Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Trwa odkomarzanie miasta

71

Od godziny 5.00 trwa odkomarzanie Jasła. Akcja, której nie można było przeprowadzić wczoraj z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych dziś doszła dziś do skutku. Od rana nad miastem krąży helikopter, który rozpyla środek likwidujący komary.

   


Pierwsze dwa loty wykonał już nad centrum miasta. Planowany jest jeszcze jeden, a następnie odkomarzanie zostanie przeprowadzone na obrzeżach Jasła. Łącznie zaplanowanych jest 6 lotów i jeżeli pogoda dopisze, to jeszcze dziś uda się przeprowadzić sprawnie całą akcję. - Zakończenie planowane jest na wieczór, ale dokładanie nie wiadomo na którą. Wszystko zależy od pogody.  Jak wzmaga się wiatr to przerywamy – tłumaczy portalowi jaslo4u.pl Tomasz Karło z firmy Dertex DDD przeprowadzającej odkomarzanie.

Akcja prowadzona jest na obszarze 3600 hektarów, po kolei na wszystkich osiedlach w mieście oraz na jego obrzeżach. - Wszystkie osiedla są po kolei robione. Potem dostaniemy mapę GPS z trasami, żeby mieć pewność, że nad wszystkimi osiedlami przelecieli. Sami decydują jak latają, gdzie i w jakiej kolejności – mówi nam Joanna Pawelec, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta w Jaśle.

Jeżeli nie uda się zlikwidować plagi komarów metodą agrolotniczą, wówczas firma w ramach reklamacji przeprowadzi je metodą naziemną. - To jest firma specjalistyczna, która weźmie odpowiedzialność w razie nierzetelnego wykonania zadania. My sprawdzimy efekt przy pomocy biegłego entomologa, który pobierze próbki i oceni jaka populacja komarów jeszcze została. Jeśli będzie zbyt dużo, to będą robili poprawki metodą naziemną. Tak przewiduje umowa – dodaje kierownik.

Koszt odkomarzania Jasła wynosi 300 tys. zł. Taka kwota została zabezpieczona w budżecie miasta. Pieniądze jednak mają zostać zwrócone przez wojewodę podkarpackiego. Pomogą także sponsorzy.

Firma Dertex DDD to jedyna, ale bardzo dobra – jak zapewnia Joanna Pawelec, która zgodziła się na przeprowadzenie odkomarzania. - Inne odmówiły nam współpracy tłumacząc, że mają bardzo dużo zamówień. A ta ma bardzo dobre referencje, szczęśliwie udało się, że miała też dla nas czas – mówi pani kierownik.

Odkomarzanie ma na celu przywrócenie normalnego stanu populacji komarów. Wiadomo już, że żadną metodą nie można ich wytępić  całkowicie, ale można zminimalizować. - Spodziewamy się, że populacja komarów wrócił do stanu normalnego, czyli do takiego jaki jest w latach nieklęskowych i kiedy nie ma żadnych wylewów rzek, ani dużych opadów deszczu. Taki poziom zwykły. Nie jesteśmy w stanie osiągnąć 100-procenrowego wyeliminowania komarów, nie można na to liczyć, bo to nierealne – wyjaśnia Joanna Pawelec.

Helikopter będzie przebywał w Jaśle do soboty. Do tego czasu przeprowadzi akcję nie tylko w mieście i na obrzeżach, ale pozostałych gminach dotkniętych plagą.  


(kp)

