Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

W życie wchodzi nowy rozkład jazdy pociągów

38

Od 15 grudnia obowiązywał będzie nowy rozkład jazdy pociągów. Układanka połączeń kolejowych zmieni się także dla Jasła. Niektóre z połączeń znikną z rozkładu. W ich miejsce pojawią się nowe. Choć na linii 106 łączącej Jasło z Rzeszowem notuje się wysoką frekwencję, to wydaje się, że rozkład jazdy wciąż pozostawia wiele do życzenia. Jego dostosowanie do potrzeb pasażerów stanowiło jeden z punktów czwartkowego spotkania pomiędzy przedstawicielami władz samorządowych województwa w ramach Zespołu ds. Optymalizacji Rozkładów Jazdy w Rzeszowie. W spotkaniu uczestniczył Ryszard Pabian, burmistrz Jasła oraz Adam Filar.

W najbliższą niedzielę wejdzie w życie nowy rozkład jazdy pociągów, który został opracowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz operatora połączeń kolejowych. Obowiązywał będzie do 14.03.2020 r. Zmiany dotyczą także połączeń, które na mapie kolejowej województwa podkarpackiego uwzględniały Jasło. Z rozkładu jazdy zniknie pociąg, którym z przesiadką w Sędziszowie Małopolskim można było dostać się do Gdyni.  

W rozkładzie znalazł się weekendowy pociąg z Jasła do Krakowa, który od chwili uruchomienia połączenia cieszy się niesłabnącą popularnością, szczególnie w grupie studentów krakowskich uczelni. Nowością są połączenia z Wrocławiem, Gliwicami i Katowicami. Ze stacji Jasło kursował będzie także pociąg do Poznania przez Rzeszów, Lublin, Warszawę.

Zwiększy się liczba pociągów, którymi mieszkańcy Jasła i okolic będą mogli dotrzeć do stolicy województwa podkarpackiego. Od niedzieli na trasie Rzeszów – Jasło – Rzeszów jeździć będzie osiem par pociągów, w miejsce dotychczasowych siedmiu. W dni powszednie pociąg ze stacji Jasło odjedzie w godz.  4:56, 5:44, 7:17, 8:55, 14:52, 17:16 (16 XII-5 I; 7 I-14 III), 20:58. Pociąg o godzinie 17:16 pojedzie dodatkowo w soboty. W niedziele oraz w dniach 15 XII; 6 I; 12 I-8 III z Jasła do Rzeszowa pociąg odjeżdżał będzie o godz. 17:50. Do tego należy doliczyć pociąg IC „Wetlina” relacji Zagórz – Poznań, którym będzie można dojechać z Jasła do Rzeszowa.

Na uwagę zasługuje fakt, iż kursy pociągów na trasie Rzeszów – Jasło – Rzeszów (linia nr 106) notują stosunkowo wysoką frekwencję, co potwierdzają dane Departamentu Dróg i Transportu Zbiorowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Zostały one zaprezentowane podczas czwartkowego posiedzenia Zespołu ds. Optymalizacji Rozkładów Jazdy w Rzeszowie. Wynika z nich jednoznacznie, że pod względem procentowego udziału potoku podróżnych linia Rzeszów – Jasło ustępuje jedynie połączeniom ze stolicy województwa podkarpackiego do Przemyśla i Tarnowa. Trzecia pozycja linii nr 106 w zestawieniu dowodzi, że drzemie w niej jeszcze spory potencjał, o czym przekonany jest Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. – Głównym celem spotkania, w którym wzięliśmy udział w czwartek była optymalizacja rozkładu jazdy na nadchodzący rok. Mieliśmy okazję zobaczyć również podsumowanie dotychczasowych wyników w zakresie komunikacji kolejowej na terenie województwa podkarpackiego. Przedstawiono nam między innymi analizę potoków pasażerów. Z ogromnym zadowoleniem przyjąłem fakt, że po magistrali Przemyśl – Tarnów, linia kolejowa nr 106 Rzeszów – Jasło zajęła kolejne miejsce, ze średnią około stu pasażerów na jeden pociąg. Cieszyć mogą również plany na przyszłość. Na linii nr 106 pomimo działań zmierzających do optymalizacji rozkładu jazdy planowane jest utrzymanie jej w dotychczasowym zakresie. Tendencja ta koresponduje z hasłem walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Nawiązując do niego, przekonywałem, że stale staramy się podejmować działania zmierzające do realizacji tak postawionego postulatu. Stąd też niezwykle istotnym jest, aby w planowaniu rozwiązań komunikacyjnych nie ograniczać się jedynie do województwa podkarpackiego. W tym kontekście zależy nam na dobrej współpracy z województwem małopolskim, czego dowodów już doświadczamy. Do zacieśnienia współpracy z władzami województwa małopolskiego namawiałem w czwartek przedstawicieli władz województwa podkarpackiego, gdyż niewielkimi nakładami można zapewnić transport z Jasła w kierunku Stróż, czy też dalej do Krynicy i Krakowa. Naszą rolą w tym wszystkim jest prowadzenie takich działań, aby ten transport zapewnić – wyjaśnia.   

