Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

W Jaśle znaleźli dla siebie bezpieczną przystań. Dla wielu ukraińskich rodzin nasze miasto stało się drugim domem

155

Wydarzenia z 24 lutego 2022 r. na zawsze zmieniły historię narodu ukraińskiego. W wyniku rosyjskiej inwazji, terytorium naszego wschodniego sąsiada opuściło kilka milionów Ukraińców, przede wszystkim kobiet i dzieci. Rodziny ukraińskich uchodźców szukały dla siebie schronienia przede wszystkim w Polsce, w tym także w Jaśle. Dla wielu z nich Jasło stało się drugim domem. Doświadczeni tragedią wojny, starają się wieść tutaj normalne życie. Pomaga im w tym Fundacja Slow Beskid.

Konsekwentni w pomaganiu

Kiedy na polsko-ukraińskiej granicy zaczęli pojawiać się pierwsi uchodźcy wojenni, setki tysięcy Polaków natychmiast ruszyło z pomocą potrzebującym. Wystarczy wspomnieć, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w okresie od lutego do czerwca ubiegłego roku, aż 70,2 proc. gospodarstw domowych w Polsce udzieliło wsparcia obywatelom Ukrainy, którzy w obliczu wojny zdecydowali się opuścić swój kraj. W pomoc zaangażowały się także organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia. Wśród nich nie zabrakło Fundacji Slow Beskid, która za cel obrała sobie organizację pomocy dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie na terenie powiatów: sanockiego, krośnieńskiego i jasielskiego.

- Fundację Slow Beskid założyliśmy wspólnie z Ryszardem Skotnicznym i Markiem Nowińskim w 2016 roku. Założenia naszej działalności były zupełnie inne od tych, jakie przyszło nam ostatecznie realizować. Naszym celem była promocja Beskidu Niskiego i Pogórza Karpackiego. Wciąż zresztą to robimy. Już kilka lat temu okazało się jednak, że jesteśmy potrzebni na dodatkowym polu. Kiedy wojna opanowała Donieck i Ługańsk, w naturalny sposób postanowiliśmy pomóc tamtejszej ludności. Wówczas zorganizowaliśmy obóz letni dla dzieci polskiego pochodzenia z terenów wschodniej Ukrainy, w tym z Enerhodaru – mówi Małgorzata Hałkowska, prezes Fundacji Slow Beskid.

Fundacja od 2016 r. aktywnie współpracuje z klubem polonijnym w Enerhodarze. Nic więc dziwnego, że w dniu, w którym wojska Federacji Rosyjskiej dokonały agresji na terytorium Ukrainy, prezes klubu skontaktowała się z fundacją prosząc o radę. – Nasi przyjaciele w ciągu kilku godzin byli gotowi do ewakuacji. Autokarem i samochodami osobowymi wyjechali z miasta w kierunku granicy z Polską. Dotarcie do Krościenka zajęło im dwie doby. My oczywiście już czekaliśmy na nich z autokarem. Tak też zaczął się nowy rozdział w naszej działalności. Pomagaliśmy bowiem nie tylko polonii na wschodzie, lecz wszystkim uchodźcom, którzy tej pomocy potrzebowali – wyjaśnia Małgorzata Hałkowska.  

W pierwszym roku trwania wojny aktywność fundacji skupiała się przede wszystkim na udzielaniu pomocy jej przyjaciołom, którzy w przeważającej części przypadków zamieszkali w Krośnie. Mogli oni liczyć między innymi na czasowe finansowanie zakwaterowania i wyżywienia. Z czasem jednak, osoby zaangażowane w jej działalność, zaczęły z większą uwagą przyglądać się sytuacji Ukraińskich rodzin, które po wybuchu wojny najpierw trafiły do Jasła, a następnie postanowiły tutaj zostać.

Czują się tutaj jak w domu

Fundacja Slow Beskid wspiera Ukraińców mieszkających w Jaśle na wiele sposobów. Organizuje dla nich między innymi wycieczki turystyczne. Z myślą o dzieciach fundacja zorganizowała letni obóz oraz wyjazd na warsztaty arteterapeutyczne w Rzeszowie. W marcu bieżącego roku uruchomiła także specjalny program, którego celem było zapewnienie refundacji części kosztów zakwaterowania dla rodzin ukraińskich. Program realizowany był do września 2023 r.

To jednak nie wszystko. Fundacja Slow Beskid ma swoje zasługi również na niwie integracji społeczności ukraińskiej w Jaśle. Od kwietnia bieżącego roku rodziny ukraińskie, które postanowiły związać swój los z Jasłem, spotykają się regularnie w świetlicy środowiskowej przy ul. Wincentego Pola. Lokal został przekazany fundacji w użytkowanie przez władze samorządowe Miasta Jasła.