Reklama

Komentarze: 71

Dodaj komentarz Widok:
0
@ tom
dnia 12.07.2010, 16:27 · Zgłoś
okres lęgowy komarów dopiero się zaczął wiec nie wiem po co cała akcja
No i chyba opryski robione są wodą bo dobry środek na komary np BIFEND kosztuje około 120 za litr gdzie używa się 250ml na 10 litrów wody:P
Odpowiedz
0
@ jaslo
dnia 01.07.2010, 22:02 · Zgłoś
na nie wiele zdalo sie to odkomarzanie byl spokoj moze przez dwa dni teraz jest to samo;/
Odpowiedz
0
@ komar
dnia 26.06.2010, 21:39 · Zgłoś
Związki zawodowe komarów Polskich mówią STOP odkomarzaniu. Naczelny Komar z podziemia.
Odpowiedz
0
@ jaslok
dnia 26.06.2010, 10:31 · Zgłoś
a w biezdziedzy gryza
Odpowiedz
0
@ łopservatore
dnia 26.06.2010, 09:57 · Zgłoś
Widziałem go, widziałem jak leciał i coś mu z tych drucików pryskało jak nie przymierzając pewnemu politykowi na mównicy.Tylko dlaczego jak na dole świeci czerwone na krzyżówce to i on stoi?A na samym początku jak włączył cichy lot to przez okna bloku pewnego oglądał [...] w realu.
Odpowiedz
0
@ Wasyl
dnia 26.06.2010, 08:59 · Zgłoś
Loty AGRO są lotami VFR czyli z widocznością. Takie loty można wykonywać między wschodem a zachodem słonca. W ciągu dnia wiatr się wzmaga a w słoeczny dzień budzi się "termika". Tak że lata się od samego rana,
Odpowiedz
0
@ wojtparada
dnia 26.06.2010, 08:44 · Zgłoś
dzisiaj fruwa na Rafinerii juz kilka lotów..
Odpowiedz
0
@ A
dnia 26.06.2010, 06:32 · Zgłoś
Właśnie mnie helikoper obudził!
Odpowiedz
0
@ komaarzyca
dnia 25.06.2010, 23:27 · Zgłoś
24 odkomarzanie a dzis 25 i ja choraaaaaa...
z nosa jak z wodociągu...jedno wielkie kichadło..polopiryna [...]i gorączka..-
no ciekawe po czym...?;/
Odpowiedz
0
@ amika
dnia 25.06.2010, 20:51 · Zgłoś
a komary na gądkach dalej sobie gryzą
Odpowiedz
0
@
dnia 24.06.2010, 21:28 · Zgłoś
lol lata na dole cały czas !
na zeromskiego prawie cały dzien i czesto
Odpowiedz
0
@ Jaślak
dnia 24.06.2010, 20:57 · Zgłoś
Ja poproszę nie zapominać o 17 stycznia!!!! tam od rzeki i od zalanych terenów aż czarno od komarów!!!
Odpowiedz
0
@ phii
dnia 24.06.2010, 20:01 · Zgłoś
jak niewdzialny? jak latał bardzo nisko ze nawet ślepy go zzauwazył
Odpowiedz
0
@ ghfjdb
dnia 24.06.2010, 19:59 · Zgłoś
kochani ptactwo pada przez ten pyl na rafinerii :(
Odpowiedz
0
@ :(((((((((((((
dnia 24.06.2010, 19:43 · Zgłoś
a co z innymi gminami np. gmina Dębowiec
Odpowiedz
0
@ happy
dnia 24.06.2010, 18:50 · Zgłoś
w Jaśle 300.000 bo więcej terenów i komarów.
Odpowiedz
0
@ ???
dnia 24.06.2010, 17:52 · Zgłoś
dlaczego w rzeszowie odkomarzanie kosztowało 30,000 a w jaśle 300,000?
Odpowiedz
0
@ misio
dnia 24.06.2010, 16:46 · Zgłoś
zobaczym za tydzień-jak zrobi się ciepło-jakos nie wierze ale....
Odpowiedz
0
@ antidotum
dnia 24.06.2010, 16:30 · Zgłoś
a co z komarzycą w ratuszu??????????/
Pomożecie??????????????
Odpowiedz
0
@ dudus
dnia 24.06.2010, 14:00 · Zgłoś
A ja mieszkam koło mosir-u i od 5 rano ten halikopter spać nie daje, potem o 8 wpada ekipa do ocieplania bloku i cały czas coś wiercą ,wieczorem panowie koszą trawy a we wtorek było zakończenie przedszkola więc jeszcze dzieciaki siedzą w domu i dokazują bo się im nudzi w taką pogode:))))-a wy narzekacie:)grunt że wszyscy robią huk w dobrej wierze:))))
Odpowiedz
0
@ inny
dnia 24.06.2010, 12:11 · Zgłoś
o 10:30 lecial przez krajowice :D
Odpowiedz
0
@ gg
dnia 24.06.2010, 11:49 · Zgłoś
przeciez w kazdym ogloszeniu na temat odkomarzania jest informacja ze srodek NIE JEST SZKODLIWY dla ludzi ale zaleca sie zamykanie okien wiec raczej wychodzenie tez.

