Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Ukazała się Encyklopedia Jasła

17

4 marca 2011 r. ukazało się drukiem, w nakładzie 200 egzemplarzy, pierwsze w dziejach miasta kompendium wiedzy o Jaśle p.t.  „Encyklopedia Jasła”. Tym samym Jasło dołączyło do grona 7 polskich miast, które posiadają tematyczną encyklopedię (w województwie podkarpackim jedynie Rzeszów posiada "Encyklopedię Rzeszowa").

Redaktorem i wydawcą ponad 700-stronicowego dzieła (formatu A-4) , zawierającego 2277 haseł jest Zdzisław Świstak. Materiały do encyklopedii Jasła były zbierane przez Z. Świstaka przez kilka lat, wytężone prace nad ostatecznym przygotowaniem materiałów do druku trwały blisko rok. W opracowaniu części haseł uczestniczyli również inni Jaślanie, wśród nich wymienieni w Encyklopedii – obok Zdzisława Świstaka – jako zespół autorski: Ryszard Oleszkowicz, Zbigniew Dranka, Tomasz Fortuna, Stanisław Fryc, Wiesław Hap, Jacek Nawrocki, Małgorzata Piekarska, Ewa Pietraszek, Alfred Sepioł, Mirosław Szudy, Mariusz Świątek, Janina Świstak, Leszek Znamierowski. Pojedyncze hasła do Encyklopedii nadesłały także inne osoby. Encyklopedia zawiera bardzo różnorodne tematycznie hasła – od biogramów osób związanych z Jasłem (ponad 1000 haseł), poprzez hasła tematyczne (dot. geografii, spraw społecznych, historii, ulic, zakładów pracy, działających w Jaśle związków i stowarzyszeń, szkół, itd.) aż po hasła z cyklu „ciekawostki” – większość do tej pory bliżej nieznanych. Wydawnictwo zawiera kilkaset fotografii; gross z nich w wykonaniu jasielskich fotografików zawodowych i fotografów amatorów (m.in.: Daniel Dębosz, Wiesław Hap, Marek Maczuga, Mieczysław Mikulski, Wilhelm Ney, Leszek Preisner, Krzysztof Surowiak, Zdzisław Świstak, Anna Świstak-Selwesiuk, Stanisław Witowski, Dominik Wróbel). W publikacji wykorzystano także zbiory fotograficzne Muzeum Regionalnego w Jaśle. W ostatecznym przygotowaniu Encyklopedii do druku uczestniczyli Jaślanie: Mirosław Szudy (projekt okładki), Ryszard Oleszkowicz (opracowanie i przygotowanie tekstu do druku). Opracowaniem graficznym, składem i łamaniem tekstu zajmował się Krzysztof Nowak.

We wstępie czytamy m.in.: „…Mamy nadzieję, że dzieło to jako pierwsze w takiej formie ukazujące obraz Miasta, które w minionym XX wieku zostało „zburzone nienawiścią, wydźwignięte pracą”, zawierające wiedzę z różnych dziedzin życia, posłuży na długo mieszkańcom Jasła i wszystkim jego sympatykom. Niech więc Encyklopedia Jasła będzie powszechną i podręczną pomocą do zapoznawania się z bogatą historią oraz współczesnością Miasta, które u zbiegu trzech rzek Ropy, Wisłoki i Jasiołki ‘…usiadło z bruzdą siedmwieczną na czole’”.

We wstępnej części dzieła (str. 7-22) umieszczono również – w przekładzie na języki angielski, niemiecki, rosyjski, słowacki i węgierski – zarys dziejów Jasła oraz informacje o Encyklopedii.

Z kolei w uwagach odredakcyjnych czytamy m.in.: „Encyklopedia Jasła została opracowana na wzór współczesnych wydawnictw encyklopedycznych. Podkreślić należy, że o ile duże wydawnictwa, trudniące się opracowywaniem tego rodzaju dzieł dysponują zwykle bardzo szerokim aparatem wydawniczym w postaci rozbudowanych redakcji tematycznych, językowych i edytorskich, o tyle w przypadku niniejszej publikacji zespół opracowujący i przygotowujący encyklopedię do druku składał się z Wydawcy oraz szczupłego, szczególnie w okresie bezpośredniego przygotowania dzieła do druku, grona wspomagającego. Biorąc pod uwagę ten fakt, jak również rozmiary dzieła – wynikające z dążenia do jak najszerszego zaprezentowania dorobku historycznego i współczesnego obrazu Jasła – niemożliwe było uniknięcie pewnych niedociągnięć. Dotyczyć to może zarówno detali merytorycznych, jak i jednolitości hasłowej dzieła. Zarówno Wydawca, redagujący, jak i autorzy wszystkich haseł pracowali przy Encyklopedii Jasła społecznie, a dzieło w zamierzeniu jest pozycją non-profit. W związku z tym nieduży jest nakład tej publikacji. Mimo wielomiesięcznych poszukiwań i starań, nie znalazła się instytucja, która podjęłaby się wydania Encyklopedii. Dlatego też trud ostatecznego opracowania, wydania i kolportażu wziął na siebie Wydawca, co wpłynęło bezpośrednio na nakład dzieła.