Świetlica została wyposażona w nowoczesny sprzęt audiowizualny oraz w stoły i krzesła. Stworzono w niej dobre warunki do organizacji wszelakiej aktywności. Od września, w świetlicy odbywają się między innymi: warsztaty z kreatywności artystycznej dla dzieci i młodzieży, czy też zajęcia z jogi i aerobiku dla kobiet. Świetlica jest również miejscem, w którym organizowane są intensywne kursy języka polskiego na poziomie B1 dla dorosłych oraz na poziomie C1 dla medyków. Dla Ukraińców mieszkających w Jaśle świetlica środowiskowa jest także miejscem, w którym swobodnie mogą porozumiewać się we własnym języku oraz kultywować własne obyczaje i tradycję.

Zdjęcia z otwarcia świetlicy obejrzysz w FOTOGALERII

W minioną sobotę dokonano uroczystego otwarcia świetlicy. Nie zabrakło rzecz jasna tradycyjnego przecięcia wstęgi. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Przeprowadzono i rozstrzygnięto konkurs kulinarny, w którym do wygrania były darmowe bilety na krytą pływalnię w Jaśle. Wręczono również certyfikaty ukończenia kursu językowego, zorganizowanego we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie. Wzięło w nim udział 47 osób z diaspory uchodźczej, w tym 7 osób w specjalistycznej grupie medycznej.

Szacuje się, że w Jaśle i okolicach mieszka około 300 osób, które po wybuchu wojny w Ukrainie opuściły swoją ojczyznę. W działalność świetlicy aktywnie angażuje się blisko czterdzieści osób. W tym gronie znajduje się Valeria Markova, która w lutym ubiegłego roku, wraz z najbliższą rodziną opuściła swój dom w Zaporożu. W rodzinnym mieście pracowała jako chirurg neurolog. Teraz jest chirurgiem ogólnym w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle.

- Do Jasła przyjechaliśmy 8 marca 2022 roku. Mieszkamy tutaj już półtora roku. Kiedy przyjechałam do Polski, nie mogłam porozumieć się nawet w prostych sytuacjach. Teraz radzę sobie z językiem polskim całkiem dobrze. Myślę, że wszyscy mnie rozumieją. Tak się złożyło, że trafiłam do fajnego i pięknego miasta, jakim jest Jasło. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa. Bardzo mi się tutaj podoba. Pracuję w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle na oddziale chirurgii. Uzyskałam prawo do wykonywania zawodu, dzięki czemu mogę pełnić dyżury i pomagać Polakom – zapewnia Valeria Markova.

Zdaniem Valerii Markovej otwarcie świetlicy środowiskowej, w której ukraińskie rodziny mogą aktywnie spędzać czas, ma dla całego środowiska olbrzymie znaczenie. – Świetlica pracuje już od kilku miesięcy. Dopiero dzisiaj jednak otworzyliśmy ją oficjalnie. Długo walczyliśmy o to, żeby ją wyposażyć. Chcemy, żeby była tutaj obecna nasza kultura, żeby nasze dzieci wiedziały, co dzieje się na Ukrainie. To duże wsparcie dla Ukraińców, którzy zostali przyjęci w obcym kraju, chociaż dla nas jest on już swój. Kiedy mój syn pisał w szkole opowiadanie z języka polskiego, na pytanie, gdzie jest twój dom? Odpowiedział, że nie ma różnicy, gdzie mieszkam. Najważniejsze, aby byli obok mnie bliscy. Można powiedzieć, że Polska jest teraz naszym domem – mówi.   

Na zdjęciu Valeria Markova z synami/fot. M. Dziedzic

Fundacja Slow Beskid zachęca lokalnych przedsiębiorców do współpracy, zarówno w zakresie pomocy w doposażaniu świetlicy, jak również wsparciu dla organizacji odbywających się w niej zajęć i warsztatów.  

