Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Trzeci trymestr ciąży – jakie badania należy wykonać?

0

Okres ciąży to wyjątkowy czas, zarówno dla przyszłej mamy, jak i intensywnie rozwijającego się maluszka. Szczególnych zmian doświadczycie zwłaszcza w trzecim trymestrze. Ostatnie miesiące przed porodem to czas przygotowań, ale też okres, w trakcie którego należy wykonać badania kontrolne. Ich celem jest zapewnienie Tobie i dziecku bezpieczeństwa. Sprawdź, jakie badania czekają Cię w trzecim trymestrze ciąży!

Kontrola w trzecim trymestrze ciąży 

Trzeci trymestr ciąży to trzy ostatnie miesiące, a dokładniej okres od 27. tygodnia do momentu porodu. Szacunkowo ciąża trwa 40 tygodni, ale również rozwiązanie dwa tygodnie przed i po planowanym terminie uznaje się za prawidłowe.

W pierwszym półroczu ciąży z pewnością przeszłaś już sporo badań – bardziej i mniej przyjemnych, np. krzywą cukrową, która dla wielu przyszłych mam borykających się z nudnościami bywa bardzo nieprzyjemna. Drugi trymestr zwykle jest lżejszy. Maluszek intensywnie się rozwija, ale mama czuje się stosunkowo lepiej w porównaniu do początków ciąży.

Gdy mija długo wyczekiwana data ostatniego trymestru, wiele mam oddycha z ulgą – teoretycznie, bo trudności w oddychaniu są charakterystyczne dla tego okresu i wynikają z coraz większego ucisku macicy i maluszka na przeponę. Na tym etapie ciąży dziecko ma ogromne szanse na przeżycie i prawidłowy rozwój, nawet gdyby przyszło na świat przedwcześnie. Nie należy jednak spoczywać na laurach.

Każdy dodatkowy dzień w Twoim brzuszku ma kluczowe znaczenie dla rozwoju maluszka. Pod koniec ciąży czeka Cię też kilka podstawowych badań, których nie należy lekceważyć dla dobra dziecka, jak i swojego. Należą do nich kontrolne USG 3 trymestru, badania na podstawie próbki krwi w kierunku chorób zakaźnych, a także systematyczne KTG, zwłaszcza w ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem.

Badania USG w trzecim trymestrze ciąży – kiedy dokładnie się je wykonuje? 

Badanie ultrasonograficzne (USG) wykonuje się systematycznie od początku ciąży. W pierwszym trymestrze zwykle przeprowadza się badanie transwaginalne, kolejno przezskórne. Za pomocą takiego badania można ocenić rozwój dziecka i zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia każda kobieta ciężarna powinna mieć wykonane przynajmniej cztery badania ultrasonograficzne, w następujących okresach ciąży:

 • między 11. a 14. tygodniem (pierwszy trymestr),
 • między 18. a 22. tygodniem (drugi trymestr),
 • między 28 a 32. tygodniem (trzeci trymestr).
 • a także po 40 tygodniu. 

W większości przypadków wykonuje się dodatkowo USG transwaginalne przed 10. tygodniem ciąży. W przypadku prywatnej kontroli ciąży badania USG zwykle wykonuje się znacznie częściej, praktycznie podczas każdej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę, czyli nawet co 2–4 tygodnie.

Czego można się dowiedzieć na podstawie ostatnich badań USG? 

W trzecim trymestrze USG jest jednym z najważniejszych badań. Zwykle wykonuje się je między 28. a 32. tygodniem ciąży. Jego głównymi celami są:

 • ocena ułożenia dziecka;
 • analiza budowy jego ciała;
 • ocena stanu i lokalizacji łożyska;
 • ocena ilości płynu owodniowego;
 • analiza tempa wzrostu maluszka;
 • określenie przypuszczalnej masy dziecka (biometria);
 • kontrola ruchów malca;
 • sprawdzenie rozwoju mózgu, klatki piersiowej, serca i kręgosłupa;
 • kontrola rozwoju jamy brzusznej i miednicy;
 • ocena stanu łożyska i pępowiny.

Dzięki badaniu USG w trzecim trymestrze dowiesz się więc, czy ciąża przebiega prawidłowo. Poznasz też aktualny rozwój dziecka. W przypadku rozpoznania ewentualnych zagrożeń, lekarz ginekolog prowadzący ciążę będzie w stanie w porę podjąć odpowiednie kroki.

Pozostałe obowiązkowe badania diagnostyczne w ostatnim trymestrze 

Poza USG w trzecim trymestrze ciąży zaleca się również systematyczną kardiotokografię (KTG). Badanie to pozwala na kontrolę tętna płodu i czynności skurczowej macicy.

Ponadto w ostatnich tygodniach przed powitaniem maluszka na świecie musisz poddać się obowiązkowym badaniom kontrolnym w kierunku schorzeń, takich jak:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
 • kiła,
 • HIV,
 • GBS – zakażenie paciorkowcem beta-hemolizującym. 

Wyniki takich badań należy mieć przy sobie w dniu przyjęcia na oddział porodowy.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 12.12.2022, 16:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Grzechem nie sprawdzić świata zza dużych szyb. Blisko. Bliżej. Pod Maglem.

   

  Niewiele wysiłku trzeba włożyć, żeby znaleźć domek, który zachwyca swym położeniem. Można nie wychodzić z zachwytu, że po pierwsze blisko, po drugie z ceną, na którą Was stać.