a wie ktos moze na jakich terenach odkomarzanie bedzie jeszcze przeprowadzone?
Odpowiedz
0
@ Dziewczynaaa
dnia 24.06.2010, 11:33 · Zgłoś
Jechałam wczoraj autem w pobliżu Sobniowa i leciał helikopter.. Nad osiedlem Kaczorowy też go widziałam.. No i nad Gamratem też latał!!!

Ludzie jesteście śmieszni..robią coś narzekacie.. olewają to również macie dużo do gadania;/
Odpowiedz
0
@ Ja:)
dnia 24.06.2010, 10:57 · Zgłoś
A czy wiadomo jak ten środek działa na ludzi??? mogę wyjść z dzieckiem?. Przecież ten środek może sie dostac do układu oddechowego jak nic!!! Komary zabija, to na ludzi pewnie też obojętnie nie działa!!!! nic o tym nie napisaliście!
Odpowiedz
0
@ xxx
dnia 24.06.2010, 09:06 · Zgłoś
JA WIDZIAŁEM DWUPŁATOWIEC JAK LATAŁ I KOMARY ŁAPAŁ, POTEM WYPUSZCZALI NAD -DĘBOWCEM , SKOŁYSZYNEM I LIBUSZĄ !!!XXX
Odpowiedz
0
@ piter
dnia 24.06.2010, 04:13 · Zgłoś
W Gamracie to sobie sami ich wylapcie ha ha
Odpowiedz
0
@ new
dnia 24.06.2010, 03:04 · Zgłoś
jak zwykle sciema nad rzekom jasiolkom dalej ich dużo
Odpowiedz
0
@ cc
dnia 24.06.2010, 01:57 · Zgłoś
zal mi was tak sie podniecacie bo jakiś złom na niebie widzieliście hahahahah
Odpowiedz
0
@ putin
dnia 23.06.2010, 23:23 · Zgłoś
zapraszamy ten helíkopter na osiedle gamrat
Odpowiedz
0
@ obudzony
dnia 23.06.2010, 22:57 · Zgłoś
mnie obudził około 5tej z minutami a mieszkam kilkadziesiąt metrów od MOSiR_u, zobaczymy jaki będzie efekt przy upalnej i bezwietrznej pogodzie, najgorzej było miedzy 8mą a 9tą wieczorem, ale dziś było OK (może coś pomogą te opryski), oby tak dalej.
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 23.06.2010, 22:53 · Zgłoś
wydali noi co z tego jak i tak za chwile bedzie komarów dwa razyy wiecej i wszystko pojdzie na marne
Odpowiedz
0
@ obserwator
dnia 23.06.2010, 22:52 · Zgłoś
"Nie jesteśmy w stanie osiągnąć 100-procenrowego wyeliminowania komarów, nie można na to liczyć, bo to nierealne – wyjaśnia Joanna Pawelec", A JA MÓWIĘ - BZDURY !!! Komary da się wytępić tylko takie zabiegi należy SYSYTEMATYCZNIE powtarzać tak jak to robią np. nasi bratankowie z południa czyli Węgrzy. Nad Balatonem komarów brak !! Zamiast pić wino w namiocie na rynku i gadać o bzdetach zapytajcie naszych bratanków jak się to się robi. Mają w tym temacie większe doświadczenie niż my.Warto się od nich coś dowiedzieć. Przyznać należy, że śmigłowiec lata i opryskuje, oby tylko efekt był...
Odpowiedz
0
@ PAN KOMAR
dnia 23.06.2010, 22:44 · Zgłoś
KOCHANI mocie niesamowite poczucie humoru w pisaniu komentarzy .Ale co nam w Jaśle zostało ,tylko się śmiać z tego odkomarzania a komary jak gryzły tak gryzą a nawet jeszcze bardziej są rozwścieczone .Pozdrawiam .KOMARZYCA.
Odpowiedz
0
@ sumienie_urzedasow
dnia 23.06.2010, 22:28 · Zgłoś
W Rzeszowie, na walkę z komarami miasto wydało 30.000,00 zł, a nasza "metropolia" 10 razy tyle, ciekawe!!!
