Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Trzy miesiące po powodzi. Powodzianie dalej remontują swoje domy.

22

Minęły trzy miesiące od czasu powodzi, a mi się wciąż wydaje jakby to było wczoraj. Obserwowałam mieszkańców Jasła oraz ich postępy w remontach zalanych mieszkań. U jednych widać efekty prac, inni nawet nie zaczęli. A wszystko to zależy od możliwości finansowych każdego z nich oraz od decyzji z kosztorysem...

Elżbieta Stygar, mieszkanka Jasła do dnia dzisiejszego czeka na decyzję komisji, która została powołana do szacowania strat po powodzi. W ciągu tych kilku miesięcy jedynie wymalowała i wysprzątała piwnicę, która na nowo zaczyna grzybieć. - Nie pomogło nawet odkażenie wapnem. W domu jedynie zostały ściągnięte parkiety i boazerie, a z kuchni drewniana podłoga - dodaje Stygar.

Trzymiesięczne opóźnienie w remontach to powód oczekiwania na decyzję w sprawie odszkodowania. Prace remontowe potrwają przeszło rok. Plany związane z wakacjami, powodzianie musieli odłożyć na bok. Dla nich liczy się teraz, aby móc normalnie mieszkać. Jeszcze nie wszyscy otrząsnęli się z tego nieszczęścia, jakie ich spotkało.

Pani Depczyńska, mieszkanka ul. Bohaterów Monte Cassino w Jaśle, jest starszą, schorowaną kobietą. Kiedy rozmawiałam z nią, widziałam w jej oczach rozpacz. Płakała, kiedy opowiadała mi jakie straty wyrządziła jej powódź.

- Po raz pierwszy była tutaj taka wysoka woda. Nie ewakuowałam się, tylko mieszkałam na piętrze domu. Stół i kuchenkę musiałam wyrzucić, a zalane okienka garażowe nie domykają się. Na wiosnę remontowałam sobie kuchnię. Położone mam nowe kafelki i płytki, ale i to z czasem może odejść od ścian - zwierzyła się Depczyńska. Jeszcze dużo pracy pozostało, aby ta kobieta mogła spokojnie odetchnąć z ulgą, że to już koniec remontów.

Każdy dzień, przypomina ludziom dotkniętym przez powódź, że ten koszmar jeszcze się nie skończył. Ze strachem w oczach wysłuchują prognoz pogody, które zapowiadają ulewne deszcze.


