W Jaśle stanie nowy pomnik
Przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle postawiony zostanie pomnik Romualda Palcha – żyjącego na przełomie XIX i XX wieku działacza społecznego, aptekarza, jednego z inicjatorów jasielskiego pożarnictwa i pierwszego naczelnika tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Zgodę na jego budowę wyraziła Rada Miejska Jasła.

Z inicjatywą postawienia pomnika celem upamiętnienia zasłużonego jaślanina, posła do Sejmu Krajowego Galicji VI kadencji (1889-1895) oraz radnego Rady Miejskiej Jasła wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Romualda Palcha. On też będzie jego fundatorem. Pomnik przybierze formę popiersia – powstanie w oparciu o nagrodzony przed kilkoma laty w konkursie organizowanym przez Jasielski Dom Kultury projekt autorstwa Agnieszki Tulei.
jh
