Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

„…Twórca jest piękny przez swoje dzieło…”

0
„…Twórca jest piękny przez swoje dzieło…” czyli Jacek Dehnel w jasielskiej bibliotece

 W dniu 11 maja w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się  spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem, poetą, prozaikiem, tłumaczem, malarzem, laureatem Nagrody Fundacji Kościelskich w 2005 roku i laureatem  Paszportu Polityki za 2006 rok. Spotkanie prowadziła Barbara Sokołowska.

 

Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania kilkunastu wierszy z tomików „Żywoty równoległe”, „Wyprawa na południe”, „Wiersze”, „Brzytwa okamgnienia” mówiących o miłości, przemijaniu i śmierci, opisujących sytuacje i wydarzenia codziennego życia oraz nawiązujących do różnych dziedzin sztuki i do konkretnych osób.  Bardzo często inspiracją do napisania wiersza są stare fotografie. Poeta pisze nie tylko o osobach przedstawionych na zdjęciach, bardziej interesujące są dla niego rzeczy, które są na drugim planie i miały stanowić tylko tło. Sam posiada bardzo bogatą kolekcję starych fotografii. Na okładce, nagrodzonej Paszportem Polityki, powieści „Lala” znajduje się jedno z nielicznych zachowanych zdjęć bohaterki powieści, babci autora. O czym jest książka, która  podbiła serca jurorów i czytelników? Czy jest to tylko książka „wspominkowa”?


Według Jacka Dehnela „… książka ta mówi o czymś  poważniejszym, głębszym, to jest wyjście do bardzo różnych zagadnień takich jak w ogóle starość, choroba, śmierć, jak zmiany relacji rodzinnych, z czasem to się zmienia, że najpierw wnuczkiem opiekuje się babcia, potem wnuk dorosły babcią, która się stała dzieckiem, o zmianie pewnej obyczajowości, o kulturze słowa mówionego, o tym, że ludzie kiedyś dużo ze sobą rozmawiali i opowiadali historie……

 

W 2007 roku ukazał się zbiór sześciu opowiadań „Rynek w Smyrnie”. Są to opowiadania napisane jeszcze przed „Lalą”, pierwsze powstały w 1999 roku, sam autor ma do nich stosunek sentymentalny, uważa, że stanowią pewien fragment biografii literackiej i świadczą o  rozwoju jego twórczości. Barwnie i zajmująco opowiadają o miłości,  rodzinie, samotności, bólu, przemijaniu – wszystkich kluczowych wartościach w życiu człowieka.

Na zakończenie spotkania autor odpowiadając na pytania słuchaczy wymienił swoich ulubionych poetów, do których zaliczył m.in. W. Szymborską, J. Rymkiewicza, E. Tkaczyszyn-Dyckiego, T. Różyckiego,  mówił o swoich podróżach w czasie których często pisze wiersze ”… istotny jest też sam rytm pociągu, powtarzające się struktury dźwiękowe – jakoś pomaga mi to w układaniu kolejnych wersów…”, opowiedział o tym czym jest dla niego szeroko pojęta kultura, tradycja i sztuka,  określił swój stosunek do polityki, przybliżył kulisy swojej pracy w telewizji przy realizacji programu „Łossskot”. Na pytanie czym jest  piękno odpowiedział cytując św. Tomasza „…Piękne jest to, co nam się podoba…”

 

Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem  zostało  zorganizowane  w ramach projektu „Twórcy i Słowa – III jasielskie spotkania z literaturą” .  Projekt  realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Beata Szybka/MBP w Jaśle
Napisany dnia: 14.05.2007, 21:23

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657