Uczniowie II LO od września będą ćwiczyć w nowej sali
Dobiegają końca prace budowlane sali gimnastycznej przy II Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle. Projekt pod nazwą „Budowa obiektów sportowych w szkołach ponadpodstawowych na terenie powiatu jasielskiego” realizowany jest przez starostwo powiatowe w Jaśle. Fundusze na to zadanie w części zostały pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Koszt całego zadania wynosi 1 mln 982 tys. 284, 49 zł, z czego środki własne stanowią 922 tys. 413, 96 zł, czyli 46,5%. To nieco więcej niż zakładano w projekcie.


- Ponad 400 tys. zł było kosztem niekwalifikowanym, czyli takim, który nie jest brany pod uwagę przez zarząd województwa przy RPO. Kwota jest wyższa, ponieważ przetarg wyszedł drożej niż założono w projekcie – tłumaczy Adam Kmiecik, starosta jasielski.
Sala została wybudowana na 1/3 boiska szkolnego z zastosowaniem nowoczesnej technologii. Będą w niej prowadzone zajęcia z wychowania fizycznego oraz różnego rodzaju zajęcia dodatkowe, które pozwolą się młodzieży rozwijać.

- Nowa sala gimnastyczna była koniecznością. Byliśmy jedyną szkołą, która nie miała takiej sali z prawdziwego zdarzenia. Zabiegała o to już poprzednia dyrekcja, potem my i starostwo powiatowe. A dzięki możliwościom, które stworzył Regionalny Program Operacyjny udało się zrealizować ten projekt – mówi zadowolony Wacław Błasik, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.
W nowej sali będą organizowane również turnieje szachowe. – Nasza szkoła była współorganizatorem wielu turniejów, ale z konieczności musieliśmy wynajmować sale w innych obiektach. Teraz te wszystkie przedsięwzięcia będziemy mogli kontynuować już w oparciu o własną bazę – dodaje Błasik.
Natomiast stara sala gimnastyczna zostanie wykorzystana do celów rekreacyjnych, m.in. do gry w tenisa stołowego, gimnastyki korekcyjnej czy aerobiku.
W planach jest także budowa nowego, pełnowymiarowego boiska szkolnego, umożliwiającego prowadzenie zajęć dla młodzieży w okresie wiosenno-jesiennym. To, które jeszcze do niedawna służyło uczniom drugiego ogólniaka, nie spełnia już wymogów.
Jeżeli prace będą przebiegały w takim tempie jak dotychczas, to pierwsze zajęcia wf-u odbędą się początkiem września. Protokół odbioru zostanie prawdopodobnie podpisany 3 września. - Komisja odbierze projekt i jeżeli nie będzie żadnych zastrzeżeń i normy będą spełnione, to w tym momencie rozpoczniemy funkcjonowanie – mówi dyrektor Błasik.
(kp)
