Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Współpracownicy jasielskiego oddziału PCK oraz honorowi krwiodawcy odznaczeni

35

Wczoraj w jasielskim Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi odbyły się lokalne obchody Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Podczas uroczystości Oddział Rejonowy PCK w Jaśle uhonorował współpracujące z nim instytucje oraz honorowych krwiodawców.

Cykliczne święto obchodzone jest w dniu 8 maja każdego roku w 192 krajach świata. W tym roku pokryło się z 95. rocznicą powstania PCK – najstarszej polskiej organizacji humanitarnej wchodzącej w skład Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Czwartkowa uroczystość miała podniosły charakter. Rozpoczęło ją wprowadzenie przez młodzież sztandaru PCK i odśpiewanie „Pieśni o Czerwonym Krzyżu”, stanowiącej hymn stowarzyszenia. Po przywitaniu uczestników wydarzenia przez Krystynę Długosz – kierownik Oddziału Rejonowego PCK w Jaśle oraz Kazimierza Mikruta – dyrektora Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi w Jaśle i okolicznościowych przemowach zaproszonych gości odbyło się uroczyste rozdanie odznaczeń „Honorowa Odznaka Polskiego Czerwonego Krzyża” oraz „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”.

Honorową Odznaką Polskiego Czerwonego Krzyża III stopnia za wspieranie działań organizacji wyróżniono miasto Jasło (odebrał ją burmistrz Jasła Andrzej Czernecki). Odznaczenie IV stopnia przyznano Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Jaśle (odebrała je dyrektor placówki Dorota Lignar), gminie Jasło (odebrała je sekretarz gminy Jasło Małgorzata Dubiel), gminie Tarnowiec (odebrał je wicewójt gminy Tarnowiec Piotr Sikora) oraz Robertowi Wilkowi.

Odznaką Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi zostali wyróżnieni:

– Dariusz Garduła, Janusz Kardaś, Robert Tuleja, Dariusz Turek (ZHDK I stopnia);

– Krzysztof Hendzel, Krzysztof Kołodziej, Marek Kmiecik, Mariusz Wiatr (ZHDK II stopnia);

– Paweł Marek, Dariusz Mendela, Artur Pliś, Łukasz Pszczoła, Łukasz Stasiowski, Waldemar Wiśniewski (ZHDK III stopnia).

Odznaczenia ww. osobom wręczali dyrektor Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK Maciej Maruszak, wiceprezes OR PCK w Jaśle dr Maria Gąsiorowska, kierownik OR PCK w Jaśle Krystyna Długosz oraz dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi w Jaśle Kazimierz Mikrut.

Kochani krwiodawcy, chcę wam serdecznie podziękować. Dziękuję, że jesteście. Dzięki wam my wszyscy czujemy się bezpiecznie i świat jest o wiele piękniejszy. Żadne słowo nie odda wdzięczności, jaką my wszyscy w społeczeństwie powinniśmy wam wyrazić – zwróciła się do wyróżnionych odznaką „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” w okolicznościowym przemówieniu dr Maria Gąsiorowska, wiceprezes OR PCK w Jaśle.

Ostatnim punktem uroczystości, w której oprócz wymienionych wyżej osób uczestniczyli również uczniowie szkolnych kół PCK z terenu Jasła była część artystyczna. Złożyły się na nią pokazy taneczne dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Jaśle i młodzieży z Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi w Jaśle oraz występ zespołu wokalno-instrumentalnego ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Jaśle – odpowiedzialnego za oprawę muzyczną całego wydarzenia.

