Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

W lasach jest czyściej, bo są ciągle sprzątane

0

Licznie odwiedzający nasz region turyści pozostawiają po sobie nie tylko pieniądze, ale i śmieci. Nadleśnictwa z RDLP w Krośnie wydały już 160 tys. zł. na tegoroczne sprzątanie lasu. Leśnicy w ramach corocznej akcji „Czysty las” wykonują sprzątanie w najbardziej zagrożonych na zaśmiecenie terenach w okresie całego sezonu turystycznego. Prace finansowane są z Funduszu Leśnego będącego w dyspozycji Dyrektora Generalnego LP. W tym roku RDLP w Krośnie otrzymała z tej puli 240 tys. zł. na akcję „Czysty las”, z czego nadleśnictwa wydały już 160 tys. zł. na sprzątanie lasu.

- Zdarza się, że zarówno przyjeżdżający do lasu turyści jak i niektórzy dziennikarze oczekują, że ustawimy w całym lesie kosze na śmieci. – Mówi Jan Kraczek, dyrektor RDLP w Krośnie. - Tymczasem trzeba brać pod uwagę fakt, że nadzorujemy prawie pół miliona hektarów lasu na Podkarpaciu i utrzymanie ich w formie parku jest po pierwsze niemożliwe, po drugie niecelowe. Apelujemy, zwłaszcza do turystów, aby wszystkie śmieci wytworzone w czasie wyjazdów w teren zabierali ze sobą. Polskie lasy będą na pewno bardziej czyste a pieniądze, które dziś wydajemy na sprzątanie będziemy mogli przeznaczyć na bardziej społecznie użyteczne cele.

Sprzątanie podkarpackich lasów w liczbach: (Stan na koniec lipca)
- zebrano w Lasach Państwowych 1200 m3 śmieci,
- dostarczono bezpośrednio do wysypisk – 600 m3 śmieci
- przepracowano 20 tys. roboczogodzin,
- przy sprzątaniu zatrudniono przeciętnie w miesiącu 45 osób,
- zakupiono 8 tys. szt. worków na śmieci,
- na koszty transportu wydano ponad 20 tys. zł.
Porządki bieżące prowadzi się w miejscach o dużym natężeniu ruchu, np. lasy przy drogach międzynarodowych, leśne parkingi, pola namiotowe czy udostępnione do zwiedzania rezerwaty. Przykładowo z samego tylko rezerwatu „Prządki” co tydzień leśnicy usuwają 5-10 worków pełnych śmieci a w regionie jest 38 rezerwatów udostępnionych do zwiedzania. Dużym problemem jest utrzymanie porządku wzdłuż brzegów Zalewu Solińskiego, tu oprócz „dzikich” turystów śmieci przynosi również woda. Na bieżąco sprzątane są też punkty widokowe, w których turyści lubią wypoczywać, jak choćby niedawno otwarty przez Nadleśnictwo Brzozów punkt widokowy na Górach Słonych. Przy dobrej pogodzie widać stąd całe Bieszczady i Beskid Niski.


Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Napisany dnia: 02.08.2006, 07:04
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Szebniach powstała prywatna strzelnica

   

  Trzech pasjonatów strzelectwa, kupiło w Szebniach działkę położoną w szczerych polach, aby zorganizować strzelnicę plenerową. Pierwsze strzelanie, które przeprowadzono na niej wczoraj, stanowiło swoistego rodzaju zwieńczenie wielomiesięcznych wysiłków, jakie w jej powstanie włożyli właściciele obiektu. To jedyne tego typu miejsce na terenie powiatu jasielskiego.

 • Ekspertyza budowlana dotycząca budynku przy ul. Metzgera 10 może potrwać od 2 do 3 tygodni

  Obecnie trwa ekspertyza zlecona przez władze miasta Jasła, która ma dać odpowiedź na najważniejsze pytanie – czy mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 będą mogli bezpiecznie wrócić do swoich mieszkań. Przygotowuje ją grupa kilku ekspertów z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, która badania podzieliła na trzy etapy. Jak podaje jasielski magistrat, roboty budowlane mogą potrwać do 14 listopada br. 

