Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Tarnowiec przeniósł się w czasie, czyli obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem

26

Pokaz pojedynków, strzelania z łuków oraz inscenizacja bitwy pod Grunwaldem zainaugurowały dwudniowe obchody 600-lecia tego wydarzenia w gminie Tarnowiec. Drugą okazją była 100. rocznica usypania kopca przez mieszkańców wsi, upamiętniającego wydarzenia z 15 lipca 1410 roku.

<Zapraszamy do fotorelacji>


- Chcemy przez to uczcić i przypomnieć naszych pradziadków, którzy myśleli o tej rocznicy 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Mieszkańcy i dzieci nosili ziemie w koszykach, opałkach na usypanie tego kopca – mówi Bogusław Wojcik, wójt gminy Tarnowiec.

Główną atrakcją był pokaz bitwy pod Grunwaldem przygotowany przez Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego. – Postaraliśmy, żeby wyglądało to malowniczo i interesująco. Jest to także pewien sposób lekcji historii, bo pokazaliśmy w większości sprzęt, który był stosowany na polach grunwaldzkich – mówi Jacek Gut, Mistrz Zakonu Rycerzy Boju Dnia Ostatniego.

Pokaz bitwy był tylko jednym z wielu elementów średniowiecznego życia. Na tarnowieckim stadionie rozegrany został także turniej rycerski, turniej łuczniczy, odbył się pokaz kowalstwa oraz rzemiosła wykonywanego przez ówczesne kobiety.  - Możemy się tu sporo dowiedzieć na temat realiów życia w średniowieczu, możemy obejrzeć jak wyglądało życie w rzeczywistości – wyjaśnia mistrz.

Dziś druga część obchodów połączona z II Festiwalem Smaków Regionalnych, gdzie podobnie jak w ubiegłym roku będą królowały pierogi.

(kp)
 

Reklama

Komentarze: 26

Dodaj komentarz Widok:
0
@ ja
dnia 03.08.2010, 23:04 · Zgłoś
przedtem kościół bił sie o wolną polske a teraz o krzyże czy to nie chore KTO TYM KRAJEM RZĄDZI
Odpowiedz
0
@ Batman
dnia 03.08.2010, 10:59 · Zgłoś
Do wielkich krytyków - jak wam impreza nie pasowała, to trzeba było siedzieć w domu, a nie krytykować!!!!!!!!
Odpowiedz
0
@ xxx
dnia 03.08.2010, 01:22 · Zgłoś
Gmina Tarnowiec wcale nie jest biedna,właśnie się dorobia na powodzinach i urządziła taka imprezę.Niech władza popatrzy napszykład na nasze drogi ale nie w Tarnowcu tylko w innych miejscowościach tak jak ktoś pisał o Roztokach.Takiej drogi nie ma chyba żadna miejscowość .Jak się komuś coś stanie to wtedy będą naprawiać ale będzie za póżno.Więc zapraszamy w odwiedziny do Roztok "największe dziury na podkarpaciu".
Odpowiedz
0
@ Zawisza Czarny
dnia 02.08.2010, 09:31 · Zgłoś
jasło a co to jest miasto? mysla ze sa najwazniejsi a dlamnie to tylko wieksza wioska która nie potrafi nic zorganizowac a [...] komentarze sa dlatego ze w wielkim Folwarku Jasle niema nic ciekawego i nikt nie jest w stanie cokolwiek zorganizowac a taki Umieszcz Tarnowiec cos potrafił zrobic dlatego brawa dla pomysłodawców i organizatorów:)
Odpowiedz
0
@ DO LOLEK
dnia 02.08.2010, 01:50 · Zgłoś
jak jesteś [...] gbórem który potrafi tylko krytykować i tyle to dla ciebie może i nie warto, ale dla tysięcy ludzi którzy bawili się dwa dni super, warto było iść:d ale zawsze jakiś burak się trafi. więcej takich imprez! w jaśle nic nie ma to przynajmniej po okolicach się można zabawić
Odpowiedz
0
@ mara
dnia 01.08.2010, 22:15 · Zgłoś
do lolek
faktycznie szkoda bylo czasu, czytac takie komenatarze jak Twoj.
Zgodze sie ze majster od muzyki w sobote sie nie popisal, ale coz nie mozna miec wszystkiego...
Odpowiedz
0
@ lolek
dnia 01.08.2010, 21:48 · Zgłoś
Jedna wielka lipa. Szkoda było czasu.
Odpowiedz
0
@ jak zwykle
dnia 01.08.2010, 21:41 · Zgłoś
Kazdy moze przyjsc lub nie, moze sie podobac lub nie :))uwazam, ze warto zrobic cos dla innych . Nie dorabiac ideologii do wszytskiego. Troszke igrzysk nam sie nakezy, zycie jest i bez tego trudne. Tak trzymac
Odpowiedz
0
@ Marysia 23
dnia 01.08.2010, 18:56 · Zgłoś
HEHE Ale źle to napisałam.Ja tego nie nagrałam,tylko znalazłam na youtube i nie mam dobrej kamery,żeby to nagrać.
Odpowiedz
0
@ Marysia 23
dnia 01.08.2010, 18:51 · Zgłoś
Wiem,ale taki telefon a zresztą to miałam %%%%%%%% i nie było znajomego z konkretną kamerą
Odpowiedz
0
@ x
dnia 01.08.2010, 18:43 · Zgłoś
POMNIK GRUNWALDZKI W TARNOWCU

