Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Ukazała się Encyklopedia Jasła

17

4 marca 2011 r. ukazało się drukiem, w nakładzie 200 egzemplarzy, pierwsze w dziejach miasta kompendium wiedzy o Jaśle p.t.  „Encyklopedia Jasła”. Tym samym Jasło dołączyło do grona 7 polskich miast, które posiadają tematyczną encyklopedię (w województwie podkarpackim jedynie Rzeszów posiada "Encyklopedię Rzeszowa").

Redaktorem i wydawcą ponad 700-stronicowego dzieła (formatu A-4) , zawierającego 2277 haseł jest Zdzisław Świstak. Materiały do encyklopedii Jasła były zbierane przez Z. Świstaka przez kilka lat, wytężone prace nad ostatecznym przygotowaniem materiałów do druku trwały blisko rok. W opracowaniu części haseł uczestniczyli również inni Jaślanie, wśród nich wymienieni w Encyklopedii – obok Zdzisława Świstaka – jako zespół autorski: Ryszard Oleszkowicz, Zbigniew Dranka, Tomasz Fortuna, Stanisław Fryc, Wiesław Hap, Jacek Nawrocki, Małgorzata Piekarska, Ewa Pietraszek, Alfred Sepioł, Mirosław Szudy, Mariusz Świątek, Janina Świstak, Leszek Znamierowski. Pojedyncze hasła do Encyklopedii nadesłały także inne osoby. Encyklopedia zawiera bardzo różnorodne tematycznie hasła – od biogramów osób związanych z Jasłem (ponad 1000 haseł), poprzez hasła tematyczne (dot. geografii, spraw społecznych, historii, ulic, zakładów pracy, działających w Jaśle związków i stowarzyszeń, szkół, itd.) aż po hasła z cyklu „ciekawostki” – większość do tej pory bliżej nieznanych. Wydawnictwo zawiera kilkaset fotografii; gross z nich w wykonaniu jasielskich fotografików zawodowych i fotografów amatorów (m.in.: Daniel Dębosz, Wiesław Hap, Marek Maczuga, Mieczysław Mikulski, Wilhelm Ney, Leszek Preisner, Krzysztof Surowiak, Zdzisław Świstak, Anna Świstak-Selwesiuk, Stanisław Witowski, Dominik Wróbel). W publikacji wykorzystano także zbiory fotograficzne Muzeum Regionalnego w Jaśle. W ostatecznym przygotowaniu Encyklopedii do druku uczestniczyli Jaślanie: Mirosław Szudy (projekt okładki), Ryszard Oleszkowicz (opracowanie i przygotowanie tekstu do druku). Opracowaniem graficznym, składem i łamaniem tekstu zajmował się Krzysztof Nowak.

We wstępie czytamy m.in.: „…Mamy nadzieję, że dzieło to jako pierwsze w takiej formie ukazujące obraz Miasta, które w minionym XX wieku zostało „zburzone nienawiścią, wydźwignięte pracą”, zawierające wiedzę z różnych dziedzin życia, posłuży na długo mieszkańcom Jasła i wszystkim jego sympatykom. Niech więc Encyklopedia Jasła będzie powszechną i podręczną pomocą do zapoznawania się z bogatą historią oraz współczesnością Miasta, które u zbiegu trzech rzek Ropy, Wisłoki i Jasiołki ‘…usiadło z bruzdą siedmwieczną na czole’”.

We wstępnej części dzieła (str. 7-22) umieszczono również – w przekładzie na języki angielski, niemiecki, rosyjski, słowacki i węgierski – zarys dziejów Jasła oraz informacje o Encyklopedii.

Z kolei w uwagach odredakcyjnych czytamy m.in.: „Encyklopedia Jasła została opracowana na wzór współczesnych wydawnictw encyklopedycznych. Podkreślić należy, że o ile duże wydawnictwa, trudniące się opracowywaniem tego rodzaju dzieł dysponują zwykle bardzo szerokim aparatem wydawniczym w postaci rozbudowanych redakcji tematycznych, językowych i edytorskich, o tyle w przypadku niniejszej publikacji zespół opracowujący i przygotowujący encyklopedię do druku składał się z Wydawcy oraz szczupłego, szczególnie w okresie bezpośredniego przygotowania dzieła do druku, grona wspomagającego. Biorąc pod uwagę ten fakt, jak również rozmiary dzieła – wynikające z dążenia do jak najszerszego zaprezentowania dorobku historycznego i współczesnego obrazu Jasła – niemożliwe było uniknięcie pewnych niedociągnięć. Dotyczyć to może zarówno detali merytorycznych, jak i jednolitości hasłowej dzieła. Zarówno Wydawca, redagujący, jak i autorzy wszystkich haseł pracowali przy Encyklopedii Jasła społecznie, a dzieło w zamierzeniu jest pozycją non-profit. W związku z tym nieduży jest nakład tej publikacji. Mimo wielomiesięcznych poszukiwań i starań, nie znalazła się instytucja, która podjęłaby się wydania Encyklopedii. Dlatego też trud ostatecznego opracowania, wydania i kolportażu wziął na siebie Wydawca, co wpłynęło bezpośrednio na nakład dzieła.

„Encyklopedia Jasła” wydana została na papierze kredowym, co zapewniło bardzo wysoką jakość ilustracji – szkoda, że jedynie czarno-białych. Posiada twardą, lakierowaną obwolutę, na wyklejkach umieszczono kopię dziewiętnastowiecznej mapy okolic Jasła ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej. Wszelkie uwagi, zapytania i ewentualne sprostowania można nadsyłać na adres: [email protected]. Dzieło rozprowadzane jest bezpośrednio przez Wydawcę, w cenie obejmującej jedynie koszty wydruku (ok. 85 zł.).

 
red.

