Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Uważajmy na drodze. Kolizje z dzikimi zwierzętami!

8

Jesień to czas wzmożonej aktywności dzikich zwierząt, które w poszukiwaniu pożywienia często migrują wyznaczonymi ścieżkami przez co niejednokrotnie wybiegają na drogę tuż przed jadący pojazd. Pamiętajmy zatem o zachowaniu ostrożności podczas jazdy samochodem, a przede wszystkim zwracajmy uwagę na znaki ostrzegawcze, które uprzedzają o miejscach, gdzie występuje bądź może występować niebezpieczeństwo.

Jasielscy policjanci coraz częściej wzywani są do zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Ostatnio na drogach powiatu jasielskiego doszło do kilku kolizji z dziką zwierzyną. Na szczęście w większości przypadków kierujących po zderzeniu z sarną lub dzikiem nie doznają poważnych obrażeń. Niemniej jednak po takiej kolizji powstają duże straty materialne - to zniszczone samochody i koszty związane z ich naprawą.

Niestety występują także przypadki, w których dzikie zwierzęta powodują poważne wypadki drogowe. W minioną sobotę w Nienaszowie, mężczyzna kierujący osobowym suzuki, chcąc uniknąć zderzenia z przebiegającą przez drogę sarną, zjechał do rowu w wyniku czego pojazd przewrócił się na bok. Kierowca doznał poważnych obrażeń i przebywa w szpitalu.

Przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności w miejscach lub na odcinkach dróg, gdzie ustawione są znaki ostrzegające przed dziką zwierzyną. Pamiętajmy, że w najbliższych miesiącach dzikie zwierzęta będą przejawiać większą aktywność. Po zmroku lub wczesnym rankiem będą migrować częściej niż zwykle w poszukiwaniu pożywienia, przebiegając przez ruchliwe drogi.

W miejscach, gdzie ustawione są znaki drogowe ostrzegające o dzikiej zwierzynie, należy zwolnić, obserwować bacznie drogę i być przygotowanym do awaryjnego hamowania. Jeśli jednak dojdzie do zderzenia, pamiętajmy by zabezpieczyć miejsce i pod żadnym pozorem nie zbliżać się do zwierzęcia. W wyniku szoku po zderzeniu z pojazdem, zwierze może być agresywne i może nas zaatakować.

