Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Usuwanie blizn – czyli jak przywrócić estetykę swojej skóry

5

Po wygojeniu przerwania ciągłości tkanek często pozostają trwałe, nieestetyczne ślady w postaci blizn. Zmiany takie bywają źródłem sporego dyskomfortu emocjonalnego, zwłaszcza jeśli dotyczą widocznych obszarów twarzy i ciała. Obecnie usuwanie blizn jest jak najbardziej możliwe, w czym pomagają zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Sprawdź, jak możesz pozbyć się tego problemu i odzyskać gładką, jednolitą skórę!

Czym są i jak powstają blizny? 

Wszelkie rany, skaleczenia i oparzenia goją się za sprawą procesów inicjowanych przez układ odpornościowy. Płytkie, niewielkie uszkodzenia mogą zagoić się samoistnie i nie pozostawiać śladów. Głębsze rany po urazach, czy zabiegach wymagają chirurgicznego zszycia, ale również w takich przypadkach ubytki zostają zasklepione przez nowo powstające tkanki.

Głębokie i rozległe urazy, a także niewielkie skaleczenia, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane, po wygojeniu mogą pozostawiać nieestetyczne ślady. Blizny składają się z tkanki łącznej włóknistej, która zasklepia ubytek. Tkanka ta niestety znacznie różni się od tkanek nienaruszonych. Jest bardziej zbita, a jej włókna kolagenowe są ułożone chaotycznie, co jest powodem jej zdeformowanego kształtu.

Od czego zacząć usuwanie blizn? 

Blizny można klasyfikować na podstawie wielu czynników. Podstawowe różnice pomiędzy nimi to:

 • Przyczyna powstania – mogą być wynikiem urazu mechanicznego, przebytego zabiegu chirurgicznego, czy oparzenia (termicznego lub chemicznego).
 • Wiekiem – blizny niedojrzałe są grube i czerwone. Może towarzyszyć im dyskomfort, swędzenie, a nawet ból. W ciągu kilku–kilkunastu miesięcy zmiany stopniowo jaśnieją i przyjmują postać blizn dojrzałych, które najczęściej są jaśniejsze w porównaniu do okolicznych tkanek, a także nieco bardziej elastyczne.
 • Rodzaj – blizny mogą mieć charakter przerostowy. Wówczas określa się je jako koloidy lub bliznowce. Nieco częściej mamy do czynienia z bliznami atroficznymi, inaczej zanikowymi, które tworzą zagłębienia w skórze.
 • Miejsce występowania – blizny mogą powstawać na każdej części ciała. Zwykle jednak urazy powstające w miejscach narażonych na stały ruch są bardziej zdeformowane. 

Sposób walki z bliznami oraz skuteczność terapii zależą głównie od wymienionych czynników. Zawsze więc usuwanie blizn powinno być poprzedzone ich indywidualną oceną. Inaczej leczy się blizny świeże i dojrzałe. Zabiegi dobiera się również w zależności od głębokości i rozległości zmiany, czy specyficznych predyspozycji.

Na czym polega laserowe usuwanie blizn? 

Jednym ze sposobów, który świetnie sprawdza się do redukcji i usuwania nawet rozległych, utrwalonych blizn jest zabieg laserowy. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie medycyna estetyczna dysponuje urządzeniami działającymi w nieco odmienny sposób. Podstawową różnicą pomiędzy laserami stosowanymi do usuwania blizn jest częstotliwość emitowanych przez nie fal, a tym samym głębokość i sposób docierania do tkanek. Wśród metod laserowych najpopularniejsze są:

 • Laser CO2;
 • Alma Harmony;
 • Laser Tulowy;
 • Icoone Laser. 

Działanie takich urządzeń polega głównie na generowaniu mikrouszkodzeń termicznych, które stymulują naturalną przebudowę tkankową. Rodzaj zabiegu, jak również ilość potrzebnych sesji oraz częstotliwość ich przeprowadzania zawsze powinny być ustalane indywidualnie.

Mezoterapia igłowa i mikroigłowa w walce z bliznami

Doskonałymi metodami w walce z bliznami i rozstępami, które są formą blizn zanikowych, są także małoinwazyjne zabiegi, takie jak:

