V Jasielski Piknik Zawodowy
W dniu 9 maja na terenie Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle odbył się V Jasielski Piknik Zawodowy organizowany pod patronatem Starosty Jasielskiego. Organizatorów imprezy tj. Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych oraz Centrum Kształcenia Praktycznego.


Oprócz licznie przybyłych gimnazjalistów z całego powiatu jasielskiego, swoją obecnością zaszczycili nas: wicekurator Antoni Wydro, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Jaśle, w osobach: wicestarosty Franciszka Miśkowicza, Naczelnika Wydziału Edukacji – pana Piotra Zoły i Przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki – pana Zbigniewa Dranki.
W trakcie trwania imprezy, gimnazjaliści mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół, zwiedzić pracownie i warsztaty oraz uczestniczyć w zajęciach i pokazach organizowanych przez szkoły.


Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle jest szkołą techniczną, która od ponad 120 lat kształci młodzież na kierunkach mechanicznych, elektrycznych a od 6 lat na kierunku informatycznym. Nasza szkoła, jak co roku przygotowała szereg atrakcji, jakich nie można zobaczyć w innych szkołach tego typu. Gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć pracownię techniczną, gdzie na maszynie wytrzymałościowej przeprowadzono badania próbek różnych gatunków stali, badano twardość twardościomierzami Rockwell’a, Brinell’a i Vickers’a oraz wykorzystując mikroskopy metalograficzne pokazano jak wygląda struktura metali w dużym powiększeniu. Przygotowane pokazy były ciekawe szczególnie dla tej młodzieży, która wybierze zawód technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i mechanik pojazdów samochodowych.

Pracownia elektryczna zaprezentowała szereg pokazów przeznaczonych dla przyszłych elektromechaników pojazdów samochodowych, elektromechaników i techników elektryków. Były to zestawy do badania układów cyfrowych, badania prostowników oraz zestaw do symulacji komputerowych. Z ciekawostek elektronicznych wymienić należy generator fal elektromagnetycznych i pokaz działania lampy plazmowej. Zaprezentowano również osiągnięcia szkolnego klubu krótkofalarskiego SP8ZBW.

Nasza szkoła oprócz kierunków mechanicznych i elektrycznych kształci również przyszłych informatyków. W trakcie Pikniku została oddana do dyspozycji gimnazjalistów jedna z czterech pracowni informatycznych. Młodzież miała możliwość przetestowania naszego sprzętu, poznania budowy naszej sieci informatycznej a także skorzystania z pracowni jako kawiarenki internetowej. Opiekun pracowni przygotował dla odwiedzających konkurs „Mistrz Klawiatury”. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne gadżety komputerowe sponsorowane przez sklep Adams Computers, sklep Komputronik oraz PGNiG.
Odwiedzający nasza szkołę mieli również możliwość zapoznania się z bazą i wyposażeniem potrzebnym do przeprowadzania zajęć wychowania fizycznego. Gimnazjaliści zwiedzili gruntownie wyremontowaną salę gimnastyczną, siłownię, boiska do piłki ręcznej, koszykowej i siatkowej. Bogata baza sportowa oraz zaangażowanie nauczycieli owocuje wysokimi miejscami w zawodach organizowanych w naszym powiecie i poza nim.
Gimnazjaliści zwiedzili również pozostałe sale dydaktyczne, w których w znakomitej większości zamontowane zostały rzutniki multimedialne lub tablice interaktywne. Na jednej z nich zaprezentowano pokaz slajdów na temat działalności ekologicznej w szkole. Odwiedzano także bibliotekę szkolną, która została w pełni skomputeryzowana. Dzięki temu nasi uczniowie mogą przez Internet sprawdzić dostępność wybranej książki – wystarczy odwiedzić stronę szkoły. Od obecnego roku w naszej szkole działa gabinet stomatologiczny otwarty dla uczniów Zespołu. Krótkie terminy i wysoka jakość leczenia podnoszą dodatkowo atrakcyjność szkoły.
nad bezpieczeństwem uczestników pikniku czuwali członkowie Szkolnego Koła PCK i Honorowi Dawcy Krwi. Prezentowali swoje umiejętności podczas pokazu pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy z gimnazjalistów miał też możliwość zmierzenia swojego ciśnienia. Uczestnicy Pikniku zostali poczęstowani kiełbaską od firmy „Mr. Grubcio”
Odwiedzający chwalili usytuowanie szkoły. Bliskość dworca PKP i PKS a także przystanków komunikacji miejskiej oraz budynku bursy sprawia, że Zespół Szkół Technicznych ma najlepsze w powiecie możliwości komunikacyjne.
Mamy nadzieję, że wizyta w naszej szkole dała gimnazjalistom podpowiedź co do kierunku dalszego kształcenia i rozwoju swoich zainteresowań technicznych.
Więcej informacji na temat szkoły znaleźć można na internetowej stronie szkoły: www.zstjaslo.pl
ZST w Jaśle