„Encyklopedia Jasła” wydana została na papierze kredowym, co zapewniło bardzo wysoką jakość ilustracji – szkoda, że jedynie czarno-białych. Posiada twardą, lakierowaną obwolutę, na wyklejkach umieszczono kopię dziewiętnastowiecznej mapy okolic Jasła ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej. Wszelkie uwagi, zapytania i ewentualne sprostowania można nadsyłać na adres: encyklopedia.jasla@gmail.com. Dzieło rozprowadzane jest bezpośrednio przez Wydawcę, w cenie obejmującej jedynie koszty wydruku (ok. 85 zł.).

 
red.

Napisany dnia: 07.03.2011, 14:30 , Tagi: UM Jasło, Jasło
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ krs-one
dnia 07.03.2011, 18:13
Ocena
komentarza:
13
Wreszcie jakieś konkretne wydawnictwo o Jaśle !
@ ...
dnia 07.03.2011, 18:46
Ocena
komentarza:
0
encyklopedia z założenia nie jest konkretnym wydawnictwem. Wszystkie hasła są pisane na podstawie innych źródeł, które na pewno szerzej opisują dane zagadnienie :)
@ krs-one
dnia 07.03.2011, 20:27
Ocena
komentarza:
2
Ale wszystko (bądź większość) co nas interesuje zebrane jest w jednej książce : )
@ u
dnia 07.03.2011, 19:03
Ocena
komentarza:
6
rok 2011 mlodzi uciekaja z miasta za poszukiwaniem pracy
@ ama
dnia 07.03.2011, 20:29
Ocena
komentarza:
2
200 egzemplarzy to widać że śmiech na sali. szanująca się publikacja na tyle egzemplarzy???
@ mmm
dnia 07.03.2011, 21:07
Ocena
komentarza:
2
fajna sprawa :) tylko szkoda że taka droga
@ KO
dnia 07.03.2011, 21:14
Ocena
komentarza:
1
ostatni gaszą światło!
dobrze że powstało takie wydawnictwo. Może po latach ktoś powie, że w Jaśle i okolicach tętniło normalne życie. Dzisiejszy totalny uwiąd nie może trwać wiecznie. Może kiedyś zostaną odsunięci od władzy obecni klakierzy i rozwój miasta będzie możliwy
@ KONRAD
dnia 07.03.2011, 23:47
Ocena
komentarza:
-7
To "dzieło" zamyka wieko trumny zwanej JASłO!!!
@ ABBI
dnia 08.03.2011, 07:22
Ocena
komentarza:
1
- weź "sie spręż" i napisz własne "dzieło" - stolarzu od trumien....
@ jaślanka
dnia 07.03.2011, 23:47
Ocena
komentarza:
4
Czy ktoś wie gdzie można kupić?
@ Jaślanin
dnia 07.03.2011, 23:53
Ocena
komentarza:
4
Trzeba docenić pracę Pana Świstaka zaznaczając że w Jasle jest wiele konkretnych i dogłębnie opisanych w sposób naukowy książek, które będą nie tyle uzupełnieniem co ukazaniem szczegółowym prawdy o Jaśle w różnych okresach istnienia. Zachęcam do odwiedzenia księgarń. Ale szacunek wielki dla Pana Świstaka - ogrom pracy
@ jaślanin
dnia 08.03.2011, 13:11
Ocena
komentarza:
2
Moje gratulacje dla autorów!
@ kot
dnia 08.03.2011, 19:26
Ocena
komentarza:
1
wspaniała pozycja zachęcam do kupienia wszystkich Jaślan i zapomnijcie proszę o aferze z Filcokami!Olechowski to Jaślan
@ ostwid
dnia 09.03.2011, 09:06
Ocena
komentarza:
0
Czy w ,,Encyklopedia Jasła" znajdują się hasła związane z II Wojną Światową oraz jakieś zdjęcia z tego okresu.
Mam nadzieję, że ten temat nie został ominięty.
Gdzie można nabyć tą Encyklopedię??
@ Jasiel
dnia 10.03.2011, 10:09
Ocena
komentarza:
1
Tak, oczywiście. "Encyklopedia" ma bardzo wiele haseł związanych z historią, w tym z II wojną światową; samo hasło "dzieje Jasła" zasługuje na Złoty Medal! Kilkanaście kolumn, przejrzyście podzielonych na okresy, mnóstwo NIEZNANYCH FAKTÓW z dziejów Jasła, całościowe ujęcie historii Jasła - której tak naprawdę NIGDZIE dotąd nie było!! Naprawdę wielki Szacunek dla Autorów. Jasło doczekało się wreszcie solidnego kompendium!
@ Jasiel
dnia 09.03.2011, 09:53
Ocena
komentarza:
0
Kupiłem! ŚWIETNA!!! Czy wiecie, że w Jaśle była ulica Stalina?!...:)
Aha, jest biogram p. Lechowskiego, a nie ma biogramu p. Kmiecika.... ;)
@ Jaślanin z Jasła
dnia 10.03.2011, 07:27
Ocena
komentarza:
1
Prawda jest taka jeśli komuś się nie podoba ta Encyklopedia to niech nie kupuje i nie pisze głupot a komu się za mało egzemplarzy widzi niech wyłoży swoją kasę i niech dodrukują i po sprawie u nas w Jaśle jest tak jak coś się robi Źle jak nic się nie robi też Źle więc co się ma dziać w Tym Jaśle pytam się wiecznie niezadowolonych . Jeszcze mam pytanie do redaktora o którego Stanisława Witowskiego chodziło bo było ich dwóch jeden Stanisław Witowski a drugi Stanisław Witowski -Iskrzyniak
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Minister Zbigniew Ziobro z wizytą w Jaśle

