Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Ukazała się Encyklopedia Jasła

17

4 marca 2011 r. ukazało się drukiem, w nakładzie 200 egzemplarzy, pierwsze w dziejach miasta kompendium wiedzy o Jaśle p.t.  „Encyklopedia Jasła”. Tym samym Jasło dołączyło do grona 7 polskich miast, które posiadają tematyczną encyklopedię (w województwie podkarpackim jedynie Rzeszów posiada "Encyklopedię Rzeszowa").

Redaktorem i wydawcą ponad 700-stronicowego dzieła (formatu A-4) , zawierającego 2277 haseł jest Zdzisław Świstak. Materiały do encyklopedii Jasła były zbierane przez Z. Świstaka przez kilka lat, wytężone prace nad ostatecznym przygotowaniem materiałów do druku trwały blisko rok. W opracowaniu części haseł uczestniczyli również inni Jaślanie, wśród nich wymienieni w Encyklopedii – obok Zdzisława Świstaka – jako zespół autorski: Ryszard Oleszkowicz, Zbigniew Dranka, Tomasz Fortuna, Stanisław Fryc, Wiesław Hap, Jacek Nawrocki, Małgorzata Piekarska, Ewa Pietraszek, Alfred Sepioł, Mirosław Szudy, Mariusz Świątek, Janina Świstak, Leszek Znamierowski. Pojedyncze hasła do Encyklopedii nadesłały także inne osoby. Encyklopedia zawiera bardzo różnorodne tematycznie hasła – od biogramów osób związanych z Jasłem (ponad 1000 haseł), poprzez hasła tematyczne (dot. geografii, spraw społecznych, historii, ulic, zakładów pracy, działających w Jaśle związków i stowarzyszeń, szkół, itd.) aż po hasła z cyklu „ciekawostki” – większość do tej pory bliżej nieznanych. Wydawnictwo zawiera kilkaset fotografii; gross z nich w wykonaniu jasielskich fotografików zawodowych i fotografów amatorów (m.in.: Daniel Dębosz, Wiesław Hap, Marek Maczuga, Mieczysław Mikulski, Wilhelm Ney, Leszek Preisner, Krzysztof Surowiak, Zdzisław Świstak, Anna Świstak-Selwesiuk, Stanisław Witowski, Dominik Wróbel). W publikacji wykorzystano także zbiory fotograficzne Muzeum Regionalnego w Jaśle. W ostatecznym przygotowaniu Encyklopedii do druku uczestniczyli Jaślanie: Mirosław Szudy (projekt okładki), Ryszard Oleszkowicz (opracowanie i przygotowanie tekstu do druku). Opracowaniem graficznym, składem i łamaniem tekstu zajmował się Krzysztof Nowak.

We wstępie czytamy m.in.: „…Mamy nadzieję, że dzieło to jako pierwsze w takiej formie ukazujące obraz Miasta, które w minionym XX wieku zostało „zburzone nienawiścią, wydźwignięte pracą”, zawierające wiedzę z różnych dziedzin życia, posłuży na długo mieszkańcom Jasła i wszystkim jego sympatykom. Niech więc Encyklopedia Jasła będzie powszechną i podręczną pomocą do zapoznawania się z bogatą historią oraz współczesnością Miasta, które u zbiegu trzech rzek Ropy, Wisłoki i Jasiołki ‘…usiadło z bruzdą siedmwieczną na czole’”.

We wstępnej części dzieła (str. 7-22) umieszczono również – w przekładzie na języki angielski, niemiecki, rosyjski, słowacki i węgierski – zarys dziejów Jasła oraz informacje o Encyklopedii.

