Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

WOŚP zagrała dla strażaków

10

Dokładnie 3 387, 54 gr zebrało 14 wolontariuszy w Jaśle i Skołysznie podczas niedzielnej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które przebiegała pod hasłem „Stop powodziom”. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do usuwania skutków powodzi. Do ogólnopolskiej akcji przyłączyła się także Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, organizując Dzień Otwartych Strażnic.

 

 

- Chcieliśmy pokazać społeczeństwu sprzęt, który na co dzień jest użytkowany w konkretnych akcjach. Chcieliśmy pokazać kilka elementów tego, co robimy na co dzień. Odbył się także pokaz ratownictwa drogowego i działań ratowniczo-gaśniczych. Chcieliśmy także zwrócić szczególną uwagę na numer 998 i właściwie sposoby zgłaszania do straży pożarnej. To w dużym stopniu było adresowane do dzieci, które przyjdą z rodzicami – mówi Wiesław Latoszek, komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

    
Na odkrytym basenie został przeprowadzony pokaz bezpiecznego zachowania się nad wodą. - Ta akcja ma na celu uświadamianie ludziom, jakie niebezpieczeństwa mogą się zdarzyć podczas korzystania z akwenów wodnych. Co roku nurkowie z jasielskiej straży pożarnej interweniują przy wyciąganiu osób nieżywych, które nieprawidłowo korzystały z akwenów wodnych, były pod wpływem alkoholu, bądź kąpały się w miejscach niedozwolonych -  tłumaczy Wacław Pasterczyk, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Jasielska jednostka podczas ostatniej powodzi odniosła poważne straty zarówno w samym budynku jak i sprzęcie. Wstępnie szacuje się je na ok. 300 tys. zł, ale już wiadomo, że są znacznie większe. Część sprzętu została bezpowrotnie utracona, a część udało się naprawić i przywrócić do działania. Ta ostatnia powódź pokazała również, że najbardziej jasielskim strażakom brakuje dobrego sprzętu pływającego. Pontony, które posiada jasielska jednostka w tym przypadku się nie sprawdziły. Potrzeba czegoś mocniejszego i bezpieczniejszego w użytkowaniu. - Mam na myśli łodzie płaskodenne z silnikami oraz specjalistyczny sprzęt potrzebny strażakom do pracy w wodzie. Te łodzie mają to do siebie, że mogą pływać po mniejszym akwenie, są bardziej odporne i myślę, że dwie takie nam by się przydały. Tym bardziej, że w Jaśle mamy grupę płetwonurków – dodaje Latoszek.

Koszt takiej łodzi wraz z odpowiedniej mocy silnikiem wynosi ok. 50-60 tys. zł. Komendant nie ukrywa, że bardzo liczy na jej zakup, ale to Fundacja dokona oceny, jaki sprzęt dla danej jednostki jest potrzebny. - Myślę, że Fundacja wraz z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej, wypracuje zapotrzebowanie na sprzęt. Ale to jest też uzależnione od tego, ile środków zostanie zebranych podczas dzisiejsze akcji. Jednak każdy sprzęt, który otrzyma straż w Jaśle zawsze zostanie wykorzystany dla dobra społeczeństwa – podkreśla komendant.