Fragment prezentacji przedstawionej podczas spotkania w ramach 
Zespołu ds. Optymalizacji Rozkładów Jazdy w Rzeszowie 

Niewykluczone, że frekwencja na linii nr 106 byłaby jeszcze wyższa, gdyby rozkład jazdy skrojony został w oparciu o potrzeby części mieszkańców Jasła i okolic, choćby tych, którzy każdego dnia dojeżdżają do zakładów pracy w warzyckiej strefie przemysłowej. Niestety, pociąg wjeżdża na stację Jasło – Fabryczna w godzinach, które często nie pozwalają pracownikom dotrzeć do pracy na czas. Zaledwie miesiąc temu do naszej redakcji wpłynęła wiadomość od pracownika zakładów Nowy Styl, w której zwracał uwagę na potrzebę zmian rozkładu jazdy pociągów. „Chciałbym zainteresować Państwa tematem przystanku kolejowego Jasło Fabryczne. Jestem pracownikiem firmy Nowy Styl. Przystanek oddany do użytku w zeszłym roku, ale połączenia kolejowe nijak dostosowane do godzin pracy firmy zatrudniającej kilka tysięcy potencjalnych podróżnych. W czasach ogromnych korków w mieście takie dogodne połączenie do zakładu byłoby wybawieniem. A tak widzimy pociągi widmo, które przewożą tylko powietrze w godzinach niedostosowanych do potrzeb mieszkańców. Z naszej perspektywy to wygląda jak celowe działanie, niemające nic wspólnego z gospodarnością i działaniu dla dobra wspólnego” – czytamy w przesłanym na adres redakcji e-mailu.     

Analizując rozkład jazdy pociągów można z łatwością zauważyć, że pasażerowie, którzy chcieliby dotrzeć do pracy na godz. 6 mogą mieć z tym duży problem, bowiem pociąg ze stacji Jasło odjeżdżał będzie o godz. 5:44. Na stacji Jasło – Fabryczna zatrzyma się o godz. 5:50. Zaledwie dziesięć minut może nie wystarczyć, aby pracownicy mogli dotrzeć do zakładów pracy, w których są zatrudnienia. Podobny problem dotyczy ewentualnego powrotu do Jasła. Pociąg, który z Rzeszowa do Jasła odjeżdża o godz. 12:21 na stacji Jasło – Fabryczna melduje się o godz. 13:33. Tymczasem pracownicy, który ośmiogodzinny czas pracy rozpoczęli o godz. 6 kończą go o godz. 14. Nie jest więc możliwym, aby mogli wsiąść do pociągu relacji Rzeszów – Jasło. Jedzie on, bowiem, o co najmniej czterdzieści minut za wcześnie, biorąc pod uwagę ich oczekiwania. 

Problem, który sygnalizują nie tylko potencjalni pasażerowie, lecz również osoby związane z koleją nie straci więc na aktualności nawet po wejściu w życie nowego rozkładu jazdy. Ta i wiele innych problemowych kwestii stały się elementem dyskusji podczas wspomnianego wcześniej spotkania w ramach Zespołu ds. Optymalizacji Rozkładów Jazdy. Wzięli w nim udział samorządowcy z terenu całego województwa podkarpackiego. W gronie tym znalazł się Ryszard Pabian, burmistrz Jasła oraz Adam Filar, koordynator kampanii społecznej KochamKolej.pl. – Postulat dotyczący dostosowania rozkładu jazdy do potrzeb osób, które mogłyby korzystać ze stacji Jasło – Fabryczna padł podczas spotkania z ust Adama Filara, koordynatora kampanii społecznej KochaKolej.pl, a zarazem społecznego pełnomocnika miasta do spraw kolei. Jako wieloletni pracownik kolei i człowiek, który czuje, co dla jej rozwoju jest najlepsze, wie, co zrobić, żeby transport pasażerski odpowiadał rzeczywistym potrzebom. Najlepszym potwierdzeniem tych twierdzeń jest popularność, jaką cieszy się połączenie weekendowe do Krakowa, którego był inicjatorem – mówi Ryszard Pabian.  

