Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Włamania do mieszkań - uważajmy na złodziei

4
 Dwadzieścia  tysięcy złotych strat poniósł mieszkaniec gminy Jasło, w wyniku włamania do jego domu. Nieznany sprawca wykorzystując dwu godzinną nieobecność domowników, wyłamał zamek w drzwiach balkonowych, a następnie po dokonanej penetracji mieszkania skradł telewizor plazmowy marki Pionier, tuner satelitarny oraz laptopa.


Policja jasielska w ostatnich dwóch tygodniach odnotowała kilka tego rodzaju włamań dokonywanych w  godzinach 1600-1900 głównie na terenie miasta i jego obrzeżach. Mając na uwadze powyższy fakt, apelujemy do mieszkańców o zwiększoną czujność i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że  złodzieje bardzo rzadko decydują się na rabunek w ciemno, a domy, mieszkania nie są wybierane przypadkowo. Przed dokonaniem włamania  przeprowadzają rozpoznanie terenu, obserwują budynek, sprawdzają jego zabezpieczenia,  poznają  przyzwyczajenia domowników, godziny powrotu z pracy, udawania się na odpoczynek nocny. Stąd apel o należytą ochronę swojej własności.

Postarajmy się zabezpieczyć właściwie nasz dom, pomyślmy o wzmocnieniu drzwi i okien.  Dodatkowe zasuwy, zamki okienne, ograniczniki otwarcia, antywłamaniowe żaluzje czy rolety znacznie utrudniają wejście do wewnątrz mieszkania, a sygnalizatory mogą automatycznie włączyć światło, gdy w pobliżu pojawi się „nieoczekiwany gość”.

Z policyjnych doświadczeń wynika, że złodziejowi do dokonania włamania nie potrzeba wiele czasu. Dlatego wychodząc wieczorem z domu stwórzmy pozory naszej obecności przez np. pozostawienie w pokoju włączonego światła i zawsze zamykajmy drzwi nawet jeśli wychodzimy na chwilę. W przypadku dłuższego  wyjazdu poprośmy znajomych, rodzinę o opiekę nad mieszkaniem, opróżnianie skrzynki na listy, zabranie ulotek z pod drzwi.  Dłuższy brak oznak pobytu mieszkańców kusi włamywaczy.

Doświadczenie uczy, że najlepiej zapobiega zagrożeniu włamaniami do domów współdziałanie sąsiedzkie. Nie ma lepszego zabezpieczenia niż czujne oko życzliwego sąsiada. Dlatego nie bądźmy bierni. Zwróćmy  uwagę na osoby obce przebywające na klatkach schodowych, w pobliżu naszych mieszkań, jak również w sąsiedztwie. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń poinformujmy o tym Policję. Pamiętajmy również aby nie wpuszczać do domu obcych osób. Wielu złodziei, oszustów pod pretekstem sprzedaży różnego rodzaju artykułów lub żebrania dokonuje rozpoznania terenu przyszłego działania.

Ponownie namawiamy do przechowywania opisu technicznego sprzętu, naniesienia tylko nam wiadomego oznakowania i wykonania fotografii biżuterii lub innych wartościowych przedmiotów.  Okazuje się, że pokrzywdzeni często nie potrafią podać cech skradzionych rzeczy. Policja odzyskuje wiele przedmiotów, które pochodzą z przestępstwa, a nie ma możliwości  ustalenia właścicieli. Gdy znane są cechy identyfikacyjne łatwiej odzyskać skradzione mienie.

Pamiętajmy, że każde dodatkowe zabezpieczenie utrudnia złodziejowi „pracę” i powoduje, że traci cenny dla niego czas, podczas jego pokonywania. Prowadzi to często do rezygnacji dokonania  przez niego przestępstwa, albo wybrania innego niewłaściwie zabezpieczonego mieszkania.

 

                                                                  Źródło: Komenda Policji
 

Napisany dnia: 16.01.2007, 15:46
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Street Boy
dnia 16.01.2007, 16:53
Ocena
komentarza:
0
A gdzie byla Policja nasi stroze Prawa :O ?:upset:
@ Ferd :P
dnia 16.01.2007, 17:16
Ocena
komentarza:
0
To co ty myślisz że policja będzie stała pod każdym domem i sprzawdzała czy się ktoś nie włamuje ? :/ Zresztą ja ich nie usprawiedliwiam bo ja nie jestem z tej niebiesiej paczki :P:D
@ pan malpa
dnia 16.01.2007, 17:43
Ocena
komentarza:
0
Poszli na pewny wlam wiedzieli ze w tym domu nie bedzie stal jakis tam marny telewizor tylko kino domowe jeszcze laptopa zabrali musieli wiedziec gdzie i kiedy a policja co zrobi przeciez nie bedza palkerski stali pod kazdym balkonem no trudno to sie obywatej jasla stracil niezly sprzet
@ ted
dnia 21.01.2007, 01:28
Ocena
komentarza:
0
Policja woli maluchy lapac niz sprawdzac teren-bo przeciez szkoda paliwa.... ale na laski w sobote jezdza...
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Urząd Miasta w Jaśle zamierza oszczędzać pieniądze skracając godziny otwarcia orlików

   

  Jasielski magistrat zamierza skrócić godziny otwarcia boisk sportowych typu orlik na Ogródku Jordanowskim i osiedlu Gamrat. Już wkrótce, obiekty, o których mowa, mają być czynne tylko do godz. 18. Wyjątek stanowić będą wyłącznie zajęcia organizowane przez szkółki piłkarskie i kluby sportowe. Uzasadnieniem dla decyzji podjętej przez urzędników ma być konieczność ograniczania kosztów za zużycie energii elektrycznej. Suchej nitki na pomyśle Urzędu Miasta w Jaśle nie zostawiają mieszkańcy, którzy korzystają z orlików w godzinach wieczornych. Mówią wprost, że hasło „Jasło – klimat do sportu” jawi się obecnie jako ponury żart.

