Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

WKU w Jaśle zachęca do wstąpienia w szeregi armii

29

Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej to kampania promocyjna Ministerstwa Obrony Narodowej mająca na celu zachęcić kandydatów do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. Pierwszy krok można zrobić na dwa sposoby: zgłosić się osobiście do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle, lub złożyć wniosek za pomocą portalu rekrutacyjnego zostanzolnierzem.pl.

Nowe rozwiązania z którego mogą korzystać ochotnicy to efekt reformy systemu rekrutacji. Ma ona maksymalnie uprościć proces wcielenia do armii. Dla osób które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej, szkolenie podstawowe w ramach służby przygotowawczej zostało skrócone z 90 do 30 dni z zachowaniem najważniejszych elementów żołnierskiego rzemiosła. Po ukończeniu szkolenia kandydat już jako żołnierz zostaje przeniesiony do rezerwy i zapoznany z możliwościami służby w zależności od tego w której części kraju chciałby służyć w ramach służby zawodowej lub terytorialnej.

Nie jest to jednak jedyna droga na wstąpienie do wojska. Dla tegorocznych maturzystów uczelnie wojskowe przygotowały atrakcyjną ofertę edukacyjną. Studia kończą się uzyskaniem tytułu magistra oraz promocją na stopień podporucznika. W trakcie studiów żołnierz zagwarantowane ma m.in. zakwaterowanie, wyżywienie, oraz uposażenie którego wysokość uzależniona jest od roku studiów i posiadanego stopnia wojskowego. Kształcenie realizowane jest w ramach 4 uczelni wojskowych tj., Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Na złożenie wniosku kandydaci mają czas do 31 maja za pośrednictwem strony internetowej konkretnej uczelni. Jeżeli jednak marzysz żeby zostać pilotem na złożenie wniosku do Lotniczej Akademii Wojskowej nie pozostało wiele czasu, termin upływa 31 marca.

Dla obecnych studentów, którzy zainteresowani są służbą wojskową rozwiązaniem może być Legia Akademicka, której 4 edycja programu ruszyła w tym roku. Jest to program sięgający swoją tradycją do czasów II Rzeczypospolitej, kiedy to na warszawskich uczelniach zapoczątkowano proces tworzenia Legii. Szkolenie realizowane jest w trakcie wakacji 
w 3 modułach: podstawowym, podoficerskim oraz od tego roku oficerskim, wniosek można złożyć za pośrednictwem uczelni.

Jeżeli nie jesteś zainteresowany służbą zawodową, masz pracę, a chciałbyś nieść pomoc lokalnej społeczności np. w trakcie sytuacji kryzysowych, Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą nabór do swoich szeregów. Aby zostać „Terytorialsem” należy złożyć wniosek w najbliższym WKU,  odbyć tzw. szesnastkę, czyli 16. dniowe szkolenie zakończone złożeniem przysięgi wojskowej. Służbę w WOT pełni się rotacyjnie, raz w miesiącu w trakcie 2 dniowego szkolenia, oraz dyspozycyjnie pozostając w gotowości do podjęcia działania.

Oferta służby skierowana jest zarówno do mężczyzn jak i kobiet, którzy ukończyli 18 lat, posiadają obywatelstwo Polskie, nie są karane za przestępstwo umyślne, oraz cechują się zdolnością fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej. Wojsko w zamian oferuje atrakcyjne wynagrodzenie, możliwość szkoleń i uzyskania umiejętności które nie są dostępne w „cywilu”. Ciągły proces modernizacji Sił Zbrojnych powoduje wprowadzanie na użytek najnowocześniejszego sprzętu wojskowego którym żołnierze dysponują w trakcie szkolenia. Służba w Wojsku Polskim to także prestiż i możliwość realizacji własnych ambicji. Dla wszystkich zainteresowanych służba wojskową, WKU w Jaśle udzieli niezbędnych informacji, aby maksymalnie uprościć i skrócić proces rekrutacji. Zachęcamy do kontaktu z Wydziałem Rekrutacji pod nr tel. 261 156 734 lub 261 156 712. Wszelkie niezbędne informacje dostępne są także na stronie internetowej www.wkujaslo.wp.mil.pl.

