Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

W Dębowcu upamiętniono Żołnierzy Wyklętych

30

W sali widowiskowej Urzędu Gminy w Dębowcu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych. Duży wkład w to przedsięwzięcie włożyli członkowie nowego Stowarzyszenia Młodzi dla Gminy.

Stowarzyszenie Młodzi dla Gminy powstało z inicjatywy młodych ludzi, którzy chcą uczestniczyć i wspierać życie społeczne w gminie Dębowiec. - Edukacja, kultura, obywatelskość – trzy hasła i jednocześnie filary naszej działalności – napisali na swojej stronie www.mlodzidlagminy.pl.

Korzystając z okazji i obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklęty, członkowie stowarzyszenia, wójt gminy oraz Instytut Pamięci Narodowej przyczynili się do zorganizowania wystawy Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.”

- Przekonani o celowości powstania takiego młodego stowarzyszenia, po wczorajszym otwarciu wystawy jeszcze mocniej upewniliśmy się, że będziemy na mapie społecznej aktywności w Dębowcu kolejnym ogniwem, gdzie młodzi znajdą miejsce dla siebie i na swoje działania. Mamy też w planach kolejne działania, ale szczegółów nie zdradzam. Mogę powiedzieć, że w najbliższej przyszłości, bo już od 17 marca będziemy służyć pomocą naszym mieszkańcom w wypełnianiu deklaracji podatkowych i przekazywaniu 1% podatku na Fundusz Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. Matki Bożej z La Salette, z którego nasza społeczność również korzysta – podkreśla Grzegorz Michalski ze Stowarzyszenia Młodzi dla Gminy.

Dwadzieścia pięć tablic, które udostępnił Instytut Pamięci Narodowej przedstawiają losy powojenne żołnierzy wyklętych w sposób chronologiczny. Materiały zebrane do ekspozycji zaczerpnięto z gazet, listów, zdjęć oraz dokumentów.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wystawa będzie czynna do 30 marca w sali widowiskowej Urzędu Gminy w Dębowcu w godzinach od 10.00 – 14.00.

(icz)

Reklama

Komentarze: 30

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Działam! nie pajacuje
dnia 18.03.2014, 00:30 · Zgłoś
1. Niektórzy powinni zaznajomić się z tym co kryje się pod pojęciem [...] bo źle interpretują i oceniają tych ludzi (niezłomni to inna nazwa ale pod nią kryją się ci sami ludzie, radzę poczytać a później pisać). Widać że propaganda czerwonej zarazy do dzisiaj siedzi w głowach
2. Wiadomo, że każdy jest inny i wśród żołnierzy zapewne też byli tacy, którzy wzorem nie świecili. Jednak proszę zobaczyć np na życiorys i na grypsy ppłk Łukasza Cieplińskiego! Zapewne człowiek ten mógłby zostać świętym, był uosobieniem wzorowego katolika, patrioty, żołnierza i ojca! (a właśnie komuniści go „wyklęli”)
3. Zamiast pić [...] na przystankach po nocy albo tłuc się gdzieś po krzakach, słuchać jazgotliwej muzyki i szpanować byle złomem młodzi powinni wziąć się za życie i dostrzec prawdziwe wartości. Krytykować czyjeś postępowanie, narzekać i pisać [...] jest łatwo ale jak trzeba [...] ruszyć żeby działać to nie ma nikogo! Więc jak ktoś nic nie robi tylko krytykuje to niech się lepiej nie odzywa bo sam lepiej by nie zrobił, a jak by zrobił to niech pokaże i robi! Zobaczymy czy wtedy on obejdzie się bez krytyki!
4. „Ks Mateusz” pisze że dzięki komunie można było pójść do szkoły i co? Czego w tej szkole uczyli że lenin i stalin to byli super ludzie- towarzysze? [...] wiecej ludzi niż hitler! (wstyd mi za takie wypowiedzi) Pańszczyzna i bez [...] by się skończyła!Poza tym wystarczył jeden donos złośliwego sąsiada i o 3 w nocy człowiek jechał nyską na komisariat i dostawał ostry wp…. Za nic! Ja dziękuje za taki system, wole ubogo ale na swoim niż pod rządami ruskich! Nie po to Polacy przelewali krew, poza tym księży skazywano na śmierć za odprawianie Mszy Świętej. Totalna inwigilacja 0 wolności, jak ktoś tęskni za komuną to Pan Putin chętnie go przyjmie

