Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Udział własny, czyli sposób na tańsze autocasco – jak to działa?

2

Szukasz dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej dla swojego samochodu, ale ceny AC są dla Ciebie za wysokie? Wcale nie jesteś skazany na duże koszty! Cenę autocasco można obniżyć, a jednym ze skutecznych sposobów na to jest udział własny w likwidacji szkody. Na czym on polega i kiedy jest opłacalny?

Wybór ubezpieczenia samochodu to wcale nie jest taka prosta sprawa. Nawet samo OC, choć zawsze ma ten sam zakres, wiąże się z zupełnie innymi kosztami dla poszczególnych kierowców. Dobrowolne ubezpieczenia to jeszcze większy problem – tutaj nie dość, że ceny zależą od wielu czynników, to jeszcze zmienia się zakres ochrony. Aby nie utonąć w ofertach, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Mubi, gdzie na pewno znajdziesz najlepszą polisę dla siebie, również w pakiecie z AC. I wcale nie zapłacisz za to gigantycznych pieniędzy!

Niższa cena AC? To zależy od Ciebie!

Wśród kierowców utarło się przekonanie, że ubezpieczenie autocasco to spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Rzeczywiście, wybierając pełne AC w najszerszym zakresie i bez żadnych ograniczeń ochrony, na pewno trzeba się przyszykować na spory wydatek. Ale czy w każdym przypadku tak jest? Absolutnie nie!

Pamiętaj, że cena zaproponowana Ci przez firmę ubezpieczeniową jest zawsze pochodną wielu czynników. Przy wyliczaniu składki jest brany pod uwagę choćby wiek i doświadczenie kierowcy oraz jego historia ubezpieczeniowa, a także parametry samochodu, rodzaj i liczba zamontowanych w nim zabezpieczeń czy nawet miejsce parkowania pojazdu w nocy. Już na tym etapie można zatem sporo zaoszczędzić, choćby za sprawą długoletniej bezszkodowej jazdy.

A to nie koniec, bo kolejnym krokiem jest wybranie zakresu autocasco. Pamiętaj, że w umowie z towarzystwem ubezpieczeniowym możesz określić m.in.:

 • sposób likwidacji szkody,
 • rodzaj części użytych do naprawy,
 • amortyzację części,
 • udział własny w szkodzie.

Wszystko to wpływa zarówno na cenę składki AC, jak też na wysokość odszkodowania, które otrzymasz w razie wystąpienia szkody. Kupując ubezpieczenie, musisz więc dokonać kalkulacji. Co będzie Ci się bardziej opłacało – pełna, ale droższa ochrona, czy może jednak tańsza polisa, z której odszkodowanie będzie odpowiednio pomniejszone?

Wybór na pewno nie jest prosty, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, jakie masz możliwości. W artykule "Udział własny w szkodzie AC obniży składkę ubezpieczeniową! Co trzeba wiedzieć o partycypowaniu w likwidacji szkody?", możesz przeczytać o wadach i zaletach udziału własnego w autocasco. Co to właściwie jest?

Na czym polega udział własny kierowcy w likwidacji szkody?

Definicja udziału własnego właściwie znajduje się już w jego nazwie. Jest to bowiem określona część wartości szkody, jaką ubezpieczony musi ponieść z własnej kieszeni. Innymi słowy, odszkodowanie dla kierowcy, który ma wykupione autocasco z udziałem własnym, będzie pomniejszone o kwotę, którą on sam zobowiązał się pokryć przy podpisywaniu umowy.

Udział własny może być wyrażony na dwa sposoby.

 1. Kwotowo – np. udział własny wynosi 500 zł, wartość szkody to 1000 zł, a więc kierowca otrzyma 500 zł odszkodowania.
 2. Procentowo – np. udział własny wynosi 10%, wartość szkody to 1000 zł, a więc kierowca otrzyma 900 zł odszkodowania (10% z 1000 zł = 100 zł).

– Warto pamiętać, że w przypadku, gdy wartość szkody nie przekroczy udziału własnego, cały koszt jej likwidacji spada na ubezpieczonego. Jeżeli więc mamy AC z udziałem własnym w wysokości 1000 zł, a koszt napraw po kolizji zamknie się w sumie 900 zł, całą kwotę będziemy musieli wyłożyć z własnej kieszeni – mówi Mateusz Piesowicz z porównywarki Mubi.

Czy udział własny w ubezpieczeniu AC się opłaca?