TARNOWIEC, wieś w obecnym województwie podkarpackim położona w odległości 9 kilometrów od Jasła które to miasto jest siedzibą powiatu do którego należy także Tarnowiec. Do zakończenia II wojny Gmina Tarnowiec wchodziła w skład województwa krakowskiego [graniczyła z województwem lwowskim]. Najdawniejsze wzmianki o Tarnowcu pochodzą z roku 1326. Od tego czasu aż po rok 1946 była we władaniu różnych rodów rycerskich i szlacheckich. Wiek XIX i początek XX to rządy rodu Pilińskich herbu [...], ludzie światli i patrioci [Tadeusz Piliński był rezydentem Hotelu Lambert w czasie Powstania Styczniowego] przy tym dobrzy dla poddanych, dlatego pewnie ominęły tarnowiecki dwór wydarzenia szalejącej w okolicy „rabacji galicyjskiej”. W roku 1855 otwarto już oficjalną [zatwierdzoną przez starostwo w Jaśle] szkołę, pierwszym etatowym kierownikiem zarazem nauczycielem został Józef Kamiński uczestnik powstania styczniowego, żarliwy patriota, wspaniały nauczyciel społecznik to dzięki jego działaniom wybudowano budynek szkoły w którym uczyło się około 200 dzieci kształconych w duchu tradycji polskiej za co od władz austriackich był wielokrotnie kontrolowany a za uszkodzenie portretu cesarza Franciszka Józefa ciągany po sądach. Jak już wcześniej napisałem Kamiński wpajał w dzieci miłość do nieistniejącej jeszcze wtedy Ojczyzny Polski na lekcjach uczył wbrew zakazom, historii Polski o chwilach jej tryumfu i wielkości. W widoczny sposób chciał upamiętnić czas chwały oręża polskiego a tym co na wieki miało o tym zaświadczyć był zamiar usypania kopca z okazji 500-lecia bitwy po grunwaldem idea zmaterializowała się częściowo za jego życia, [zmarł w roku 1907] na wzgórzu górującym nad Tarnowcem od strony wschodniej został usypany kopiec wysokości 5 m i średnicy u podstawy 10 m, dzieło kontynuowała kolejno jego córka Wanda Wróblewska, Jakub Kula, Wilhelm Zaufal, Karol Machowicz. Kopiec budowały dzieci szkolne nosząc ziemię w podołkach, koszykach i tym co kto miał. Ziemię wozili furmankami mieszkańcy wsi a także służby dworskie z pobliskiego „pustnego ogrodu” i ”ugorów”. Kawałek gruntu na budowę kopca przekazał ksiądz proboszcz Jan Puzon, trzeba tez wspomnieć o dziedzicu Tarnowca Kazimierzu Pilińskim który na szczycie kopca zafundował obelisk i tablicę okolicznościową a jeden z pracowników dworu wykonał rzeżbę orła a były z tym kłopoty ponieważ władze starostwa dały warunek że będzie to orzeł austriacki dziś nie wiadomo jak sprawa się zakończyła czy był to orzeł polski czy austriacki, [myślę że był to orzeł polski ponieważ w czasie wojny obelisk wraz z orłem został przez Niemców wyburzony]. w lipcu 1910 w obecności Księdza proboszcza Jana Puzona, dziedzica Kazimierza Pilińskiego,wójta gminy Jana Jasińskiego, nauczycieli, licznie zgromadzonych dzieci i mieszkańców okolicznych wsi dokonano uroczystego odsłonięcia i poświęcenia pomnika. Kopiec i pomnik w spokoju górował nad Tarnowcem do wybuchu II wojny światowej, już na początku okupacji wysadzony został przez Niemców obelisk wraz z orłem oraz część kopca. Odbudowano go w roku 1949 w 15 rocznicę „Manifestu PKWN”a odbudowywali go junacy powołani do organizacji „Służba Polsce”. Obelisk oraz orła wykonał mistrz kamieniarski z Sobniowa; Ludwik Dacyl na obelisku umieszczono napis upamiętniający 15-tą rocznicę PKWN, oraz nową tablicę upamiętniającą 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem a także 150 tą rocznicę urodzin Adama Mickiewicza. W roku 2009 z inicjatywy wójta Gminy Tarnowiec Bogusława Wójcika przystąpiono do renowacji pomnika: prace kamieniarskie [obłożono granitem] wykonała firma Sławomira Trznadla orła [stary uległ zniszczeniu] rzeźbi artysta plastyk Dariusz Gądek. W lipcu br. planowane są uroczystości upamiętniające bitwę pod Grunwaldem.