Poniżej prezentujemy rozkład jazdy pociągów, jaki obowiązywał będzie od 15.12.2019 r. 

  >POWIĘKSZ<

>POWIĘKSZ<

>POWIĘKSZ<

>POWIĘKSZ<

>POWIĘKSZ<

MD

Napisany dnia: 14.12.2019, 08:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Kierowca 810
dnia 18.12.2019, 18:56 · Zgłoś
W PRL-u były uwzględniane potrzeby ludu
a obecnie nie na uwadze są potrzeby ludności lecz teraz są wymogi i interes
aktywistów.
Wspaniałe wzniosłe hasła dla ludu i ukryte tajemne cele wszelkiej maści hierarchii.
Odpowiedz
3
@ Lisaj
dnia 15.12.2019, 20:44 · Zgłoś
Może mi ktoś wytłumaczy, dlaczego w PRLu rozkłady jazdy dostosowane były do podróżnych a teraz nie?
Odpowiedz
-2
@ remek
dnia 15.12.2019, 18:08 · Zgłoś
na to pytanie odpowie ci niejaki Filar bo jemu się marzy kolej w Jaśle
Odpowiedz
2
@ nick
dnia 15.12.2019, 15:51 · Zgłoś
Właśnie dziś rano przejechało jakieś cudo IC: 2 wagony i spalinówka, nie zatrzymując się na trasie. Czyżby przewozili smogowe powietrze w Bieszczady, bo pasażerów nie zauważyłem. O której będą przewozić świeże do Krakowa?
Odpowiedz
2
@ kocham pkp
dnia 15.12.2019, 08:33 · Zgłoś
O której godzinie odjeżdża pociąg z Jasła do Dębicy ?
Odpowiedz
3
@ tralala
dnia 15.12.2019, 17:04 · Zgłoś
Godzinę po otwarciu zapory w Myscowej.
Odpowiedz
-1
@ Wichajster
dnia 15.12.2019, 08:24 · Zgłoś
Wajcha na magazyn
Odpowiedz
3
@ Abnegat
dnia 15.12.2019, 00:29 · Zgłoś
Czy przy tej liczbie pociągów, dworzec w Jaśle nadal pozostanie zamknięty na głucho? Bo jeśli tak, to mamy do czynienia z jakimś kompromitującym absurdem. Kolej w zakresie obsługi pasażerów nie polega tylko na kursowaniu pociągów. Czy władze samorządowe mają zamiar podjąć w tym zakresie jakieś działania, w porozumieniu z PKP?

