Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

W Jaśle dbamy o bezpieczeństwo seniorów

5

Jasielski Uniwersytet III Wieku przy Podkarpackiej Szkole Wyższej, to miejsce bardzo lubiane przez jasielskich seniorów. To tutaj, 14 listopada, odbyła się konferencja „Bezpieczny senior na drodze w mieście Jaśle” zorganizowana przez Straż Miejską w Jaśle przy współpracy z Urzędem Miasta, a zrealizowana w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka.

Konferencję, w której uczestniczyło ponad stu seniorów, wspólnie otworzyli komendant Straży Miejskiej w Jaśle Kazimierz Wiśniowski oraz Elwira Musiałowicz - Czech zastępca Burmistrza Miasta Jasła.

Prelekcję dotyczącą właściwych i niewłaściwych zachowań na drodze zaprezentowali: insp. Bożena Krupa z Zespołu ds. Profilaktyki Straży Miejskiej w Jaśle, podkomisarz Bartłomiej Świerczek Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Tobiasz Żebracki egzaminator i reprezentant Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. Wykładający zachęcali seniorów do dyskusji na temat prezentowanych na ekranie sytuacji drogowych. Przestrzegali przed dawaniem błędnych wzorców swoim wnukom, wskazując potencjalne tragiczne konsekwencje. W trakcie wykładów zaprezentowano film „ Niebo” nakręcony w ramach kampanii „Obudź się! Uwaga=życie" realizowanej przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

O tym jak wiek wpływa na sprawność psycho -fizyczną kierującego pojazdem mówiła kolejna z prelegentek, Agnieszka Michowicz - Stadnik psycholog transportu. Z kolei Mariusz Bezak nauczyciel i przedstawiciel Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, przypomniał seniorom o ważnych zasadach udzielania pierwszej pomocy, poruszając przy tym również kwestie prawne. Gromkie brawa po zakończeniu prelekcji oraz pozytywne wpisy w ankietach ewaluacyjnych, świadczyły dobitnie, że udało nam się zrealizować zamierzony cel.

Po wykładach każdy z seniorów mógł skorzystać z bezpłatnych konsultacji u specjalistów. Zaprosiliśmy do udziału w wydarzeniu Centrum Dietetyczne i nie spodziewaliśmy się nawet, że konsultacje seniorów z dietetykiem, będą cieszyły się takim zainteresowaniem. Blisko 70% obecnych seniorów uczestniczyło w kompleksowym badaniu tkanki tłuszczowej i wody w organizmie. Na podstawie tego badania, każdy z seniorów otrzymał indywidualne wskazówki dietetyczne. Podobnym zainteresowaniem cieszyło się komputerowe badanie wzroku. Dla seniorów aktywnych motoryzacyjnie Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie umożliwił korzystanie z symulatora dachowania. Uczniowie z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle przygotowali stanowisko do nauki resuscytacji. Uczestnicy konferencji mieli też możliwość sprawdzenia swoich umiejętności psycho-fizycznych podczas ćwiczeń na aparacie Piórkowskiego, urządzeniu do badania szybkości reakcji psychologicznej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dla chętnych była możliwość wykonania przeglądu technicznego roweru, drobnych napraw np. układu hamulcowego, regulacji przerzutek, kontrola oświetlenia, smarowanie łańcucha oraz sprawdzenie ciśnienia w oponach.

Podczas rozmów w kuluarach seniorzy zgłaszali swoje propozycje, oczekiwania i potrzeby. Podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat czynników, które negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Dla uczestników spotkania przygotowano poczęstunek oraz drobne upominki, w tym odblaskowe ekologiczne torby na zakupy, opaski odblaskowe oraz Koperty życia z informacją dla służb medycznych o chorobach czy przyjmowanych przez seniora lekach.

Straż Miejska w Jaśle/red

Napisany dnia: 19.11.2019, 09:49
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ yozef
dnia 23.11.2019, 11:48
Ocena
komentarza:
-2
kolejna pompa i wymysl pani musialowicz ,,,seniorom nie jest juz potrzebna edukacja najwyzej przypomnienie ,,, nie lepiej by bylo dla seniorow aby zajac sie zdrowiewm ,,,beplatnuymi badaniami kardiologicznymi urologicznymi ,tak tak ile czekasz abys prywatnie sie dostal do trzopa karpia czy tam innego ,podobnie z urologiem ,,,szok , oczywiacie uniwersytet trzeciego wieku trzeba rozleklamowac ,, ale ppo co w taki sposob ,,,oj seniorzy seniorzy ,,,
@ Senior
dnia 24.11.2019, 16:48
Ocena
komentarza:
3
Poczytaj ilu seniorów rocznie ginie na naszych drogach.Może wtedy zmienisz zdanie...
@ Seniorka
dnia 24.11.2019, 16:52
Ocena
komentarza:
3
Może nie każdy senior chce spędzać czas na lekarzach, badaniach i pobytach w przychodniach.Są tacy którzy cieszą się ze moGa się spotkać na Uniwersytecie,wyjść do ludzi a przy okazji PRZYPOMNIEC sobie o czymś o czym może juz trochę zdążył zapomnieć.
@ yozef
dnia 26.11.2019, 14:57
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ tylko normalność
dnia 26.11.2019, 16:17
Ocena
komentarza:
0
W poczet seniorów są zaliczani ludzie od jakiego Ich wieku ?
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Wybory na wójta gminy Tarnowiec. Utworzono trzy komitety wyborcze

  W gminie Tarnowiec zapowiada się niezwykle interesująca rywalizacja o fotel wójta. Przedterminowe wybory wyznaczono na 10 stycznia 2021 r. Wszystko wskazuje na to, że o urząd powalczy czterech kandydatów.