Zaleta udziału własnego jest oczywista. Stosując go, kierowca (klient) bierze na siebie część obowiązków firmy ubezpieczeniowej (sprzedawcy), dzięki czemu ta może sobie pozwolić na obniżenie ceny oferowanej usługi. W przypadku zastosowania udziału własnego, składka ubezpieczenia AC będzie więc niższa – jeśli zależy Ci na korzystnej cenie, to rozwiązanie jest dla Ciebie.

Musisz jednak brać pod uwagę, że niższy koszt składki może mieć swoje późniejsze konsekwencje. W razie wystąpienia szkody, np. w razie kolizji, uszkodzenia samochodu przez siły przyrody czy kradzieży auta, udział własny sprawi, że otrzymasz mniejsze odszkodowanie. Ba, może się nawet zdarzyć, że nie otrzymasz go w ogóle, jeśli wartość szkód nie przekroczy wysokości udziału własnego.

Komu opłaca się udział własny w autocasco? Na pewno powinni wziąć go pod uwagę kierowcy, którzy są gotowi samodzielnie ponieść koszty niewielkich napraw, a na pomoc ubezpieczyciela liczą w razie poważnych wypadków lub kradzieży auta. Wówczas nawet pomniejszone odszkodowanie i tak będzie dla nich wielką pomocą finansową.

Podobnie obniżyć koszty zakupu AC mogą też kierowcy, którzy jeżdżą bezpiecznie, więc ryzyko wystąpienia szkody jest w ich przypadku niewielkie. Jeżeli natomiast wolisz ponieść większe koszty składki, ale mieć zapewnioną pełną ochronę, możesz znieść udział własny – co więcej, niektórzy kierowcy nawet muszą to zrobić!

Udział własny – obowiązkowy czy zabroniony?

Są sytuacje, gdy zniesienie udziału własnego w ubezpieczeniu AC jest konieczne. Dotyczy to choćby kierowców, którzy wzięli kredyt na samochód lub mają auto w leasingu. Wówczas często jednym z warunków umowy jest właśnie zakup pełnego autocasco.

Z drugiej strony, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zaznaczają, że w pewnych przypadkach udział własny jest obowiązkowy. Może tak być choćby wtedy, gdy ubezpieczony jest "klientem podwyższonego ryzyka" (czyli najczęściej młodą osobą w wieku 18-25 lat) lub w razie wyboru minicasco, czyli AC o ograniczonym zakresie.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 07.04.2021, 10:30
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Ma
dnia 08.04.2021, 22:46
Ocena
komentarza:
2
Ja w pko bp kupiłem i żadnych udziałów wlasnych nie mam w ac i dużo taniej niż miałem
@ Xtr
dnia 10.04.2021, 14:57
Ocena
komentarza:
1
Tylko nie udzial wlasny...po kiche ci takie ac jak cie okroja i zostaniesz z kolami bez kierownicy..
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Licytując koszulkę reprezentacyjną Piątkowskiego pomagasz Kubie Barze w rehabilitacji

   

  W październiku ubiegłego roku Kuba Bara przeszedł operację usunięcia guza mózgu. Marzy o tym, aby móc wrócić do gry w piłkę. Chłopiec poddawany jest stałym zabiegom rehabilitacyjnym, co wiąże się z koniecznością ponoszenia znacznych kosztów finansowych. Po raz kolejny z pomocą Kubie przyszedł klub UKS 6 Jasło, który zorganizował licytację koszulki reprezentacyjnej przekazanej przez Kamila Piątkowskiego specjalnie na ten cel.

 • Rodzina, przyjaciele i politycy modlili się w intencji tragicznie zmarłego senatora Stanisława Zająca

  10 kwietnia – ta data od jedenastu lat przypomina Polakom o katastrofie lotniczej, do której doszło w Smoleńsku. Zginęło w niej 96 osób, w tym najważniejsze osoby w państwie. W sobotę 2010 r. tupolewem polecieli na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób, w tym senator Stanisław Zając z Jasła. Dzisiaj przy grobie polityka modliła się rodzina, przyjaciele, politycy i samorządowcy.

 • Obudź w sobie pasję do wspinaczki z How High!

   

  Wspinaczka ściankowa z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. To doskonała forma aktywnego spędzania wolnego czasu oraz sposób na poprawę kondycji fizycznej. Wspinać może się niemal każdy bez względy na wiek i stopień zaawansowania, także Jaśle. Taką możliwość daje ścianka wspinaczkowa w jasielskim „Ekonomiku”. Tutaj pod okiem doświadczonych instruktorów How High można z łatwością sprawdzić swoje możliwości. 

