Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

W Światowy Dzień Zdrowia pożegnaj się z „dymkiem”!

12

Dziś Światowy Dzień Zdrowia. Święto zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia. Właśnie teraz powinniśmy częściej rozmawiać o zdrowiu, które w dobie pandemii koronawirusa nabrało nowego znaczenia! Niestety – polscy palacze są najwidoczniej odmiennego zdania, bo w trakcie pandemii nadal palą i trują się na potęgę!

Na całym świecie mamy aż 1,3 miliarda palaczy, z czego w Polsce jest ich prawie 8 milionów! Wskutek palenia papierosów rocznie życie traci około 7 milionów palaczy globalnie. Do tej liczby trzeba dodać jeszcze 1.2 miliona zgonów wywołanych biernym paleniem. Zgadza się, nie trzeba „strzelać w płuco” dymem z papierosa, aby umrzeć z powodu tego nałogu. Grunt, że jest się narażonym na działanie szkodliwego i toksycznego dymu.

Wydawać by się mogło, że to nikotyna stanowi główny problem związany z rozwojem chorób u palaczy. To jednak... potoczny mit. Główną winę ponosi a dym, który powstaje w trakcie spalania tytoniu w bardzo wysokiej temperaturze – dochodzącej nawet do 900 stopni Celsjusza. To właśnie w nim znajduje się szereg szkodliwych, toksycznych i rakotwórczych substancji, które przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów.

Według badania CBOS w czasie pandemii liczba palaczy w Polsce wzrosła wśród kobiet i młodych dorosłych. Mało tego, zdecydowana większość z nich zna negatywne konsekwencje COVID-19, oddziałujący na układ oddechowy. A mimo tej wiedzy wciąż pali papierosy i nie zamierza rzucać. A przecież stawką jest nie tylko zdrowie, ale i życie!

Światowy Dzień Zdrowia przypomina palaczom o zdrowotnych profitach związanych z pożegnaniem się z nałogiem i z papierosowym dymem. Stawką jest nie tylko zdrowie samych palaczy, ale również zdrowie ich bliskich. Najlepiej jest rzucić od razu – ale jeśli ta sztuka się nie udaje, to warto zacząć od zmiany na lepsze. I paczkę papierosów odłożyć w kąt, zamiast tego wybierając mniej szkodliwą od papierosów alternatywę: e-papierosa albo podgrzewacz tytoniu

Najważniejsze jest minimalizowanie szkodliwego oddziaływania wyrobów tytoniowych. Zamiast papierosów, w których tytoń jest spalany w temperaturze nawet 900 stopni, pacjenci mogliby stosować urządzenia podgrzewające tytoń do 350 stopni. Spowoduje to spadek zawartości substancji mutagennych oraz pozostałych szkodliwych składników tytoniu, nawet o 90 proc., przy jednoczesnym zachowaniu takiej samej ilości nikotyny, która zaspokaja nałóg palacza. Warto jest zrobić choćby malutki krok w kierunku rzucenia palenia, jeśli nie możemy się zdecydować na duży krok. Jeżeli powiemy, że zwykły papieros jest szkodliwy w 100 proc., to cygaro – które się pyka, a nie nim inhaluje, czy fajka – szkodzą nam w 25 proc., a tytoń podgrzewany – w  5 proc. – podkreślał prof. Piotr Kuna w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP).

E-papierosy i podgrzewacze tytoniu nazywa się „produktami bezdymnymi”, ponieważ nie spalają tytoniu i nie wydzielają dymu, tak jak papierosy. Palacz nie wdycha w nich tylu toksyn i związków rakotwórczych, co podczas palenia „normalnego” papierosa. Nadal oczywiście „zdrowe” dla zdrowia takie produkty nie są, ale i tak są lepsze niż papierosy. Powód? Nie narażają na tyle trucizn, co palenie papierosów!

Podgrzewacz tytoniu – w Polsce pierwsze zadebiutowały 4 lata temu pod nazwą IQOS – podgrzewa tytoń do temperatury nawet 3-4 krotnie niższej niż podczas palenia papierosa. Po co? Żeby wydobyć nikotynę, ale jednocześnie uniemożliwić spalenie tytoniu. Nie powstają wtedy substancje smoliste. Z kolei elektroniczny papieros podgrzewa płyn z nikotyną w formie kapsułek lub płynów do dolewania do zbiornika, które w wyniku podgrzewania wytwarzają opary nikotynowe. Nad papierosami bezdymne produkty mają nie tylko przewagę w tym, że wytwarzają mniej toksyn. Plusem dla palaczy może być również to, że nie zostawiają popiołu, posmaku w ustach ani nie mają zapachu.

red.

