W gminie Kołaczyce powstanie 8 placów zabaw
Już w sierpniu w każdej miejscowości gminy zostanie uruchomiony plac zabaw dla dzieci.


- Pomysł uruchomienia placów zabaw na terenie gminy Kołaczyce powstał w ubiegłym roku, przy konstrukcji budżetu. - powiedziała nam burmistrz Kołaczyc, Małgorzata Salacha - Pojawiła się szansa pozyskania środków unijnych w związku z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach osi 4 programu LEADER w Lokalnej Grupie Działania “Nowa Galicja”. Gmina skorzystała z tej możliwości, złożyła wniosek i udało się dostać pieniądze.
Placów zabaw będzie osiem - po jednym w każdej miejscowości. W tej chwili są one budowane, zakończenie prac jest zaś planowane w połowie sierpnia.
Na placach instalowane będą huśtawki wagowe i wiszące, piaskownice, sprężynowce itp. zabawki - Będą tam też konstrukcje złożone takie jak np. Małpi Gaj. To będzie stanowiło dla najmłodszych nie tylko frajdę ale też wyzwanie. Poza tym liczymy, iż place mogą stać się miejscem integracji dla rodziców. - mówiła burmistrz - Być może, gdy place będą funkcjonować, rozbudujemy infrastrukturę.
Pewne trudności pojawiły się w związku z placem w Nawsiu Kołaczyckim. - Początkowo planowaliśmy zrobić plac zabaw w Nawsiu niedaleko Domu Ludowego, okazało się jednak, że podczas powodzi teren ten został zalany. Zrezygnowaliśmy więc z tego miejsca, ponieważ kolejna powódź mogłaby zniszczyć plac. - tłumaczyła Małgorzata Salacha - Mamy już niemal kupioną nową działkę, w nowym miejscu, mamy od właściciela prawo dysponowania tym gruntem i mamy pozwolenie na budowę placu w nowym miejscu.
Koszt inwestycji przekracza 600 tysięcy złotych. Jest ona finansowana w połowie ze środków unijnych, w połowie zaś z budżetu gminy.
Kamil Sokołowski
sokolowskie@jaslo4u.pl