KPP w Jaśle

Napisany dnia: 15.11.2019, 14:22
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ ixii
dnia 16.11.2019, 09:04
Ocena
komentarza:
-7
szkoda kierowcow i zwierzat , ktore faktycznie na droge wychodza , pare razy z relacji moich znajomych wyszlo ze niejednokrotnie celowo naganiali lub wciagali zwierzyne na droge , napuszczali lisy odurzone uspione itp
@ 0908
dnia 16.11.2019, 10:44
Ocena
komentarza:
9
Pisząc ten komentarz tez jesteś odurzony
@ stasienek
dnia 16.11.2019, 12:50
Ocena
komentarza:
2
Dzik jest dziki dzik jest zły dzik ma bardzo ostre kły kto
na drodze spotka dzika niech na drzewo prędko zmyka
@ GAL
dnia 16.11.2019, 16:36
Ocena
komentarza:
8
Jasne...znaki drogowe. W ramach spychania odpowiedzialności nastawiano znaków ostrzegajacych o dzikich zwierzętach tak dużo, że praktycznie nie ma takich miejsc gdzie by ich nie było. Zwierząt tj. sarny i dziki jest tak dużo że nie ma dnia żeby ktoś nie miał z nimi bliskiego spotkania. Uzyskanie jakiegokolwiek odszkodowania nie mając AC jest nierealne. Ja jeżdżąc do pracy ok 5tej i wracając ok 19tej widzę sarny ZA KAŻDYM Razem tuż przy drodze. Szczególnie dużo jest ich w Krajowicach i w Czelusnicy. Dlaczego tworzy się warunki sprzyjające masowe mnożenie się tych zwierząt, nie dbając jednocześnie o ludzki ich bezpieczeństwo? Tylko mi nie piszcie że jadąc powoli jestem w stanie uniknąć kolizji. 26 września robiłem samochód na sarnie a jechałem poniżej 40km/h. Prędkość minimalna a sarną wbiegł tuż przed auto. Zahamowalem na odcinku ok 5m i to nie wystarczyło bo dosłownie wbiegła mi w auto. W jaki sposób włodarze zamierzają pomoc sobie i społeczeństwu w tej kwestii? Czekam na sugestie. Ostatnimi czasy zrobiło się bardzo niebezpiecznie przez brak zainteresowania odpowiednich instytucji masowo rosnącą populacja dzikich zwierząt.
@ Mikołaj
dnia 16.11.2019, 17:56
Ocena
komentarza:
13
I tu powinni odpowiadać ekolodzy którzy tak żarliwie walczą o żabki, muszki, komarki,korniki oraz wszystkie zwierzątka. Pewnie że i zwierzęta są potrzebne ale jakaś selekcja powinna być.
@ 0908
dnia 17.11.2019, 10:41
Ocena
komentarza:
8
Jacy z nich ekolodzy? To darmozjady źerujące na cudzej kasie i w czyimś interesie. Tam gdzie dzieje się naprawdę coś złego tych drewniakow nie uświadczysz
@ NoToJak
dnia 17.11.2019, 12:38
Ocena
komentarza:
11
Ekolodzy powinni tam stać
chronić zwierzynę
powinni kierować ruchem
i dawać pierwszeństwo
wiadomo zwierzynie,
ana ekologów to też trzeba uważać,
bo to jeszcze większa dziczyzna.
Szkoda,że nie ma takiego znaku
"Uwaga Niebezpieczeństwo!=Ekolodzy"
@ BMW
dnia 18.11.2019, 11:13
Ocena
komentarza:
1
Dołączam się do autora i też jestem za tym żeby uważać na dzików z audiczek i bmwiczek, bo to oni są najbardziej zezwierzęceni na drogach.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Wybory na wójta gminy Tarnowiec. Utworzono trzy komitety wyborcze

  W gminie Tarnowiec zapowiada się niezwykle interesująca rywalizacja o fotel wójta. Przedterminowe wybory wyznaczono na 10 stycznia 2021 r. Wszystko wskazuje na to, że o urząd powalczy czterech kandydatów.

 • Uczniowie pozostają na nauce zdalnej. Rząd otwiera czasowo galerie handlowe

  Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o kontynuacji nauki w systemie zdalnym, jak również o tym, że od przyszłej soboty zostaną czasowo otwarte galerie handlowe w reżimie sanitarnym...

 • Czy wytrzymasz jeden dzień bez papierosa?

   

  W 1974 amerykański dziennikarz Lynn Smith rzucił wyzwanie swoim czytelnikom. Mieli nie palić papierosów przez jeden dzień, nagrodą było zdjęcie na okładce gazety Monticello Times. Trafiło na nią 300 osób. Ale przeszło 1500 osób podjęło się wyzwania. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone popularnością tej akcji ustanowiło 3 czwartek listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia.

 • Pożar w sortowni odpadów. Zapaliła się maszyna do sortowania śmieci

  Strażacy od kilku godzin dogaszają pożar, który wybuchł około godziny 5. w jednej z hal w sortowni odpadów w Wolicy. Zapaliła się maszyna do rozdrabniania śmieci.

 • Czy ksiądz dopuścił się molestowania małoletnich w latach 80.? Sprawę bada prokuratura i kuria

  W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat księdza, który w latach 80. ubiegłego wieku sprawował posługę w jednej z tarnobrzeskich parafii. Dziś kapłan jest proboszczem w parafii pod Jasłem. Dawni jego uczniowie wystosowali wobec duchownego poważne zarzuty dotyczące molestowania małoletnich dziewczynek. Kuria przeprowadziła wstępne dochodzenie kanoniczne. Sprawę zbada również przemyska prokuratura.