MD

Napisany dnia: 29.11.2023, 07:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Interlokutor
dnia 01.12.2023, 16:56 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-3
@ dragoness
dnia 01.12.2023, 17:06 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
2
@ Interlokutor
dnia 30.11.2023, 19:32 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ ryba
dnia 30.11.2023, 11:29 · Zgłoś
nie bądźcie zaślepienii nienawiścią, myślcie jak się dogadać bo to czas szukania sojuszników
Odpowiedz
0
@ Do ryba
dnia 30.11.2023, 13:39 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-1
@ js
dnia 30.11.2023, 16:55 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ Do js
dnia 30.11.2023, 17:04 · Zgłoś
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
Odpowiedz
3
@ acc
dnia 01.12.2023, 10:59 · Zgłoś
Jak nas zalali zbożem to o sojuszach myśleli? Dzisiejszy świat to jedna wielka obłuda. Jak Polacy o swoje nie zadbają, to sojusznicy o nas zadbają dzieląc miedzy siebie i będzie powtórka z historii. Niemiec i UK dbają o swoje interesy, a my powinniśmy dbać o swoje, nie ma sentymentów.
Odpowiedz
-1
@ dragoness
dnia 01.12.2023, 22:22 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
8
@ Ewa
dnia 30.11.2023, 11:27 · Zgłoś
Dlaczego nie cenzurujecie wulgarnych komentarzy w przypadku innych
artykułów?
Odpowiedz
1
@ QQrQ
dnia 29.11.2023, 22:59 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ Po
dnia 29.11.2023, 20:18 · Zgłoś
Każdy jest mądry jak własnej[...] nie zagraża nic.
Odpowiedz
0
@ Do janek
dnia 29.11.2023, 19:07 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
3
@ janek
dnia 29.11.2023, 18:24 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
13
@ Mirek
dnia 29.11.2023, 17:53 · Zgłoś
Brawa dla naiwnych Polaków jak zwykle
Odpowiedz
21
@ Frankenstein
dnia 29.11.2023, 17:47 · Zgłoś
Najlepiej o wszystkim świadczą usunięte komentarze i brak możliwości dodania + i -. Ta Pani Prezes to z jakiego ugrupowania. Jej biznesy typu biuro podróży, bycie przewodnikiem it'd padły więc nowa możliwość dorobienia. A ten lekarz jak zwykle no. comment też kolejny biznes manum Oto Polska właśnie.
Odpowiedz
1
@ Władimir Władimirowicz
dnia 29.11.2023, 15:27 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
5
@ Kl
dnia 29.11.2023, 15:00 · Zgłoś
Doucz się ty
Litwa Białoruś Ukraina Polska Czechy Słowacja to są słowiańskie narody
Powinniśmy trzymać razem ze sobą.
A ty się opamiętaj przestań szczuć i tworzyć nienawiść.
Odpowiedz
-3
@ Do KI
dnia 29.11.2023, 15:04 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
14
@ Władimir Władimirowicz
dnia 29.11.2023, 16:19 · Zgłoś
Litwini są Bałtami, a nie Słowianami,
Odpowiedz
0
@ Interlokutor
dnia 30.11.2023, 18:08 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ Ulan
dnia 05.12.2023, 14:18 · Zgłoś
Badania genetyczne dowodzą ,że są nam najbardziej pokrewnym ludem
Odpowiedz
-4
@ janek
dnia 29.11.2023, 14:55 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ Historia
dnia 29.11.2023, 14:48 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ Kl
dnia 29.11.2023, 14:45 · Zgłoś
Polska i Węgry to dwa całkiem inne narody
A my Polacy z urbanem nic nie chcemy mieć wspólnego
To jest ruski pachołek.
A jak chodzi o Ukrainę to ona walczy za nas i za całą Europę
Dopóki się broni to i Polska jest bezpieczna
I trzeba ją w tym wspierać.
Odpowiedz
-2
@ Do KI
dnia 29.11.2023, 14:51 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ Do KI
dnia 29.11.2023, 14:15 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-7
@ Kl
dnia 29.11.2023, 14:02 · Zgłoś
Polacy i Ukraińcy to dwa bratnie narody powinni się spierać a nie szczuć
Ale bez takich ludzi jak ty kipi nienawiść
Wstyd mi za takich Polaków jak ty.
Odpowiedz
10
@ Marcin.
dnia 30.11.2023, 13:40 · Zgłoś
Nigdy, żaden ukrainiec nie będzię mi bratem!!!
Odpowiedz
-9
@ dragoness
dnia 30.11.2023, 15:09 · Zgłoś
A to dlaczego?
Odpowiedz
1
@ Do KI
dnia 29.11.2023, 13:50 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
4
@ Kl
dnia 29.11.2023, 13:47 · Zgłoś
Polacy też nie byli święci
Ukraińcom też się należą przywileje bo pracują w naszym kraju
Płacą podatki i rozwijają gospodarkę polską
A jak chodzi o granicę to Polacy blokują granice a nie Ukraińcy
Szkodzi też to naszej gospodarce bo polskie towary nie mogą trafiać na Ukrainę
Odpowiedz
1
@ Do KI
dnia 29.11.2023, 13:58 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ Anka
dnia 22.01.2024, 19:10 · Zgłoś
Należy im się kilo ryżo i kijem po krzyżu
Odpowiedz
6
@ Kl
dnia 29.11.2023, 13:19 · Zgłoś
Przestańcie szczuć
Skąd taka nienawiść w niektórych Polakach.

