwartek, 19 listopada, otwieramy nowo wybudowaną placówkę dla naszych klientów w Tarnowcu 411. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00-22.00 oraz w niedziele pracujące w godzinach od 8.00-20.00.

 • Ubezpieczenia – czy na pewno nie potrzebujesz?

   

  Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą wypadku. Okazuje się, że osoba poszkodowana  zostaje sparaliżowana, a Ty, jako sprawca, musisz pokryć koszty jego leczenia i płacić mu rentę do końca życia. Czy jesteś na to przygotowany/-a finansowo?

 • Obiad za pół ceny? Zamów i odbierz u „Wojtka”

   

  Bar mleczny u „Wojtka” przygotował dla swoich klientów specjalną promocję. Od dzisiaj do odwołania, każdego dnia serwuje on zestawy obiadowe za pół ceny! Wystarczy zamówić i odebrać dania w barze przy ul. 3 Maja 101.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105