Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Uważajmy na drodze. Kolizje z dzikimi zwierzętami!

8

Jesień to czas wzmożonej aktywności dzikich zwierząt, które w poszukiwaniu pożywienia często migrują wyznaczonymi ścieżkami przez co niejednokrotnie wybiegają na drogę tuż przed jadący pojazd. Pamiętajmy zatem o zachowaniu ostrożności podczas jazdy samochodem, a przede wszystkim zwracajmy uwagę na znaki ostrzegawcze, które uprzedzają o miejscach, gdzie występuje bądź może występować niebezpieczeństwo.

Jasielscy policjanci coraz częściej wzywani są do zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Ostatnio na drogach powiatu jasielskiego doszło do kilku kolizji z dziką zwierzyną. Na szczęście w większości przypadków kierujących po zderzeniu z sarną lub dzikiem nie doznają poważnych obrażeń. Niemniej jednak po takiej kolizji powstają duże straty materialne - to zniszczone samochody i koszty związane z ich naprawą.

Niestety występują także przypadki, w których dzikie zwierzęta powodują poważne wypadki drogowe. W minioną sobotę w Nienaszowie, mężczyzna kierujący osobowym suzuki, chcąc uniknąć zderzenia z przebiegającą przez drogę sarną, zjechał do rowu w wyniku czego pojazd przewrócił się na bok. Kierowca doznał poważnych obrażeń i przebywa w szpitalu.

Przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności w miejscach lub na odcinkach dróg, gdzie ustawione są znaki ostrzegające przed dziką zwierzyną. Pamiętajmy, że w najbliższych miesiącach dzikie zwierzęta będą przejawiać większą aktywność. Po zmroku lub wczesnym rankiem będą migrować częściej niż zwykle w poszukiwaniu pożywienia, przebiegając przez ruchliwe drogi.

W miejscach, gdzie ustawione są znaki drogowe ostrzegające o dzikiej zwierzynie, należy zwolnić, obserwować bacznie drogę i być przygotowanym do awaryjnego hamowania. Jeśli jednak dojdzie do zderzenia, pamiętajmy by zabezpieczyć miejsce i pod żadnym pozorem nie zbliżać się do zwierzęcia. W wyniku szoku po zderzeniu z pojazdem, zwierze może być agresywne i może nas zaatakować.

KPP w Jaśle

Napisany dnia: 15.11.2019, 14:22
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ ixii
dnia 16.11.2019, 09:04
Ocena
komentarza:
-7
szkoda kierowcow i zwierzat , ktore faktycznie na droge wychodza , pare razy z relacji moich znajomych wyszlo ze niejednokrotnie celowo naganiali lub wciagali zwierzyne na droge , napuszczali lisy odurzone uspione itp
@ 0908
dnia 16.11.2019, 10:44
Ocena
komentarza:
9
Pisząc ten komentarz tez jesteś odurzony
@ stasienek
dnia 16.11.2019, 12:50
Ocena
komentarza:
2
Dzik jest dziki dzik jest zły dzik ma bardzo ostre kły kto
na drodze spotka dzika niech na drzewo prędko zmyka
@ GAL
dnia 16.11.2019, 16:36
Ocena
komentarza:
9
Jasne...znaki drogowe. W ramach spychania odpowiedzialności nastawiano znaków ostrzegajacych o dzikich zwierzętach tak dużo, że praktycznie nie ma takich miejsc gdzie by ich nie było. Zwierząt tj. sarny i dziki jest tak dużo że nie ma dnia żeby ktoś nie miał z nimi bliskiego spotkania. Uzyskanie jakiegokolwiek odszkodowania nie mając AC jest nierealne. Ja jeżdżąc do pracy ok 5tej i wracając ok 19tej widzę sarny ZA KAŻDYM Razem tuż przy drodze. Szczególnie dużo jest ich w Krajowicach i w Czelusnicy. Dlaczego tworzy się warunki sprzyjające masowe mnożenie się tych zwierząt, nie dbając jednocześnie o ludzki ich bezpieczeństwo? Tylko mi nie piszcie że jadąc powoli jestem w stanie uniknąć kolizji. 26 września robiłem samochód na sarnie a jechałem poniżej 40km/h. Prędkość minimalna a sarną wbiegł tuż przed auto. Zahamowalem na odcinku ok 5m i to nie wystarczyło bo dosłownie wbiegła mi w auto. W jaki sposób włodarze zamierzają pomoc sobie i społeczeństwu w tej kwestii? Czekam na sugestie. Ostatnimi czasy zrobiło się bardzo niebezpiecznie przez brak zainteresowania odpowiednich instytucji masowo rosnącą populacja dzikich zwierząt.
@ Mikołaj
dnia 16.11.2019, 17:56
Ocena
komentarza:
13
I tu powinni odpowiadać ekolodzy którzy tak żarliwie walczą o żabki, muszki, komarki,korniki oraz wszystkie zwierzątka. Pewnie że i zwierzęta są potrzebne ale jakaś selekcja powinna być.
@ 0908
dnia 17.11.2019, 10:41
Ocena
komentarza:
8
Jacy z nich ekolodzy? To darmozjady źerujące na cudzej kasie i w czyimś interesie. Tam gdzie dzieje się naprawdę coś złego tych drewniakow nie uświadczysz
@ NoToJak
dnia 17.11.2019, 12:38
Ocena
komentarza:
11
Ekolodzy powinni tam stać
chronić zwierzynę
powinni kierować ruchem
i dawać pierwszeństwo
wiadomo zwierzynie,
ana ekologów to też trzeba uważać,
bo to jeszcze większa dziczyzna.
Szkoda,że nie ma takiego znaku
"Uwaga Niebezpieczeństwo!=Ekolodzy"
@ BMW
dnia 18.11.2019, 11:13
Ocena
komentarza:
1
Dołączam się do autora i też jestem za tym żeby uważać na dzików z audiczek i bmwiczek, bo to oni są najbardziej zezwierzęceni na drogach.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • W Pielgrzymce oddano do użytku nowe mosty