Ci najwięcej ryczą co nic nie pomagali.
Odpowiedz
12
@ Klejnot Jasiołki
dnia 29.11.2023, 14:32 · Zgłoś
Nienawiść w niektórych Polakach mogła powstać z poczucia nierówności we własnym kraju.
Uważam, że to celowy zabieg naszego antypolskiego rządu.
Odpowiedz
4
@ tak
dnia 29.11.2023, 18:23 · Zgłoś
Mylisz się każdy kto pracuje i odprowadza podatki pomaga bo przecież rząd im daje nasze pieniądze.
Odpowiedz
20
@ Tyga
dnia 29.11.2023, 13:03 · Zgłoś
Nasz rząd, czyli słudzy narodu ukraińskiego zrobił z nas obywateli drugiej kategorii i gośćmi we własnym kraju.
Każda hojność i pomoc powinna mieć swoje granice ilościowe i czasowe, a konstytucja zobowiązuje nasze władze w pierwszej kolejności o zabezpieczenie interesu swoich rodaków.
No to teraz przypatrzcie się jak to państwo np. dba o chorych i jak pomaga ludziom, którzy stracili pracę tóż przed emeryturą?
Odpowiedz
-1
@ js
dnia 30.11.2023, 16:57 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ Art
dnia 29.11.2023, 12:31 · Zgłoś
Ja tam lubię Ukraińców nie tam wsieklych wiecznie Polaków
Odpowiedz
4
@ Do Art
dnia 29.11.2023, 13:03 · Zgłoś
To co ty jeszcze robisz w Polsce? Przeprowadź się na stepy.
Odpowiedz
3
@ Generał
dnia 29.11.2023, 15:21 · Zgłoś
a może ty się przeprowadź???
Odpowiedz
6
@ Sektor Huta
dnia 29.11.2023, 10:56 · Zgłoś
Polacy wykazują sie swoją serdecznością i potrafią być gościnni. polaczki cebulaczki jak wielu tutaj sie wypowiadających są marginesem naszej nacji.
Odpowiedz
1
@ Interlokutor
dnia 30.11.2023, 17:58 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-21
@ R
dnia 29.11.2023, 10:31 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
15
@ Tvp
dnia 29.11.2023, 10:54 · Zgłoś
Chlopie uspokój się, skąd tyle nienawiści, krzywdę ci robią?
Odpowiedz
2
@ Do tvp
dnia 29.11.2023, 12:21 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
22
@ miras
dnia 29.11.2023, 10:08 · Zgłoś
Proponuję zasiłki i profity maksymalnie do roku czasu dla przybyszy z Ukrainy, a potem do roboty albo biznesy zakładać i napędzać polskie PKB. a nie tylko ścieżka wydeptana do MOPS, GOPS i PCPR.
Odpowiedz
0
@ js
dnia 29.11.2023, 20:22 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
6
@ Ms
dnia 29.11.2023, 09:57 · Zgłoś
Widać tą polską właśnie gościnność.
Odpowiedz
19
@ As
dnia 29.11.2023, 10:03 · Zgłoś
Polska gościnność jest taka
Jakby mogli to by w łyżce wody utopili

