Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

W oczekiwaniu na jasielskie wino regionalne

7
Dzięki zmianom w polskim prawie już wkrótce będzie możliwa sprzedaż wytwarzanego w lokalnych winnicach wina regionalnego. Jak zaznacza wiele osób bezpośrednio związanych z odradzającym się polskim winiarstwem, jest to dopiero początek drogi, a czas pokaże jaki potencjał naprawdę mają polskie winnice.


Początkiem września Gazeta Prawna doniosła, że w połowie miesiąca mija termin zgłoszeń winnic chcących od przyszłego roku legalnie sprzedawać swoje wino. Mimo zniesienia obowiązku posiadania składów podatkowych oraz laboratoriów, do spełnienia pozostało wiele innych warunków. Producent w trakcie rejestracji ma do czynienia z szeregiem instytucji: Agencją Rynku Rolnego, Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Inspekcją Ochrony Roślin czy Urzędem Celnym. Musi się również liczyć z kilkoma kontrolami.

Jak podkreśla Wiktor Szpak z Winnicy Jasiel, brak długiej tradycji sprawia, że z wprowadzeniem polskiego wina do obrotu mają również problemy sami urzędnicy.

- „Nie do końca wiadomo kto jeszcze ma nasze winnice kontrolować.” - mówi Wiktor Szpak - „Mieliśmy już kilka wizyt i na pewno czekają nas kolejne.” -

- „Kontrolerzy, którzy odwiedzili nas do tej pory, byli nastawieni pozytywnie i bardzo wyrozumiali. Dla nas wszystkich są to nowe doświadczenia - oni również się uczą. Musimy budować atmosferę wzajemnej życzliwości, tylko wtedy uda nam się wypromować polskie wino. Zarówno nam, jak i  urzędnikom, na tym zależy, choć musimy zdać sobie sprawę, że to wymaga czasu” - podkreśla winiarz z Jareniówki.


Dla urzędników planowane są szkolenia w Zielonej Górze, które miejmy nadzieję rozwiążą wiele niejasności, które powstały po wprowadzeniu tzw. „ustawy winiarskiej”.

Do tej pory w Agencji Rynku Rolnego zgłoszono łącznie 31 winnic. W całym województwie podkarpackim takiego zgłoszenia dokonało 4 winiarzy, w tym 3 z regionu jasielskiego: Winnica Jasiel w Jareniówce, Winnica Dwie Granice w Przysiekach oraz Winnica Płochockich w Gliniku Polskim.

Pewnym zaskoczeniem było wstrzymanie się od rejestracji swojej winnicy legendy polskiego winiarstwa Romana Myśliwca. Właściciel Winnicy Golesz przyznał, że jego plantacja jest jeszcze zbyt mała i rejestracja jest z jego punktu widzenia nieopłacalna.

Jak zapewnia Wiktor Szpak, kiedy tylko uda się przebrnąć przez kontrole i spełnić wszystkie warunki, wino trafi do sprzedaży. Podkreśla jednak, że pierwszych latach nie będzie go zbyt dużo i trudno będzie zaspokoić zapotrzebowanie.

- „Nie jesteśmy zainteresowani oddaniem naszego wina do sklepów. Chcielibyśmy sprzedawać je na miejscu w winnicy. Z różnych względów nie będzie ono tanie, więc chcielibyśmy uniknąć dodatkowych marż pośredników. Dopuszczamy jednak sprzedaż w specjalistycznych sklepach lub winiarniach.” – dodaje Szpak.

Powierzchnia winnic w regionie jasielskim przekroczyła już 10 hektarów. Wciąż planowane są nowe nasadzenia. Największa jest Winnica Golesz – 2 ha.


www.ziemiajasielska.pl
Reklama

Komentarze: 7

Dodaj komentarz Widok:
0
@ do anileve20
dnia 24.08.2009, 10:24 · Zgłoś
Dobre wina to się od 30 zł zaczynają, choć są i wyjątki...
Odpowiedz
0
@ turist
dnia 24.02.2009, 10:57 · Zgłoś
Panowie gdzie można kupic wino z regionów "Nowego Świata" w jasle?
Odpowiedz
0
@ Ano...
dnia 07.01.2009, 17:00 · Zgłoś
Trzeba się z tym pogodzić. Wina nie będzie na razie dużo, klimat ciężki, ale wino jest naturalne, wiadomego pochodzenia i każdy możne zobaczyć miejsce w którym powstaje (i jak powstaje!). Produkt masowy w sklepie jest tańszy, ale i gorszej jakości - to tak jak z tanim chińskim miodem w marketach, który jakościowo (i cenowo) odbiega od produktu, który można nabyć u pszczelarza - wybór należy do konsumenta...
Odpowiedz
0
@ anileve20
dnia 06.01.2009, 16:53 · Zgłoś
Od czasu do czasu lubie sie napic dobrego wina ale 30 zl za butelke to stanowczo za duzo!!!!!!!!!!!!!!!! :@
Odpowiedz
0
@ Senior Siarra
dnia 31.12.2008, 07:54 · Zgłoś
Panowie, mówmy o winie, a nie o [...] za 14 zł. Nie kupujcie tego świństwa bo tylko się do wina zrazicie.
Bardzo dobre wina (np. te z tzw. Nowego Świata) można kupić w sklepie za ok. 30 zł bywa, że nawet taniej. Pewnie nie jest to tanio, ale wole takie raz na jakiś czas niż świństwo podszywające się pod wino, a kosztujące marne grosze.
Odpowiedz
0
@ winolubek
dnia 28.12.2008, 08:38 · Zgłoś
i nie oszukujmy się...najgorszy rok w Portugalii,Hiszpanii czy Włoszech będzie wiele wiele lepszy niż u nas bardzo dobry... a wystarczy zajrzeć do biedronki na festiwal win portugalskich i wina klasy DOC mamy po 10 - 15 zł...poza tym na Węgry mamy "rzut beretem" a tam piwnicach Furmint po 5 zł za litr, że o Aszu za 1/4 ceny sklepowej nie wspomnę...
Odpowiedz
0
@ Smakosz
dnia 27.12.2008, 20:27 · Zgłoś
już nie moge się doczekać kiedy będzie można kupić to pićko.jednak z tego co słyszałem polskie [...] ma kosztować około 30 zł. jednak to troche dużo jak na szarego zjadacza chleba. bo inne wina z zagranicy kosztuja połowe tej ceny. :|
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.