   

  Na drodze wojewódzkiej 993 w Pielgrzymce oddano do użytku dwa mosty na tamtejszych potokach. Wartość inwestycji przekracza kwotę 6 mln zł. Budowa i przebudowa mostów w zamyśle inwestorów stanowić ma jeden z elementów modernizacji ciągu komunikacyjnego łączącego województwo podkarpackie z małopolskim.

 • Fascynujący sposób na przekraczanie granic wyobraźni

   

  Gry fabularne są wielką pasją Jakuba Węgrzynowicza. Już niebawem na rynku pojawi się pierwszy tytuł jego autorstwa. Jaślanin ma nadzieję, że w dobie renesansu gier RPG sięgać będzie po nie coraz więcej osób.

 • Jasielski szpital ma nowy ambulans

   

  Jasielski szpital ma nową kartkę. Trafiła ona do jasielskiej lecznicy w ramach rządowego programu wymiany ambulansów. Jego zakup w znacznej mierze sfinansowany został ze środków Skarbu Państwa. Wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt medyczny służyć będzie ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców powiatu jasielskiego.

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Budowa mostu na Gądkach coraz bliżej. Miasto wybrało wykonawcę.

   

  Rozstrzygnięto przetarg na budowę mostu na osiedlu Gądki. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma REMOST Sp. z o.o. z Dębicy. Wartość inwestycji przekracza kwotę 8 mln zł.

 • Powiat podejmie się budowy prawoskrętu

  Radni powiatowi popierają inwestycję związaną z przebudową ul. Kasprowicza i wiążącą się z tym budową prawoskrętu między drogami wojewódzką nr 992 a krajową nr 28. Na wczorajszej sesji wyrazili zgodę na przeznaczenie 50 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji techniczno-projektowej w 2020 r.

 • Nowy klip Mateusza Mijala już we wtorek!

  "W Zakopanem Cię poznałem" to najnowsza piosenka Mateusza Mijala, którą będziemy mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć już w najbliższą sobotę po godzinie 19. w Radiu Wawa. Klip do utworu pojawi się we wtorek...

 • "OSP by chciała nowe auto"

  Strażacy ochotnicy z Myscowej znaleźli się w patowej sytuacji. Ich jedyny, a zarazem najstarszy w gminie Krempna samochód ratowniczo-gaśniczy jest niezdatny do wyjazdów. Swój dotychczasowy wóz chcą im przekazać strażacy z województwa warmińsko-mazurskiego. Aby samochód mógł trafić do Myscowej potrzebne jest 6 tys. zł.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Powinniśmy starzeć się w zdrowiu

   

  Polskie społeczeństwo starzeje się. Żyjemy coraz dłużej. Jakie jednak mamy szanse na to, aby u schyłku życia cieszyć się dobrym zdrowiem? Na to i wiele innych kluczowych z punktu widzenia pacjentów w podeszłym wieku pytań starano się odpowiedzieć podczas zorganizowanej w Jaśle konferencji medycznej „Interdyscyplinarne aspekty geriatrii”.

 • Nie pozwól, aby mróz Cię zaskoczył

 • Rozpoczynają się prace remontowe na chirurgii

  W jasielskim szpitalu rusza przebudowa męskiej części oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej. Prace mają zakończyć się wiosną przyszłego roku...

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105