Ponadto, czy nastawnia dysponująca nadal funkcjonuje na XIX-wiecznej technice urządzeń ręcznych kluczowych, czy też przywrócono wcześniej istniejące urządzenia mechaniczne scentralizowane? Też nienowe, bo wynalezione 100 lat temu, ale zawsze nowsze niż ręczne przestawianie "wajch". Bo modernizacji na urządzenia elektryczne przekaźnikowe raczej nie spodziewałbym się w tzw. dającej się przewidzieć przyszłości.
Odpowiedz
3
@ tralala
dnia 14.12.2019, 22:13 · Zgłoś
Znowu pierwszy pociąg z Rzeszowa przyjeżdża do Jasła o 7. W sam raz, aby zdążyć do pracy na 7. Potem powrotny z pracy po 15 o godzinie 14.52. Dla kogo to jest ?!
Czy ci rzeszowscy urzędnicy akceptujacy ten rozkład i zlecający jego realizację pseudo-kulejorzom są aż tak głupi, czy mają ludzi za kretynów? Bo innych możliwości nie widać.
Odpowiedz
-4
@ remek
dnia 14.12.2019, 18:21 · Zgłoś
ten filar to kto maszynista , zastępca burmistrza ,bo tak ciągle piszecie czy był naczelnikiem pkp ,jak chce niech sobie kupi parowóz i jeżdzi , mnie to nie jest potrzebne
Odpowiedz
16
@ Woytazzz
dnia 14.12.2019, 21:03 · Zgłoś
Ten Filar to facet, który dla kolei w Jaśle zrobił więcej za darmo, niż Kurowskie i Zającowe za ciężkie pieniądze.
Odpowiedz
5
@ Jaślanin
dnia 14.12.2019, 16:42 · Zgłoś
Jasło dalej zacofane :-(
Odpowiedz
13
@ Znający temat
dnia 14.12.2019, 14:30 · Zgłoś
To wszystko jest fajne i potrzebne, ale spójrzmy na problem odjazdu pociągu ze studentami do Krakowa a raczej na kierujących samochodami, którzy odwożą swoje pociechy na dworzec. jak się korkuje 28-mka "Metzgera, rondo i Piłsudskiego. Zmiany organizacji wymaga wjazd i wyjazd z parkingu "kolejowego", a obecnie nie zaszkodziłoby gdyby patrol drogówki pojawił sie np. pół godziny przed odjazdem pociągu i pokierował ruchem na drodze wszak POLICJA ma zapisane hasło Pomagać i Chronić, a może nie wiedzom o problemie jaki ma miejsce w każdą.
Odpowiedz
2
@ do Znającego
dnia 14.12.2019, 16:39 · Zgłoś
w prosty sposób można doraźnie poprawić sytuację, tj. rozebrać stary dworzec PKP i zrobić tam parkingi, tak powstał parking po rozbiórce paru budynków przed dworcem, od strony ronda.
Stara rudera stoi zamknięta i straszy niczym szkieletor przy ul. Kościuszki. Rachunek za rozbiórkę wystawić byłemu włodarzowi A.C., który kupił tego strupa za duża kasę.
Oczywiście wtedy nie wiedział co z nim zrobić i teraz też ta buda czeka na decyzję.
Odpowiedz
7
@ niech Pan spojrzy na Pabiana...
dnia 14.12.2019, 13:18 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
4
@ Dokładnie
dnia 14.12.2019, 20:38 · Zgłoś
Komentarz w punkt, brawo! Czas leci i jakoś to będzie, aby do końca kadencji!
Odpowiedz
0
@ tralala
dnia 14.12.2019, 22:19 · Zgłoś
Ten człowiek niczego konkretnego i mądrego nie powiedział. Podoba mu się ten syf na torach i ma mieszkańców za baranów. Gratulacje dla wyborców. Tyle w temacie.
Odpowiedz
1
@ Nikki
dnia 14.12.2019, 11:35 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
15
@ student
dnia 14.12.2019, 11:33 · Zgłoś
Dla mnie dużym problemem jest to, że w niedzielę w godzinach popołudniowych jest tylko jeden pociąg z Jasła do Rzeszowa i jest on co tydzień przepełniony. Raz zdarzyła się nawet sytuacja, że już w Dobrzechowie pasażerowie nie wsiedli, bo nie było najmniejszych szans, żeby się zmieścili. Dawniej były dwa niedzielne pociągi do Rzeszowa - jeden z Komańczy, drugi z Gorlic, oba zawsze miały mnóstwo pasażerów i z nieznanych powodów od pewnego czasu jeździ tylko jeden.
Odpowiedz
8
@ tralala
dnia 14.12.2019, 22:16 · Zgłoś
Ten z Komańczy, zdaniem specjalistów z rzeszówka, nikogo nie woził, to go zlikwidowali. A bezpośredni z Gorlic z dobrą frekwecją pocięli na dwa osobne z półgodzinną przesiadką w Jaśle (wcześniej było parę minut postoju). Tak się robi na podkarpaciu kolej. Dno to jest mało powiedziane.
Odpowiedz
3
@ O
dnia 14.12.2019, 11:12 · Zgłoś
A gdzie odjechala Jasielska ciuchcia ?
Odpowiedz
5
@ Z Jasla do Berlina pociagiem
dnia 14.12.2019, 11:08 · Zgłoś
Jasło-Berlin polaczenie miedzynarodowe z Jasla a cisza w mediach,
Odpowiedz
3
@ gianni
dnia 14.12.2019, 13:00 · Zgłoś
Tak z 3-4 przesiadkami - słaby powód do chwalenia.