 • Właściciel lokalu przy ul. Metzgera 10 został przesłuchany i postawiono mu zarzuty

  Śledczy przesłuchali właściciela lokalu i postawili mu zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy budowlanej. Mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 • „Ryszard to pacjent, nie przestępca”. Manifest przed sądem w Krośnie

  Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Krośnie odbyła się druga rozprawa przeciwko Ryszardowi, 69-letniemu mieszkańcowi powiatu jasielskiego. Mężczyzna został oskarżony o uprawę marihuany oraz uprawę i wytworzenie znacznej ilości środków odurzających. Pan Ryszard podkreśla, że jest pacjentem medycznym marihuany. Uprawiał ją, bo nie stać go na realizację recept i wizyty lekarskie.

 • Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 108 wkracza w kolejną fazę. Jasło z szansami na kolejne połączenia

   

  Trwa kolejny etap realizacji projektu rewitalizacji linii kolejowej nr 108 na odcinku od Gorlic do Jasła wraz z rewitalizację linii 110 i budową mającej je połączyć łącznicy. Projekt został głoszony przez samorząd województwa małopolskiego w ramach programu Kolej +. Obecnie opracowywane jest studium planistyczno – prognostyczne dla tego zadania. Głównym celem jego realizacji jest zwiększenie dostępności połączeń kolejowych, również dla mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego. Modernizacji ma zostać poddana także infrastruktura kolejowa, w tym przystanki i stacja Jasło.  

 • Prokuratura ustala, czy mogło dojść do katastrofy budowlanej

  W miniony czwartek w godzinach wieczornych mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 w Jaśle zostali ewakuowani z budynku, ze względu na wyburzenie filarów nośnych podtrzymujący strop, nad którym znajdują się mieszkania. W obawie przed zawaleniem się bloku zmuszeni byli go opuścić. Śledczy sprawdzają, czy w tym dniu mogło dojść do katastrofy budowlanej.

 • Większy wybór pysznych dań w Barze Mlecznym "Wojtek"

   

  W Barze Mlecznym "Wojtek", każdy łasuch znajdzie dla siebie coś smacznego. Wszystko za sprawą menu dań kuchni domowej, które we wrześniu poszerzono z myślą o smakoszach kuchni tradycyjnej. 

 • Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w poniedziałek. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Dlatego poświęćmy swój czas na wspomnienie Naszych bliskich Zmarłych i odwiedźmy ich groby.

 • Jesień - czas na laser

   

  Jesień to najlepszy okres, aby wykorzystać olbrzymi potencjał tkwiący w laserach medycznych. Poniżej przedstawiamy efekty jakie można uzyskać po zabiegach laserowych w naszym gabinecie ESTETMED.

 • Wygraj bilety na spektakl „Odjechana farsa” - WYNIKI

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na XIII Jesienne Spotkania z Teatrem. 23 października na scenie JDK zobaczymy spektakl – „Odjechana farsa”. Zgodnie z zapowiedzią, widzowie otrzymają dwie, najbardziej nieprzewidywalne godziny w życiu. Wspólnie z JDK przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na sztukę.

 • Światowy Dzień Żywności – jak zmieniła się piramida żywieniowa na przestrzeni lat?

   

  Wspólne działanie 150 krajów sprawia, że Światowy Dzień Żywności, który przypada na 16 października, jest jednym z najbardziej celebrowanych dni w kalendarzu ONZ. Setki wydarzeń i działań informacyjnych skupiają rządy, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, media i opinię publiczną. Promują ogólnoświatową świadomość i działanie na rzecz tych, którzy cierpią głód oraz potrzebę zapewnienia wszystkim zdrowych diet.

 • Zapraszamy do nowo otwartego Centrum Okulistyczno - Optycznego w Jaśle

   

  Od ponad 40 lat świadczymy wysokiej jakości usługi łącząc je z najbardziej zaawansowanymi technologiami. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105