Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Urząd Miasta Jasła ma nową stronę internetową, ale czy lepszą?

23

Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego należący do organizacji Webklinika, zbadali w 2009r. użyteczność stron internetowych gmin miejskich. Z ich raportu wynika, że stara strona internetowa Urzędu Miasta Jasła www.jaslo.pl była nieatrakcyjna.

- Zastosowanie czerwieni, żółci, bieli i turkusu nie jest dobrym pomysłem, gdyż barwy te nie komponują się. Jedna z podstawowych zasad łączenia kolorów podczas projektowania interfejsów zaleca używanie jednocześnie wyłącznie tylko ciepłych bądź zimnych barw. - czytamy w raporcie.


 Urząd Miasta zainwestował w nową stronę internetową. Różnica pomiędzy poprzednim, a obecnym wyglądem strony jest taka, że została ograniczona liczba kolorów. Teraz na stronie magistratu królują kolory: czerwony i żółty. Dzięki temu szata graficzna stała się bardziej przejrzysta i ciepła.

Po co te zakładki?

Pomimo starań w poprawę strony Urzędu Miasta, zastanawiający jest na niej podział na zakładki: inwestor, mieszkaniec, turysta. Po wejściu do każdej z osobna, interesant zobaczy dokładnie tą samą podstronę. Czyż nie zasadne byłoby aby potencjalny inwestor w zakładce przeznaczonej specjalnie dla niego znalazł informacje które pomogłyby mu w podjęciu decyzji o ulokowaniu pieniędzy w naszym mieście? Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o zakładkę turysta. Czy nie lepiej byłoby wskazać turystom ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne naszego regionu?

Jak twierdzą urzędnicy strona jest rozwojowa i będzie ciągle ulepszana. - Oficjalna strona internetowa Urzędu Miasta w Jaśle podlega procesowi ewaluacji. Informacje, do których wiodą wymienione zakładki będą różniły się przyszłościowo (w miarę przeprowadzanych opracowań) o elementy charakterystyczne dla poszczególnych zakładek. Celem pomysłodawców było utworzenie „szkieletu” budowanej strony, tak, aby jej modyfikacja była możliwa  bez dalszego udziału specjalistycznych firm zajmujących się administracją stron www (a więc bez ponoszenia dodatkowych kosztów).  Na obecnym etapie funkcjonowania strony internetowej – spełnia ona założone cele. - informuje Biuro Obsługi Medialnej Urzędu Miasta Jasła.

Biorąc pod uwagę że nowa strona istnieje już prawie pół roku tempo prac nad nią można porównać do tempa pracy urzędników odpowiedzialnych za informacje w urzędzie. Nie dziwne jest więc opóźnienie skoro na odpowiedz z urzędu w tak błahej sprawie czekaliśmy ponad miesiąc.

Ile kosztowała strona?

Zadaliśmy również pytanie dotyczące kosztów wykonania nowej strony jak się jednak okazuje jej cena jest tajemnicą handlową zastrzeżoną w umowie z wykonawcą. Jedyne co wiadomo o stronie to, że  zrealizowała ją firma VOBACOM Sp. z o.o.


(icz/red)


Reklama

Komentarze: 23

Dodaj komentarz Widok:
0
@ www.tirynatory.pl
dnia 28.10.2010, 13:48 · Zgłoś
Wspaniała reklama Wranglera i Lee na stronie głównej... :>
Odpowiedz
0
@ Lobo
dnia 27.10.2010, 21:22 · Zgłoś
"Jedna z podstawowych zasad łączenia kolorów podczas projektowania interfejsów zaleca używanie jednocześnie wyłącznie tylko ciepłych bądź zimnych barw. - czytamy w raporcie."