Ilona Czarnecka

Reklama

Komentarze: 22

Dodaj komentarz Widok:
0
@ jestem z jasła :)
dnia 14.09.2010, 00:02 · Zgłoś
co do tej fontanny...ciekaw jestem czego podświetlanie działało tylko w pierwszy dzień a teraz już nie działa??sprzęt za 200tyś zł się zepsuł?? to może trzeba było wydac 400tyś może by sie nie popsuło...tak samo z podświetlaniem fontanny w parku...też nie działa...może kolejny remont?
Odpowiedz
0
@ Staruszka
dnia 13.09.2010, 09:18 · Zgłoś
Bez komentarza. Przecież jest jeszcze deptak.
Odpowiedz
0
@ Bez komentarza
dnia 12.09.2010, 17:58 · Zgłoś
Dla starej schorowanej staruszki która straciła wszystko nie ma pieniędzy, bo są ważniejsze sprawy tj fontanna w rynku... którą wszyscy na pewno zauważą
Odpowiedz
0
@ enn
dnia 12.09.2010, 12:33 · Zgłoś
No i stwierdzenie, że "powodzianin to (...) zakładnik [...] [...] tworzących bariery biednym ludziom" jest chyba nieco niesprawiedliwe, przy założeniu, że większość tych "[...] [...]" pracowało od 7.30 do 20, nie dostając za to żadnego adekwatnego wynagrodzenia - ale to już tylko moje subiektywne zdanie.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
0
@ enn
dnia 12.09.2010, 11:38 · Zgłoś
Janusz - jeśli chodzi o skazę na umyśle to się zgadzam, do dziś nie mogę patrzeć na różne zdjęcia powodziowe w telewizji, ani spokojnie zasnąć gdy pada 3 dzień z rzędu.
Ale nie uważam, aby żądanie faktur było skandaliczne. Ludzie są różni, kombinatorów nie brakuje. Nawiązując więc do twojej wypowiedzi: państwo "kradnie" od wszystkich obywateli, w związku z tym uważam, że powodzianie powinni mieć choć tyle poczucia lojalności wobec pozostałych podatników, że się uczciwie rozliczą z pozyskanych środków. Dostarczenie faktur do MOPS chyba nie przerasta możliwości powodzian. MOPS wypłaca zasiłki po to, aby przywrócić ludziom możliwość zaspakajania PODSTAWOWYCH potrzeb życiowych. Cała reszta to kwestia ubezpieczenia mienia - nie ubezpieczyłeś? Twoja strata.
Odpowiedz
0
@ do um
dnia 12.09.2010, 01:01 · Zgłoś
Ty [...]...życzę ci tego samego, posmakuj czym to pachnie [...]!!!mama da ci obiad itd ale inni którzy są na swoim to odczuli [...]!!!
Odpowiedz
0
@ artt
dnia 11.09.2010, 16:56 · Zgłoś
Dziękujmy bogu ze pani Kurowska kończy kadencje Właśnie przeznaczyła na Bogatynię 10tys a basen w Jasle stal zamknięty bo nie było pieniędzy na remont a dzieci już po wakacjach najwyższy czas Jaślanie wybrać kogoś normalnego z jasła na burmistrza
Odpowiedz
0
@ Wstydniś
dnia 11.09.2010, 14:09 · Zgłoś
Macie swojego Prezydenta, swój rząd to zgłaszajcie się do nich z pretensjami :) Inne miasta potrafią pisac pozwy zbiorowe, tylko stare zgorzkniałe Jasło żali się a nic nie robi... :)
Odpowiedz
0
@ również powodzianin
dnia 11.09.2010, 12:17 · Zgłoś
Szukam osób poszkodowanych w wyniku czerwcowej powodzi z okolic Jasła i miejscowości wzdłuż rzeki Ropy chcących się przyłączyć do pozwu zbiorowego przeciwko skarbowi państwa za zaniedbania na zaporze w Klimkówce co doprowadziło do zalania miejscowości położonych niżej zapory.Wszystkich zainteresowanych proszę o pisanie na mój adres mailowy guciuguciu@onet.eu
Odpowiedz
0
@ misiek
dnia 11.09.2010, 09:01 · Zgłoś
agat25 kołku jeden czy to nie ty pisałeś w dniach powodzi że jedziesz odpocząć do egiptu???Wtedy kołku apelowałeś do rozsądku wyborczego poszkodowanych w powodzi wylewając [...] na kurowską i teraz też to robisz.Tyle że ona biegała w gumiakach i przynajmniej starała się pomóc a ty kołku jeden opalałeś [...].Może zamiast klepania klawiatury trzeba było pomóc tym ludziom tak jak inni to robili niekoniecznie udzielając dobrych rad kogo należy wybrać w następnych wyborach a kogo pogonić na jak piszesz wiochę.
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 11.09.2010, 08:25 · Zgłoś
Władze Pisu.Opamiętajcie się!!! Nie wystawiajcie niezrównoważonych, dotkniętych klimakterium, [...] starczą, głupotą itd. kandydatów w nadchodzących wyborach...Chyba,że jesteście wszyscy tacy sami.
Odpowiedz
0
@ aNNA
dnia 10.09.2010, 23:03 · Zgłoś
