Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Uchronić przed zamarznięciem

40

Jesień i zima, to czas, kiedy policjanci podejmują wzmożone działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu chłodów. Każdego roku Policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu. To wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. W jesiennych i zimowych miesiącach przełomu 2011 i 2012 roku na Podkarpaciu z wychłodzenia zmarło sześć osób.

Policjanci patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni. Sprawdzają dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, penetrują parki, skwery, zarośla, miejsca rzadko uczęszczane czy opuszczone budynki. W tych działaniach Policja współpracuje z samorządami, ośrodkami pomocy społecznej, organizacjami pozarządowymi, Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei i Strażą Pożarną.

Funkcjonariusze nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego zwracamy się z apelem - jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku czy śpiącego na ławce, nie pozostawajmy obojętni na los takiej osoby. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie. Wystarczy zadzwonić na telefon alarmowy 997. O osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy można także informować ośrodki pomocy społecznej.

Pamiętajmy! Silny wiatr w połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0°C może być odczuwalny dla człowieka tak, jak temperatura poniżej -30°C. Takie warunki atmosferyczne mogą być przyczyną odmrożeń i wychłodzenia organizmu. Wychłodzenie jest stanem, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej 35°C. Jego objawami są: zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, powolna mowa lub jej zaburzenia, poczucie wyczerpania, senność. Policjanci liczą na pomoc z Państwa strony - pamiętajmy, że jeden telefon może uratować człowieka przed zamarznięciem.

KPP w Jaśle

Reklama

Komentarze: 40

Dodaj komentarz Widok:
0
@ lolo
dnia 12.12.2012, 19:56 · Zgłoś
w Żółkowie jest [...]ta plebania a dwóch księży duuuuuużo miejsca może by kogoś przyjęli " biednego przyodziać głodnego nakarmić spragnionego napoić"
Odpowiedz
0
@ timur
dnia 07.12.2012, 20:38 · Zgłoś
Burmistrz darował właścicielowi GAMRARU 433800 zł.Ile byłoby zupek dla bezdomnych?
Odpowiedz
-5
@ stary prokurator
dnia 06.12.2012, 20:11 · Zgłoś
tak sven swiete slowa szkoda tylko naszego [...] [...] [...] narodu a my swoje wiemy ksiedza maja za boga i klekajcie narody [...] rzadz iczarna mafia w spudnicach a [...] lud slucha oj ludu moj ludu [...] narodzie
Odpowiedz
-1
@ ulan
dnia 06.12.2012, 19:54 · Zgłoś
pies glaszcze psa
Odpowiedz
2
@ pomaranczowy.
dnia 06.12.2012, 21:12 · Zgłoś
hehe ciebie juz dawno by pogryzl kruk krukowi oka nie wydubie haha!
Odpowiedz
-2
@ ulan
dnia 06.12.2012, 19:53 · Zgłoś
precz z moderatorem!
Odpowiedz
-3
@ stary prokurator
dnia 06.12.2012, 14:30 · Zgłoś
do sp bo [...] toleruje tylko emerytki i rencistki bo kase same mu przyniosa noi [...] bo z tymi instytucjami maja chyba kontrakty podpisane bo tylu zawsze ich tam jest a moze teraz sie cos pozmienialo i te dziewczynki to moze siostry zakonne w nowoczesnych ubraniach a no tak wkoncu unia dofinansowanie musi byc
Odpowiedz
-7
@ Sven
dnia 06.12.2012, 18:48 · Zgłoś
Stary prokurator wreszcie jakieś oświecenie w tym [...] narodzie ale szkoda twojej irytacji [...] i tak nie rozumie istoty rzeczy.