Jedziesz do Tarnowa samochodem,zostawiasz go na parkingu PandR i jedziesz do Berlina - logistycznie to chyba lepsze rozwiązanie...
Odpowiedz
2
@ Luk
dnia 14.12.2019, 16:42 · Zgłoś
Bo nie tylko z Jasła są nowe połączenia i dlatego brak sensacji. Pociąg będzie jechał z Sanoka, Krosna na Berlin przez Jasło.
Odpowiedz
9
@ Znający temat
dnia 14.12.2019, 11:07 · Zgłoś
Z Jasła do Berlina !!!, to pierwszy raz od przejścia frontu. A co oznacza skrót czerwony BUS bo nigdzie w legendzie nie ma wytłumaczenia
Odpowiedz
3
@ cx
dnia 14.12.2019, 12:04 · Zgłoś
to oznacza ze mks jasielski czerowny bedzie wozil ludzi do berlina bua chchchchcaaaaaaa:):):):)
Odpowiedz
3
@ cx
dnia 14.12.2019, 10:25 · Zgłoś
do rozkladu mozna wpisac nawet ze pociag do Nowego Jorku bedzie jechal!!!
Odpowiedz
-2
@ cx
dnia 14.12.2019, 10:24 · Zgłoś
kto to jest ten adam filar podkarpacki bog kolejnictwa???

wielki znawca kolei???

co to za facet ktory coraz bardziej drazy kieszenie podatnikow,wysylajac puste pociagi!!!

stanowcze nie !!!

ta wladza do widzenia!!!1
Odpowiedz
2
@ Warez
dnia 14.12.2019, 10:00 · Zgłoś
Ciekawe, czy jasielska stacja przynosi zyski, czy jak zwykle musi być dotowana milionami pln.
Odpowiedz
18
@ Royksop
dnia 14.12.2019, 09:50 · Zgłoś
W kwestii połączeń do strefy (NS), może warto pomyśleć o lokalnej kolejce dojazdowej? Pamiętam podobne rozwiązanie lata temu - jak jeszcze "szopa" na Hankówce zatrudniała sporo osób. Wtedy jeździł wagon + mała lokomotywa, nazywano to "Lajkonik". Dziś sa dużo lepsze możliwości do uruchomienia podobnego transportu.
Odpowiedz
6
@ Antonio
dnia 14.12.2019, 09:41 · Zgłoś
ROZKŁAD PKP to się udało soly(niez)darności.
A co przy okazji różne koguty sobie nadziobaly to już ich.
Przecież oni walczyli i internowani byli, ot co !
Odpowiedz
16
@ Pasażerowie
dnia 14.12.2019, 09:32 · Zgłoś
Super sprawa ,mamy dość śmierdzących Marceli i ich chamskich kierowców
Odpowiedz
17
@ lopez195
dnia 14.12.2019, 08:55 · Zgłoś
Godziny odjazdów i przyjazdów są dedykowane chyba pracownikom urzędów którzy zaczynają prace o godzinie 8, kiedy zdecydowana większość osób z naszego regionu zaczyna prace o godzinie 6 7. Gdzie sens i logika. Gdyby godziny kursowania pociągów zostały faktycznie dostosowane do potrzeb klientów to z pewnością zniwelowałoby to korki w mieście.Władze do roboty!!!
Odpowiedz
12
@ Borowik
dnia 14.12.2019, 08:40 · Zgłoś
niestety rozklad oderwany od rzeczywistości.

Napisze Wam jak to powinno wyglądac

Odjazd
Jasło-Rzeszów 5.15
Jasło -Kraków 5.20
Jasło - Krosno 6.00
Sobota- Niedziela
Jasło - Krynica 5.20
Jasło -Zagórz 5.25

tyle starczy

Powrót
Przyjazd

Krosno -Jasło 16.45
Rzeszów- Jasło 17.50
Kraków-Jasło 17.55

Sobota -niedziela
Przyjazd

Krynica-Jasło 22.00
Zagórz-Jasło 22.15
Odpowiedz
0
@ Maliniak
dnia 14.12.2019, 10:34 · Zgłoś
Do Berlina???
Odpowiedz
-3
@ Szwejk
dnia 14.12.2019, 14:01 · Zgłoś
Sensacyjna wiadomość godna czasów Franciszka Józefa!!!
Odpowiedz
-2
@ Kij
dnia 14.12.2019, 16:32 · Zgłoś
Każdy kij ma 2 końce. Jeżeli nie można dojechać do pracy poza Jasłem, to należy szukać pracy w Jaśle. Dogodniejsze połączenia sprzyjają wyludnieniu miasta.
Nie można zatrzymać suwerena dobrą ofertą , to należy utrudnić mu ucieczkę.
Chociaż jak jest zdeterminowany to i tak ucieknie, niekoniecznie pociągiem.
Odpowiedz
1
@ Lisaj
dnia 15.12.2019, 20:35 · Zgłoś
Yes, Yes, Yes!!!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657