 • 180 tys. zł powiat przeznaczy na zakup nowego auta dla starostwa

  Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Jaśle większość radnych zgodziła się na zabezpieczenie środków w kwocie 180 tys. zł na zakup nowego samochodu do celów służbowych dla pracowników Starostwa Powiatowego w Jaśle. - Mój kierowca preferuje skodę – podkreślił starosta Adam Pawluś.

 • Jako pierwsi pokonali 30 pięter i 800 schodów. Druhowie Bartosz i Tomasz najlepsi spośród 49 drużyn w kategorii OSP

  W minioną sobotę 1 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się IV Mistrzostwa Polski Strażaków w Biegu po Schodach-Wieżowiec 2022, w których udział wzięło 165 drużyn z całej Polski. Tomasz Kurek i Bartosz Maciejowski, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Święcanach po raz trzeci z rzędu byli nie do pokonania!

 • W trosce o dobrą kondycję psychiczną uczniów, jasielskie podstawówki realizować będą program - „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocj

   

  Jasielskie szkoły podstawowe przystąpiły do realizacji programu, którego celem jest rozwijanie u uczniów umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami, a także kształtowanie postaw optymizmu, empatii, wytrwałości i wiary w siebie. „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej” to program skierowany do osób w wieku od 8 do 12 roku życia. Kluczowy wpływ na podjętą przez władze samorządowe Jasła decyzję o wdrożeniu programu, miał apel trzech uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, w którym domagali się oni podjęcia aktywnych działań w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści.

 • Powiat inwestuje w kolejną wirtualną strzelnicę. Tym razem powstanie w Zespole Szkół w Trzcinicy

  Końcem ubiegłego roku w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie oddano do użytku pierwszą w powiecie jasielskim wirtualną strzelnicę. W czerwcu br. Rada Powiatu wyraziła zgodę na powstanie kolejnej w liceum w Kołaczycach. To jednak nie koniec. Ostatnio zabezpieczono w budżecie powiatu 50 tys. zł na budowę wirtualnej strzelnicy w Zespole Szkół w Trzcinicy.

 • Ostatnie pożegnanie Wiktora Barańskiego, wójta gminy Tarnowiec

   

  Rodzina, przyjaciele i kilkuset mieszkańców gminy Tarnowiec towarzyszyło Wiktorowi Barańskiemu w ostatniej drodze. Ciało zmarłego przed kilkoma dniami wójta spoczęło w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Tarnowcu.

 • Kino Helios Krosno zaprasza na kolejną filmową ucztę

   

  Kolejny tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno zapowiada się arcyciekawie. W ramach Projektów Specjalnych, kinomani będą mogli obejrzeć na dużym ekranie między innymi film pt. „Niewierna” z Juliette Binoche i Vincentem Lindonem w rolach głównych.

 • Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów do Krakowa

   

  Od 1 października br. obowiązywać będą zmiany w rozkładzie jazdy pociągów, którymi mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego podróżują do Krakowa. Ich wprowadzenie wynika z realizacji prac remontowych na linii kolejowej nr 96 (odcinek Tarnów – Stróże). Pociągi PKP IC „Wetlina” i „Bieszczady” kurować będą przez Rzeszów. W przypadku „Hubala” z kolei, na trasie z Jasła do Tarnowa obowiązywać będzie autobusowa komunikacja zastępcza.

 • WIOŚ przedstawił wyniki badań próbek ścieków i wody z Wisłoki. Kontrola inspektorów wykazała m.in. nieprawidłowości w eksploat

  Początkiem września inspektorzy WIOŚ pobrali do badań próbki ścieków i wody z Wisłoki poniżej kolektora oczyszczalni ścieków w Kołaczycach. Wyniki wykazały przekroczenia dopuszczalnych wartości stężeń zanieczyszczeń zawartych w ściekach...

 • Mój dom to… Jasło!

   

  Każde miasto szuka swojej ścieżki rozwoju, która poprowadzi je do miejsca, gdzie jakość życia jego mieszkańców będzie na najwyższym poziomie. Dla mieszkających w Jaśle ludzi właśnie to miasto stało się domem, domem do którego zaprasza się z otwartym sercem i ogromną życzliwością, bo to jaślanie są największym potencjałem tego miejsca. 

 • Osiem kilogramów mniej. Kuracja Pani Magdaleny zakończona sukcesem

   

  Wiosenna Metamorfoza w gabinecie dietetycznym Bonne Sante Jasło dobiegła końca. Pani Magdalena wysłała swoje zgłoszenie i wygrała casting do metamorfozy, a dziś przedstawiamy tego efekty.

 • Przywróć sobie piękny uśmiech dzięki leczeniu implantologicznemu

  Leczenie implantologiczne pozwala na skuteczne i przewidywalne odtworzenie utraconych zębów, w sposób najbardziej zbliżony do zębów naturalnych. Dzięki zastosowaniu implantów zębowych możemy odzyskać piękny uśmiech. Zastosowanie najnowocześniejszych metod leczenia gwarantuje uzyskanie najwyższej jakości i precyzji leczenia. Specjalistycznych gabinetów stomatologicznych nie trzeba daleko szukać. W Jaśle, leczenie implantologiczne oferuje PrecisDENT.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657