5. Dyskusje można prowadzić z ludźmi którzy mają pojęcia na temat o którym się rozmawia w innym wypadku jak mówi klasyk: „z [...] sobie nie pogadasz a ze smarkatym sobie nie pojesz” Dziękuję Dobranoc!
Odpowiedz
-1
@ Degas
dnia 13.03.2014, 16:58 · Zgłoś
To są żołnierze NIEZŁOMNI a nie wyklęci auror tego artykułu powinien wiedzieć co pisze
Odpowiedz
0
@ Działam! nie pajacuje
dnia 18.03.2014, 00:48 · Zgłoś
niezłomni- wyklęci to terminy zamienne oznaczające to samo ! radze poczytać a później zabierać głos
Odpowiedz
3
@ bożenka
dnia 12.03.2014, 11:55 · Zgłoś
Do wd. To mam do Szyndzielarza, że ma na rękach krew niewinnych, dzieci i kobiet. Czy to było honorowe? Mówią Ci cos Dubinki? Takich ludzi powinno sie gloryfikować według Ciebie? [...] niemowląt w ramach akcji odwetowej to postępek godny przedowjennego oficera?
Odpowiedz
2
@ bożenka
dnia 12.03.2014, 07:23 · Zgłoś
A nie bierzesz pod uwagę, że istnieje coś takiego jak prawda obiektywna? Wolna on przekonań politycznych? Po prostu PRAWDA? Wbrew pozorom historia to nauka ścisła.
Odpowiedz
0
@ wd
dnia 12.03.2014, 11:13 · Zgłoś
I co z tej prawdy wynika odnośnie artykułu?
Odpowiedz
-2
@ ms
dnia 12.03.2014, 00:23 · Zgłoś
Cześć ich pamięci.

