Uwaga! Rowerzysta może więcej...
Nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym pozwala rowerzystom na komfort jazdy a przy tym sprzyja poprawie ich bezpieczeństwa...
Kierowca jednośladu ma prawo...
Rowerzysta jadąc na wprost ma pierwszeństwo przejazdu przed pojazdem skręcającym. Zmiany w kodeksie pozwalają kierującemu jednośladem również przed skrzyżowaniem lub bezpośrednio na nim jechać środkiem pasa. Przy wolnej jeździe pojazdów, rowerzysta będzie mógł wyprzedzić samochód z prawej strony. Podczas niekorzystnych warunków pogodowych dopuszcza się jazdę na rowerze po chodniku, a także wtedy gdy osoba dorosła opiekuje się dzieckiem do 10 roku życia. Ze względu na brak wydzielonej drogi dla rowerów dopuszcza się jazdę po chodniku, którego szerokość jest nie mniejsza niż 2 m szerokości.
Rowerzyści mogą jechać obok siebie pod warunkiem, że jednoślady nie będą utrudniać poruszania się innym uczestnikom ruchu, a także zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Jeszcze do niedawna można było jedynie dzieci przewozić w specjalnym foteliku, teraz nie dziwne są przyczepki rowerowe, za które wcześniej dostawało się mandat.
Zmianie uległa definicja roweru: „Pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h”.

Zmiany w przepisach są korzystne, ponieważ ułatwiają one poruszanie się w trudnych warunkach pogodowych, niekiedy nawet w korkach. Bywały sytuacje, w których rowerzyści byli ignorowani przez kierowców. Śluzy rowerowe są potrzebne. W pewien sposób rozgraniczałyby ruch samochodów i rowerów a na pewno umożliwiłyby rowerzystom swobodniejsze poruszanie się – powiedział jeden z napotkanych rowerzystów.
(icz)
