Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

W Światowy Dzień Zdrowia pożegnaj się z „dymkiem”!

12

Dziś Światowy Dzień Zdrowia. Święto zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia. Właśnie teraz powinniśmy częściej rozmawiać o zdrowiu, które w dobie pandemii koronawirusa nabrało nowego znaczenia! Niestety – polscy palacze są najwidoczniej odmiennego zdania, bo w trakcie pandemii nadal palą i trują się na potęgę!

Na całym świecie mamy aż 1,3 miliarda palaczy, z czego w Polsce jest ich prawie 8 milionów! Wskutek palenia papierosów rocznie życie traci około 7 milionów palaczy globalnie. Do tej liczby trzeba dodać jeszcze 1.2 miliona zgonów wywołanych biernym paleniem. Zgadza się, nie trzeba „strzelać w płuco” dymem z papierosa, aby umrzeć z powodu tego nałogu. Grunt, że jest się narażonym na działanie szkodliwego i toksycznego dymu.

Wydawać by się mogło, że to nikotyna stanowi główny problem związany z rozwojem chorób u palaczy. To jednak... potoczny mit. Główną winę ponosi a dym, który powstaje w trakcie spalania tytoniu w bardzo wysokiej temperaturze – dochodzącej nawet do 900 stopni Celsjusza. To właśnie w nim znajduje się szereg szkodliwych, toksycznych i rakotwórczych substancji, które przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów.

Według badania CBOS w czasie pandemii liczba palaczy w Polsce wzrosła wśród kobiet i młodych dorosłych. Mało tego, zdecydowana większość z nich zna negatywne konsekwencje COVID-19, oddziałujący na układ oddechowy. A mimo tej wiedzy wciąż pali papierosy i nie zamierza rzucać. A przecież stawką jest nie tylko zdrowie, ale i życie!

Światowy Dzień Zdrowia przypomina palaczom o zdrowotnych profitach związanych z pożegnaniem się z nałogiem i z papierosowym dymem. Stawką jest nie tylko zdrowie samych palaczy, ale również zdrowie ich bliskich. Najlepiej jest rzucić od razu – ale jeśli ta sztuka się nie udaje, to warto zacząć od zmiany na lepsze. I paczkę papierosów odłożyć w kąt, zamiast tego wybierając mniej szkodliwą od papierosów alternatywę: e-papierosa albo podgrzewacz tytoniu

Najważniejsze jest minimalizowanie szkodliwego oddziaływania wyrobów tytoniowych. Zamiast papierosów, w których tytoń jest spalany w temperaturze nawet 900 stopni, pacjenci mogliby stosować urządzenia podgrzewające tytoń do 350 stopni. Spowoduje to spadek zawartości substancji mutagennych oraz pozostałych szkodliwych składników tytoniu, nawet o 90 proc., przy jednoczesnym zachowaniu takiej samej ilości nikotyny, która zaspokaja nałóg palacza. Warto jest zrobić choćby malutki krok w kierunku rzucenia palenia, jeśli nie możemy się zdecydować na duży krok. Jeżeli powiemy, że zwykły papieros jest szkodliwy w 100 proc., to cygaro – które się pyka, a nie nim inhaluje, czy fajka – szkodzą nam w 25 proc., a tytoń podgrzewany – w  5 proc. – podkreślał prof. Piotr Kuna w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP).

E-papierosy i podgrzewacze tytoniu nazywa się „produktami bezdymnymi”, ponieważ nie spalają tytoniu i nie wydzielają dymu, tak jak papierosy. Palacz nie wdycha w nich tylu toksyn i związków rakotwórczych, co podczas palenia „normalnego” papierosa. Nadal oczywiście „zdrowe” dla zdrowia takie produkty nie są, ale i tak są lepsze niż papierosy. Powód? Nie narażają na tyle trucizn, co palenie papierosów!

Podgrzewacz tytoniu – w Polsce pierwsze zadebiutowały 4 lata temu pod nazwą IQOS – podgrzewa tytoń do temperatury nawet 3-4 krotnie niższej niż podczas palenia papierosa. Po co? Żeby wydobyć nikotynę, ale jednocześnie uniemożliwić spalenie tytoniu. Nie powstają wtedy substancje smoliste. Z kolei elektroniczny papieros podgrzewa płyn z nikotyną w formie kapsułek lub płynów do dolewania do zbiornika, które w wyniku podgrzewania wytwarzają opary nikotynowe. Nad papierosami bezdymne produkty mają nie tylko przewagę w tym, że wytwarzają mniej toksyn. Plusem dla palaczy może być również to, że nie zostawiają popiołu, posmaku w ustach ani nie mają zapachu.

red.

Napisany dnia: 07.04.2021, 12:42

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ flisiakowy
dnia 08.04.2021, 07:18 · Zgłoś
"Właśnie teraz powinniśmy częściej rozmawiać o zdrowiu" - przecież są teleporady, osiągnięcie medycyny.
Odpowiedz
0
@ k
dnia 07.04.2021, 16:48 · Zgłoś
Nie ma ludzi bez koronawirusa - są tylko źle przebadani
Odpowiedz
0
@ ixi
dnia 09.04.2021, 18:41 · Zgłoś
Tak sobie to tłumacz
Odpowiedz
1
@ Natural Born Leader
dnia 07.04.2021, 16:21 · Zgłoś
Pamiętajmy, że jaślanie żyją w mieście gdzie karmi ich Keks lub "U Schabińskich" więc tytoń jest na 47 miejscu listy rzeczy, które mogłyby ich zabić.
Odpowiedz
2
@ Kiri
dnia 07.04.2021, 14:36 · Zgłoś
Zakazane i niezdrowe najbardziej smakuje.
Odpowiedz
5
@ oro
dnia 07.04.2021, 13:29 · Zgłoś
Są niezdrowe ale dochodowe jak alkohol.
Odpowiedz
7
@ oro
dnia 07.04.2021, 13:25 · Zgłoś
Gdyby nie dymek państwo by cienko przedlo.
Odpowiedz
2
@ 5 gwiazdek i 3 gwiazdki
dnia 07.04.2021, 13:03 · Zgłoś
Hayek Hospital w Bejrucie. Pierwszy na świecie szpital serwujący wyłącznie wegańskie posiłki. Dlaczego? Dlatego, że, jak tłumaczą, nie podają czegoś, przez co przede wszystkim pacjent mógł do nich trafić.

WHO klasyfikuje mięso (przetworzone i czerwone) jako rakotwórcze (grupy 1, 2A), czyli w tej samej, w której znajdują sie tytoń czy azbest.
Odpowiedz
1
@ ixi
dnia 07.04.2021, 16:04 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-2
@ Robol
dnia 07.04.2021, 20:56 · Zgłoś
Kto pije i poli, tyn ni mo roboli.
Odpowiedz
0
@ 5 gwiazdek i 3 gwiazdki
dnia 07.04.2021, 22:29 · Zgłoś
W takich sytuacjach ludzie poważni wskazują na złą metodologię badań lub inne, z których wynika coś innego. Dodam, że mowa nie tylko o mięsie, więc „terroryzm” musiałby polegać także na podobnej klasyfikacji tytoniu i azbestu. No i Bruksela, Pekin czy Moskwa „chodzą” przecież na pasku lobby mięsnego... Eh, znów pudło :D
Odpowiedz
0
@ ixi
dnia 09.04.2021, 18:41 · Zgłoś
Nie podszywaj się
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657