Odpowiedz
0
@ igor
dnia 23.06.2010, 22:16 · Zgłoś
niech dalej odkomarzaja przecierz panstwa z jasla nic nie moze ugrysc tam najwiecej drzew i zieleni raz waz zalalo i wszyscy maja sie nad wami litowac naz zalewa dwa trzy razy ale nam odkomarzanie przecierz sie nie nalerzy jak zwykle gratulacje [...]
Odpowiedz
0
@ ...
dnia 23.06.2010, 21:45 · Zgłoś
popieram ks :)
Odpowiedz
0
@ ktosik
dnia 23.06.2010, 21:22 · Zgłoś
O Jezu a ja myślałam, że to niemcy nadlatują...
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 23.06.2010, 20:41 · Zgłoś
hahah a to nie był czasem błękitny ? :d może z tvn znowu ?
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 23.06.2010, 20:41 · Zgłoś
nie w kosmosie gryyza .. booże
Odpowiedz
0
@ do gk
dnia 23.06.2010, 19:15 · Zgłoś
faktycznie - żółty czerwono,biało niebieski. No chyba że piloci mają żółte majtki - ale ja tego nie sprawdzałem.
Odpowiedz
0
@ do MM
dnia 23.06.2010, 19:03 · Zgłoś
Odsuń sobie zasłony w oknie to zobaczysz.
Odpowiedz
0
@ do darmozjadów
dnia 23.06.2010, 18:45 · Zgłoś
Biedaki, helikopter pobudził Was o 6 rano. Ktoś kto pracuje, a nie żyje na koszt podatników, to o tej porze normalnie musi wstać...
Odpowiedz
0
@ gfrfgrfgg
dnia 23.06.2010, 17:49 · Zgłoś
budzicie ludzi o 5 rano hehe ale jeżeli ma to wytępić naprawde te komary to moge nie spac nawet od 4 :)
Odpowiedz
0
@ Prezes
dnia 23.06.2010, 17:08 · Zgłoś
To jak nie widzieliście go ludzie to musicie być ślepiiiiiii... gorzej niż krety. Ja go 3 razy widziałem dzisiaj...
Odpowiedz
0
@ hejka :)
dnia 23.06.2010, 16:56 · Zgłoś
A tego największego Komara-Komorowskiego kiedy opryskają bo ta plaga się rozszerza i zagraża naszym zakładom pracy. PO-paprańcy.
Odpowiedz
0
@ ks
dnia 23.06.2010, 16:50 · Zgłoś
ale macie radoche komentatorzy szanowni. widze ze wam żadna decyzja opisana na tej stronienie pasuje. ciekawe czy bedzie jakakolwiek informacja zeby nie była głupio komentowana??? chyba nie, bo musieliby sami komentatorzy ja zamieścić. Pozdrawiam tych którzy komentują wszystko na "nie zgadzam sie" i wyrażam wam współczucie ze macie takie kiepskie charaktery. w domu to z wami chyba trudno wytrzymać..;)
Odpowiedz
0
@ Nick
dnia 23.06.2010, 16:38 · Zgłoś
A nad Dębowcem będą odkomarzać ?
Odpowiedz
0
@ Widziałem
dnia 23.06.2010, 16:12 · Zgłoś
Widziałem go, komara - uciekał w panice za miasto, wezwać posiłki- jutro wróci z kolegami z ościennych gmin. Zemsta będzie krwawa. Z Pawelec nie zostanie nawet 1/4, jak po pobraniu krwi w PCK.
Odpowiedz
0
@ jaslanka
dnia 23.06.2010, 14:59 · Zgłoś
W ostatnim czasie bylo ich mniej poniewaz jest za zimno na komary przeciez wiadomo ze wtedy jak jest goraco i parno jest ich najwiecej! A po drugie odkomarzanie mialo byc jak nie bedzie wiatru a dzisiaj wieje jak [...]!
Odpowiedz
0
@ lolek
dnia 23.06.2010, 14:48 · Zgłoś