Nie rozumiem skąd taka u niektórych Polaków nienawiść.
Odpowiedz
6
@ Do As
dnia 29.11.2023, 12:19 · Zgłoś
No tak. Też się dziwię, że mieszkając w Polsce można jej tak nienawidzić jak ty.
Odpowiedz
-1
@ dragoness
dnia 29.11.2023, 21:30 · Zgłoś
Oczywiście. Prawdziwie kochać Polskę potrafi tylko pislam. Ślepo nienawidząc inności.
Odpowiedz
4
@ Ewa
dnia 30.11.2023, 11:21 · Zgłoś
Ciekaw jestem jakby nas gościli w razie biedy.
Odpowiedz
0
@ do dragoness
dnia 30.11.2023, 14:00 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-4
@ dragoness
dnia 30.11.2023, 15:10 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
4
@ Zbyszko
dnia 30.11.2023, 21:35 · Zgłoś
Odezwała się lewica co kocha inność heh hipokryzja
Odpowiedz
0
@ Ulan
dnia 05.12.2023, 16:02 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
2
@ Rere
dnia 29.11.2023, 09:56 · Zgłoś
Już czas najwyższy, Tusk może z nimi porządek zrobi. Zabierze przywileje i będzie gites
Odpowiedz
8
@ Roman
dnia 29.11.2023, 09:52 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
7
@ Do bercik
dnia 29.11.2023, 10:54 · Zgłoś
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
Odpowiedz
-1
@ bercik
dnia 29.11.2023, 11:01 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
8
@ Do bercik
dnia 29.11.2023, 11:04 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ Do bercik
dnia 29.11.2023, 13:15 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ Gość
dnia 29.11.2023, 15:16 · Zgłoś
Chyba się coś w niej utopiło
Odpowiedz
-4
@ startować do skutku
dnia 29.11.2023, 09:42 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
27
@ jas
dnia 29.11.2023, 09:33 · Zgłoś
Jaślanie tak jak wiekaszość pisowska szlaenie kocha obcokrajowców, ukrainców , zydów i inne nacje. Sami za to chętnie wyjeżdzaja na roboty do niemiec anglii irlandii..
Odpowiedz
3
@ Generał
dnia 29.11.2023, 15:19 · Zgłoś
a co złego powiedział jas? Powiedział prawdę - a to najbardziej boli.
Odpowiedz
-1
@ ono
dnia 29.11.2023, 18:07 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
7
@ Tak
dnia 29.11.2023, 09:18 · Zgłoś
Wstyd mi za ludzi, którzy tak traktują pomoc innym w obliczu wojny. Putin się cieszy i jak wygra to dzielni komentujący będziecie mieć pole do popisu, bo na razie to ukraińcy przelewają krew:-(
Odpowiedz
-17
@ Do tak
dnia 29.11.2023, 09:25 · Zgłoś
Nie bój się Polsce nic nie grozi, nie oglądaj propagandy
Odpowiedz
11
@ Stop Ukrainizacji Polski
dnia 29.11.2023, 13:12 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ CWP
dnia 29.11.2023, 17:13 · Zgłoś
Większej bzdury nie czytałem.
Odpowiedz
33
@ Jaślak
dnia 29.11.2023, 09:13 · Zgłoś
Radość jaślan z obecności w mieście ukraińców widać po usuniętych komentarzach. To mówi wszystko w temacie. Wołynia i łun w Bieszczadach nie zapomnimy.
Odpowiedz
11
@ Generał
dnia 29.11.2023, 09:16 · Zgłoś
każdy naród ma swój wołyń/jedwabne/inne miejscowości - więc trzeba patrzyć w przyszłość - bo inaczej będzie powtórka
Odpowiedz
23
@ Poliniaku
dnia 29.11.2023, 12:18 · Zgłoś
Jedwabne - Niemcy
Wołyń i wschodnia Małopolska - ukry z upa

Polacy nikogo nie wyrzynali. Nigdy.
Odpowiedz
-1
@ Generał
dnia 29.11.2023, 15:18 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
13
@ CWP
dnia 29.11.2023, 17:24 · Zgłoś
„Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie” Dlatego właśnie musimy pamiętać pomordowanych rodaków na kresach ,spoczywających w bezimiennych grobach,ponieważ do dziś nie ma zgody naszych braci ukraińców na ich ekschumację i godne upamiętnienie.
Odpowiedz
10
@ ono
dnia 29.11.2023, 18:04 · Zgłoś
aby patrzeć w przyszłość trzeba rozliczyć przeszłość !
Odpowiedz
2
@ Jsbu
dnia 29.11.2023, 21:50 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ js
dnia 30.11.2023, 16:49 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ Ulan
dnia 05.12.2023, 14:06 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
2
@ Kocham Polskę
dnia 29.11.2023, 08:59 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
2
@ Ukry to nie Słowianie
dnia 29.11.2023, 08:53 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
2
@ Sektor Huta
dnia 29.11.2023, 08:44 · Zgłoś
Bracia Słowianie, trzeba pomagać bo wojna na pelną skalę u nich w kraju. Mam sąsiadow na osiedlu, cudowni ludzie w odróżnieniu od zapyziałych, zgorzkniałych i wiecznie niezadowolonych rodaków i sąsiadow . Każdemu kto wypomina pomoc państwa dla tych ludzi zachęcam do zapoznania się z faktami jak My Polacy w stanie wojennym uciekaliśmy do krajów zachodniej Europy czy też USA i jakie z tego powodu profity przysluguwały Polakom, którzy zdecydowali się opuścić kraj
Odpowiedz
2
@ Do Sektor
dnia 29.11.2023, 08:54 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
24
@ Generał
dnia 29.11.2023, 09:13 · Zgłoś
nauka Kościoła jest jasna - bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; 36 byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie".