   

 • "W DPS w Foluszu żaden z mieszkańców nie zmarł z powodu Covid-19" – podkreśla dyrektor Adamski

  W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu na obecną chwilę mieszka 229 pensjonariuszy. Na 170 zatrudnionych pracowników na ten moment gotowych do pracy jest 120, z czego 85 bezpośrednio pracuje z mieszkańcami domu. Jak w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa walczy DPS w Foluszu? Z dyrektorem placówki Karolem Adamskim rozmawia Ilona Dziedzic.

 • Już dzisiaj otwarcie nowego sklepu Stokrotka w Tarnowcu!

   

  Miło nam poinformować o powstaniu nowej Stokrotki. W czwartek, 19 listopada, otwieramy nowo wybudowaną placówkę dla naszych klientów w Tarnowcu 411. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00-22.00 oraz w niedziele pracujące w godzinach od 8.00-20.00.

 • W przyszłym roku ruszy budowa nowego przedszkola

  W Kołaczycach przy szkole podstawowej powstanie nowe gminne przedszkole. Władze miasta uzyskały pozwolenie na budowę, a rada gminy wyraziła zgodę na finansowanie inwestycji i zaciągnięcie kredytu na ten cel. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg, a w przyszłym roku rozpoczną się prace budowlane. Inwestycja ma się zakończyć w 2022 r.

 • Ubezpieczenia – czy na pewno nie potrzebujesz?

   

  Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą wypadku. Okazuje się, że osoba poszkodowana  zostaje sparaliżowana, a Ty, jako sprawca, musisz pokryć koszty jego leczenia i płacić mu rentę do końca życia. Czy jesteś na to przygotowany/-a finansowo?

 • Nowy most na osiedlu Gądki niemal gotowy

   

  Budowa mostu na osiedlu Gądki dobiega końca. Z terenu budowy obiektu zniknął już ciężki sprzęt. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Choć termin zakończenia inwestycji został wyznaczony na październik 2021 r. to już dzisiaj wiadomo, że stanie się to znacznie szybciej. Nie wiadomo jednak, od kiedy z mostu będą mogli korzystać kierowcy oraz piesi.

 • 6 miesięcy więzienia i prace społeczne dla sprawcy rozboju na piłkarzu Czarnych Jasło

   

  W miniony piątek, w Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie jednego z mężczyzn oskarżonych o dokonanie rozboju na młodym zawodniku Czarnych Jasło. Arkadiusz W. przyznał się do zarzucanego mu czynu. Złożył też wniosek o dobrowolne podanie się karze.  Sąd skazał go na 6 miesięcy pozbawienia wolności i pracę na cele społeczne.

 • Obiad za pół ceny? Zamów i odbierz u „Wojtka”

   

  Bar mleczny u „Wojtka” przygotował dla swoich klientów specjalną promocję. Od dzisiaj do odwołania, każdego dnia serwuje on zestawy obiadowe za pół ceny! Wystarczy zamówić i odebrać dania w barze przy ul. 3 Maja 101.

 • Czy sektor kultury otrzyma wsparcie od rządu?

   

  Resort Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotował program wsparcia dla szeroko rozumianego sektora kultury. Rząd zamierza przeznaczyć na ten cel 400 mln zł. Fundusz Wsparcia Kultury budzi jednak spore kontrowersje. Wczoraj zapadła decyzja o wstrzymaniu wypłaty rekompensat za straty spowodowane ograniczeniami pandemicznymi. Lista 2064 beneficjentów ma zostać zweryfikowana. Znalazł się na niej między innymi Mateusz Mijal. Jaślanin miałby trzymać pomoc w wysokości 206 032 zł.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105