Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Udział własny, czyli sposób na tańsze autocasco – jak to działa?

2

Szukasz dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej dla swojego samochodu, ale ceny AC są dla Ciebie za wysokie? Wcale nie jesteś skazany na duże koszty! Cenę autocasco można obniżyć, a jednym ze skutecznych sposobów na to jest udział własny w likwidacji szkody. Na czym on polega i kiedy jest opłacalny?

Wybór ubezpieczenia samochodu to wcale nie jest taka prosta sprawa. Nawet samo OC, choć zawsze ma ten sam zakres, wiąże się z zupełnie innymi kosztami dla poszczególnych kierowców. Dobrowolne ubezpieczenia to jeszcze większy problem – tutaj nie dość, że ceny zależą od wielu czynników, to jeszcze zmienia się zakres ochrony. Aby nie utonąć w ofertach, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Mubi, gdzie na pewno znajdziesz najlepszą polisę dla siebie, również w pakiecie z AC. I wcale nie zapłacisz za to gigantycznych pieniędzy!

Niższa cena AC? To zależy od Ciebie!

Wśród kierowców utarło się przekonanie, że ubezpieczenie autocasco to spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Rzeczywiście, wybierając pełne AC w najszerszym zakresie i bez żadnych ograniczeń ochrony, na pewno trzeba się przyszykować na spory wydatek. Ale czy w każdym przypadku tak jest? Absolutnie nie!

Pamiętaj, że cena zaproponowana Ci przez firmę ubezpieczeniową jest zawsze pochodną wielu czynników. Przy wyliczaniu składki jest brany pod uwagę choćby wiek i doświadczenie kierowcy oraz jego historia ubezpieczeniowa, a także parametry samochodu, rodzaj i liczba zamontowanych w nim zabezpieczeń czy nawet miejsce parkowania pojazdu w nocy. Już na tym etapie można zatem sporo zaoszczędzić, choćby za sprawą długoletniej bezszkodowej jazdy.

A to nie koniec, bo kolejnym krokiem jest wybranie zakresu autocasco. Pamiętaj, że w umowie z towarzystwem ubezpieczeniowym możesz określić m.in.:

 • sposób likwidacji szkody,
 • rodzaj części użytych do naprawy,
 • amortyzację części,
 • udział własny w szkodzie.

Wszystko to wpływa zarówno na cenę składki AC, jak też na wysokość odszkodowania, które otrzymasz w razie wystąpienia szkody. Kupując ubezpieczenie, musisz więc dokonać kalkulacji. Co będzie Ci się bardziej opłacało – pełna, ale droższa ochrona, czy może jednak tańsza polisa, z której odszkodowanie będzie odpowiednio pomniejszone?

Wybór na pewno nie jest prosty, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, jakie masz możliwości. W artykule "Udział własny w szkodzie AC obniży składkę ubezpieczeniową! Co trzeba wiedzieć o partycypowaniu w likwidacji szkody?", możesz przeczytać o wadach i zaletach udziału własnego w autocasco. Co to właściwie jest?

Na czym polega udział własny kierowcy w likwidacji szkody?

Definicja udziału własnego właściwie znajduje się już w jego nazwie. Jest to bowiem określona część wartości szkody, jaką ubezpieczony musi ponieść z własnej kieszeni. Innymi słowy, odszkodowanie dla kierowcy, który ma wykupione autocasco z udziałem własnym, będzie pomniejszone o kwotę, którą on sam zobowiązał się pokryć przy podpisywaniu umowy.

Udział własny może być wyrażony na dwa sposoby.

 1. Kwotowo – np. udział własny wynosi 500 zł, wartość szkody to 1000 zł, a więc kierowca otrzyma 500 zł odszkodowania.
 2. Procentowo – np. udział własny wynosi 10%, wartość szkody to 1000 zł, a więc kierowca otrzyma 900 zł odszkodowania (10% z 1000 zł = 100 zł).