 • Mezoterapia igłowa – zabieg polega na przezskórnym podaniu substancji stymulujących odnowę tkankową, w tym osocza bogatopłytkowego, czynników wzrostu czy komórek macierzystych. Zabiegi takie pozwalają na kompleksową rewitalizację skóry, a także usunięcie lub znaczne spłycenie i zmniejszenie widoczności blizn.
 • Mezoterapia mikroigłowa – w tym przypadku zamiast miejscowego podania substancji regenerujących stosuje się urządzenia, które wytwarzają serię bardzo drobnych nakłuć. Te z kolei dodatkowo stymulują tkanki do przebudowy.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 16.11.2022, 07:58
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Strażak
dnia 17.11.2022, 10:53
Ocena
komentarza:
6
Nie działa. Sprawdziłem.
@ Amelia
dnia 17.11.2022, 11:34
Ocena
komentarza:
4
Co Wam tak gryzą te Wasze żony ?
@ 123xyz
dnia 17.11.2022, 13:36
Ocena
komentarza:
-1
Przy zadyszce i podpięciu do tlenu to normalne zjawisko.
@ Lolo
dnia 20.11.2022, 12:55
Ocena
komentarza:
-2
Jestem za tylko to jest bardzo drogie i nie na każda kieszeń
@ www.
dnia 21.11.2022, 16:24
Ocena
komentarza:
0
Od wczoraj specjalne służby w Rzeszowie, przygotowują i wydają gorące zupy,
II dania, gorącą herbatę. Kto chce może skorzystać. Wszystko za darmo. Jeżdżą z posiłkami gorącymi adaptowanym małym busem po całym Rzeszowie.
Rzeszowianie sobie chwalą tą formą. A w Jaśle ?
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Łężynach pijany kierowca samochodu ciężarowego wjechał do rowu

   

  W Łężynach ok. godz. 16:40 doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu ciężarowego. Kierujący pojazdem obywatel Rumunii miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Mężczyzna z obrażeniami głowy trafił do jasielskiego szpitala.

 • Zainwestuj w ciepło z firmą JanDro. Skorzystaj z mikołajkowej oferty na instalacje grzewcze

 • Mikołajki tuż, tuż. Niespodzianki filmowe od kina Helios Krosno dla młodych kinomanów

   

  Krośnieńskie kino Helios nie przestaje zaskakiwać kinomanów ciekawymi propozycjami w ramach Projektów Specjalnych. W kolejnym tygodniu repertuarowym Helios Krosno pokaże na dużym ekranie film "Silent Twins". Z okazji mikołajek, kino przygotowało także solidną porcję filmów dla najmłodszych widzów.

 • Była pracownica DPS w Foluszu stanie przed sądem. Prokuratura postawiła kobiecie 32 zarzuty

   

  Przed tygodniem, do Sądu Rejonowego w Jaśle trafił akt oskarżenia przeciwko byłej pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. W efekcie prowadzonego od ponad roku śledztwa, Prokuratura Rejonowa w Jaśle postawiła kobiecie łącznie 32 zarzuty. Dotyczą one przestępstw fałszowania dokumentów oraz przywłaszczenia rzeczy.

 • Podwyżka opłat za odbiór śmieci stała się faktem

   

  Radni Rady Miejskiej Jasła podjęli decyzję w sprawie wysokości opłat z tytułu odbioru odpadów komunalnych na terenie miasta. Stawka wzrośnie z 29,17 zł do 35 zł od osoby. Podwyżka nie pozwoli jednak na pełne zbilansowanie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami. Miasto będzie musiało pokryć różnicę z dochodów własnych gminy, niepochodzących z pobranej opłaty a odbiór śmieci. Chodzi o kwotę 1 245 600 zł, którą urzędnicy muszą znaleźć w miejskiej kasie.

 • Ponowna decyzja w sprawie wysokości opłat za odbiór śmieci już jutro

   

  W ubiegłym tygodniu Rada Miejska Jasła nie zgodziła się na podniesienie opłaty za odbiór odpadów komunalnych z 29,17 zł na 39 zł od osoby. Przeciwko przyjęciu uchwały w sprawie podwyżek zagłosowało szesnastu radnych. Wszyscy mieli jednak świadomość tego, że przeprowadzone 21 listopada br. głosowanie, nie zamyka sprawy. Z istotnym dla miasta i jego mieszkańców problemem, radni zmierzą się ponownie już jutro. Tym razem magistrat zaproponował ustalenie stawki na poziomie 35 zł.

 • Niezwykła twórczość Antoniego Bolka z Załęża

   

  Miło nam Państwa poinformować, że Muzeum Regionalne im. dr. S. Kadyiego w Jaśle finalizuje projekt związany z twórczością Antoniego Bolka z Załęża. Początki pasji Antoniego Bolka sięgają lat 60. Od tego czasu, za sprawą swojej niesłabnącej pracy twórczej stał się najbardziej rozpoznawalnym rzeźbiarzem regionu jasielskiego.

 • Odwiedź Planetę Psa ze swoim pupilem i korzystaj z rabatów

   

  Salon groomerski Planeta Psa zajmuje się kompleksową pielęgnacją psów wszystkich ras. Doświadczony zespół dba o to, aby każdy pupil cieszył się piękną i odżywioną sierścią. Odwiedzając Planetę Psa oszczędzisz również pieniądze. Już przy pierwszej wizycie w salonie, każdy klient otrzyma zniżkę -5% na kompleksową usługę pielęgnacji psa.

 • Niebywały sukces Tomasza Krupy i Szymona Białego. Uczniowie jasielskich szkół muzycznych pokazali klasę na międzynarodowym konkursie w Jastr

  Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle oraz Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II st. w Jaśle zdobyli najwyższe laury na XIII Międzynarodowym Konkursie „Instrumenty Dęte” w Jastrzębiu Zdroju, do którego zgłosiła się rekordowa liczba 270 uczestników. 12-letni Tomasz Krupa grający na puzonie zajął I miejsce, z kolei 18-letni tubista Szymon Biały uplasował się na III miejscu...

