Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne – jak je przeprowadzić, żeby skutecznie zażegnać kryzys?

1

Co robić, kiedy w przedsiębiorstwie pojawia się kryzys, a brak płynności finansowej staje się prostą drogą do upadłości firmy? Szansą dla niewypłacalnych firm może być postępowanie restrukturyzacyjne, które poprzez zmiany wprowadzane w różnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa mają poprawić jego działanie i zażegnać kryzys. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne to ułatwienie wprowadzone dla przedsiębiorstw dotkniętych gospodarczymi skutkami pandemii COVID-19.

Nad restrukturyzacją powinien czuwać licencjonowany doradca

Doradca restrukturyzacyjne to osoba, która ma wiedzę z zakresu szeroko pojętego prawa handlowego, zarządzania przedsiębiorstwami i ekonomii. Wykonywanie tego zawodu wymaga posiadania licencji, która nadawana jest przez Ministra Sprawiedliwości. Doradca restrukturyzacyjny uczestniczy w każdym procesie restrukturyzacji, a jego zadaniem jest udzielanie niezbędnego wsparcia merytorycznego dla dłużnika i jego wierzycieli, przygotowanie we współpracy z dłużnikiem planu restrukturyzacyjnego i jego skuteczne, a zarazem w pełni zgodne z procedurami wdrożenie. Firma przeprowadzona pomyślnie przez postępowanie restrukturyzacyjne powinna osiągnąć płynność finansową niezbędną do wykonania układu zawartego z wierzycielami oraz dalszego funkcjonowania bez tego rodzaju problemów.

Pierwszym zadaniem doradcy restrukturyzacyjnego jest dokładna analiza aktualnej sytuacji firmy i rynku, na którym działa. Na podstawie dokonanej analizy doradca opracowuje przyczyny, czynniki i skutki kryzysu przedsiębiorstwa oraz proponowane działania, które mają poprawić jego funkcjonowanie. Konkretne środki rekrutacyjne wraz z harmonogramem ich wdrażania umieszcza się w planie restrukturyzacyjnym, czyli kluczowym dokumencie w całym postępowaniu.

Jaką formę postępowania restrukturyzacyjnego wybrać?

Przedsiębiorstwa niewypłacalne i zagrożone niewypłacalnością mogą otworzyć postępowanie restrukturyzacyjne w czterech formach, które różnią się od siebie między innymi długością trwania całego procesu czy zakresem ochrony przed egzekucjami, jaką objęty jest dłużnik. Popularną formą restrukturyzacji jest przyspieszone postępowanie układowe, które cechuje się krótkim czasem trwania, lecz niepełną ochroną dłużnika. Alternatywną możliwością jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, które powstało na potrzeby przedsiębiorstw zagrożonych niewypłacalnością z powodu spowolnienia gospodarczego przez pandemię COVID-19. Ta forma postępowania również trwa niezwykle krótko, za to oferuje dłużnikowi ochronę przed egzekucjami już na bardzo wczesnym etapie.

Większość form postępowań restrukturyzacyjnych może zostać otwarta tylko wtedy, kiedy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wszystkich wierzytelności. Przepis ten obejmuje uproszone postępowanie restrukturyzacyjne, przyspieszone układowe, o zatwierdzenie układu oraz sanacyjne. Kiedy suma wierzytelności spornych przekracza 15% sumy wszystkich wierzytelności, dłużnik może zdecydować się na postępowanie układowe, w którym doradca restrukturyzacyjny występuje w roli nadzorcy sądowego.

Więcej ciekawych informacji na biznespolski.com.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 30.09.2021, 15:02
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Doświadczony likwidator.
dnia 30.09.2021, 19:32
Ocena
komentarza:
1
Każdy zakład będzie z pewnością kiedyś rozwiązany.
Najlepsze rozwiązanie jak zażegnać kryzys w zakładzie jest takie :
Należy przeprowadzić wcześniej likwidację firmy wtedy gdy zakład
dobrze stoi finansowo i nie ma długów.
Przy likwidacji zakładu wtedy gdy jest zła sytuacja firmy doprowadza
właściciela do ruiny łącznie z pozbyciem się całego majątku.
I to jest pewne. Co czeka zakład przy likwidacji należy się koniecznie
zapoznać przy zakładaniu nowego zakładu.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kto napadł na 23-latka i dlaczego? Sprawę bada policja

  W minioną niedzielę około godziny 3 nad ranem przy ul. Wojska Polskiego w Jaśle miało dojść do pobicia 23-letniego mieszkańca powiatu jasielskiego. Mężczyzna zgłosił się do szpitala, a następnie powiadomił o sprawie policję.

 • Ksiądz nie przyjdzie do parafian z wizytą duszpasterską

  Kuria Diecezji Rzeszowskiej wydała zalecenia dotyczące tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Wiadomo już, że tradycyjnej kolędy nie będzie. Księża nie odwiedzą parafian w ich mieszkaniach i domach. Proboszczowie mogą jednak zorganizować spotkania dla grup wiernych w kościele.

 • Setki jaślan na spotkaniu z Mikołajem w jasielskim parku

   

  Do Parku Miejskiego w Jaśle zawitał dzisiaj Mikołaj. Na spotkanie z dziećmi przybył bryczką. Nie zjawił się rzecz jasna z pustymi rękami. Przez ponad godzinę rozdawał bowiem prezenty dla najmłodszych jaślan.

 • Planeta Psa - Psi fryzjer - wkrótce otwarcie!

  Już w środę, 15 grudnia wielkie otwarcie nowego salonu fryzjerskiego dla psów i kotów Planeta Psa! Super promocja!

 • To nie mogło skończyć się inaczej. Ten chłopak jest stworzony do tego, żeby sięgać po najwyższe laury w karate kyokushin

   

  Kamil Mastaj to podręcznikowy przykład tego, jak skromny chłopak z małej miejscowości, dzięki olbrzymiej determinacji i ciężkiej pracy, może osiągnąć sukces sportowy. Lata treningu i wyrzeczeń, wychowanego w podjasielskiej Świerchowej chłopaka, zaprowadziły na sam szczyt kariery zawodowego sportowca. Dzisiaj Kamil z dumą może prezentować złote medale mistrzostw Polski, Europy oraz Świata w karate kyokushin. O swojej drodze do spełnienia sportowych marzeń i nie tylko opowiedział w obszernym wywiadzie udzielonym naszej redakcji.    

 • Ruszyła druga edycja Świątecznej Paczki dla Domu Dziecka w Kołaczycach

   

  Młody jaślanin Szymon Strączek po raz drugi jest inicjatorem zbiórki na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Kołaczycach. W ubiegłym roku za sprawą jego pomysłu została dla nich przygotowana świąteczna paczka. Podczas pierwszej edycji zebrano blisko 5 tysięcy złotych. Śladem ubiegłego roku ruszyła kolejna zbiórka, z której dochód zostanie przeznaczony na najbardziej potrzebne rzeczy.

 • Kiedy Warto Wywiercić Studnię Głębinową?

   

  Czym są studnie głębinowe? Kiedy warto zdecydować się na odwiert? Jaką firmę wybrać, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdź koniecznie!

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105