Z kolei w uwagach odredakcyjnych czytamy m.in.: „Encyklopedia Jasła została opracowana na wzór współczesnych wydawnictw encyklopedycznych. Podkreślić należy, że o ile duże wydawnictwa, trudniące się opracowywaniem tego rodzaju dzieł dysponują zwykle bardzo szerokim aparatem wydawniczym w postaci rozbudowanych redakcji tematycznych, językowych i edytorskich, o tyle w przypadku niniejszej publikacji zespół opracowujący i przygotowujący encyklopedię do druku składał się z Wydawcy oraz szczupłego, szczególnie w okresie bezpośredniego przygotowania dzieła do druku, grona wspomagającego. Biorąc pod uwagę ten fakt, jak również rozmiary dzieła – wynikające z dążenia do jak najszerszego zaprezentowania dorobku historycznego i współczesnego obrazu Jasła – niemożliwe było uniknięcie pewnych niedociągnięć. Dotyczyć to może zarówno detali merytorycznych, jak i jednolitości hasłowej dzieła. Zarówno Wydawca, redagujący, jak i autorzy wszystkich haseł pracowali przy Encyklopedii Jasła społecznie, a dzieło w zamierzeniu jest pozycją non-profit. W związku z tym nieduży jest nakład tej publikacji. Mimo wielomiesięcznych poszukiwań i starań, nie znalazła się instytucja, która podjęłaby się wydania Encyklopedii. Dlatego też trud ostatecznego opracowania, wydania i kolportażu wziął na siebie Wydawca, co wpłynęło bezpośrednio na nakład dzieła.

„Encyklopedia Jasła” wydana została na papierze kredowym, co zapewniło bardzo wysoką jakość ilustracji – szkoda, że jedynie czarno-białych. Posiada twardą, lakierowaną obwolutę, na wyklejkach umieszczono kopię dziewiętnastowiecznej mapy okolic Jasła ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej. Wszelkie uwagi, zapytania i ewentualne sprostowania można nadsyłać na adres: encyklopedia.jasla@gmail.com. Dzieło rozprowadzane jest bezpośrednio przez Wydawcę, w cenie obejmującej jedynie koszty wydruku (ok. 85 zł.).

 
red.

Napisany dnia: 07.03.2011, 14:30 , Tagi: UM Jasło, Jasło
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ krs-one
dnia 07.03.2011, 18:13
Ocena
komentarza:
13
Wreszcie jakieś konkretne wydawnictwo o Jaśle !
@ ...
dnia 07.03.2011, 18:46
Ocena
komentarza:
0
encyklopedia z założenia nie jest konkretnym wydawnictwem. Wszystkie hasła są pisane na podstawie innych źródeł, które na pewno szerzej opisują dane zagadnienie :)
@ krs-one
dnia 07.03.2011, 20:27
Ocena
komentarza:
1
Ale wszystko (bądź większość) co nas interesuje zebrane jest w jednej książce : )
@ u
dnia 07.03.2011, 19:03
Ocena
komentarza:
6
rok 2011 mlodzi uciekaja z miasta za poszukiwaniem pracy
@ ama
dnia 07.03.2011, 20:29
Ocena
komentarza:
2
200 egzemplarzy to widać że śmiech na sali. szanująca się publikacja na tyle egzemplarzy???
@ mmm
dnia 07.03.2011, 21:07
Ocena
komentarza:
2
fajna sprawa :) tylko szkoda że taka droga
@ KO
dnia 07.03.2011, 21:14
Ocena
komentarza:
1
ostatni gaszą światło!
dobrze że powstało takie wydawnictwo. Może po latach ktoś powie, że w Jaśle i okolicach tętniło normalne życie. Dzisiejszy totalny uwiąd nie może trwać wiecznie. Może kiedyś zostaną odsunięci od władzy obecni klakierzy i rozwój miasta będzie możliwy
@ KONRAD
dnia 07.03.2011, 23:47
Ocena
komentarza:
-7
To "dzieło" zamyka wieko trumny zwanej JASłO!!!
@ ABBI
dnia 08.03.2011, 07:22
Ocena
komentarza:
1
- weź "sie spręż" i napisz własne "dzieło" - stolarzu od trumien....
@ jaślanka
dnia 07.03.2011, 23:47
Ocena
komentarza:
4
Czy ktoś wie gdzie można kupić?
@ Jaślanin
dnia 07.03.2011, 23:53
Ocena
komentarza:
4
Trzeba docenić pracę Pana Świstaka zaznaczając że w Jasle jest wiele konkretnych i dogłębnie opisanych w sposób naukowy książek, które będą nie tyle uzupełnieniem co ukazaniem szczegółowym prawdy o Jaśle w różnych okresach istnienia. Zachęcam do odwiedzenia księgarń. Ale szacunek wielki dla Pana Świstaka - ogrom pracy
@ jaślanin
dnia 08.03.2011, 13:11
Ocena
komentarza:
2
Moje gratulacje dla autorów!
@ kot
dnia 08.03.2011, 19:26
Ocena
komentarza:
1
wspaniała pozycja zachęcam do kupienia wszystkich Jaślan i zapomnijcie proszę o aferze z Filcokami!Olechowski to Jaślan
@ ostwid
dnia 09.03.2011, 09:06
Ocena
komentarza:
0
Czy w ,,Encyklopedia Jasła" znajdują się hasła związane z II Wojną Światową oraz jakieś zdjęcia z tego okresu.
Mam nadzieję, że ten temat nie został ominięty.
Gdzie można nabyć tą Encyklopedię??
@ Jasiel
dnia 10.03.2011, 10:09
Ocena
komentarza:
1
Tak, oczywiście. "Encyklopedia" ma bardzo wiele haseł związanych z historią, w tym z II wojną światową; samo hasło "dzieje Jasła" zasługuje na Złoty Medal! Kilkanaście kolumn, przejrzyście podzielonych na okresy, mnóstwo NIEZNANYCH FAKTÓW z dziejów Jasła, całościowe ujęcie historii Jasła - której tak naprawdę NIGDZIE dotąd nie było!! Naprawdę wielki Szacunek dla Autorów. Jasło doczekało się wreszcie solidnego kompendium!
@ Jasiel
dnia 09.03.2011, 09:53
Ocena
komentarza:
0
Kupiłem! ŚWIETNA!!! Czy wiecie, że w Jaśle była ulica Stalina?!...:)
Aha, jest biogram p. Lechowskiego, a nie ma biogramu p. Kmiecika.... ;)
@ Jaślanin z Jasła
dnia 10.03.2011, 07:27
Ocena
komentarza:
1
Prawda jest taka jeśli komuś się nie podoba ta Encyklopedia to niech nie kupuje i nie pisze głupot a komu się za mało egzemplarzy widzi niech wyłoży swoją kasę i niech dodrukują i po sprawie u nas w Jaśle jest tak jak coś się robi Źle jak nic się nie robi też Źle więc co się ma dziać w Tym Jaśle pytam się wiecznie niezadowolonych . Jeszcze mam pytanie do redaktora o którego Stanisława Witowskiego chodziło bo było ich dwóch jeden Stanisław Witowski a drugi Stanisław Witowski -Iskrzyniak
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Trwa przebudowa budynku sądu i prokuratury w Jaśle