Napisany dnia: 07.03.2011, 14:30 , Tagi: UM Jasło, Jasło

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Jaślanin z Jasła
dnia 10.03.2011, 07:27 · Zgłoś
Prawda jest taka jeśli komuś się nie podoba ta Encyklopedia to niech nie kupuje i nie pisze głupot a komu się za mało egzemplarzy widzi niech wyłoży swoją kasę i niech dodrukują i po sprawie u nas w Jaśle jest tak jak coś się robi Źle jak nic się nie robi też Źle więc co się ma dziać w Tym Jaśle pytam się wiecznie niezadowolonych . Jeszcze mam pytanie do redaktora o którego Stanisława Witowskiego chodziło bo było ich dwóch jeden Stanisław Witowski a drugi Stanisław Witowski -Iskrzyniak
Odpowiedz
0
@ Jasiel
dnia 09.03.2011, 09:53 · Zgłoś
Kupiłem! ŚWIETNA!!! Czy wiecie, że w Jaśle była ulica Stalina?!...:)
Aha, jest biogram p. Lechowskiego, a nie ma biogramu p. Kmiecika.... ;)
Odpowiedz
0
@ ostwid
dnia 09.03.2011, 09:06 · Zgłoś
Czy w ,,Encyklopedia Jasła" znajdują się hasła związane z II Wojną Światową oraz jakieś zdjęcia z tego okresu.
Mam nadzieję, że ten temat nie został ominięty.
Gdzie można nabyć tą Encyklopedię??
Odpowiedz
1
@ Jasiel
dnia 10.03.2011, 10:09 · Zgłoś
Tak, oczywiście. "Encyklopedia" ma bardzo wiele haseł związanych z historią, w tym z II wojną światową; samo hasło "dzieje Jasła" zasługuje na Złoty Medal! Kilkanaście kolumn, przejrzyście podzielonych na okresy, mnóstwo NIEZNANYCH FAKTÓW z dziejów Jasła, całościowe ujęcie historii Jasła - której tak naprawdę NIGDZIE dotąd nie było!! Naprawdę wielki Szacunek dla Autorów. Jasło doczekało się wreszcie solidnego kompendium!
Odpowiedz
1
@ kot
dnia 08.03.2011, 19:26 · Zgłoś
wspaniała pozycja zachęcam do kupienia wszystkich Jaślan i zapomnijcie proszę o aferze z Filcokami!Olechowski to Jaślan
Odpowiedz
2
@ jaślanin
dnia 08.03.2011, 13:11 · Zgłoś
Moje gratulacje dla autorów!
Odpowiedz
4
@ Jaślanin
dnia 07.03.2011, 23:53 · Zgłoś
Trzeba docenić pracę Pana Świstaka zaznaczając że w Jasle jest wiele konkretnych i dogłębnie opisanych w sposób naukowy książek, które będą nie tyle uzupełnieniem co ukazaniem szczegółowym prawdy o Jaśle w różnych okresach istnienia. Zachęcam do odwiedzenia księgarń. Ale szacunek wielki dla Pana Świstaka - ogrom pracy
Odpowiedz
4
@ jaślanka
dnia 07.03.2011, 23:47 · Zgłoś
Czy ktoś wie gdzie można kupić?
Odpowiedz
-7
@ KONRAD
dnia 07.03.2011, 23:47 · Zgłoś
To "dzieło" zamyka wieko trumny zwanej JASłO!!!
Odpowiedz
1
@ ABBI
dnia 08.03.2011, 07:22 · Zgłoś
- weź "sie spręż" i napisz własne "dzieło" - stolarzu od trumien....
Odpowiedz
1
@ KO
dnia 07.03.2011, 21:14 · Zgłoś
ostatni gaszą światło!
dobrze że powstało takie wydawnictwo. Może po latach ktoś powie, że w Jaśle i okolicach tętniło normalne życie. Dzisiejszy totalny uwiąd nie może trwać wiecznie. Może kiedyś zostaną odsunięci od władzy obecni klakierzy i rozwój miasta będzie możliwy
Odpowiedz
2
@ mmm
dnia 07.03.2011, 21:07 · Zgłoś
fajna sprawa :) tylko szkoda że taka droga
Odpowiedz
2
@ ama
dnia 07.03.2011, 20:29 · Zgłoś
200 egzemplarzy to widać że śmiech na sali. szanująca się publikacja na tyle egzemplarzy???
Odpowiedz
6
@ u
dnia 07.03.2011, 19:03 · Zgłoś
rok 2011 mlodzi uciekaja z miasta za poszukiwaniem pracy
Odpowiedz
13
@ krs-one
dnia 07.03.2011, 18:13 · Zgłoś
Wreszcie jakieś konkretne wydawnictwo o Jaśle !
Odpowiedz
0
@ ...
dnia 07.03.2011, 18:46 · Zgłoś
encyklopedia z założenia nie jest konkretnym wydawnictwem. Wszystkie hasła są pisane na podstawie innych źródeł, które na pewno szerzej opisują dane zagadnienie :)
Odpowiedz
2
@ krs-one
dnia 07.03.2011, 20:27 · Zgłoś
Ale wszystko (bądź większość) co nas interesuje zebrane jest w jednej książce : )
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657