Napisany dnia: 07.04.2021, 12:42
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ 5 gwiazdek i 3 gwiazdki
dnia 07.04.2021, 13:03
Ocena
komentarza:
2
Hayek Hospital w Bejrucie. Pierwszy na świecie szpital serwujący wyłącznie wegańskie posiłki. Dlaczego? Dlatego, że, jak tłumaczą, nie podają czegoś, przez co przede wszystkim pacjent mógł do nich trafić.

WHO klasyfikuje mięso (przetworzone i czerwone) jako rakotwórcze (grupy 1, 2A), czyli w tej samej, w której znajdują sie tytoń czy azbest.
@ ixi
dnia 07.04.2021, 16:04
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Robol
dnia 07.04.2021, 20:56
Ocena
komentarza:
-2
Kto pije i poli, tyn ni mo roboli.
@ 5 gwiazdek i 3 gwiazdki
dnia 07.04.2021, 22:29
Ocena
komentarza:
0
W takich sytuacjach ludzie poważni wskazują na złą metodologię badań lub inne, z których wynika coś innego. Dodam, że mowa nie tylko o mięsie, więc „terroryzm” musiałby polegać także na podobnej klasyfikacji tytoniu i azbestu. No i Bruksela, Pekin czy Moskwa „chodzą” przecież na pasku lobby mięsnego... Eh, znów pudło :D
@ ixi
dnia 09.04.2021, 18:41
Ocena
komentarza:
0
Nie podszywaj się
@ oro
dnia 07.04.2021, 13:25
Ocena
komentarza:
7
Gdyby nie dymek państwo by cienko przedlo.
@ oro
dnia 07.04.2021, 13:29
Ocena
komentarza:
5
Są niezdrowe ale dochodowe jak alkohol.
@ Kiri
dnia 07.04.2021, 14:36
Ocena
komentarza:
2
Zakazane i niezdrowe najbardziej smakuje.
@ Natural Born Leader
dnia 07.04.2021, 16:21
Ocena
komentarza:
1
Pamiętajmy, że jaślanie żyją w mieście gdzie karmi ich Keks lub "U Schabińskich" więc tytoń jest na 47 miejscu listy rzeczy, które mogłyby ich zabić.
@ k
dnia 07.04.2021, 16:48
Ocena
komentarza:
0
Nie ma ludzi bez koronawirusa - są tylko źle przebadani
@ ixi
dnia 09.04.2021, 18:41
Ocena
komentarza:
0
Tak sobie to tłumacz
@ flisiakowy
dnia 08.04.2021, 07:18
Ocena
komentarza:
2
"Właśnie teraz powinniśmy częściej rozmawiać o zdrowiu" - przecież są teleporady, osiągnięcie medycyny.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Licytując koszulkę reprezentacyjną Piątkowskiego pomagasz Kubie Barze w rehabilitacji

   

  W październiku ubiegłego roku Kuba Bara przeszedł operację usunięcia guza mózgu. Marzy o tym, aby móc wrócić do gry w piłkę. Chłopiec poddawany jest stałym zabiegom rehabilitacyjnym, co wiąże się z koniecznością ponoszenia znacznych kosztów finansowych. Po raz kolejny z pomocą Kubie przyszedł klub UKS 6 Jasło, który zorganizował licytację koszulki reprezentacyjnej przekazanej przez Kamila Piątkowskiego specjalnie na ten cel.

 • Rodzina, przyjaciele i politycy modlili się w intencji tragicznie zmarłego senatora Stanisława Zająca

  10 kwietnia – ta data od jedenastu lat przypomina Polakom o katastrofie lotniczej, do której doszło w Smoleńsku. Zginęło w niej 96 osób, w tym najważniejsze osoby w państwie. W sobotę 2010 r. tupolewem polecieli na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób, w tym senator Stanisław Zając z Jasła. Dzisiaj przy grobie polityka modliła się rodzina, przyjaciele, politycy i samorządowcy.

 • Obudź w sobie pasję do wspinaczki z How High!

   

  Wspinaczka ściankowa z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. To doskonała forma aktywnego spędzania wolnego czasu oraz sposób na poprawę kondycji fizycznej. Wspinać może się niemal każdy bez względy na wiek i stopień zaawansowania, także Jaśle. Taką możliwość daje ścianka wspinaczkowa w jasielskim „Ekonomiku”. Tutaj pod okiem doświadczonych instruktorów How High można z łatwością sprawdzić swoje możliwości. 