  Przy Sądzie Rejonowym w Jaśle prowadzone są prace budowlane polegające na rozbudowie pomieszczeń archiwum oraz wejścia na parterze budynku A. Dodatkowo dobudowana zostanie winda zewnętrzna. Inwestycja opiewa na ponad 2 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona wiosną 2023 r.

 • Szukasz trwałych i solidnych paneli podłogowych? Wybierz Pergo

   

  Podłogi to niezwykle ważny element każdego pomieszczenia w naszych domach i mieszkaniach. Ważne, aby mogły nam służyć przez długie lata, gwarantując przy tym pożądaną estetykę danego wnętrza. Wśród produktów dostępnych na rynku znajdziemy piękne, łatwe w montażu i co najważniejsze solidne panele laminowane i winylowe Pergo. Znajdziemy je w ofercie sklepu DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle.

 • W Przysiekach oddano do użytku nowy most na Ropie

   

  Po niespełna roku od podpisania umowy z wykonawcą, z mostu na rzece Ropie w Przysiekach, kierowcy swobodnie mogą już korzystać z przeprawy. Dzisiaj odbyło się uroczyste oddanie do użytku obiektu. W Przysiekach pojawił się sam Andrzej Adamczyk – szef resortu infrastruktury w rządzie Mateusza Morawieckiego. Wartość inwestycji, której elementem była również przebudowa odcinka drogi powiatowej to ponad 9 mln zł.

 • W Gminie Tarnowiec rusza budowa nowego PSZOK-u

  W przyszłym tygodniu rozpocznie budowa nowego Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Tarnowcu. Inwestycja opiewa na ponad 4 mln zł, z czego blisko 3 mln zł gmina otrzymała w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych.

 • „Włóczykij” wróci na tory. Pociąg znów kursował będzie z Jasła do Krynicy-Zdroju

   

  Takiej decyzji można było się spodziewać. Koleje Małopolskie sp. z o.o. również podczas tegorocznych wakacji realizować będą połączenie kolejowe Jasło – Krynica-Zdrój – Jasło. Weekendowy pociąg kursował będzie w okresie od 2 lipca do 28 sierpnia.