Pomodlimy się pod nosem-szepty [...],[...],śskif i już jest dobrze.
Odpowiedz
-2
@ sp
dnia 06.12.2012, 20:15 · Zgłoś
Stary Prokurator widze że tylko Ty piszesz na temat więc powiem-jakim prawem [...] jest kapelanem poicji,staży,słóżby więziennej,granicznej w stopniu oficerskim jak nigdy nie lznoł żadnej szkółki nie mówiąc o pratyce a pieniążki za te funkcje się otrzymuje dla mnie to jest profancja zawodów dla służb narażających życie/opłatek,wigilia,święcenie tego co państwo dało lub [...] zawundowało /a szkoły --jaki etat i za ile?Ludzie budujmy kościoły finansujmy brzuchnoli/Kołaczyce -młody ks.nie mógł się zmieścić do golfa bo [...] za duży w jakim kraju żyjemy? jedcie na pomoże zobaczycie-ukaina byłem ksiądz w gumniakach z łopatą robił posadzkę w kościele/zdjęcia posiadam-w/w z Gdańska .
Odpowiedz
3
@ pomaranczowy.
dnia 06.12.2012, 22:55 · Zgłoś
do sven,.-czlowieku idz na leczenia! prosze cie!!!
Odpowiedz
-2
@ obserwator
dnia 09.12.2012, 12:09 · Zgłoś
Ty też nie lepszy
Odpowiedz
-1
@ stary prokurator
dnia 06.12.2012, 14:19 · Zgłoś
[...] nie pomoze ani bezdomnych nie wezmie zaduzy wydatek bo jak by pomogl czy wzial to wtedy la-palmas ([...])w krajowicach by upadl a tak to dzieki ksiezom jeszcze sie jakos utrzymuje przewaznie po mszach wieczornych jest tam duzy ruch a ksiezy co niemiara na wszystkich mszach nawet tylu ich niema
Odpowiedz
4
@ tarzan-zan
dnia 06.12.2012, 15:42 · Zgłoś
:) nie wiem, bo nie chodzę ani do kościoła ani do [...] :) więc nie wiem ilu księży jest na mszy a ilu na [...]. Ty pewno jednak prosto po mszy walisz do [...] :D
Odpowiedz
-3
@ stary prokurator
dnia 06.12.2012, 17:10 · Zgłoś
to poco piszesz skoro nigdzie nie chodzisz nie powinien cie ten temat w takim razie wogole interesowac a gdzie ja chodze to moja sprawa nie twoja ale gratulacje za ciekawosc ale to bardzo nie ladnie byc takim ciekawskim
Odpowiedz
0
@ tarzan-zan
dnia 07.12.2012, 10:06 · Zgłoś
ciekawość to pierwszy stopień [...] a tam jest moje miejsce
Odpowiedz
1
@ stary prokurator
dnia 06.12.2012, 14:09 · Zgłoś
[...] kotka za pomoca mlotka poto zeby z policjantow zrobic wspanialych opiekunow dla bezdomnych a prawda jest calkiem inna 2lata temu bezdomny spal na lawce zima i mroz bylo to na dworcu w jasle zadz na 997 ze bezdomny czlowiek spi na lawce to oficer dyzurny zapytal mnie czy jest trzezwy i czy sie awantoruje mowie jak sie moze awanturowac jak on spi to powiedzial ze niema podstaw do wzywania interwencji policij wiec poco te glupoty piszecie ze policja patroluje do nich sie dzwoni ze bezdomny spi to i tak nie przyjada bo niema podstaw
Odpowiedz
1
@ kuguar
dnia 06.12.2012, 14:42 · Zgłoś
z twojego tekstu zgadza sie tylko pierwsze słowo - a i tak tylko trochę - patrz - słownik ortograficzny ;)
Odpowiedz
3
@ pomaranczowy,.
dnia 06.12.2012, 21:10 · Zgłoś
do "stary prokurator" mogles powiedziec ze lezy pijany wtedy na dworcu byliby wciagu 2min taki delikfent trafia na komende badz "dolek" i tam dostaje "pala" taka rzeczewistosc! ale nie wypuszczaja go bez niczego bo dostaje jeszcze wniosek do sadu,. i oto taka pomoc z policji i naszego kochanego panstwa gdzie czlowiek sie nie ruszy tam patrza na portfel, ale jak to mowia daj palec wezna cala reke, duzo w tym prawdy!!
Odpowiedz
2
@ kacha
dnia 06.12.2012, 13:04 · Zgłoś
Maro, czytasz to co piszesz? Prosze, choc czasami...
Odpowiedz
-1
@ maro
dnia 06.12.2012, 12:09 · Zgłoś
do kometarza ..[...] bardzo trafna uwaga plebanie to minimum po 10 pokoi [...] mugby cos pomuc milosierdzie mogli by okazac a nie kazania jak pomuc bezdomnym wstyd
Odpowiedz
-5
@ Sven
dnia 06.12.2012, 11:44 · Zgłoś
Jeżeli ktoś nie wie skąd biorą się bezdomni to zapraszam do artykułu niżej.Z pewnością jest to WŁOLA BŁOŻA.