 
Katarzyna Pacwa-wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 10

Dodaj komentarz Widok:
0
@ ooo
dnia 06.07.2010, 11:06 · Zgłoś
[...] i tyle !!!
Ludzie się wypowiadają na temat straży (niby), tylko nikt tego nienapisze , no bo jak by to weglądało ???Tak samo policja!!! co oni robili -NIC !!! NIC !!!
Odpowiedz
0
@ do strażaka
dnia 05.07.2010, 23:54 · Zgłoś
Szkoda strzępić język dla mądrych inaczej aspołecznych jednostek.Z reguły są to ludzie którzy kompletnie nie nadają się do życia w społeczeństwie.Zapatrzeni w siebie,ślepi na potrzeby innych.Najczęściej nie mający cienia zielonego pojęcia o tym o czym szczekają. A że szczekają głośno?No cóż to jest tak jak w takim przysłowiu: ta krowa co dużo [...] mało mleka daje.Mam już swoje lata i nie jedno widziałem.Tacy jak oni potrafią drugiego zadeptać byle samemu przejść metr po błocie nie ubrudziwszy butów. A i tak będą mieli pretensje że ślizgali się na koszuli leżącego.
Najciekawsze jest to że do pomocy przy powodzi często stają ci którzy na danym osiedlu są właśnie przez tych wyniosłych krzykaczy pogardzani bo np.należą do osiedlowego półświatka.Ci niby to "lepsi"z okien robili zdjęcia,kręcili filmy i komentowali "nieudolność" ratujących.Sami nie przenieśli ni jednego worka z piaskiem,nikomu nigdy w niczym bezinteresownie nie pomogli.Od takich wszystkie jednostki OSP jak i PSP odchodzą jak najdalej bo są oni trefni i nieobliczalni.
Odpowiedz
0
@ ciekawy
dnia 05.07.2010, 23:32 · Zgłoś
strazak wyluzuj..strazaki sa w pozadku...pracuja.. i tyle...ja mam w pracy troszke wiekszy stres i i nie ubolewam nad swoim losem..tak byw i tyle...
Odpowiedz
0
@ szmitu3
dnia 05.07.2010, 23:16 · Zgłoś
Jesli dobrze pamietam , to WOSP zawsze grala po to zeby pomagac ludziom , a nie po to zeby wspierac organizacje ktore powinny byc utrzymywane przez panstwo polskie ...
Sprzet do walczenia z powodzia udostepnily europejskie panstwa , a jesli komus woda zniszczyla dom , to wg. mnie pieniadze z takiej zbiorki powinny byc przekazane wlasnie takim ludziom , nie chce mi sie wierzyc ze Polski Rzad pomoze cos takim ludziom. Bo za marne 6 tys.zl to mozna garaz wybudowac a nie cos co mogloby sie nazywac lub przypominac DOM .
Odpowiedz
1
@ strażak
dnia 05.07.2010, 19:38 · Zgłoś
w oczach wielu ludzi strażacy to pijacy itd tylko jeśli dzieje się komuś krzywda oni zostawiają swoje rodziny i idą pomagać innym. pamiętajcie my też jesteśmy tylko ludźmi a nie supermenami i miło jest czasem usłyszeć słowo dziękuje a nie tylko ty taki lub owaki. najpierw zastanówcie się co wy byście zrobili na miejscu tego strażaka... a potem piszcie [...] komentarze
Odpowiedz
0
@ do ooo
dnia 05.07.2010, 18:33 · Zgłoś
Pamiętaj wielkiej wody jeszcze nikt nie zatrzymał!! to co Ty myślisz że strażacy to są bogowie?
Odpowiedz
0
@ cypisek
dnia 05.07.2010, 17:31 · Zgłoś
Ty [...] trzeba przyjsc i ratowac to co nadawalo sie do odratowania a nie wypisywac o likwidacji osp wieslaw
Odpowiedz
0
@ ooo
dnia 05.07.2010, 14:32 · Zgłoś
Dajcie kase powodzianom , bo straż nie zasługuje. Jak ludzie się topili , i sami ratowali , to""straż""się patrzyła i śmiała.
Zapytajcie mieszkańców -Trzcinicy, Przysiek,Święcan,Siepietnicy.Straż stała i wyławiała telewizory co płyneły he.he.he..
Wielcy ratownicy , do [...] z nimi,O.S.P. powinno być zlikwidowane , tylko kase za godz. liczą co stali i patrzyli.
Odpowiedz
0
@ wesoły Romek
dnia 04.07.2010, 22:35 · Zgłoś
Bardzo fajnie, tylko całą, mokrą robotę odwalili WOPR-owcy, o nich ani słowa, a Straż spija śmietankę
Odpowiedz
0
@ wolontariuszka
dnia 04.07.2010, 22:23 · Zgłoś
hu hu to nie jest zle , my w 3 osoby zebralismy ok 30 zł tylko xD
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.