Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

W trosce o zabytki

7

Pod koniec lutego br. Miasto Jasło złożyło wnioski o dotację na remonty zabytków do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu oraz Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Wnioski te dotyczą bramy cmentarnej przy ul. Zielonej, nagrobka rodziny Kleczkowskich oraz altany parkowej „Glorietki”.

- Remont, konserwacja i renowacja zabytków wymaga podjęcia szeregu czynności, które nakłada na właściciela zabytku ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Prace konserwatorskie są niezwykle kosztowne ze względu na rodzaj materiałów i charakter prac, dlatego też Miasto zawsze stara się o uzyskanie dodatkowych funduszy na realizację tego typu zadań. Koszt renowacji nagrobka Piety, który został wykonany w ubiegłym roku wyniósł ok. 28 tys. zł. - mówi Bożena Molska-Olbrot, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle.

Do otrzymania dotacji na remonty zabytków są niezbędne: wpis do rejestru zabytków, program prac konserwatorskich, pozytywna decyzja konserwatora na przeprowadzenie prac oraz pozwolenie budowlane dla obiektów nieruchomych.

W budżecie miasta na 2012 r. zaplanowano na renowację zabytków 100 tys. zł. Obecnie miasto oczekuje na decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Urzędu Marszałkowskiego w zakresie wsparcia finansowego. 10 tys. zł na renowację nagrobków przekazał Miastu Społeczny Komitet Odnowy i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle.

Miasto przygotowuje się również do złożenia wniosku o dofinansowanie prac konserwatorskich  przy nagrobkach Romulada Palcha i rodziny Lazarowiczów ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

UM Jasła

Reklama

Komentarze: 7

Dodaj komentarz Widok:
8
@ ULA
dnia 15.03.2012, 00:36 · Zgłoś
O ile wiem ,to za czasów byłej kadencji burmistrza Czerneckiego glorietka była rehabilitowana i wyremontowana za społeczne pieniądze.Zatem wypada zapytać,jak to możliwe,że po powrocie jego na urząd znów powraca do starej sprawy??? Nie da się ukryć [...]ostwa w restauracji obiektu.Może by tak raczyła władza określić: kto za to odpowiada i wziął pieniądze za ewidentną fuszerkę??? To po pierwsze.A po drugie: czemu to jasielski urząd wzorem krośnieńskiego nie wziął w swoich staraniach dotacje konserwatora,czy też urzędu miasta przy przywracaniu świetności licznym epokowym obiektom domom,i innym niż cmentarne obiekty??? Ot tak sobie mimochodem palnięto,bez zastanowienia,inwentaryzacji potrzeb miasta- pisemko.I to jeszcze nagłośniono ową informację w mediach??? Jakież to dbanie o jasielskie sprawy??? każdy teraz wie i widzi.Tu-na ekranie!!!
Odpowiedz
-6
@ SuperJaslo
dnia 15.03.2012, 03:36 · Zgłoś
Zaraz Cie zabija glupota...
Odpowiedz
0
@ czytamy uważnie
dnia 15.03.2012, 15:39 · Zgłoś
Proszę czytać dokładnie. Przecież pisze właśnie, że zwrócono się o dofinansowanie.
Odpowiedz
-6
@ jAS
dnia 14.03.2012, 22:24 · Zgłoś
a mojego ojca(i jego rodziny-[...]ków, pradziadków) nagrobek też jest bardzo stary i podchodzi juz pod zabytek wiec jaka jest klasyfikacja w stosunku do kolejności renowacji?? Ja się pytam!!!

JA TEŻ SIE PYTAM JAKA TO SPRAWIEDLIWOŚĆ ???
Odpowiedz
8
@ ...)
dnia 14.03.2012, 22:22 · Zgłoś
Dzięki zasługom ,,naszych wybrańców"
Niedługo zostaną tu tylko mogiły!
Odpowiedz
15
@ uncik puncik
dnia 14.03.2012, 18:58 · Zgłoś
a'propos ta parkowa wiata chyba nie tak dawno była remontowana??? Wy się [...] weźcie za coś co przyniesie nam nieco dobra, pożytku i ulży w codziennym życiu a nie widzimisię ot bo tak!!! Oczywiście zrozumiałe jest że pieniadze na tego typu sprawy nie da się przeznaczyć na inne cele ale nie chwalcie się tym co należy do waszych ( osób publicznych, samorządowców etc) [...] obowiązków!!!
Odpowiedz
-6
@ uncik puncik
dnia 14.03.2012, 18:53 · Zgłoś
a mojego ojca(i jego rodziny-[...]ków, pradziadków) nagrobek też jest bardzo stary i podchodzi juz pod zabytek wiec jaka jest klasyfikacja w stosunku do kolejności renowacji?? Ja się pytam!!!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.