Czytając komentarze widać, że wymordowanie inteligencji i 3 pokolenia pod władzą ludową zrobiły swoje. Dużo pracy jeszcze przed nami.
Odpowiedz
3
@ jan
dnia 11.03.2014, 21:30 · Zgłoś
Zbrodniarze wojenni, przynajmniej 3/4 z nich... poczytajcie kroniki. Nie internet.
Odpowiedz
2
@ kurka
dnia 11.03.2014, 19:29 · Zgłoś
a tadka iki z melasią i onią nie było??? oni tacy wykleci sa we wsi!!!
Odpowiedz
5
@ bożenka
dnia 11.03.2014, 10:25 · Zgłoś
A Szendzielarz "Łupaszka", a Romuald Rajs "Bury"? Jak oni się mają do hasła Bóg Honor Ojczyzna? [...] czy raczej [...]?
Odpowiedz
1
@ Skiba
dnia 11.03.2014, 18:16 · Zgłoś
Zaraz Cię tu pseudoprawicowe [...] zwyzywają od żydokomuny i agentury...
Odpowiedz
-3
@ wd
dnia 12.03.2014, 11:10 · Zgłoś
A co masz do Szyndzielarza? Może Danusia Siedzikówna też Ci się wydaje [...]? Służyła pod jego dowództwem.
Odpowiedz
7
@ jaś
dnia 11.03.2014, 10:15 · Zgłoś
ludzie życie za ten kraj oddawali a tu przyszli goście do władzy i cały sprzedali.
Odpowiedz
0
@ GELO 7
dnia 11.03.2014, 08:54 · Zgłoś
[komentarz nie na temat.]
Odpowiedz
10
@ Łysy100
dnia 11.03.2014, 07:56 · Zgłoś
Obecnie jest parę milionów wyklętych i nikt im święta nie robi , tylko następnych się wyklina. Za parę miesięcy nowi absolwenci do wypędzenia z kraju!
Odpowiedz
1
@ Działam! nie pajacuje
dnia 18.03.2014, 00:33 · Zgłoś
racja, są! tylko zamiast walczyć i zmieniać Polskę (taka jak to robili tamci wyklęci) to Ci [...]... za granice i mają w[...] od różnica
Odpowiedz
-1
@ za młody
dnia 10.03.2014, 19:51 · Zgłoś
5
@ jeszcze młody
dnia 10.03.2014, 21:11 · Zgłoś
Choroba, a nie piosenka patriotyczna!
Odpowiedz
-5
@ l
dnia 10.03.2014, 22:03 · Zgłoś
@ za młody - a po co ten chory antysemicki bełkot wkleiłeś pod tym artykułem?
Odpowiedz
0
@ Działam! nie pajacuje
dnia 18.03.2014, 00:55 · Zgłoś
a słuchałeś dokładnie słów tego utworu? sądząc po twojej wypowiedzi chyba nie! ja nie [...] do własnego gniazda (tak jak też z piosenki) najpierw przeanalizuj dokładnie a później używaj słów "antysemityzm"
Odpowiedz
0
@ ksiądz Mateusz
dnia 10.03.2014, 19:43 · Zgłoś
Jakby nie ta znienawidzona przez was komuna to dalej byście odrabiali pańszczyznę na polu szlachty tak jak to było w II RP. W II RP szkoły były zastrzeżone tylko dla szlachty, nie dla plebsu.
Odpowiedz
3
@ kasia
dnia 10.03.2014, 23:32 · Zgłoś
Poczytaj drogi "księże" książkę naszego krajana pt. Z Komborni w świat
Syn [...], uczeń jasielskiego gimnazjum zostaje profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. I to wszystko w znienawidzonej IIRP. Najpierw poczytaj potem komentuj
Odpowiedz
3
@ tik
dnia 11.03.2014, 09:20 · Zgłoś
masz rację pokonali okupanta [...] i dalej musieli się obawiać bo mniejszość niby wyklęta inaczej myślała to wszyscy musieli by ustąpić zamiast wojować to trzeba było rękawy zakasać i odbudowywać Polskę
Odpowiedz
2
@ ksiądz Mateusz
dnia 11.03.2014, 11:55 · Zgłoś
Większość odrabiała pańszczyznę w dworach, dzięki komunie ludzie mieli możliwość pójść do szkół
Odpowiedz
1
@ Działam! nie pajacuje
dnia 18.03.2014, 00:35 · Zgłoś
Czego w tej szkole uczyli że lenin i stalin to byli super ludzie- towarzysze? [...] wiecej ludzi niż hitler! (wstyd mi za takie wypowiedzi) Pańszczyzna i bez [...] by się skończyła!Poza tym wystarczył jeden donos złośliwego sąsiada i o 3 w nocy człowiek jechał nyską na komisariat i dostawał ostry wp…. Za nic! Ja dziękuje za taki system, wole ubogo ale na swoim niż pod rządami ruskich!
Odpowiedz
10
@ Mr x
dnia 10.03.2014, 16:22 · Zgłoś
Wystawa świetna... Niech się uczą młodzi, kto za ich wolność walczył.
Odpowiedz
-8
@ Mam gdzieś taką wolność
dnia 10.03.2014, 17:04 · Zgłoś
Fakt.Za wolność.Wolność od pracy,wolność od chleba,wolność od majątku narodowego i wolność od Polski.Wyklęci - tacy sami "patrioci" jak styropianowa banda która dorwała się do władzy,obecnie chce sprowokować wojnę i po ucieczce ze złotem robić za "rząd na uchodźctwie" i przy [...] patrzeć jak kolejni [...] "umierają za ojczyznę". Ci antykomuniści - cóż oni dobrego zrobili ? Sowieci na swoich bagnetach przynieśli prostym ludziom likwidację analfabetyzmu,pracę i godny byt. Kolejki to pojawiły się dopiero jak zaczęła swoja działalność Solidarność,a obecnie to mamy bardzo dobrze.Tak dobrze,że spadkobiercy ideologiczni tych wyklętych sprawili,że więcej niż przysłowiowe już 2 mln ludzi uciekło z kraju. Więcej jak za Wielkiej Emigracji,więcej niż zostało wywiezione na Sybir,więcej niż uciekło po odwrocie Napoleona,więcej niż Irlandczyków po zarazie ziemniaczanej ! To jest dziedzictwo wyklętych i ich następców.My młodzi pamiętamy.PAMIĘTAMY !
Odpowiedz
-3
@ jasiu
dnia 10.03.2014, 17:26 · Zgłoś
Czy Mr x już trochę ochłonął?
Odpowiedz
3
@ tom
dnia 10.03.2014, 21:13 · Zgłoś
Drogi bracie - do szkoły po naukę historii Polski.
Od wieków patrioci nasi głosili hasło: BÓG, HONOR, OJCZYZNA!
Wiesz co to znaczy?
Pozdrawiam Senior.
Odpowiedz
6
@ tik
dnia 11.03.2014, 09:11 · Zgłoś
a teraz podobno Bóg [...] i lewizna
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.