i tak to nic nie da to odkomarzanie
Odpowiedz
0
@ Ciekawy
dnia 23.06.2010, 14:43 · Zgłoś
A komary to tylko w Jaśle gryzą?
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 23.06.2010, 14:36 · Zgłoś
Co to jesst 7 rano. Koło basenu latał juz od 5:30 i budził ludzi
Odpowiedz
0
@ zabka
dnia 23.06.2010, 14:17 · Zgłoś
a na Rafinerjii od samego rana słychać jak koszą trawe, fioła mozna dostać...ileż można ha ha
Odpowiedz
0
@ gk
dnia 23.06.2010, 13:56 · Zgłoś
Widziałem taki żółty - ogromny !
Odpowiedz
0
@ miszczu
dnia 23.06.2010, 13:56 · Zgłoś
i ja widziałem ten helikopter :) jakich macie gospodarzy takie macie odkomarzanie, wystarczy jak odkomarzą Jasło, a za wioski niech lokalne władze płacą ...
Odpowiedz
0
@ dejw
dnia 23.06.2010, 13:21 · Zgłoś
A mnie obudził po 7 i kilkakrotnie przelatywał przy moim bloku. Mieszkam w centrum.
Odpowiedz
0
@ CHORE PAŃSTWO !!!!
dnia 23.06.2010, 12:31 · Zgłoś
Odkomorzanie trwa już cała kampanię - poczekamy na skutki....
Odpowiedz
0
@ Strugi
dnia 23.06.2010, 12:27 · Zgłoś
Po 5 rano leciał nad os. Kopernika
Odpowiedz
0
@ Oluśka
dnia 23.06.2010, 12:10 · Zgłoś
Ja widziałam - nawet dwa razy :DDD
Odpowiedz
0
@ ggg
dnia 23.06.2010, 12:10 · Zgłoś
tak a w innych miejscowościach to komary niech zjedzą ludzi w całości..
Odpowiedz
0
@ mietek [...]
dnia 23.06.2010, 12:08 · Zgłoś
a ja szedłem ulicą o 8 i przeleciał nade mną i mnie opryskał.
Odpowiedz
0
@ j a s l a n i n
dnia 23.06.2010, 12:04 · Zgłoś
mi cały ranek latał ten helikopter nad domem tam i z powrotem;/
Odpowiedz
0
@ xDD :))
dnia 23.06.2010, 12:01 · Zgłoś
dziś rano przed siódmą słyszałem jak latali na osiedlach baczyńskiego wieżowce i okolice
Odpowiedz
0
@ wanda
dnia 23.06.2010, 11:54 · Zgłoś
Odkaczarzanie przydałoby się Jasłu!
Odpowiedz
0
@ kkj
dnia 23.06.2010, 11:49 · Zgłoś
przecież dziś wieje bardziej niż wczoraj. Może władze liczą na to że komary przeminą z wiatrem
Odpowiedz
0
@ haha
dnia 23.06.2010, 11:40 · Zgłoś
Skutki bedzie widac wieczorem
Odpowiedz
0
@ do MM
dnia 23.06.2010, 11:37 · Zgłoś
helikopter stal na mosirze na tym boisku ak ne wierzysz to idz sobie sprawdz
Odpowiedz
1
@ Komarom mówię nie :P
dnia 23.06.2010, 10:57 · Zgłoś
Uuuuuulgaaaa :DD Ale z tego co widze, to i tak ostatnimi dniami było ich mało. Najgorsze byly dni tuż po powodzi (: Myslalam nawet, ze juz wtedy ta akcja byla ;D
Odpowiedz
0
@ nufyg
dnia 23.06.2010, 10:48 · Zgłoś
Tylko Jasło ?
A inne gminy ?
Odpowiedz
0
@ MM
dnia 23.06.2010, 10:22 · Zgłoś
Ślad zapisu GPS z przelotu helikoptera powinien być publicznie dostępny. Chciałbym go sobie pobrać i wczytać do AutoMapy.
Odpowiedz
0
@ MM
dnia 23.06.2010, 10:19 · Zgłoś
Ten helikopter to jakiś niewidzialny jest.
Nie śpie już od 7, ale go jeszcze ani raz nie widziałem mimo że mam widoczność w promieniu 10 km.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.