Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Talenty w MDK – Izabela Świątek

4

Jej wzorem jest Jan Matejko, ulubioną pracą mistrza „Bitwa pod Grunwaldem”. 12- letnia Izabela Świątek to kolejny talent, tym razem plastyczny, który został odkryty w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle. 

Talenty nie rodzą się same

Iza trafiła do jasielskiego MDK-u jako dziecko, kiedy rodzice zapisali ją do Ogródkowego Przedszkola. Interesowało ją, tak jak typową duszę artystyczną, wszystko: tańce, teatr, muzyka, plastyka. Okazało się jednak, że miłość do plastyki zwyciężyła.

- To nie jest tak, że talent pojawia się nagle. Każdy posiada jakieś zdolności, tylko trzeba umieć je dostrzec. Od tego tu jesteśmy – opowiada Alicja Romanow, nauczycielka plastyki w jasielskim MDK-u, do której od kilku lat na zajęcia przychodzi Iza. - Jeśli ktoś ma predyspozycje to trzeba je rozwijać i tu liczy się przede wszystkim praca, praca i jeszcze raz praca. W taki sposób doskonali się swój warsztat – dodaje A. Romanow.

Ciągnie mnie do tego
   
- Nie umiem tego wytłumaczyć, ale jakoś ciągnie mnie do plastyki. Można tu stworzyć coś własnego i innego. Bardzo lubię tworzyć ciekawe kompozycje, formy – opowiada Iza. Zapytana skąd bierze pomysły, zastanawia się i z pewnym zdziwieniem odpowiada – To wychodzi ze mnie – samo. Dziewczynka maluje przede wszystkim pastelami, ale ostatnio  polubiła też linoryt. Tą techniką wykonała zatem pracę, zabytkowy drewniany kościół, która trafiła na ogłoszony przez UNESCO konkurs, teraz obie - uczennica i nauczycielka czekają na wyniki. 

Jan Matejko

Iza poznała już wiele technik plastycznych, zna artystów, malarzy i ich prace, ale na pytanie, który malarz jest jej wzorem odpowiada, że Jan Matejko. – Czasami tak się przyglądam „Bitwie pod Grunwaldem”. Wyszukuję szczegóły, które mnie interesują, obserwuję. Ten obraz jest taki ogromny, tyle pracy musiał w niego włożyć. Wyszedł mu taki piękny – mówi z podziwem w głosie dziewczynka. Iza nie wybiega daleko w przyszłość, ma jednak małe marzenie – chciałaby uczyć się w szkole plastycznej.

Ma dużą szansę

Prace dziewczynki już kilkakrotnie oceniane były bardzo wysoko na wojewódzkich konkursach plastycznych, a to duże wyróżnienie kiedy wybiera się kilka prac spośród kilkuset nadesłanych. – Nie ukrywam, że Iza ma dużą szansę na osiągnięcie sukcesu w tej dziedzinie, tym bardziej, że ma już swój pewien charakterystyczny styl. Poza tym uczenie się na błędach też jest bardzo cenne, a Iza wszelkie uwagi przyjmuje z pokorą i stara się je zastosować, co jednak nie znaczy, że nie lubi mieć własnego zdania – mówi z uśmiechem A. Romanow.


MDK JasłoNapisany dnia: 21.05.2011, 17:35 , Tagi: MBP, Jasło
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ LIDKA
dnia 21.05.2011, 19:09
Ocena
komentarza:
1
gratulacje Iza
@ pk
dnia 22.05.2011, 12:40
Ocena
komentarza:
0
ładny obraz
@ Joanna Sroczyńska :)
dnia 10.06.2011, 21:40
Ocena
komentarza:
0
Mistrz Alicja?...:) no,no...Zapraszamy z wystawą do Radomska może? Współpraca z różnymi "emdekami" mile widziana :)
@ listek
dnia 11.06.2011, 09:20
Ocena
komentarza:
0
gratulacje
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Kubę Procanina

   

  Ciało zmarłego w minioną środę Kuby Procanina spoczęło dzisiaj w grobie na cmentarzu parafialnym w Jaśle – Sobniowie. Zmarłemu, w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, bliscy, przyjaciele oraz setki mieszkańców Jasła i okolic, którzy kibicowali Kubie zarówno w hali sportowej, jak też w walce z chorobą. Nazwisko Kuby Procanina na zawsze pozostanie symbolem nieustępliwości w dążeniu do upragnionego celu oraz godnego naśladowania hartu ducha.

 • Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Bezzwrotne dofinansowanie nawet do 136 tys. zł

  W minioną środę w Jasielskim Domu Kultury odbyła się konferencja na temat nowej edycji programu „Czyste Powietrze”. Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik Prezesa rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” przedstawił istotne zmiany, jakie wprowadzono w nowej edycji...

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec” w kinie Helios Krosno

   

  Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Z myślą o wszystkich zakochanych we współpracy z Kinem Helios Krosno przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec”. Zapraszamy do udziału w zabawie.

 • Kuba Procanin nie żyje. 26-letni siatkarz zmarł po wieloletniej walce z chorobą

   

  Siatkarskie Jasło pogrążyło się wczoraj w żałobie. W środę wieczorem po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Jakub Procanin. Utalentowany siatkarz miał 26 lat. Dzięki swojej bezkompromisowości i woli walki na zawsze pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Jasła, nie tylko kibiców siatkówki.  

 • Tragedia w Jaśle. Mężczyzna wypadł z piątego piętra bloku mieszkalnego

   

  W Jaśle doszło dzisiaj tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 64-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że śmierć mężczyzny była następstwem upadku z piątego piętra bloku mieszkalnego przy ul. Baczyńskiego. Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego wypadku.

 • Nowa droga na osiedlu Gądki powstanie w tym roku

  Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle na wykonanie zadania pn. "Budowa drogi na osiedlu Gądki". Inwestycja opiewa na ponad 3,5 mln zł. Nowy odcinek na długości blisko 600 metrów ma być gotowy jesienią br.

   

   

 • Ankieta dotycząca potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Jasła

   

  Miasto Jasło prowadzi obecnie diagnozę potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych  mieszkańców Jasła. Opinie osób mieszkających i pracujących w Jaśle są dla nas szczególnie ważne, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań względem rynku nieruchomości i usług mieszkaniowych.

 • Pizza Express – zawsze świeżo, zawsze pysznie!

   

  Chodzi za Wami pizza, kebab lub burger? Spróbujcie specjałów, które od niedawna serwuje nowa pizzeria Pizza Express w Jaśle. W jej menu znajdziecie przepyszną pizzę, kebaby, burgery, zapiekanki oraz wyśmienite sałatki. Dowolne pozycje z menu zamawiać można na miejscu oraz z dowozem, także przez aplikację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657