Tekst: ppor. Marcin Kustroń

Reklama

Komentarze: 29

Dodaj komentarz Widok:
3
@ Ja i on
dnia 13.03.2021, 19:17 · Zgłoś
Czytam Wasze komentarze i oczom nie wierzę, skąd w Was ludzie tyle nienawiści do innych.
Ogarnijcie się ludzie.
Napisz jeden z drugim coś miłego, "szukaj szklanki do połowy pełnej"
Nie ważne co by się wydarzyło w naszym mieście - to w komentarzć tylko jad, nienawiść i hamstwo...
Odpowiedz
0
@ do ja i on
dnia 14.03.2021, 01:51 · Zgłoś
[...] wielce uczony kolego pisze się przez ch. Tak jak twoje imię. A nieważne razem. Jak tu szukac szklanki "do połowy pełnej" gdy głowa jest pusta?
Odpowiedz
1
@ Ja i on
dnia 14.03.2021, 10:44 · Zgłoś
Zabolało Cię ???
Jestem przekonany, że TAK...
ZAJMIJ SOBIE KOLEJKĘ W MOPS-ie aby Cię nie pominęli i abyś się załapał na mega jak dla Ciebie kasę.
Odpowiedz
0
@ do ja i on
dnia 14.03.2021, 13:54 · Zgłoś
A co mnie miało zaboleć? Chyba brzuch ze śmiechu.
Odpowiedz
3
@ ORP
dnia 11.03.2021, 10:11 · Zgłoś
W czasie pokoju każdy żołnierz to bohater ,
jak zacznie się coś dziać będą wiać jak szczury
czekają tylko na emerytury
Odpowiedz
-1
@ Ja i on
dnia 13.03.2021, 19:11 · Zgłoś
Na szczęście służba w wojsku jest dobrowolna,
Nikkt nikogo nie zmusza, WIĘC PYTAM SIĘ WAS KRZYKACZE O CO WAM CHODZI ???
Nie to nie musicie się rekrutować. Praca jak każda inna.
I jeszcze jedno, bycie żołnierzem w czym jest gorsze od np kierowcy, sprzedawcy, czy nauczyciela. ???
Odpowiedz
3
@ generał
dnia 10.03.2021, 14:44 · Zgłoś
Kilka lat temu nawet łapówki nie pomogły niektórym żeby się dostać do armii, mimo, że byli zdolni i mieli chęci. Teraz biorą co idzie, taki trochę instagram się z wojska zrobił, byle jakie mięso bez własnego zdania.
Odpowiedz
6
@ oolo
dnia 08.03.2021, 22:19 · Zgłoś
ale ściema i tyle -może zostań kominiarzem też tam jest nabór i nie kłamią jak wku jasło
Odpowiedz
2
@ js
dnia 08.03.2021, 18:56 · Zgłoś
A gdzie się podzieli bohaterscy wojacy z WOTu? Mieli obsługiwać szpitale KOVIDowe tymczasem po 2 tygodniach ich zastąpili żołnierze służby czynnej.
Odpowiedz
4
@ wot
dnia 09.03.2021, 11:03 · Zgłoś
Bzdury piszesz.D dzisiaj w szpitalu na krwiodawstwie jest żołnierz wot co dziennie, podobnie jak na patrolach covidowych z policja.Dopytaj tez moze ile ostatnio jasielscy zołnierze WOT krwi oddali to sie zdziwisz.
Odpowiedz
-4
@ js
dnia 09.03.2021, 12:22 · Zgłoś
Rzeczywiście, przytłoczył mnie ten twój "żołnierz".
Odpowiedz
5
@ do wot
dnia 09.03.2021, 21:32 · Zgłoś
Kiedyś to [...] patrolowali ulice z milicją. Teraz to WOT dostąpił tego chwalebnego zaszczytu. Nic tylko pogratulować. Jak widać historia się powtarza.
Odpowiedz
1
@ Ja i on
dnia 13.03.2021, 19:07 · Zgłoś
Oj człowieku co Ty gadasz ?
Co w tym złego że cywile służą w WOT, widziałeś jak pracowali np w Trzcincy po powodzi - myślę [...], że nie widziałeś. Zapytaj mieszkańców Trzcinicy to sìę dowiesz ile wysiłku włożyli .
I jak ich zapamiętali.
Co w tym złego że jeżdżą z Policją, zarabiają 4 razy mniej niż Policjant i są tańcu
WIELKI SZACUN Z MOJEJ STRONY DLA WOT-owoców ZA WASZ TRUD I POMOC TAK NAPRAWDĘ DLA NAS -również robicie to też dla tych KRZYKACZY na forum tak naprawdę [...] !!!
Odpowiedz
2
@ do ja i on
dnia 14.03.2021, 01:47 · Zgłoś
No tak napracowali się, że do dzisiaj nie mogą się pozbierać. Pewnie dlatego ich nigdzie nie widać. Policja [...] pisze się małą literą. A co do wspólnych patroli z milicją - jeszcze powinni im przydzielić ochroniarza doi pilnowania tych intelektualistów.
Odpowiedz
3
@ Ja i on
dnia 14.03.2021, 10:36 · Zgłoś
Zapewne potrafisz wyłapać błąd w pisowni, potrafisz też wszystko krytykować i bluzgać każdego kto coś robi.
[...] się człowieku w głowę i pomyśl. Co takiego osiągnołeś.
Co zrobiłeś dla innych.
Kiedyś w latach 70-tych Jasło było bardzo zbliżone wielkością i infrastrukturą do Krosna i rozważano które z nich ma zostać miastem wojewódzkim, tylko przypadek sprawił, że to Krosno wybrano.
Dzisiaj Jasło przez takich krzykaczy jak Ty stało drugim Brzostiem ( nie ubliżając tutaj Brzostkowi, bo bardzo lubię i znam klimat tej sympatycznej miejcsowości).
Jestem bardzo ciekawy co osiągnołeś w życiu, chyba niewiele i stąd ta Twoja ilustracja i krytykowanie wszystkich i wszystkiego.