 • Zderzenie trzech pojazdów w Zarzeczu. Jedna osoba została poszkodowana

   

  Dzisiaj około godziny 11. w Zarzeczu na drodze wojewódzkiej nr 992 doszło do zderzenia z udziałem trzech pojazdów. W zdarzeniu ucierpiała jedna osoba. Droga jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

 • Bezinwazyjny lifting twarzy bez igieł, skalpela czy botoksu? Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak…

   

  Tak, to możliwe! A wszystko dzięki japońskiej technice masażu twarzy Kobido, która zyskuje coraz większą popularność wśród osób poszukujących naturalnych metod poprawy wyglądu skóry bez konieczności poddawania się zabiegom medycyny estetycznej. 

 • W czasie niemieckiej okupacji ryzykowali życie ratując Żydów. W Jaśle upamiętniono ich pełną poświęcenia postawę

   

  Polityka zagraniczna hitlerowskich Niemiec w latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku odcisnęła tragiczne piętno na historii wielu narodów zamieszkujących Europę. Nazistowski plan bezwzględnej eksterminacji poszczególnych grup etnicznych w sposób szczególny dotknął europejskich Żydów,

 • Oferta Edukacyjna Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle to bezpieczne miejsce stworzone specjalnie dla dzieci, w którym mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności w komfortowych warunkach!

 • Trwa proces jasielskiego przedsiębiorcy oskarżonego o niewłaściwe postepowanie z odpadami. Biegły z Krakowa nie dopatrzył się szkody w środowisku&l

  Prokurator wnioskował o przesłuchanie biegłego z Krakowa, który wydał opinie główną i uzupełniającą w sprawie zanieczyszczenia powierzchni ziemi oraz wód podziemnych na działce w Zimnej Wodzie, na której w ubiegłym roku były składowane i zakopywane odpady. Zdaniem oskarżyciela publicznego biegły pominął istotne dla sprawy kwestie, w szczególności nie udzielił odpowiedzi, czy doszłoby do obniżenia jakości wody, gdyby do tych prac naprawczych podjętych przez oskarżonego Grzegorza S. nie doszło.

 • Policja na tropie podpalaczy

  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców podpaleń. Pożary wiat śmietnikowych przy ul. Lenartowicza oraz Chopina, a także w podcieniu bloku przy ul. Jagiełły w Jaśle miały miejsce w krótkich odstępach czasu...

 • "UE chciałaby zrobić skansen z naszych pięknie zagospodarowanych lasów” - mówiła posłanka Maria Kurowska

  „UE chce położyć rękę na polskie lasy państwowe” - podkreśla posłanka Solidarnej Polski – Maria Kurowska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Parku Miejskim w Jaśle mówiła o złożonym obywatelskim projekcie ustawy ws. obronie polskich lasów. Przyjęcie jej pozwoli polskiemu rządowi zachować kontrolę nad tym co się dzieje w lasach, a każde działanie podejmowane w sprawie lasów będzie przegłosowane przez Sejm. - Nic o lasach poza Sejmem – mówiła posłanka.

 • Wiosna – czas na zmiany!

   

  Zapraszamy Seniorów do aktywności. Wiosna to czas kiedy chętniej korzystamy z życia i szukamy nowych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem będzie decyzja o udziale w Klubie Seniora, który funkcjonuje od niedawna  w Jaśle przy ul. Dworcowej 12  – dysponujemy jeszcze ostatnimi wolnymi miejscami !

   

 • Dwa różne spojrzenia na rewitalizację parku w Skołyszynie

  Gmina Skołyszyn otrzymała 7,7 mln zł dofinansowania na rewitalizację parku podworskiego w Skołyszynie. Niedawno rozpoczęta wycinka drzew w celu przygotowania terenu pod dalsze prace inwestycyjne została wstrzymana. Sprawie przygląda się jasielska policja i RDOŚ...

 • Helios Krosno zaprasza na kolejny tydzień repertuarowy Projektów Specjalnych

   

  Zbliżający się tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno pełny jest niespodzianek w ramach Projektów Specjalnych. Każdy kinoman z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć między innymi najnowszy film Park Chan-wooka pt. "Podejrzana".

 • Chwyć za kielnię! Łap okazję cenową na bloczek komórkowy w sklepie DOMUS

   

  Wiosna to idealny czas na to, aby wrócić na budowę lub wreszcie zrealizować plany związane z remontem. Nie o samą porę roku jednak chodzi. Wiosną można natknąć się na materiały budowlane w bardzo atrakcyjnych cenach. Doskonałym przykładem jest bloczek komórkowy 24x24x59, który w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle kosztuje dokładnie 14,29 zł. Oferta obowiązuje do końca kwietnia br.

 • Podpisano umowę na budowę drogi 5KDZ

   

  Miasto Jasło konsekwentnie inwestuje środki finansowe w rozwój infrastruktury drogowej na obszarze warzyckiej strefy inwestycyjnej. Kolejnym etapem realizacji tak nakreślonego celu jest budowa drogi 5KDZ. Po wielomiesięcznych perturbacjach związanych z rozstrzygnięciem przetargu na realizację tego zadania, w poniedziałek (20 marca br.) przedstawiciele jasielskich władz samorządowych oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle, wreszcie parafowali stosowną umowę.

 • Wiercenie studni głębinowych z gminnej dotacji od A do Z

   

  Gmina Jasło uruchomiła w ubiegłym roku program dla swoich mieszkańców, w ramach, którego mogli oni składać wnioski o dofinansowanie budowy studni wierconej głębinowej dla budynków mieszkalnych. Pieniądze trafią do blisko 370 wnioskodawców. Część z nich podpisało już stosowne dokumenty. Inwestycję należy zrealizować w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy. Już wcześniej warto więc wybrać doświadczonego wykonawcę. Kompleksową usługę wiercenia studni głębinowych oferuje firma WIT-WIERT.  Zadzwoń: 698 006 759.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657