 • W Jaśle powstanie punkt szczepień masowych

   

  W związku ze spodziewanym zwiększeniem dostaw szczepionek przeciw COVID-19, Urząd Miasta w Jaśle przygotowuje Punkt Szczepień Masowych (PSM). Punkt ten będzie organizowany przez samorząd przy zaangażowaniu podmiotu prowadzącego działalność leczniczą oraz w uzgodnieniu z wojewodą.

 • Radni podzieleni w sprawie wynajmu „łąk hubalowych” przez Jasielskie Stowarzyszenie Jeździeckie

   

  Jasielskie Stowarzyszenie Jeździeckie dzierżawić będzie teren tak zwanych „łąk hu balowych” przez kolejnych 15 lat. Decyzję w tej sprawie podczas marcowej sesji podjęła Rada Miejska Jasła. Część radnych ma jednak wątpliwości, czy wstępna kwota dzierżawy, którą ustalono na poziomie 400 zł za każdy kolejny miesiąc jest w tym konkretnym przypadku adekwatna.

 • Rząd przyspiesza program szczepień. W każdym powiecie pojawią się duże Punkty Szczepień Powszechnych

  - Dziś przekroczyliśmy liczbę 7 mln wykonanych szczepień – informował premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w nowym punkcie szczepień w Skierniewicach. Do końca II kwartału planowane jest wykonanie 20 mln szczepień.

 • Powiat oceni oferty na budowę mostu na Jasiołce

   

  Dla władz samorządowych powiatu jasielskiego budowa mostu, który ma połączyć osiedle Sobniów z osiedlem Hankówka jest jednym z kluczowych zadań inwestycyjnych przewidzianych do realizacji w najbliższych miesiącach.  Powiat liczy na to, że otrzyma na ten cel dofinansowanie w ramach środków z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa. W budżecie powiatu zabezpieczono niemal 7 mln zł. Oferty, jakie złożyli wykonawcy opiewają na kwoty od blisko 10 do nawet 16 mln zł.

 • W Światowy Dzień Zdrowia pożegnaj się z „dymkiem”!

   

  Dziś Światowy Dzień Zdrowia. Święto zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia. Właśnie teraz powinniśmy częściej rozmawiać o zdrowiu, które w dobie pandemii koronawirusa nabrało nowego znaczenia! Niestety – polscy palacze są najwidoczniej odmiennego zdania, bo w trakcie pandemii nadal palą i trują się na potęgę!

 • Pani Monika schudła 11 kg

   

  Niezmiernie się cieszymy, że możemy pochwalić się kolejnym sukcesem naszego Pacjenta. Pani Monika po wielu nieudanych próbach odchudzania postanowiła oddać się w ręce specjalistów. Oprócz redukcji masy ciała i poprawy stanu zdrowia, zyskała wymarzoną sylwetkę oraz pewność siebie. Chcesz dowiedzieć się jak to osiągnęła? Przeczytaj wywiad z bohaterką  naszej metamorfozy.

 • W przyszłym roku zakończą się prace budowlane przy Domu Ludowym w Załężu

  Przez ostatnich kilka lat przy Domu Ludowym w Załężu nie prowadzono żadnych prac budowlanych. Obecnie budynek znajduje się w stanie surowym zamkniętym. W tym roku rozpoczną się dalsze prace wykończeniowe. Inwestycja ma zostać zrealizowana w przyszłym roku.

 • Znamy nowy termin przedterminowych wyborów wójta gminy Tarnowiec

   

  1 kwietnia bieżącego roku zostało opublikowane rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie przedterminowych wyborów wójta gminy Tarnowiec. Nowy termin głosowania wyznaczono na 9 maja 2021 r.

 • Wobec jaślanina podejrzanego o uwodzenie osób małoletnich zastosowano dozór policyjny

  W minioną niedzielę łowcy pedofilii z Elusive Child Protection Unit Poland dokonali obywatelskiego zatrzymania 64-letniego Zbigniewa z Jasła, który przez kilka miesięcy kontaktował się za pomocą Internetu z małoletnimi poniżej 15 roku życia. Mężczyzna został zatrzymany do czasu przesłuchania i usłyszał już zarzut. W sprawie prowadzone jest dochodzenie. Wobec 64-latka zastosowano dozór policyjny.

 • Pojedziemy wakacyjnym pociągiem z Jasła do Krynicy

   

  W lipcu rozpocznie kursowanie wakacyjny pociąg relacji Jasło – Krynica – Jasło. Przewoźnikiem, który obsługiwał będzie połączenie są Koleje Małopolskie sp. z o.o. Do popularnej miejscowości uzdrowiskowej pociąg kursował będzie w każdą sobotę i niedzielę.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105