Ciekaw jestem, który "specjalista" napisał taki nonsens. W życiu to on pewnie tylko facebook'a i naszą klase widział. Proponował bym mu się dokształcić choćby z takich rzeczy jak koło kolorów i sposób dobierania na nim palety. Bo z tego co piszą to ich wiedza jest zbliżona do zera. No chyba, że raport pisali studenci na wydziale turystyki albo marketingu i zarządzania. To by wiele wyjaśniało
Odpowiedz
0
@ w jasle tez sa firmy
dnia 27.10.2010, 09:08 · Zgłoś
Ostatnio słyszałem od znajomego, że aby coś załatwić trzeba kilka procent odpalić urzędnikom. jak to jest możliwe, że publiczna kasa jest wydawana bez przetargu oraz że to jest tajemnica ile to kosztowało. Znam firmy z Jasła, które bez problemu poradziłyby sobie z projektem tej strony za uczciwą sumę. Jednak nikt z urzędu nie skontaktował się z żadną firmą jasielską. To jest cała nasza zakompleksiona Polska. Lepiej zapłacić firmie z Torunia kilkadziesiąt tysięcy złotych niż firmie z Jasła kilka. Oczywiście przy tej samej jakości wykonania. Takimi sprawami powinno zajmować się CBA.
Odpowiedz
0
@ stara strona
dnia 27.10.2010, 07:39 · Zgłoś
Na starej stronie barwy nie były największym problemem. Większy problem to ta strona miała z tzw. usability - po prostu nie szło tam niczego znaleźć :)
Odpowiedz
0
@ super-s
dnia 27.10.2010, 01:18 · Zgłoś
Wbrew opiniom strona wygląda całkiem dobrze (od strony wizualnej oczywiście). Zestawienie kolorów w nowej stronie wynika z takiego a nie innego herbu miasta. Niemniej dla mnie priorytetem jest zawartość merytoryczna strony i jej funkcjonalność - a tego brakuje - niestety kosztem tzw. designu. Osobiście uważam (z resztą podobnie jak google:P), że najważniejszą wartością jaką niesie strona www jest jest treść i wszelkie informacje w niej zawarte, a tego brakuje mi na tej stronie :)
Odpowiedz
0
@ sss
dnia 26.10.2010, 23:37 · Zgłoś
Termin „tajemnica handlowa” jest użyty w artykule, ale nie ma go w zapisach polskiego ustawodawstwa. Termin powtarzają media. (icz/red) doinformuj się. Tymczasem w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503) funkcjonuje pojęcie "tajemnica przedsiębiorstwa" VOBACOM Sp. z o.o. nie ma do tego prawa, UM powinien podać do informacji publicznej koszt napisania nowej strony, w związku z tym faktem powinien być uprzednio przeprowadzony przetarg, w wyniku którego miałoby dojść do zawarcie wspomnianej umowy. Zgodnie, bowiem, z art. 139 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych, umowy, zawarte w wyniku przetargu, są jawne i podlegają udostępnianiu na zasadach określonych w przepisach o dostępie do informacji publicznej. Popieram ViceHrabiaDeValmont link do prawnego postępowania w tej sprawie: http://e-prawnik.pl/biznes/prawo-zamowien-publicznych/pozostale-21/odpowiedzi/informacja-publiczna-a-umowa-handlowa.html
Odpowiedz
0
@ Ludwik
dnia 26.10.2010, 22:27 · Zgłoś
Ale Nasza Szanowna Pani Burmistrz będzie się lepiej komponować w tych kolorach.
Odpowiedz
0
@ broncholm
dnia 26.10.2010, 22:15 · Zgłoś
Mało firm ma ładną stronę w naszym mieście. Jedne z lepszych ma jaslo4u, osiedle słoneczna kotlina z kpb, czy sklep medyczny ten z hankówki.
Odpowiedz
0
@ Jom
dnia 26.10.2010, 21:48 · Zgłoś
A co to, studenci [...] ważniejsi od zawodowców???
Odpowiedz
0
@ antyleft
dnia 26.10.2010, 20:24 · Zgłoś
Z ostatnich nowopowstałych stron w naszym regionie spodobała mi się strona(adrianbiernacki.pl)
Odpowiedz
0
@ Chyba Ewolucji
dnia 26.10.2010, 18:54 · Zgłoś
---------------EWOLUCJI nie EWALUACJI____Biuro Obsługi Medialnej a języka polskiego nie znają. Kogo w tym Urzędzie Miasta zatrudniają gyslektyków?
Odpowiedz
0
@ ...
dnia 26.10.2010, 18:46 · Zgłoś
to nie do końca tak jest, że te kolory się źle komponują :D Jeśli występują akcenty czerwone takie jak np. w topie j4u, to nie jest to błędem, ani niedopatrzeniem. Ikony również, które są pochodną kółeczka w logo :)