Tyle w temacie
Odpowiedz
2
@ Generał
dnia 29.11.2023, 15:16 · Zgłoś
idź to powiedz w Kosciele ze tam głupty mówią ... Czy coś przekręciłem, skłamałem?
Tak nie ma w Piśmie? Wytłumacz a nie obrażaj...
Odpowiedz
3
@ dragoness
dnia 29.11.2023, 21:29 · Zgłoś
Rydzykowi katolicy wybierają z katechizmu to, co im pasuje.
Odpowiedz
1
@ I
dnia 29.11.2023, 22:13 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
6
@ Ewa
dnia 30.11.2023, 11:18 · Zgłoś
Pomagać trzeba tym którzy zostali mimo wszystko. Większość uciekinierów , zaznaczam nie wszyscy, to cwaniaki I bogacze którzy wojny nie widzieli. Zreszta gdyby u nas wybychla wojna byłoby to samo . Ciekawe, czy dostaliby taka pomoc. Zreszta nie każdego stać na ucieczkę
Odpowiedz
5
@ Ewa
dnia 30.11.2023, 12:44 · Zgłoś
Czy Polakami, ktor,y emigrowali ktoś się przejmował? Sami sobie radzili. Mieszkali byle gdzie i jedli zupy z torebki.
Odpowiedz
-7
@ dragoness
dnia 30.11.2023, 15:11 · Zgłoś
Ty tak z autopsji, Ewuniu?
Odpowiedz
-1
@ Ewa
dnia 01.12.2023, 06:17 · Zgłoś
Doświadczyłam wiele w życiu. Za czasów komuny byłam wrogiem władzy i wiele wiem , a co najgorsze wiele przeszłam w tym za granicą. Nie jechałam, żeby zarobić tylko uciekałam przed rodakami niestety.Dzisiaj widzę że wnuki komuchow wystawiają rogi.Maja ideologię w genach .
Odpowiedz
3
@ Ala
dnia 01.12.2023, 08:40 · Zgłoś
P. Drogenes, kiedyś tej "mądrości " i pewności siebie zabraknie. Trochę pokory.
Odpowiedz
46
@ CWP
dnia 29.11.2023, 08:42 · Zgłoś
Ukraińcy już wyrażają swoją wdzięczność na granicy.
Odpowiedz
-42
@ As
dnia 29.11.2023, 08:56 · Zgłoś
Nie Ukraińcy tylko Polacy blokują granicę
Polacy więcej przeszkadzają niż pomagają teraz Ukraińcom
Przestań głupoty pisać i szerzyć nienawiść.
Odpowiedz
75
@ Do asa
dnia 29.11.2023, 09:24 · Zgłoś
Polacy protestują przeciwko nieuczciwej konkurencji
Odpowiedz
-18
@ As
dnia 29.11.2023, 09:30 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-9
@ As
dnia 29.11.2023, 09:39 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
18
@ Do as
dnia 29.11.2023, 09:40 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-5
@ któś
dnia 29.11.2023, 09:45 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
5
@ FAN
dnia 29.11.2023, 11:05 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ CWP
dnia 29.11.2023, 16:31 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ Do asa
dnia 29.11.2023, 21:46 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
1
@ Ulan
dnia 05.12.2023, 14:05 · Zgłoś
Pakuj się na wschód darmozjadzie.
Odpowiedz
8
@ janek
dnia 29.11.2023, 08:30 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
5
@ 666
dnia 29.11.2023, 08:26 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
10
@ Na Wukrainiu
dnia 29.11.2023, 08:20 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ Do bazalt
dnia 29.11.2023, 08:18 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
5
@ Do bazalt
dnia 29.11.2023, 08:16 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
4
@ Tak?
dnia 29.11.2023, 08:15 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-2
@ bazalt
dnia 29.11.2023, 08:14 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
5
@ Won z Polski
dnia 29.11.2023, 08:13 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
2
@ Woj11
dnia 29.11.2023, 08:10 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ bazalt
dnia 29.11.2023, 07:45 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ Do bazalt
dnia 29.11.2023, 08:07 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
17
@ Nie dajcie się oglupiać
dnia 29.11.2023, 07:17 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
52
@ wsiur
dnia 29.11.2023, 07:14 · Zgłoś
Fundacja zachęca także Ukraińców żeby poszli do pracy??? Do lokalnych przedsiebiorcow
Odpowiedz
1
@ Bojkot
dnia 29.11.2023, 07:21 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
37
@ Wszyscy won
dnia 29.11.2023, 07:23 · Zgłoś
Cytat "Fundacja Slow Beskid zachęca lokalnych przedsiębiorców do współpracy, zarówno w zakresie pomocy w doposażaniu świetlicy, jak również wsparciu dla organizacji odbywających się w niej zajęć i warsztatów. "