 • W Jaśle powstanie punkt szczepień masowych

   

  W związku ze spodziewanym zwiększeniem dostaw szczepionek przeciw COVID-19, Urząd Miasta w Jaśle przygotowuje Punkt Szczepień Masowych (PSM). Punkt ten będzie organizowany przez samorząd przy zaangażowaniu podmiotu prowadzącego działalność leczniczą oraz w uzgodnieniu z wojewodą.

 • Radni podzieleni w sprawie wynajmu „łąk hubalowych” przez Jasielskie Stowarzyszenie Jeździeckie

   

  Jasielskie Stowarzyszenie Jeździeckie dzierżawić będzie teren tak zwanych „łąk hu balowych” przez kolejnych 15 lat. Decyzję w tej sprawie podczas marcowej sesji podjęła Rada Miejska Jasła. Część radnych ma jednak wątpliwości, czy wstępna kwota dzierżawy, którą ustalono na poziomie 400 zł za każdy kolejny miesiąc jest w tym konkretnym przypadku adekwatna.

 • Rząd przyspiesza program szczepień. W każdym powiecie pojawią się duże Punkty Szczepień Powszechnych

  - Dziś przekroczyliśmy liczbę 7 mln wykonanych szczepień – informował premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w nowym punkcie szczepień w Skierniewicach. Do końca II kwartału planowane jest wykonanie 20 mln szczepień.

 • Powiat oceni oferty na budowę mostu na Jasiołce

   

  Dla władz samorządowych powiatu jasielskiego budowa mostu, który ma połączyć osiedle Sobniów z osiedlem Hankówka jest jednym z kluczowych zadań inwestycyjnych przewidzianych do realizacji w najbliższych miesiącach.  Powiat liczy na to, że otrzyma na ten cel dofinansowanie w ramach środków z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa. W budżecie powiatu zabezpieczono niemal 7 mln zł. Oferty, jakie złożyli wykonawcy opiewają na kwoty od blisko 10 do nawet 16 mln zł.

 • W Światowy Dzień Zdrowia pożegnaj się z „dymkiem”!

   

  Dziś Światowy Dzień Zdrowia. Święto zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia. Właśnie teraz powinniśmy częściej rozmawiać o zdrowiu, które w dobie pandemii koronawirusa nabrało nowego znaczenia! Niestety – polscy palacze są najwidoczniej odmiennego zdania, bo w trakcie pandemii nadal palą i trują się na potęgę!

 • Pani Monika schudła 11 kg

   

  Niezmiernie się cieszymy, że możemy pochwalić się kolejnym sukcesem naszego Pacjenta. Pani Monika po wielu nieudanych próbach odchudzania postanowiła oddać się w ręce specjalistów. Oprócz redukcji masy ciała i poprawy stanu zdrowia, zyskała wymarzoną sylwetkę oraz pewność siebie. Chcesz dowiedzieć się jak to osiągnęła? Przeczytaj wywiad z bohaterką  naszej metamorfozy.

 • W przyszłym roku zakończą się prace budowlane przy Domu Ludowym w Załężu

  Przez ostatnich kilka lat przy Domu Ludowym w Załężu nie prowadzono żadnych prac budowlanych. Obecnie budynek znajduje się w stanie surowym zamkniętym. W tym roku rozpoczną się dalsze prace wykończeniowe. Inwestycja ma zostać zrealizowana w przyszłym roku.

 • Znamy nowy termin przedterminowych wyborów wójta gminy Tarnowiec

   

  1 kwietnia bieżącego roku zostało opublikowane rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie przedterminowych wyborów wójta gminy Tarnowiec. Nowy termin głosowania wyznaczono na 9 maja 2021 r.

 • Wobec jaślanina podejrzanego o uwodzenie osób małoletnich zastosowano dozór policyjny

  W minioną niedzielę łowcy pedofilii z Elusive Child Protection Unit Poland dokonali obywatelskiego zatrzymania 64-letniego Zbigniewa z Jasła, który przez kilka miesięcy kontaktował się za pomocą Internetu z małoletnimi poniżej 15 roku życia. Mężczyzna został zatrzymany do czasu przesłuchania i usłyszał już zarzut. W sprawie prowadzone jest dochodzenie. Wobec 64-latka zastosowano dozór policyjny.

 • Pojedziemy wakacyjnym pociągiem z Jasła do Krynicy

   

  W lipcu rozpocznie kursowanie wakacyjny pociąg relacji Jasło – Krynica – Jasło. Przewoźnikiem, który obsługiwał będzie połączenie są Koleje Małopolskie sp. z o.o. Do popularnej miejscowości uzdrowiskowej pociąg kursował będzie w każdą sobotę i niedzielę.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105