 • Troje kandydatów walczyć będzie o urząd wójta gminy Tarnowiec

   

  Do przedterminowych wyborów wójta gminy Tarnowiec pozostało zaledwie kilka tygodni. Wyborcy pójdą do urn 8 stycznia 2023 r. O urząd ubiegać się będzie troje kandydatów.

 • Trwa remont drogi wojewódzkiej na odcinku od Kątów do Krempnej

   

  Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, przystąpił w listopadzie do realizacji zadania inwestycyjnego polegającego na przebudowie nawierzchni odcinka DW992 od Kątów do Krempnej. Prace rozpoczęły się dwa tygodnie temu. Potrwają do 15 grudnia br. Łącznie przebudowane zostanie około 3 km drogi.

 • Wały przeciwpowodziowe ochronią mieszkańców przed wielką wodą

  W Osobnicy powstał kolejny odcinek 1,5 km wałów przeciwpowodziowych rzeki Ropy. Inwestycja została zrealizowana w ciągu 10 miesięcy i kosztowała ponad 10 mln zł. Jest to drugi etap budowy wałów przeciwpowodziowych..

 • Matka i córka na ławie oskarżonych. Rozpoczął się proces w sprawie znęcania się nad kotami

  Małgorzata i Aleksandra Sz. prowadziły hodowlę kotów rasy maine coon w Jaśle. Po tym, jak inspektorzy OTOZ-u odkryli zaniedbania kobiet wobec zwierząt sprawa trafiła do sądu. W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok nakazowy, od którego odwołała się prokuratura i OTOZ. W końcu sprawa trafia przed sąd I instancji. W minioną środę rozpoczął się proces w tej sprawie.

 • Przeżyj mundialowe emocje z Jasielską Manufakturą Smaku

  Jasielska Manufaktura Smaku zaprasza do wspólnego kibicowania wszystkich fanów piłki nożnej w najlepszym, mundialowym wydaniu. Piłkarskimi emocjami możecie delektować się tutaj każdego dnia od godz. 14.

 • Licealiści zorganizowali charytatywny turniej piłkarski. Dochód z imprezy trafi na leczenie Paulinki Okarmy z Jasła

   

  Hala sportowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle stała się dzisiaj areną piłkarskich zmagań w ramach turnieju „Football for Charity”. Chodziło jednak nie tylko o sportową rywalizację i zabawę w gronie rówieśników.

 • Mieszkańcy Jasła zapłacą wyższe podatki od nieruchomości

   

  Od 1 stycznia 2023 r. w Jaśle obowiązywać będą nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości. Decyzję w tej sprawie, w miniony poniedziałek, podjęła Rada Miejska Jasła. W przypadku właścicieli budynków mieszkalnych stawka wzrośnie o 25%.

 • MKS w Jaśle otrzyma wsparcie finansowe na zakup autobusów

   

  Władze samorządowe Miasta Jasła podjęły decyzję o wydatkowaniu kwoty 188 500 zł z miejskiej kasy, na podniesienie kapitału zakładowego Miejskiej Komunikacji Samochodowej Spółka z o.o. Środki te przeznaczone zostaną na zakup trzech autobusów, które zasilą tabor miejskiego przewoźnika. W sumie, spółka zamierza zakupić pięć używanych pojazdów. Zastąpią one wysłużone Autosany.

 • Jesteś seniorem? Weź udział w projekcie - „Zakątek Seniora przy INNOVO”

   

  INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. oraz Spółdzielnia Socjalna „Radość” zapraszają do uczestnictwa w Projekcie „Zakątek Seniora przy INNOVO”. Realizowany Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.

 • Rada Miejska Jasła przeciwko znacznej podwyżce opłat za odbiór odpadów

   

  Urząd Miasta w Jaśle, będzie musiał zrewidować swoje plany w sprawie ustalenia wysokości opłat za odbiór odpadów komunalnych. Na zaproponowaną przez magistrat stawkę w wysokości 39 zł (ocenie wynosi ona 29,17 zł), nie wyraziła dzisiaj zgody Rada Miejska Jasła. Przeciwko projektowi uchwały w sprawie podwyżek zagłosowała zdecydowana większość radnych.

 • „The Humans” na dużym ekranie kina Helios Krosno

   

  Krośnieńskie kino Helios zaprasza na kolejną filmową ucztę w ramach Projektów Specjalnych. Już jutro kinomani, będą mieli okazję zobaczyć na dużym ekranie film "The Humans".

 • Strażacy ochotnicy nie zapominają o małych pacjentach onkologicznych

   

  Strażacy ochotnicy znów wkraczają do akcji, aby podarować odrobinę radości małym pacjentom Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Rzeszowie. Po raz szósty organizują więc zbiórkę zabawek, książek, gier i innych artykułów, które trafią do dzieci zmagających się z chorobami nowotworowymi.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657