Chwilę, to za co oni żyli i na czyj koszt przez te lata?
Odpowiedz
12
@ As
dnia 29.11.2023, 09:07 · Zgłoś
Bardzo dobrze żeśmy pomagali
Polska i Ukraina to dwa słowiańskie narody
Powinniśmy razem ze sobą współpracować i handlować,

Niestety są tacy ludzie którzy chcą nas razem ze sobą skłócić.
Odpowiedz
25
@ Polacy
dnia 29.11.2023, 09:18 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-7
@ BIZNESMEN
dnia 29.11.2023, 11:25 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
24
@ Kl
dnia 29.11.2023, 12:11 · Zgłoś
To jest nieprawda że Ukraińcy żyją tylko za nasze pieniądze
Półtora miliona Ukraińców pracuje w Polsce i płaci podatki w
Tym rozwija polską gospodarkę.
Odpowiedz
7
@ Pamiętamy
dnia 29.11.2023, 13:00 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ Rumcajs
dnia 29.11.2023, 13:34 · Zgłoś
A co tam robi mój ulubiony doktor Pomprowicz?
Serio.Jedyny doktor w powiecie którego szanuję.
Pozdrawiam serdecznie doktora Pomrowicza:)
Odpowiedz
31
@ s.n.
dnia 29.11.2023, 14:00 · Zgłoś
Dr Valeria Markowa pracuje w O/Chirurgii dla naszej społeczności.Lubiana przez personel i pacjentów.
Bardzo wartościowa lekarka.
Również, na innych oddziałach bardzo miłe,fachowe lekarki.
Dr Władymir Leonov super anestezjolog- pracuje od dobrych kilkunastu lat ,wiele dobrego zrobił dla naszych pacjentów.
Wartościowi ludzi.
Odpowiedz
-5
@ Jeżynka:)
dnia 29.11.2023, 15:27 · Zgłoś
Ciekawe ile tak dokładnie jest w mieście Ukraińców ?
Gdzie są zakwaterowani?
Kto za to płaci?
I najważniejsze ilu z nich pracuje?
Pomoc pomocą,ale nie kosztem naszych rodzin!
Odpowiedz
9
@ js
dnia 29.11.2023, 16:34 · Zgłoś
Z pewnością nie ty.
Odpowiedz
11
@ CWP
dnia 29.11.2023, 17:10 · Zgłoś
Na cztery pyania znam trzy odpowiedzi.
Odp.2 - zakwaterowani są u moich sąsiadów .
Odp.3 -płacimy za to wszyscy ,ponieważ rząd płaci z naszej kasy 40 zł za dobę na jednego ukraińca.
Odp.4 -z tych 6 kturzy są tutaj nikt nie pracuje
Odpowiedz
7
@ Pogromca koszulkowych patriotów
dnia 29.11.2023, 17:32 · Zgłoś
Do @CWP

"Kturzy" i wszystko jasne. Kolejny polski turbo patriota, który nie zna ojczystego języka. Zamiast marnować czas na odsądzanie od czci i wiary Bogu ducha winnych ludzi, weź do ręki słownik ortograficzny. Wstyd.
Odpowiedz
6
@ ono
dnia 29.11.2023, 18:00 · Zgłoś
zapomniałeś o WOŁYNIU?
Odpowiedz
-4
@ Radio Zet
dnia 29.11.2023, 19:21 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
21
@ Po
dnia 29.11.2023, 20:00 · Zgłoś
U moich sąsiadów też mieszkali Ukraińcy
Matka z dwójką dzieci ojciec tych dzieci zginął w donbasie
Ona ratując swoje życie i dzieci uciekła do Polski.