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/krakow/zakonnice-sprzedaja-osiedle-razem-z-lokatorami,1,5323901,region-wiadomosc.html
Odpowiedz
4
@ kuguar
dnia 06.12.2012, 14:12 · Zgłoś
Sven - juz cie kiedyś prosiłem - [...] wreszcie
Odpowiedz
2
@ ZUZA
dnia 06.12.2012, 15:13 · Zgłoś
Sven ponawiam pytanie>>>Czy ty kiedykolwiek kogoś kochałeś lub kochasz,czy wszystkich dookoła nienawidzisz???odpowiedz
Odpowiedz
-1
@ tarzan-zan
dnia 06.12.2012, 15:40 · Zgłoś
na pewno jest jedna osoba którą sven kocha. zgadniecie kto to ??
Odpowiedz
5
@ Sprawca wielu cionsz -Człowiek Wonsz
dnia 06.12.2012, 16:15 · Zgłoś
Magik z Paktofoniki. On rówież cierpiał na [...].Ewentualnie wokalista Guns 'n'Roses-Axl Rose, który leczył [...] afektywne [...] podonie jak Sinead O'Connor.To osoby które ewentualnie może kochac Sven.
Sven może kochać jeszcze siebie ewentualnie Svena Hanavallda również leczącego depresje.
Uogólniajać arystokracja duszy i rasy oraz garśc psychotropów.
Odpowiedz
1
@ tarzan-zan
dnia 06.12.2012, 18:16 · Zgłoś
zgadłeś, choć nie za pierwszym razem... Sven lubi tylko siebie :)
Odpowiedz
2
@ M.O.
dnia 06.12.2012, 19:52 · Zgłoś
M.O.>>>swen <<< popatrz to ja jestem twoim chszesnym nawet wiem w którym kosciele >>> zostałeś ochszczaony lecz > zuza < ma >>>RACJIE to ty kochasz tylko >>>.siebie.
lecz pamietaj >>> z prochu powstałeś i w proch się obrucisz tylko mam pytanie czy te [...] zostaną gdziś złożone ?
OTO JEST PYTANIE .
I PAMIĘTAJ NIE UBLIŻAJ NIKOMU , BO NAPEWNO SPOTKASZ sprawiedliwośc!
Odpowiedz
0
@ obserwator
dnia 07.12.2012, 19:34 · Zgłoś
Do kangur--- nie życz nikomu co tobie niemiłe jestem tego zdania jak mi czyjeś posty irytują to nie czytam a twoja wypowiedz jednoznacznie pokazuje kim tak naprawdę jesteś
Odpowiedz
-1
@ Sven
dnia 06.12.2012, 11:20 · Zgłoś
Nędza,bieda,trwoga,modły i beznadzieja to katolickie wartości.