Natomiast mieszanie kolorów w taki sposób jaki był na starej stronie UM powodował mały chaos, bo był niezrównoważony. Stosowanie barw tylko ciepłych lub tylko zimnych jest ZALECANE. Zalecane, tzn., że można sobie pozwolić na odbiegnięcie od tej "normy". ;)

Na j4u jest ok. Zresztą, co jakiś czas można odświeżać szatę. Jest to normalne :)
Odpowiedz
1
@ ViceHrabiaDeValmont
dnia 26.10.2010, 18:35 · Zgłoś
Cena wykonania każdej usługi dla jednostki samorządu jest informacją publiczną i nie można jej utajniać. Osoba która odmawia jej ujawnienia dopuszcza się wykroczenia (a może i przestępstwa). Prawo do jawności gwarantuje tu ustawa o dostępie do informacji publicznej.
Ze swoich źródeł wiem że nowa strona kosztowała kilkakrotnie więcej niż poprzednia. Ponoć kilkanaście tysiaków, a jeśli miejscy urzędnicy twierdzą inaczej to niech to sprostują i ujawnią fakturę.

Swoją drogą... za obecnego reżimu (jak i za czasów bandy trojga) masa kasy wyrzucana jest w niepotrzebne "inwestycje" np. tzw. rondo hitlera (3mln?), instalacja nagrobkowo-natryskowa na rynku (200tys?) i taka sobie stronka( kilkanaście tys?).. Mam nadzieję (w zasadzie to raczej jej nie mam) że kasy za te "inwestycje" nie wydaje się w myśl słynnej niegdyś zasady "chwała nam i naszym kolegom, [...] przecz!".. na pocieszenie powiem, że okres przedawnienia ścigania ewentualnych wałów tego rodzaju jest dłuuuuuugi...

do mieszkaniec: "może telefon do Radnego Czeluśniaka"... bez jaj! on tylko mielić jęzorem do kamery umie! niech składa lepiej zawiadomienia do prokuratury ws. każdej z tych nagłaśnianych przez siebie afer lub "afer"... bo samo mielenie jest tolerowaniem tego co się dzieje i dawaniem obecnie rządzącym do zrozumienia że: my tylko tak pod publiczkę krzyczymy ale nic złego wam nie zrobimy, żebyście i wy nam w przyszłości gdy rządzić będziemy nic złego nie zrobili.. panimajetie riebiata?
Odpowiedz
0
@ stara strona
dnia 26.10.2010, 16:29 · Zgłoś
widać pan Roman Marek wiedział lepiej, co się będzie jakimś [...] przejmował...
Odpowiedz
0
@ mieszkaniec Jasła
dnia 26.10.2010, 14:32 · Zgłoś
Ile kosztowała ta strona Podatnika ?
Odpowiedz
0
@ johny
dnia 26.10.2010, 13:53 · Zgłoś
ile kosztuje taka zmiana koloru?podatnicy sa ciekawi kto i ile za to zaplaci
Odpowiedz
0
@ Cena Tajemnicą?
dnia 26.10.2010, 12:37 · Zgłoś
Wydawanie pieniędzy podatników okryte tajemnicą handlową?
Procesy UM za pieniądze podatników przeciwko podatnikom to też tajemnica = oni nas za [...] uważają! Pewnie to kosztowało więcej niż fontanna na rynku.
Odpowiedz
0
@ ...
dnia 26.10.2010, 12:32 · Zgłoś
- Zastosowanie czerwieni, żółci, bieli i turkusu nie jest dobrym pomysłem, gdyż barwy te nie komponują się. Jedna z podstawowych zasad łączenia kolorów podczas projektowania interfejsów zaleca używanie jednocześnie wyłącznie tylko ciepłych bądź zimnych barw. - czytamy w raporcie.

Czyli jednym słowem piszecie Państwo również o sobie :)
Odpowiedz
0
@ mieszkaniec
dnia 26.10.2010, 12:08 · Zgłoś
może telefon do Radnego Czeluśniaka
Odpowiedz
0
@ ----
dnia 26.10.2010, 11:37 · Zgłoś
dla was to napewno jest gorsza strona
Odpowiedz
0
@ ??
dnia 26.10.2010, 11:36 · Zgłoś
a to nie było przetargu ?? zapłacono z publicznej kasy i jest to tajemnica ? ciekawe
Odpowiedz
0
@ sss3
dnia 25.10.2010, 15:12 · Zgłoś
Przynajmniej strona jest teraz dostępna również bez flasha.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.