  W sobotę w Jasielskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, prezesem Suwerennej Polski. Pol przyjechał na spotkanie z mieszkańcami na zaproszenie posłanki Marii Kurowskiej. Podczas swojego wystąpienia mówił o polityce Niemiec, Donaldzie Tusku, a także o obronie polskich rolników.

 • Jasielscy strażacy obchodzili swoje święto

   

  Choć dzień Świętego Floriana, w którym strażacy obchodzą swoje święto minął kilka tygodni temu, to w Jaśle uroczyste obchody Dnia Strażaka odbyły się w miniony piątek (2 czerwca). Apel z udziałem strażaków jasielskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej tradycyjnie zorganizowano na placu przy siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Jaśle. T

 • Dofinansowanie na studnię głębinową - jak uzyskać?

   

  Studnią głębinową nazywamy sztucznie wykonane, pionowe ujęcie wody. W zależności od głębokości warstwy wodonośnej studnie bywają wiercone nawet do kilkudziesięciu metrów w głąb ziemi i zapewniają wodę bardzo dobrej jakości!

 • Ogród Jordanowski znów tętnił życiem. Najmłodsi jaślanie obchodzili dzisiaj swoje święto

   

  Datę 1 czerwca znają dosłownie wszyscy, bez względu na wiek. Nic w tym dziwnego. Tego dnia bowiem na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka. Najmłodsi jaślanie świętują swój dzień nie tylko w wąskim gronie rodzinnym. Od wielu lat chętnie odwiedzają również Ogród Jordanowski, gdzie czekają na nich atrakcje przygotowane przez pracowników jasielskich instytucji kultury.

 • Buduj i remontuj z "Pszczółką". Mega oferta cenowa na pustaki już czeka na Ciebie

  Budujesz dom? A może planujesz remont mieszkania? Zapraszamy do "Pszczółki" gdzie znajdziesz wszystko co niezbędne do wybudowania oraz remontu domu lub mieszkania.

 • Generator Nauki GEN zacieśnia współpracę z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie

   

  Miasto Jasło zawarło dzisiaj porozumienie z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Dotyczy ono zacieśnienia współpracy pomiędzy instytutem a jasielskim Generatorem Nauki GEN w zakresie popularyzacji nauk ścisłych. Beneficjentami porozumienia mają być przede wszystkim uczniowie jasielskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Już niebawem do Krakowa uda się pierwsza grupa młodych jaślan, głodnych naukowej wiedzy.