Stanisław Lawera
Odpowiedz
0
@ do mieszkaniec
dnia 01.08.2010, 18:32 · Zgłoś
ta droga nie jest ani sołtysa ani gminy, lecz powiatowa, więc skargi do Pana Starosty a nie do wójta, bo wójt o tą droge męczy już od roku powiat ale nic,
Odpowiedz
0
@ wems
dnia 01.08.2010, 15:44 · Zgłoś
marysiu za takie nagranie to paluchy tylko poucinac
Odpowiedz
0
@ POK
dnia 01.08.2010, 15:40 · Zgłoś
Więcej takich imprez! Czemu w Jaśle nic nie ma?:/ Małe miejscowości sobie jakoś mogą imprezę zrobić i to dwu dniową a u nas nic!!!!
PS. PIEROGI I JEDZENIE PYCHA:D
Odpowiedz
0
@ moraz
dnia 01.08.2010, 15:35 · Zgłoś
Ej ludzie Wam to nie dogodzi. Jak Wam sie nie podoba to nie przychodzcie i tyle. I tak jasielskie władze powinny się uczyć i brać przykład od takiego Tarnowca. Bardzo biedna gmina, też mocno dotknięta powodzią, a jakoś dali rady załatwić sponsorów, załatwić koncerty, rycerzy, zrobić inscenizacje. Piszecie głupoty że Tarnowiec nie ma nic wspólnego z Grunwaldem. To pierwsze poczytajcie a potem mówice! Na stronie Tarnowca można przeczytać co ma wspólnego. Poza tym to świetna lekcja historii dla wszystkich, starszych jak i młodszych. W Tarnowcu przynajmniej coś robią, a u nas w Jaśle nic kompletnie przez całe wakacje!!!
Ogromna ilość w Tarnowcu wczoraj była, dziś będzie pewnie jeszcze więcej, super impreza i gratulacje dla władz, że chciało im się coś takiego organizować! Jasło niech się uczy!
Odpowiedz
0
@ DO DERIX
dnia 01.08.2010, 15:32 · Zgłoś
Tutaj Ci pisze co ma wspólnego:) http://www.tarnowiec.eu/strona/index.php?option=com_content&task=view&id=684&Itemid=1

Brawo dla Tarnowca, że potrafił zrobić porządną imprezę, dzisiaj ciąg dalszy. Jasło nie potrafiło Dni Jasła zrobić a Tarnowiec jakoś dał rady, i przyciągnął naprawdę tysiące ludzi z całej Polski
Odpowiedz
0
@ mieszkaniec
dnia 01.08.2010, 15:11 · Zgłoś
faktycznie gmina przeniosła się w czasie ,zobaczcie na drogę w Roztokach,wstyd,wstyd panie sołtysie ,wójcie i państwo radni
Odpowiedz
0
@ Dżorcz
dnia 01.08.2010, 14:46 · Zgłoś
Ten DJ na zabawie to dramat, ludzie to ona chyba z obory wyszedł "Wzystko młodzież na parkiet!" Ludzie , ale mam nadzieje, że dziś bd lepiej.
Odpowiedz
0
@ A...
dnia 01.08.2010, 14:00 · Zgłoś
No i znalazła się loża szczekających krytyków! Siedzieć w domach i nie chodzić po żadnych imprezach , skoro wszystko jest "be"!!!
Odpowiedz
0
@ jaaaa:)
dnia 01.08.2010, 13:44 · Zgłoś
na tej inscenizacji nie byłam ale byłam na dyskotece,było mase ludzi ale diżdzej i ta jego muzyka to była jakas istna masakra.po prostu porażka.tyle osób chciało sie bawic niestety w rytm takiej muzyki sie nie dalo...mam nadzieje ze jak dzis bedzie gral zespol to jakis normalny przy ktorym bedzie sie mozna wytanczyc i wyszalec
Odpowiedz
-1
@ derix
dnia 01.08.2010, 12:53 · Zgłoś
a co ma Tarnowiec wspólnego z Grunwaldem??? Sorrki ale to juz chyba przesada?! za niedługo to pewnie i katastrofe smoleńską będzie się w każdej wsi inscenizować?!
Odpowiedz
0
@ Marysia 23
dnia 01.08.2010, 11:48 · Zgłoś
Cała walka trwała prawie 10 minut.No i dość ciekawie to wyglądało tu macie linka na youtube http://www.youtube.com/watch?v=mPEqw8li2wM
Odpowiedz
-1
@ xyz
dnia 01.08.2010, 10:51 · Zgłoś
Rzeczywiście Tarnowiec średniowiecze....!
Odpowiedz
0
@ pieróg
dnia 01.08.2010, 10:48 · Zgłoś
zapraszam na pierogi! sam lepiłem :)
Odpowiedz
-1
@ CHORE PAŃSTWO !!!!
dnia 01.08.2010, 10:37 · Zgłoś
"STOWARZYSZENIE ZAGROŻONYCH WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM"
NIE TYLKO TARNOWIEC - BO CAŁY REGION JEST PRRENIESIONY W CZASIE GDZIE WYKORZYSTUJE SIĘ ROBOTNIKA JAK NIEWOLNIKA...
Odpowiedz
-1
@ lipa
dnia 01.08.2010, 10:37 · Zgłoś
lipa jakich malo!!!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.