Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

W Jaśle dbamy o bezpieczeństwo seniorów

5

Jasielski Uniwersytet III Wieku przy Podkarpackiej Szkole Wyższej, to miejsce bardzo lubiane przez jasielskich seniorów. To tutaj, 14 listopada, odbyła się konferencja „Bezpieczny senior na drodze w mieście Jaśle” zorganizowana przez Straż Miejską w Jaśle przy współpracy z Urzędem Miasta, a zrealizowana w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka.

Konferencję, w której uczestniczyło ponad stu seniorów, wspólnie otworzyli komendant Straży Miejskiej w Jaśle Kazimierz Wiśniowski oraz Elwira Musiałowicz - Czech zastępca Burmistrza Miasta Jasła.

Prelekcję dotyczącą właściwych i niewłaściwych zachowań na drodze zaprezentowali: insp. Bożena Krupa z Zespołu ds. Profilaktyki Straży Miejskiej w Jaśle, podkomisarz Bartłomiej Świerczek Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Tobiasz Żebracki egzaminator i reprezentant Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. Wykładający zachęcali seniorów do dyskusji na temat prezentowanych na ekranie sytuacji drogowych. Przestrzegali przed dawaniem błędnych wzorców swoim wnukom, wskazując potencjalne tragiczne konsekwencje. W trakcie wykładów zaprezentowano film „ Niebo” nakręcony w ramach kampanii „Obudź się! Uwaga=życie" realizowanej przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

O tym jak wiek wpływa na sprawność psycho -fizyczną kierującego pojazdem mówiła kolejna z prelegentek, Agnieszka Michowicz - Stadnik psycholog transportu. Z kolei Mariusz Bezak nauczyciel i przedstawiciel Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, przypomniał seniorom o ważnych zasadach udzielania pierwszej pomocy, poruszając przy tym również kwestie prawne. Gromkie brawa po zakończeniu prelekcji oraz pozytywne wpisy w ankietach ewaluacyjnych, świadczyły dobitnie, że udało nam się zrealizować zamierzony cel.

Po wykładach każdy z seniorów mógł skorzystać z bezpłatnych konsultacji u specjalistów. Zaprosiliśmy do udziału w wydarzeniu Centrum Dietetyczne i nie spodziewaliśmy się nawet, że konsultacje seniorów z dietetykiem, będą cieszyły się takim zainteresowaniem. Blisko 70% obecnych seniorów uczestniczyło w kompleksowym badaniu tkanki tłuszczowej i wody w organizmie. Na podstawie tego badania, każdy z seniorów otrzymał indywidualne wskazówki dietetyczne. Podobnym zainteresowaniem cieszyło się komputerowe badanie wzroku. Dla seniorów aktywnych motoryzacyjnie Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie umożliwił korzystanie z symulatora dachowania. Uczniowie z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle przygotowali stanowisko do nauki resuscytacji. Uczestnicy konferencji mieli też możliwość sprawdzenia swoich umiejętności psycho-fizycznych podczas ćwiczeń na aparacie Piórkowskiego, urządzeniu do badania szybkości reakcji psychologicznej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dla chętnych była możliwość wykonania przeglądu technicznego roweru, drobnych napraw np. układu hamulcowego, regulacji przerzutek, kontrola oświetlenia, smarowanie łańcucha oraz sprawdzenie ciśnienia w oponach.

Podczas rozmów w kuluarach seniorzy zgłaszali swoje propozycje, oczekiwania i potrzeby. Podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat czynników, które negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Dla uczestników spotkania przygotowano poczęstunek oraz drobne upominki, w tym odblaskowe ekologiczne torby na zakupy, opaski odblaskowe oraz Koperty życia z informacją dla służb medycznych o chorobach czy przyjmowanych przez seniora lekach.