 • Konkurs z Kartą Podarunkową VIVO! Krosno. Oryginalny prezent na wyciągnięcie ręki

   

  Chcesz zrobić sobie prezent, lub nie masz pomysłu na podarunek dla bliskiej osoby? Weź udział w konkursie, w którym do wygrania są Karty Podarunkowe VIVO! Krosno. To proste. Weź udział w naszej zabawie i ciesz się oryginalną nagrodą.

 • Pomosty na kompleksie Kwiatowa w Jaśle są w fatalnym stanie. Rodziny proszą o ich remont

  Młode rodziny korzystające z kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego „Przystanek Kwiatowa” dopytują, kiedy miasto zamierza wyremontować pomosty pływające, które od kilku lat są zamknięte i wyłączone z użytkowania. - Dla dzieci była to duża atrakcja. Niestety, od dłuższego czasu nie mamy możliwości z nich skorzystać – mówi pani Ania. Zdaniem urzędników prace naprawcze mają rozpocząć się już w czerwcu.

 • Koncert legendarnej skrzypaczki Anne-Sophie Mutter w Kinie Helios Krosno

   

  Najważniejsze wydarzenia kulturalne wcale nie muszą być zarezerwowane dla wąskiego grona odbiorców. Dzięki projektowi Helios na Scenie, miłośnicy koncertów światowej sławy muzyków, czy też  spektakularnych sztuk teatralnych, mogą zobaczyć je na wielkim ekranie. Już 25 maja w Kinie Helios Krosno będzie można zobaczyć koncert w wykonaniu jednej z najsłynniejszych klasycznych skrzypaczek świata. Koncert "Między Gwiazdy. Anne-Sophie Mutter gra Johna Williamsa" to prawdziwa uczta dla wszystkich melomanów.

 • Tempo Nienaszów ukarane. Zespół przez rok nie będzie mógł rozgrywać meczów na własny stadionie

  W miniony poniedziałek zespół orzekający w Krośnie Wydziału Dyscypliny Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej  podjął decyzję w sprawie skandalicznych wydarzeń, do jakich 24 kwietnia br. doszło na stadionie piłkarskim w Nienaszowie. Tempo postanowiło dobrowolnie poddać się karze. Seniorzy przez rok nie będą mogli rozgrywać meczów na własnym boisku. Co więcej, na klub z Nienaszowa została nałożona kara pieniężna za skandowane przez jednego z kibiców hasła o charakterze antysemickim.

 • Jasielskie Targi Pracy, Edukacji i Kariery

   

  Szukasz pracy? Płatnego stażu? Chcesz zdobyć doświadczenie i odbyć praktyki? Zamierzasz zmienić dotychczasową pracę? A może chcesz zdobyć nowe kwalifikacje?

 • Potrącenie w Gliniku Polskim. Ucierpiały dwie nastolatki

  Dzisiaj około godziny 15. w Gliniku Polskim doszło do potrącenia dwóch dziewczyn w wieku 16 i 17 lat. Jedna trafiła karetką pogotowia do szpitala, druga została przetransportowana helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 • W Nowym Żmigrodzie ma powstać Centrum opiekuńczo-mieszkalne”

  Gmina Nowy Żmigród przejmie działki należące do Caritas Diecezji Rzeszowskiej, które zostaną przeznaczone na budowę Centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Tego rodzaju ośrodki mają na celu wsparcie osób niepełnosprawnych z terenu gminy poprzez zapewnienie im zamieszkiwania w formie pobytu dziennego i całodobowego. Samorząd będzie ubiegał się o dofinansowanie zadania w całości z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 • „Z pracą do przodu!” - zdobądź nowe kwalifikacje zawodowe

   

  Chcesz uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe i znaleźć prace, ale nie wiesz od czego zacząć? Firma „INNOVO” Innowacje w biznesie sp. z o. o. zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Z pracą do przodu!”.

 • Oferta edukacyjna Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach na rok szkolny 2022/2023

   

  Kończysz szkołę podstawową! Zapoznaj się z naszą ofertą, opracowaną z myślą właśnie o Tobie! Oprócz  sprawdzonych  form, mamy dla Ciebie  nowe rozwiązania!

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657