– Warto pamiętać, że w przypadku, gdy wartość szkody nie przekroczy udziału własnego, cały koszt jej likwidacji spada na ubezpieczonego. Jeżeli więc mamy AC z udziałem własnym w wysokości 1000 zł, a koszt napraw po kolizji zamknie się w sumie 900 zł, całą kwotę będziemy musieli wyłożyć z własnej kieszeni – mówi Mateusz Piesowicz z porównywarki Mubi.

Czy udział własny w ubezpieczeniu AC się opłaca?

Zaleta udziału własnego jest oczywista. Stosując go, kierowca (klient) bierze na siebie część obowiązków firmy ubezpieczeniowej (sprzedawcy), dzięki czemu ta może sobie pozwolić na obniżenie ceny oferowanej usługi. W przypadku zastosowania udziału własnego, składka ubezpieczenia AC będzie więc niższa – jeśli zależy Ci na korzystnej cenie, to rozwiązanie jest dla Ciebie.

Musisz jednak brać pod uwagę, że niższy koszt składki może mieć swoje późniejsze konsekwencje. W razie wystąpienia szkody, np. w razie kolizji, uszkodzenia samochodu przez siły przyrody czy kradzieży auta, udział własny sprawi, że otrzymasz mniejsze odszkodowanie. Ba, może się nawet zdarzyć, że nie otrzymasz go w ogóle, jeśli wartość szkód nie przekroczy wysokości udziału własnego.

Komu opłaca się udział własny w autocasco? Na pewno powinni wziąć go pod uwagę kierowcy, którzy są gotowi samodzielnie ponieść koszty niewielkich napraw, a na pomoc ubezpieczyciela liczą w razie poważnych wypadków lub kradzieży auta. Wówczas nawet pomniejszone odszkodowanie i tak będzie dla nich wielką pomocą finansową.

Podobnie obniżyć koszty zakupu AC mogą też kierowcy, którzy jeżdżą bezpiecznie, więc ryzyko wystąpienia szkody jest w ich przypadku niewielkie. Jeżeli natomiast wolisz ponieść większe koszty składki, ale mieć zapewnioną pełną ochronę, możesz znieść udział własny – co więcej, niektórzy kierowcy nawet muszą to zrobić!

Udział własny – obowiązkowy czy zabroniony?

Są sytuacje, gdy zniesienie udziału własnego w ubezpieczeniu AC jest konieczne. Dotyczy to choćby kierowców, którzy wzięli kredyt na samochód lub mają auto w leasingu. Wówczas często jednym z warunków umowy jest właśnie zakup pełnego autocasco.

Z drugiej strony, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zaznaczają, że w pewnych przypadkach udział własny jest obowiązkowy. Może tak być choćby wtedy, gdy ubezpieczony jest "klientem podwyższonego ryzyka" (czyli najczęściej młodą osobą w wieku 18-25 lat) lub w razie wyboru minicasco, czyli AC o ograniczonym zakresie.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 07.04.2021, 10:30
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Ma
dnia 08.04.2021, 22:46
Ocena
komentarza:
2
Ja w pko bp kupiłem i żadnych udziałów wlasnych nie mam w ac i dużo taniej niż miałem
@ Xtr
dnia 10.04.2021, 14:57
Ocena
komentarza:
2
Tylko nie udzial wlasny...po kiche ci takie ac jak cie okroja i zostaniesz z kolami bez kierownicy..
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Znaleźli receptę na szczęśliwe życie małżeńskie. Trzynaście par odznaczono Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

   

  Od pół wieku tworzą szczęśliwe małżeństwa. Trzynaście par z Jasła zostało uhonorowanych przez Prezydenta RP Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Dziewięć z nich odebrało je dzisiaj z rąk burmistrza Ryszarda Pabiana w sali lustrzanej Jasielskiego Domu Kultury. Nie zabrakło poczęstunku i tradycyjnego toastu.

 • „… A kultura tu podobno jest”. Krushfestu w tym roku nie będzie

   

  Fani ciężkiego brzmienia mogą czuć się rozczarowani. Krushfest, który przez ponad dekadę gościł na swojej scenie czołowe zespoły polskiej sceny rockowej, punk rockowej oraz heavy i death metalowej, w tym roku niestety się nie odbędzie...

 • Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów

  Od dzisiaj przez trzy dni uczniowie klas ósmych szkół podstawowych będą rozwiązywać testy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Z Miasta Jasła do egzaminów przystępuje 515 uczniów.

 • Pani Natalia schudła 24 kg

   

  Poznajcie historię naszej pacjentki, która pod okiem dietetyka Pauliny Sitek w 8 miesięcy zredukowała nadmierne kilogramy i osiągnęła wyznaczony sobie cel. 

 • Kiedy ruszy budowa nowego łącznika na osiedlu Gądki w Jaśle? Projektanci kompletują dokumenty

  Oddany w ubiegłym roku most łączący osiedle Gądki z centrum miasta przyczynił się tego, że na do niedawna spokojnej i cichej ulicy znacząco zwiększył się ruch pojazdów. Miasto przymierza się do budowy nowej alternatywnej drogi. Obecnie są na etapie projektowym.

 • Szukasz pracy za granicą? Legalna praca w Holandii czeka na Ciebie

   

  Rynki pracy państw Unii Europejskiej wciąż głodne są rąk do pracy. Praca czeka na mieszkańców Podkarpacia między innymi w Holandii. Biura pracy Work Centre zajmujące się pośrednictwem pracy u pracodawców w tym właśnie kraju poszukują obecnie pracowników do niemal każdej branży, od rolnictwa, przez logistykę, na produkcji kończąc. Z aktualnymi ofertami można zapoznać się w biurach w Jaśle, Tomaszowie Lubelskim i Opolu.

 • Zgłoś swój projekt – rusza nabór propozycji od mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego

   

  Od dzisiaj rusza nabór propozycji projektów do Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego (JBO) na 2023 rok. Propozycję projektu może zgłosić każdy jaślanin, który ma 13 lat. Na propozycje naszych mieszkańców czekamy do końca czerwca.

   

 • Spędź dzień dziecka w Kinie Helios w Krośnie

   

  Kino Helios Krosno zaprasza na specjalne pokazy z konkursami z okazji Dnia Dziecka. Bogaty repertuar filmów dla najmłodszych, familijnych oraz przygodowych wpisują się w cykl Helios Dla Dzieci. Na specjalne pokazy kino zaprasza 28-29 maja i 1 czerwca.

 • W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie łapówki. Wyrok jest nieprawomocny

  8 marca br. w Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 500 złotych. Lekarz został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest nieprawomocny. Do Sądu Okręgowego w Krośnie została złożona apelacja.

   

 • Władze województwa zmieniają zdanie. Pociąg do Medzilaborec nie ominie Jasła

   

  „Wojak Szwejk” jednak nie ominie Jasła. Władze samorządowe województwa podkarpackiego zmieniły zdanie w sprawie organizacji wakacyjnego połączenia kolejowego Rzeszów – Medzilaborce. W lutym bieżącego roku UMWP w Rzeszowie poinformował o tym, że realizowane od kilku lat połączenie zostanie skrócone z pominięciem między innymi Jasła i Krosna. Plan ten spotkał się wówczas ze zdecydowaną krytyką środowisk związanych z kolejnictwem oraz poszczególnych samorządów.

 • Kolosalne ceny za budowę krytego lodowiska w Jaśle. Miasto zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu

  Miasto Jasło może przeznaczyć na budowę krytego lodowiska w Jaśle 5 mln zł. Oferty zaproponowane przez firmy, które stanęły do przetargu znacznie przekraczają możliwości finansowe samorządu. Cena najkorzystniejszej oferty wyniosła prawie 13,5 mln zł! Miasto unieważniło postępowanie i zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu.

 • Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już przyjmuje pacjentów

   

  Wykwalifikowani specjaliści, nowoczesny sprzęt, zabiegi operacyjne– Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już działa i oferuje opiekę medyczną w zakresie ortopedii, urologii, laryngologii dla dzieci i dorosłych, chirurgii, a także badania USG.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657