Straż Miejska w Jaśle/red

Napisany dnia: 19.11.2019, 09:49
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ yozef
dnia 23.11.2019, 11:48
Ocena
komentarza:
-2
kolejna pompa i wymysl pani musialowicz ,,,seniorom nie jest juz potrzebna edukacja najwyzej przypomnienie ,,, nie lepiej by bylo dla seniorow aby zajac sie zdrowiewm ,,,beplatnuymi badaniami kardiologicznymi urologicznymi ,tak tak ile czekasz abys prywatnie sie dostal do trzopa karpia czy tam innego ,podobnie z urologiem ,,,szok , oczywiacie uniwersytet trzeciego wieku trzeba rozleklamowac ,, ale ppo co w taki sposob ,,,oj seniorzy seniorzy ,,,
@ Senior
dnia 24.11.2019, 16:48
Ocena
komentarza:
3
Poczytaj ilu seniorów rocznie ginie na naszych drogach.Może wtedy zmienisz zdanie...
@ Seniorka
dnia 24.11.2019, 16:52
Ocena
komentarza:
3
Może nie każdy senior chce spędzać czas na lekarzach, badaniach i pobytach w przychodniach.Są tacy którzy cieszą się ze moGa się spotkać na Uniwersytecie,wyjść do ludzi a przy okazji PRZYPOMNIEC sobie o czymś o czym może juz trochę zdążył zapomnieć.
@ yozef
dnia 26.11.2019, 14:57
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ tylko normalność
dnia 26.11.2019, 16:17
Ocena
komentarza:
0
W poczet seniorów są zaliczani ludzie od jakiego Ich wieku ?
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • W Pielgrzymce oddano do użytku nowe mosty

   

  Na drodze wojewódzkiej 993 w Pielgrzymce oddano do użytku dwa mosty na tamtejszych potokach. Wartość inwestycji przekracza kwotę 6 mln zł. Budowa i przebudowa mostów w zamyśle inwestorów stanowić ma jeden z elementów modernizacji ciągu komunikacyjnego łączącego województwo podkarpackie z małopolskim.

 • Fascynujący sposób na przekraczanie granic wyobraźni

   

  Gry fabularne są wielką pasją Jakuba Węgrzynowicza. Już niebawem na rynku pojawi się pierwszy tytuł jego autorstwa. Jaślanin ma nadzieję, że w dobie renesansu gier RPG sięgać będzie po nie coraz więcej osób.

 • Jasielski szpital ma nowy ambulans

   

  Jasielski szpital ma nową kartkę. Trafiła ona do jasielskiej lecznicy w ramach rządowego programu wymiany ambulansów. Jego zakup w znacznej mierze sfinansowany został ze środków Skarbu Państwa. Wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt medyczny służyć będzie ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców powiatu jasielskiego.

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Budowa mostu na Gądkach coraz bliżej. Miasto wybrało wykonawcę.

   

  Rozstrzygnięto przetarg na budowę mostu na osiedlu Gądki. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma REMOST Sp. z o.o. z Dębicy. Wartość inwestycji przekracza kwotę 8 mln zł.

 • Powiat podejmie się budowy prawoskrętu

  Radni powiatowi popierają inwestycję związaną z przebudową ul. Kasprowicza i wiążącą się z tym budową prawoskrętu między drogami wojewódzką nr 992 a krajową nr 28. Na wczorajszej sesji wyrazili zgodę na przeznaczenie 50 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji techniczno-projektowej w 2020 r.

 • Nowy klip Mateusza Mijala już we wtorek!

  "W Zakopanem Cię poznałem" to najnowsza piosenka Mateusza Mijala, którą będziemy mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć już w najbliższą sobotę po godzinie 19. w Radiu Wawa. Klip do utworu pojawi się we wtorek...

 • "OSP by chciała nowe auto"

  Strażacy ochotnicy z Myscowej znaleźli się w patowej sytuacji. Ich jedyny, a zarazem najstarszy w gminie Krempna samochód ratowniczo-gaśniczy jest niezdatny do wyjazdów. Swój dotychczasowy wóz chcą im przekazać strażacy z województwa warmińsko-mazurskiego. Aby samochód mógł trafić do Myscowej potrzebne jest 6 tys. zł.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Powinniśmy starzeć się w zdrowiu

   

  Polskie społeczeństwo starzeje się. Żyjemy coraz dłużej. Jakie jednak mamy szanse na to, aby u schyłku życia cieszyć się dobrym zdrowiem? Na to i wiele innych kluczowych z punktu widzenia pacjentów w podeszłym wieku pytań starano się odpowiedzieć podczas zorganizowanej w Jaśle konferencji medycznej „Interdyscyplinarne aspekty geriatrii”.

 • Nie pozwól, aby mróz Cię zaskoczył

 • Rozpoczynają się prace remontowe na chirurgii

  W jasielskim szpitalu rusza przebudowa męskiej części oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej. Prace mają zakończyć się wiosną przyszłego roku...

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105