Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Tarcza i miecz władzy ludowej

11

 

28 maja w Jasielskim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy „Tarcza i miecz władzy ludowej” SB na Rzeszowszczyźnie w latach 1957-1989. Wystawa ta jest kontynuacją ekspozycji „Aparat represji na Rzeszowszczyźnie w latach 1944-1956”, (prezentowanej w ubiegłym roku w JDK) ma jednak nieco węższy zakres tematyczny, gdyż skupia się jedynie na funkcjonowaniu policji politycznej. Wystawa prezentuje ponad 200 sylwetek funkcjonariuszy SB z terenu rzeszowskiego, który w tym czasie obejmował swym zasięgiem również jasielskie okolice. 

            - Twarze rzeszowskiej bezpieki to najważniejsza część wystawy, kolejną są formy, środki i metody działań SB. Trzecia część pokazuje kierunki działań SB wymierzone w kościół, społeczeństwo, dziennikarzy – powiedział dr Krzysztof Kaczmarski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN. - Cieszę się z tego, że jest tu tak wielu młodych ludzi, bo to właśnie do nich adresujemy nasze działania. Chcemy pokazać tę tragiczną historię. Polska ludowa była państwem totalitarnym, państwem, które chciało kontrolować wszystkie sfery życia społecznego. Wystawa pokazuje jak SB zniewalała naród polski.

            - Dużo mówi się o tym, ze Rzeczpospolita nie rozliczyła się z tą przeszłością i wielu dawnych współpracowników SB zajmuje, wysokie, państwowe stanowiska. Mamy nadzieje, ze wkrótce się to zmieni – powiedział Witold Lechowski, wicestarosta powiatu jasielskiego.

            Swoimi wspomnieniami z tego okresu podzielił się ks. dr Stanisław Marczak - 13 stycznia 1982 roku zostałem zaproszony do Komendy Wojewódzkiej Milicji w Krośnie na przesłuchanie. Ubrałem się bardzo mocno, wiedziałem bowiem że rzucają na ziemię i przez kilka godzin każą leżeć. Podejrzewałem, że wezwano mnie w związku z odprawioną przeze mnie droga krzyżową, sprawowaną w intencji internowanych. Przesłuchanie trwało dwie godziny. Jedno zdanie szczególnie utkwiło mi w pamięci „Jesteśmy na 10 piętrze. Może zdarzyć się wypadek”.

            Natomiast Adam Pawluś, członek Zarządu Rady Powiatu podkreślał rolę kościoła św. Stanisława i pracujących w nim księży: Stanisława Kołtaka i Stanisława Marczaka - Bardzo mi pomogli, szczególnie wtedy, gdy w marcu 1982 roku zostałem aresztowany i skazany. Moja żona została wtedy z trójką małych dzieci. Dzięki pomocy kolegów, koleżanek z podziemia oraz kościoła czułem się bezpieczniejszy.

            - Myślę, że nasza Ojczyzna miała szczęście, że żyli w tamtych czasach tacy ludzie, którzy nie bali się odważnie głosić swoich przekonań – podsumowała otwarcie wystawy Krystyna Kasprzyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

            Wystawę można obejrzeć w holu Jasielskiego Domu Kultury do 20 czerwca br.

 

 

 