 • Ogromny zastrzyk finansowy dla Gminy Brzyska. W przyszłym roku powstanie boisko wielofunkcyjne

  Gmina Brzyska otrzymała blisko 3 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę boiska wielofunkcyjnego wraz z zadaszeniem. Inwestycja ma być realizowana przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzyskach w 2024 r.

 • Dębowiec: Usunięto awarię układu sterującego przepompowni ścieków

  Nieczystości ściekowe, które stwierdzili inspektorzy WIOŚ przy komorze zasuw zlokalizowanych w najniższym punkcie terenu w Dębowcu były przyczyną awarii układu sterującego przepompowni ścieków. Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej podjął działania naprawcze m.in. zamontowano monitoring pracy, dzięki któremu pracownicy będą mogli podjąć natychmiastową reakcję w przypadku stanu awaryjnego.

 • UNIMOT przejmuje jasielskie zakłady magazynowania i dystrybucji paliw oraz produkcji asfaltów

   

  Formalności stało się zadość. Po wielu miesiącach oczekiwania, w kwietniu 2023 r. spółka UNIMOT Investments sp. z o.o. zawarła z PKN Orlen S.A. umowę przeniesienia 100 proc. akcji Lotos Terminale S.A. Tym samym jasielskie zakłady Lotos Infrastruktura i Uni-Bitumen zmieniły właściciela. 

 • Wstęga została przecięta. Przy jasielskim „Chemiku” powstało nowe boisko sportowe

   

  Starostwo Powiatowe mogło dziś ogłosić z dumą, że realizacja programu - „Budowa infrastruktury sportowej jednostek oświatowych Powiatu Jasielskiego" wreszcie dobiegła końca. Dzisiaj, uroczyście oddano bowiem do użytku boisko wielofunkcyjne przy jasielskim „Chemiku”. Będzie ono służyć uczniom szkoły do gry w piłkę ręczną i tenisa. Wartość inwestycji wyniosła 935 238 zł.

 • Szukasz zacisznego miejsca do wypoczynku? Odwiedź „Siedlisko Sielska Dolina Nad Stawem”

   

  Masz dosyć miejskiego zgiełku? Szukasz miejsca, w którym mógłbyś odpocząć w bezpośrednim kontakcie z naturą? Koniecznie odwiedź „Siedlisko Sielska Dolina Nad Stawem”. To urokliwy i zaciszny zakątek w malowniczej wsi Potakówka na Podkarpaciu. Dwa piękne domki położone na terenie rekreacyjnym wraz z zarybionym stawem i zagrodą danieli to miejsce wprost idealne na spędzenie wakacyjnego urlopu lub weekendową ucieczkę na wieś.

 • Żołnierze Wojska Polskiego uczą jaślanki samoobrony

   

  Przystanek Kwiatowa w Jaśle stał się w ten weekend swoistego rodzaju poligonem treningowym dla kobiet, które chcą umieć bronić się przed różnego rodzaju zagrożeniami, a przede wszystkim przed agresją fizyczną. Technik samoobrony uczą się pod czujnym okiem doskonale wyszkolonych w zakresie walki wręcz żołnierzy – instruktorów. W sobotnich warsztatach udział wzięło czterdzieści pań.

 • Zespół młodych siatkarek w SP nr 4 w Jaśle sięgnął po srebro

   

  W piątek (26 maja) w hali MOSiR w Jaśle rozegrano turniej finałowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Dziewcząt na szczeblu wojewódzkim. Triumfowały w nim młode adeptki siatkówki z Rzeszowa. Uczennice Szkoły Podstawowej nr 33 w Rzeszowie pozostawiły w pokonanym polu zespoły reprezentujące Szkołę Podstawową nr 4 w Jaśle i Szkołę Podstawową w Dukli. Jaślanki pod wodzą trenera Grzegorza Janusza sięgnęły po srebro.

 • Strażacy interweniowali podczas Pikniku Rodzinnego. Z butli ulatniał się gaz

   

  Dzisiaj przed godziną 18. strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze butli z gazem propan-butan na terenie przedszkola przy ul. Sikorskiego w Jaśle. Do zdarzenia doszło w trakcie trwającego Pikniku Rodzinnego. Okazało się, że doszło do ulatniania się gazu, w związku z czym wyznaczona została strefa bezpieczeństwa.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657