Jeszcze brakuje religii na maturze !
Odpowiedz
5
@ łodyniec
dnia 06.12.2012, 10:28 · Zgłoś
"nadmierne wychłodzenie organizmu" zapomina się o % we krwi? to jest główny powód zamarznięcia ,a nie sam fakt mrozu !
Odpowiedz
6
@ ZUZA
dnia 06.12.2012, 16:19 · Zgłoś
Zgadzam się z tobą łodyniec>>>Znacznie mniej było by zamarznięć gdyby ci bezdomni pozwolili sobie pomóc.Ile to jest przypadków,że ci ludzie odrzucają jakąkolwiek pomoc.Do noclegowni iść nie chcą,bo tam zakaz spożywania [...].A niestety alkohol jest tu głównym powodem śmierci tych ludzi,zwłaszcza gdy temperatura na dworze spada poniżej zera...
Odpowiedz
7
@ tarzan-zan
dnia 06.12.2012, 18:15 · Zgłoś
bo [...] jest ich celem życia i największą (a nie raz jedyną) rozrywką. Więc nie dziw się że nie pozwalają sobie zabrać ostatniej rzeczy którą "mają"...
Odpowiedz
0
@ ZUZA
dnia 06.12.2012, 18:28 · Zgłoś
Tak tylko że mróz+bezdomny+[...]= sen na wieki...[śmierć]
Odpowiedz
0
@ tarzan-zan
dnia 07.12.2012, 10:04 · Zgłoś
a wystarczyło by pozwolić spożywać alkohol w przytułkach dla bezdomnych... Na pewno chętnie by tam wtedy przebywali... A skoro ma to być walka o ich życie i przezimowanie to niech nie zmienia się to w walkę z [...]... Co jest ważniejsze - życie czy trzeźwość ??
Odpowiedz
67
@ sp
dnia 06.12.2012, 10:11 · Zgłoś
A może lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie bezdomnych potrzebujących bezradnych w dużych ogrzewanych plebaniach/księża macie pole do popisu-MIŁOSIERDZIE/ a przy okazji jakaś micha jadła?[...] mieszka w pustostanach,kanałach a [...] /2-4/osoby w kilkunastu pokojach,które są dofinansowane przez państwo.Oj miłość blizniego nie idzie w parze z [...],który pracy fizycznej nie toleruje tylko żre i wozi sie brykami o których zwykły śmiertelnik ciężko pracując utrzymując rodzinę może sobie pomażyć.
Odpowiedz
37
@ tarzan-zan
dnia 06.12.2012, 10:52 · Zgłoś
bo miłość bliźniego w ich wydaniu polega na tym że to ONI są tymi bliźnimi i trzeba ich miłować dając sowite datki na nowe samochody nie wspominając już o ogrzewaniu i papu... A policja też dba o to żebyśmy nie zmarzli... nie wolno grzać się w samochodzie - za nieuzasadnione grzanie silnika w aucie. Bo to hałas i zanieczyszczanie środowiska. W terenie zabudowanym samochód z włączonym silnikiem można pozostawić tylko na minutę. W innym wypadku grozi nam sto złotych mandatu. A wszystko z artykułu 60. ustęp drugi kodeksu drogowego. Za oddalenie się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu - pięćdziesiąt złotych, pozostawienie włączonego silnika na postoju w terenie zabudowanym - sto złotych, a poruszanie się autem zaśnieżonym i z zamrożonymi szybami to mandat w wysokości dwudziestu złotych do nawet pięciuset. Jesienno-zimowe mandaty na pewno mają jedną zaletę. Rozgrzewają kierowcę, bardziej niż auto z włączonym silnikiem.

Więc jeśli czekasz na kogoś w samochodzie, pod sklepem czy koło zakładu pracy, czy przy dworcu PKS czy PKP - albo ciągle jeździj po mieście niepotrzebnie, zwiększając ruch i korki, albo marznij w zimnym aucie, szyby zaraz Ci zaparują i obmarzną od środka więc się rozgrzejesz ich drapaniem, albo płać słone mandaty, w końcu ciepło kosztuje... Ciekawe czy panowie policjanci stojący nocami w krzakach z radarem też będą przestrzegać tych przepisów... Jak sądzicie ??
Odpowiedz
11
@ RR
dnia 06.12.2012, 12:21 · Zgłoś
a czy to wina policjantów? oni kodeksu drogowego nie układali, więc co chcesz od nich? po prostu wykonują swoją pracę tak jak każdy z nas
Odpowiedz
9
@ aro
dnia 06.12.2012, 13:21 · Zgłoś
według mnie powinno się to dotyczyć policji i [...] ze SM. Ciekawe jak SM stoi i grzeje auto przy śmietniku to mam to zgłosić Policji.
Odpowiedz
2
@ jaś
dnia 06.12.2012, 14:02 · Zgłoś
takich owieczek co się nie doją żaden pasterz nie potrzebuje,bo to tylko strata by była.
Odpowiedz
3
@ tarzan-zan
dnia 06.12.2012, 15:39 · Zgłoś
ja nie mówię że to wina policjantów, tylko jak normalnemu obywatelowi nie wolno mieć włączonego silnika jak siedzi w samochodzie z jakiegoś tam powodu, to niech to dotyczy wszystkich, także policji i straży miejskiej...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.