Agata Koba / JDK

Napisany dnia: 29.05.2007, 17:27

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ do jaślaka
dnia 02.06.2007, 20:45 · Zgłoś
ty esbeku twoje dni są policzone!!!!!!
Odpowiedz
0
@ jaslak
dnia 31.05.2007, 02:27 · Zgłoś
Do" Powieca": A ty nawet na sbeka byś się nia załapał. Co najwyżej na ormowca
albo sokistę.
Odpowiedz
0
@ Powiec
dnia 30.05.2007, 17:52 · Zgłoś
Ten zatrwożony to albo były donosiciel albo esbek!!!
Odpowiedz
0
@ jaślak
dnia 30.05.2007, 16:20 · Zgłoś
A czym się różnią dzisiejsi budowniczowie IV RP od utrwalaczy wladzy ludowej? Chyba tylko tym, że nia maja takiej władzy jak ich poprzednicy. Gdy widzę ich autokratyczne /by nie powiedzieć faszystowskie/ ciągotki nabieram coraz więcej respektu do Założycieli III RP, którzy wykazali genialną intuicją oszczędzając nam lustracyjnego potworka, uchwalając Konstytucję /jedną z lepszych w Europie/ skutecznie /jak na razie/ hamującą zapędy naszych kieszonkowych Feliksów Edmundowiczów. Radzą zastanowić się, co by było, gdyby dorwali się oni do wladzy 15 lat temu, gdy nie byliśmy w UE, TK nie miał nic do gadania, gospodarka była państwowa?
Odpowiedz
0
@ x
dnia 30.05.2007, 15:23 · Zgłoś
Wystawa godna uwagi, ale czemu na otwarciu większość tzw. 'vipow' z PiS'u :rol:
Szanowni Jaślanie (większa częśc społeczenstwa) zagłosowaliście na PiS i sami widzicie co oni wszyscy robią... miejmy nadzieje ze zmądrzejecie przy następnych wyborach... :rol::rol::rol:
Odpowiedz
0
@ zatrwożony
dnia 30.05.2007, 13:33 · Zgłoś
Różnie to było w tamtych czasach. Ale wtedy to robili komuniści i niestety niektórzy z nich nie byli komunistami ale byli kapusiami. Ks. Marczak nie był znowu takim wielkim bohaterem gdyż wysługiwał się młodzieżą i swoim ględzeniem podkreślał jak to dużo robi. Ks. Kołtak- był naprawdę działaczem ale też lubił .................- o zmarłych nie mówi się źle. Ks. Marczak przy spowiedzi niemal każdego wyzywał od komunistów choćby za to,że się nie było do spowiedzi w ciągu roku . DZISIAJ NIEKTÓRZY Z KSIĘŻY SĄ SKAZYWANI ZA WYBORY( złamanie ciszy) ZAOCZNIE ale o tym sza bo to jest zgodne z nurtem i kierunkiem polityki - a za komuny ich nie karano choć pyskowali i nie są na lioostach IPN jako TW - taka to obecnie wolność . Ciekawe jakie kary poniósł ten bohater ks. Marczak za komuny czy to była kara,że zrobił studia doktoranckie i uzyskał tytuł. dra ? Przesłuchanie 2 godzinne jakież to było straszne dla tego księdza - kpina przy umiejętnościach pisarskich sbeków to praktycznie żadne przesłuchanie. Dzisiaj niestety jest bardzo źle bo ci którzy tak wiele mówią o przesłuchaniach i represjach oraz poniżaniu ich godności ludzkiej sami dzisiaj robią jeszcze gorzej i to w sposób perfekcyjny niejednokrotnie przewyższając sbecję - prawda Panie Adamie ! Pan coś wie na ten temat. Dlaczego nikt nie powie,że dzisiejsza władza też robi prowokacje i zamyka ludzi szczególnie tych niewygodnych albo dla propagandy ( dwa miesiące wstecz- Judym) co jest popierane przez obecnie modną ekipę. Myślę,że za kilka lub kilkanaście lat będą podobne prelekcje, niestety ci niby tacy wspaniali obecnie nie będą wtedy tak przedstawiani. Na zdjęciu Pan. Andrzej kiedyś milicjant, Pan V-ce Starosta syn byłego kadrowca z budowlanki komunalnej ( z kim współpracowali kadrowcy za tamtych czasów i kto im ufał - bez komentarza).To że były wówczas prześladowania nie ulega wątpliwości ale gdzie jest dzisiaj rzesza tych bezimiennych skromnych ludzi , którzy naprawdę ucierpieli ale uważali to za swój obowiązek aby zniszczyć komunę!!!! Obyśmy wytrzymali i przeżyli te obecne czasy niestety często cięższe aniżeli komusze.
Odpowiedz
0
@ do wuju
dnia 30.05.2007, 08:41 · Zgłoś
Popieram twój pogląd całkowicie. Myślę, że IV RP już przebiła Polskę Ludową.
Odpowiedz
0
@ wuju
dnia 30.05.2007, 06:59 · Zgłoś
a ja znam bajkę o jednym takich co mieszka z mamą i kotem... jakiś trefny typ chyba:lol:
Odpowiedz
0
@ zajac
dnia 29.05.2007, 21:30 · Zgłoś
zajac jes ok nie mieszka z mamą zalozyl rodzine nie tak jak w misiu uszatku gdzie stare zajace mieszkaja z mama i nie chca zalozyc rodziny i dostac becikowe i dlaczego prosiaczek mieszka z ciocia a nie z mama i tata i je ciasteczka chrum...chrum to jest obrzarstwo a marczak ma torebke a u ksiezy to wiadomo jak jest albo becikowe biskupa albo........koniec bajki
Odpowiedz
0
@ rzecznik wodny
dnia 29.05.2007, 21:26 · Zgłoś
zajac,pawlus ok ale marczak ma torebke TELETUBIS !!!!!!!!!!!
Odpowiedz
0
@ wuju
dnia 29.05.2007, 21:07 · Zgłoś
"Polska ludowa była państwem totalitarnym, państwem, które chciało kontrolować wszystkie sfery życia społecznego." ...IV RP na razie raczkuje w tym temacie, ale ma piękne wzory do naśladowania.:upset:
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657