 • Uczniowie pozostają na nauce zdalnej. Rząd otwiera czasowo galerie handlowe

  Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o kontynuacji nauki w systemie zdalnym, jak również o tym, że od przyszłej soboty zostaną czasowo otwarte galerie handlowe w reżimie sanitarnym...

 • Czy wytrzymasz jeden dzień bez papierosa?

   

  W 1974 amerykański dziennikarz Lynn Smith rzucił wyzwanie swoim czytelnikom. Mieli nie palić papierosów przez jeden dzień, nagrodą było zdjęcie na okładce gazety Monticello Times. Trafiło na nią 300 osób. Ale przeszło 1500 osób podjęło się wyzwania. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone popularnością tej akcji ustanowiło 3 czwartek listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia.

 • Pożar w sortowni odpadów. Zapaliła się maszyna do sortowania śmieci

  Strażacy od kilku godzin dogaszają pożar, który wybuchł około godziny 5. w jednej z hal w sortowni odpadów w Wolicy. Zapaliła się maszyna do rozdrabniania śmieci.

 • Czy ksiądz dopuścił się molestowania małoletnich w latach 80.? Sprawę bada prokuratura i kuria

  W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat księdza, który w latach 80. ubiegłego wieku sprawował posługę w jednej z tarnobrzeskich parafii. Dziś kapłan jest proboszczem w parafii pod Jasłem. Dawni jego uczniowie wystosowali wobec duchownego poważne zarzuty dotyczące molestowania małoletnich dziewczynek. Kuria przeprowadziła wstępne dochodzenie kanoniczne. Sprawę zbada również przemyska prokuratura.

   

 • "W DPS w Foluszu żaden z mieszkańców nie zmarł z powodu Covid-19" – podkreśla dyrektor Adamski

  W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu na obecną chwilę mieszka 229 pensjonariuszy. Na 170 zatrudnionych pracowników na ten moment gotowych do pracy jest 120, z czego 85 bezpośrednio pracuje z mieszkańcami domu. Jak w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa walczy DPS w Foluszu? Z dyrektorem placówki Karolem Adamskim rozmawia Ilona Dziedzic.

 • Już dzisiaj otwarcie nowego sklepu Stokrotka w Tarnowcu!

   

  Miło nam poinformować o powstaniu nowej Stokrotki. W czwartek, 19 listopada, otwieramy nowo wybudowaną placówkę dla naszych klientów w Tarnowcu 411. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00-22.00 oraz w niedziele pracujące w godzinach od 8.00-20.00.

 • W przyszłym roku ruszy budowa nowego przedszkola

  W Kołaczycach przy szkole podstawowej powstanie nowe gminne przedszkole. Władze miasta uzyskały pozwolenie na budowę, a rada gminy wyraziła zgodę na finansowanie inwestycji i zaciągnięcie kredytu na ten cel. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg, a w przyszłym roku rozpoczną się prace budowlane. Inwestycja ma się zakończyć w 2022 r.

 • Ubezpieczenia – czy na pewno nie potrzebujesz?

   

  Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą wypadku. Okazuje się, że osoba poszkodowana  zostaje sparaliżowana, a Ty, jako sprawca, musisz pokryć koszty jego leczenia i płacić mu rentę do końca życia. Czy jesteś na to przygotowany/-a finansowo?

 • Nowy most na osiedlu Gądki niemal gotowy

   

  Budowa mostu na osiedlu Gądki dobiega końca. Z terenu budowy obiektu zniknął już ciężki sprzęt. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Choć termin zakończenia inwestycji został wyznaczony na październik 2021 r. to już dzisiaj wiadomo, że stanie się to znacznie szybciej. Nie wiadomo jednak, od kiedy z mostu będą mogli korzystać kierowcy oraz piesi.

 • 6 miesięcy więzienia i prace społeczne dla sprawcy rozboju na piłkarzu Czarnych Jasło

   

  W miniony piątek, w Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie jednego z mężczyzn oskarżonych o dokonanie rozboju na młodym zawodniku Czarnych Jasło. Arkadiusz W. przyznał się do zarzucanego mu czynu. Złożył też wniosek o dobrowolne podanie się karze.  Sąd skazał go na 6 miesięcy pozbawienia wolności i pracę na cele społeczne.

 • Obiad za pół ceny? Zamów i odbierz u „Wojtka”

   

  Bar mleczny u „Wojtka” przygotował dla swoich klientów specjalną promocję. Od dzisiaj do odwołania, każdego dnia serwuje on zestawy obiadowe za pół ceny! Wystarczy zamówić i odebrać dania w barze przy ul. 3 Maja 101.

 • Czy sektor kultury otrzyma wsparcie od rządu?

   

  Resort Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotował program wsparcia dla szeroko rozumianego sektora kultury. Rząd zamierza przeznaczyć na ten cel 400 mln zł. Fundusz Wsparcia Kultury budzi jednak spore kontrowersje. Wczoraj zapadła decyzja o wstrzymaniu wypłaty rekompensat za straty spowodowane ograniczeniami pandemicznymi. Lista 2064 beneficjentów ma zostać zweryfikowana. Znalazł się na niej między innymi Mateusz Mijal. Jaślanin miałby trzymać pomoc w wysokości 206 032 zł.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105