TAK SIĘ SKŁADA CZŁOWIEKU ŻE SIĘ ZNAMY I WIEM, ŻE JESTEŚ [...]
Odpowiedz
-2
@ do ja i on
dnia 14.03.2021, 14:13 · Zgłoś
Nie sądzę byśmy się kiedykolwiek poznali. Nie uczęszczałem do szkoły specjalnej ani nie mam wśród swoich znajomych piszących poilicja dużą literą /najczęsciej jedno pokrywa się z drugim/. Akurat nie ponoszę odpowiedzialności za degradację Jasła bo nigdy nie pełniłem tu żadnej funkcji ani nie głosowałem na włodarzy tego mista. W l. 70 Jasło było mniejsze nie tylko od Krosna, a także od Sanoka o blisko 10 tys. mieszkańców. Dopiero gdy przyłączono osiedle przy Gamracie i Niegłowice ten dystans się zmniejszył. Nie było rozważanie na siedzibę województwa jeszcze z innego powodu - po prostu było położone na jego obrzeżach. Najbliżej było do Krosna na początku lat 90 za burmistrza Kachlika - liczyło prawie 40 tys. mieszkańców, znajdowało się na 20 miejscu wśród najbogatszych miast w Polsce. Potem po dojściu do władzy kościółkowych protegowanych Zająca i Putyry zaczął się zjazd w dół.
Odpowiedz
1
@ Ja i on
dnia 14.03.2021, 23:17 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
1
@ Ja i on
dnia 15.03.2021, 00:48 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ Ja i on
dnia 15.03.2021, 00:52 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ do ja i on
dnia 15.03.2021, 08:27 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ Ja i on
dnia 15.03.2021, 10:49 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
8
@ bq
dnia 08.03.2021, 16:50 · Zgłoś
I starszy szeregowy do emerytury,na kontrakcie a nie umowie i pracę. Teraz nawet zostanie kapralem to bogata kariera. WP jest ładne tylko na plakatach propagandowych, w rzeczywistości to [...]ownia w wielu przypadkach pozbawiona sensu i logiki.Niestety.
Odpowiedz
-5
@ Krosno
dnia 08.03.2021, 13:43 · Zgłoś
Nie matura lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera
Odpowiedz
0
@ Antoni
dnia 08.03.2021, 12:47 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
7
@ ixi
dnia 08.03.2021, 09:05 · Zgłoś
"nie wierzę politykom, nie, ie wieżę,.. To oni wywołują wojny, na których to my giniemy.." cytat z piosenki Tilt, pod tutulem "Nie wierzę politykom"
Za ten komunistyczny bantustan, sterowany przez obce wywiady nie warto ginać. Za ojczyznę, to już inna sprawa..
Odpowiedz
0
@ łodyniec
dnia 08.03.2021, 15:22 · Zgłoś
Gdzie ty chcesz ginąć ? Prowadzimy z kimś wojnę? Wojsko produkuje alkoholików ,bo nic innego nie mają do roboty.
Odpowiedz
3
@ Ghhhhh
dnia 09.03.2021, 07:48 · Zgłoś
Trochę się już z tym zmieniło. Nie ma takiego [...] jak dawniej.
Odpowiedz
2
@ łodyniec
dnia 09.03.2021, 11:39 · Zgłoś
Masz rację,teraz są inne [...] ogólnodostępne.
Odpowiedz
5
@ Krzysztof
dnia 10.03.2021, 16:01 · Zgłoś
Co to za wojsko, któreto dobytku pilnują firmy ochroniarskie żenada.
,
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.