sorry nie ten temat ale władza ta samA pani Mario (burmistrz JASŁA) PROSZĘ NIE STARTUJ W TYCH WYBORACH BO CO JA POWIEM DZIECIOM DOŚC KŁAMSTW NAWET PIS CIE JUŻ NIE LUBI ZOSTAŃ DOBRĄ ŻONA
Odpowiedz
0
@ Janusz
dnia 10.09.2010, 22:43 · Zgłoś
Tak,skutki powodzi to nie tylko straty materialne,ale skaza na umyśle.Szum deszczu o blachę dachu wywołuje kołatanie serca,brak snu,przesiadywanie (także nocą) przy oknie...Koszmarem też jest biurokratyczne podejście do wypłat szkód.To skandal,by po wycenie profesjonalisty tychże strat żąda się faktur,ocenia ich wartość dowodową itd...Słowem powodzianin to złodziej,wyłudzacz skradzionych przez państwo mu wcześniej pieniędzy, zakładnik [...] [...] tworzących bariery biednym ludziom.Koszmar trwa,i nie wiem czy bardziej nie jest on dzisiaj odczuwalny niż w dniu nadejścia fali...Bezduszność,kretyńskie prawo święci tryumfy.Oto tuskowe cuda,Irlandnia,zielona wyspa w całej okazałości...Gdzie my żyjemy i kim jesteśmy dla władzy???
Odpowiedz
0
@ bezk komentarza
dnia 10.09.2010, 22:09 · Zgłoś
szybciej dostaniecie pieniadze jak ktos zorganizuje wiecej zbiorek jakies konto gdziue mozna przelewac pieniadze tylko oby trafiło to do powodzian .....ludzie pomozmy sobie sami nawzajem......
Odpowiedz
0
@ agat25
dnia 10.09.2010, 22:05 · Zgłoś
a gdzie jest teraz najbardziej obłudny/kłamliwy i naqjgorszy w historii miasta ,,burmistrz''!! ,dlaczego teraz kiedy powódz ustąpiła nie angażuje się w kierowanie/nadzorowanie ,,pracami''na żecz powodzian ????pozerskie klimaty np. w rozdawaniu chleba już nie <lecą> na wizji Polsatu, TVN-u czy TVP :((( Kurowska !! odejdz ZŁA KOBIETO - ludzie mają Cię serdecznie DOŚĆ! a jeżeli nie ,chętnie zobaczymy jak POLEGNIESZ kobito na schodach UM jako wygnana na wiochę :))) JUŻ NIE DŁUGO BĘDZIE FETA !!:))!!ALE BĘDZIE ŚWIĘTO :))))))))))))))
Odpowiedz
0
@ Anna
dnia 10.09.2010, 21:59 · Zgłoś
Um ma racie po prostu czasu potrzeba teraz czas nie dla powodzian teraz czas Wyborczy i na medale JAKIE dostał Leon Matysik Robert Wójcik ZA ZASŁUGI DLA KRAJU CZAS WYBORÓW A BIEDNY KOMENDANT STRAŻY MIEJSKIJ RYSZARD MASTEJ DALEJ NA CHOROBOWYM PS PANIE MASTEJ ZA DOBRY BYL PAN SZEFEM S.M. ALE WIATR WIEJE PANU W PLECY SZYBKIGO POWROTU DO ZDROWIA MARIA K. TO PRZESZŁOŚ I SZANUJ PAN TYCH CO BYLI PRZED PANEM W STRAŻY M. W JAŚLE A ŻYCZE I TO SIĘ SPRAWDZ ŻE PANI BYŁA KUROWSKA M. KIEDYŚ PANA PRZEPROSI (ale jak bedzie na innym urzedzie) I W SWOJEJ MIEJSCOWOŚCI PS. JASŁO DLA JAŚLAKÓW I NIGDY WIĘCEJ WŁADZ Z PO ZA JASŁA PRZEPRASZAM PANI MARIO ALE NIGDY JASŁO I JAŚLANIE NIE BĘDĄ PANI MARIONETKĄ ŻYCZE POWODZENIA W GMINIE PANI
Odpowiedz
0
@ Pola
dnia 10.09.2010, 18:38 · Zgłoś
To prawda - minęło już trzy miesiące,ale w zalanych domach niewiele się zmieniło - każdy dzień przypomina TEN dzień. Mury schną bardzo powoli, pomieszczenia bez podłóg, bez tynków, bez mebli straszą i przypominają o wodzie. NIC JUŻ NIE JEST TAKIE SAMO. Woda nauczyła mnie pokory ...:(
Odpowiedz
-1
@ taki
dnia 10.09.2010, 18:22 · Zgłoś
tak jak z każdą katastrofą, jak były kamery telewizyjne i w perspektywie wybory to każdy oferował pomoc a teraz ludzie zostali pozostawieni sami sobie.
p.s. ale żeby na Boh. Monte Cassino dalej trwały remonty? toż to osiedle nawiedził sam PREZES JAROSŁAW. Ze też PIS w czynie społecznym nie pomaga w remontach na tym osiedlu. Trzeba posprzatać, krzyż postawić, tablice wmurować na pamiątkę nawiedzenia przez prawie już świętego Jarosława.
Odpowiedz
-1
@ Zalana
dnia 10.09.2010, 18:11 · Zgłoś
Dlaczego władza nie zatrzymała wody? Wystarczyło wziąść kija, różaniec i zawrócić wodę.
Odpowiedz
1
@ źrebiec
dnia 10.09.2010, 17:23 · Zgłoś
tak tylko to są inne rzeki i wtedy i tak i tak ich zaleje wiem chyba tam mieszkam.
Odpowiedz
1
@ (uM )
dnia 10.09.2010, 17:16 · Zgłoś
Taki z ciebie kozak "um" bo ciebie nie zalało , to nie obchodzi cie to co innych spotkało , tylko sie z tego śmiejesz.
Odpowiedz
-1
@ um
dnia 10.09.2010, 15:29 · Zgłoś
nie martwcie się powodzianie, za 40 lat powstanie zbiornik kąty myscowa i nie będzie was już zalewać:)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.