Ciekawe czy która chciałaby się z nią zamienić.
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 29.11.2023, 21:28 · Zgłoś
Ciekawy, który koszulkowy patriota umie pokazać Wołyń na mapie.
Odpowiedz
3
@ Licz
dnia 29.11.2023, 21:45 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-2
@ Lula
dnia 29.11.2023, 21:48 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
6
@ Rjs
dnia 30.11.2023, 07:13 · Zgłoś
Wystarczy że my jesteśmy niewolnikami. Oni nie musza
Odpowiedz
9
@ Jak widać
dnia 30.11.2023, 10:14 · Zgłoś
Komentarze użytkownika "Dragoness" w temacie ",koszulkowych patriotów" i l jej opinii ma temat "katolików rydzykowych" dziwnym trafem są w temacie, zaś mój komentarz o kiblu na miejscu chrzcielnicy służącym Ukraińcom w czasie koncertów na polskich organach, w polskim kościele we Lwowie przy ulicy Stepana Bandery 8 już nie. Powiadam wam, zrzuty ekranu mają moc otwierania umysłów, a służba narodowi ukraińskiemu jednostronna też się kiedyś skończy
Odpowiedz
3
@ Marcin.
dnia 30.11.2023, 13:25 · Zgłoś
Ukrainiec nigdy nie był, nie jest i nie będzie przyjacielem Polaka.
Odpowiedz
-3
@ dragoness
dnia 30.11.2023, 15:11 · Zgłoś
Jakieś dowody na potwierdzenie tych słów, czy tylko portal kresy?
Odpowiedz
0
@ Do tego śnieżnego powyżej
dnia 30.11.2023, 17:13 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-2
@ Do cenzora
dnia 30.11.2023, 18:12 · Zgłoś
No cóż. Usuwanie zamieszczonego, w odpowiedzi na pytanie pani dragoness, źródła w języku ukraińskim, w sytuacji gdy Ukraina walczy o wolność waszą i naszą..co mam o tym myśleć? Podoowiedzcie, proszę, bo mną to wstrząsnęło.
Odpowiedz
2
@ Interlokutor do As
dnia 30.11.2023, 18:27 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ Interlokutor
dnia 30.11.2023, 18:46 · Zgłoś
@dragoness
Wiesz po czym poznać inteligentnego człowieka?
Nie atakuje szerszej grupy nieznajomych ad personam, pokazując przy tym własny snobizm będący de facto domeną zakompleksionej niszy intelektualnej. Pomyśl o tym zanim popełnisz kolejnego paszkwila na tym portalu obnażając swoją głupo..tę
Odpowiedz
1
@ Do Interlokutor
dnia 30.11.2023, 19:28 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-3
@ dragoness
dnia 30.11.2023, 20:28 · Zgłoś
Panie interlokutor, człowieka inteligentnego poznać po tym, że nie maskuje braku argumentów słowotokiem i nie używa słów obcych bez zrozumienia ich znaczenia. O interpunkcji litościwie nie wspomnę.
Odpowiedz
1
@ Felo
dnia 01.12.2023, 10:36 · Zgłoś
Do JS .Mylisz się w tych swoich diagnozach , brak wiedzy świadczy ten wpis , może trzeba sprawdzić i osobiście przekonać się jak to jest , proponuję kamienice o ul Kościuszki kończąc na Krakowskiej, już wkrótce będzie czas Świąt i okazja do kolędowania, można im pośpiewać , gwarantuje dwa dni braknie żeby wszyscy wysłuchali pieśni chrześcijańskich. Oczywiście jak zjadą z Niemiec i innych państw gdzie pracują większośći mężczyźni , panie leżą i pachną tu ...na miejscu.
Odpowiedz
1
@ Felo
dnia 01.12.2023, 10:42 · Zgłoś
Pogromca...przyjął uciekinierów? ??? Czy tylko " kturzy " utkwiło w pamięci i przeszkadza w życiu.
Odpowiedz
1
@ Interlokutor
dnia 01.12.2023, 11:23 · Zgłoś
@dragones
Ten "słowotok" jak to nazwałaś jest konstrukcją wypowiedzi zawierającą zarówno argument jak i uzasadnienie. Niestety jest ona niezrozumiałą dla ciebie z powodu braku twojej wiedzy(w twoim rozumieniu "słów obcych")
Odpowiedz
0
@ Felo
dnia 02.12.2023, 06:52 · Zgłoś
Drugie półtora nie płaci tylko dostaje.
Odpowiedz
-1
@ Ab
dnia 05.12.2023, 12:13 · Zgłoś
A czy przypadkiem ci wartościowi lekarze nie powinni leczyć swoich obrońców ojczyzny
Odpowiedz
0
@ Ulan
dnia 05.12.2023, 14:04 · Zgłoś
Jedz ja granicę to ci ta przyjaźń młotkiem wybija z glowy
Odpowiedz
1
@ Ulan
dnia 05.12.2023, 15:58 · Zgłoś
Ty napewno nie
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657