Jakub Hap

Reklama

Komentarze: 35

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Kk
dnia 25.10.2017, 18:12 · Zgłoś
Mój bohater fi...er!!!
Odpowiedz
3
@ Stanisław
dnia 12.05.2014, 12:25 · Zgłoś
Po wizycie w Oddziale Rejonowym PCK w Jaśle i rozmowie z Panią Kierownik mam mieszane odczucia dotyczące traktowania Honorowych Dawców Krwi nie tylko przez Państwo ale również samych pracowników PCK. Zaznaczam że oddawałem krew przez szereg lat i oddana ilość kwalifikuje mnie do odznaki nadawanej po oddani 12 l, jednak ze względów zdrowotnych od kilku lat nie mogę krwi oddawać. Posiadam odznakę "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia" ale chciałem uzyskać odznakę II stopnia. Pierwszą informacją jaką otrzymałem to konieczność opłacenia składki członkowskiej w wysokości 25 zł na rok. Być może jest to wymóg, jak Pani Kierownik powiedziała "statutowy" ale mam pewne wobec tej informacji wątpliwości, które wyjaśnię. Oddawałem krew wiele lat i mam nadzieję, że pomogłem komuś w odzyskaniu zdrowia co było moją jedyną motywacją. Wydaje mi się że takie podejście PCK do ludzi bezinteresownie pomagającym innym jest trochę działaniem odnoszącym negatywne skutki w propagowaniu Honorowego Krwiodawstwa. Wypełnienie i wysłanie wniosku nie powinno być obwarowane pobieraniem opłat bo należne przywileje dla HDK są niewspółmiernie niskie w porównaniu z wartością krwi, której zastąpić się nie da. Obawiam się, że wielu ludzi pracujących w PCK z Honorowym Krwiodawstwem związanych jest jedynie poprzez swoją pracę i nic więcej. Mam nadzieję że kiedyś system Honorowego Krwiodawstwa ulegnie zmianie i człowiek dobrowolnie pomagający innym nie będzie musiał upominać się o należne mu przynajmniej minimum uznania dla jego bezinteresowności a ewidencja oddanej krwi pozwoli na odgórne działanie uznaniowe wobec Krwiodawców. Traktowanie Honorowego Dawcy Krwi jak kogoś, kto "niepotrzebnie zajmuje cenny czas" niestety sprawia trochę przykrość i poczucie niedocenienia chociaż w minimalnym stopniu tego co starało się dla innych bezinteresownie zrobić.
Odpowiedz
3
@ ledowus
dnia 12.05.2014, 15:21 · Zgłoś
Ja w 2007 roku musiałem pck ZAPŁACIĆ 20 pln. Natomiast mój znajomy mieszkajacy w Warszawie otrzymał w 2012 roku zasłużonego III stopnia też od pck, ale Warszawa i nie płacił NIC! Także wydaje mi się, że opłata jest zależna od decyzji kierownictwa danego oddziału pck. Dla mnie jest to nie zrozumiałe, że człowiek który oddał za DARMO tyle litrów krwi musi za odznakę zasłużonego honorowego dawcy krwi ZAPŁACIĆ pck! :(((
Odpowiedz
3
@ Stanisław
dnia 12.05.2014, 15:38 · Zgłoś
Zacytuję wyjaśnienie kompetentnej w tym temacie osoby:
""Szanowny Panie,
Polski Czerwony Krzyż realizuje zadanie „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi nieodpłatnie na rzecz wszystkich honorowych krwiodawców.
Absolutnie niedopuszczalne jest pobieranie jakichkolwiek opłat.
(...)
Renata Kawka
st. specjalista/dział Programowy
Zarząd Główny Polski Czerwony Krzyż"

Myślę że sugerowanie wpłat przez Oddział Rejonowy PCK to coś co nie powinno dotyczyć w/w tematu.
Odpowiedz
5
@ guuuu
dnia 11.05.2014, 09:54 · Zgłoś
a Czaruś ile oddał krwi ???
Odpowiedz
2
@ 123
dnia 11.05.2014, 10:04 · Zgłoś
on nam'' krwi napsuł ''
Odpowiedz
0
@ fgb
dnia 11.05.2014, 21:05 · Zgłoś
powinni z niego wypompować do ostatniej kropelki
Odpowiedz
-1
@ ZSB
dnia 09.05.2014, 22:40 · Zgłoś
Szacunek i pozdro dla p. Marka uczeń ZSB
Odpowiedz
3
@ jaguar
dnia 09.05.2014, 22:32 · Zgłoś
A Zbyszka Dranki nie było???Przeciez on zawsze jest!!!
Odpowiedz
4
@ znający temat
dnia 09.05.2014, 21:15 · Zgłoś
Ja też jestem HDK , ale medale nie dlamnie. To nie jest ważne (medale). ważne ,że ratuję komuś życie Ja
Odpowiedz
5
@ ppp
dnia 09.05.2014, 14:55 · Zgłoś
A ten stary siwy z wąsami to kto obok pani z PCK?. Jakiś emeryt!
Odpowiedz
5
@ ledowus
dnia 09.05.2014, 13:50 · Zgłoś
Oddałem HONOROWO około 8 litrów krwi i chcący dostać legitymację i odznakę zasłużonego honorowego dawcy krwi musiałem zapisać się do pck i ZAPŁACIĆ 20 pln. Było to w Jaśle w 2007 roku.
Odpowiedz
3
@ tylko NOWA PRAWICA !
dnia 09.05.2014, 15:04 · Zgłoś
No jak to przecież telewizja głównego ścieku opowiada że [...] służba zdrowia jest bezpłatna ??? Ten kto wierzy, że to jest bezpłatne jest albo [...] albo złodziejem który stoi za tym złodziejskim systemem !
Odpowiedz
2
@ ledowus
dnia 09.05.2014, 16:57 · Zgłoś
20 pln to pck jasło skasowało :(
Odpowiedz
-5
@ xxxxx
dnia 09.05.2014, 12:20 · Zgłoś
swietny artyykól Kubós
Odpowiedz
-7
@ Rambo Ostatnia Krew
dnia 09.05.2014, 10:58 · Zgłoś
Jak myślicie czy oddawania krwi za darmo jest etyczne w stosunku do własnego portfela ?
Odpowiedz
-4
@ łodyniec
dnia 09.05.2014, 11:45 · Zgłoś
hahahaha jest etyczne z punktu widzenia szpitali ,które za 9 czekolad mają 450 ml życia ,które następnie mogą sprzedać za 100-300 zł !

http://finanse.wp.pl/kat,1033823,title,Krew-tez-jest-towarem-I-to-honorowo-dochodowym,wid,14433439,wiadomosc.html
Odpowiedz
2
@ precz z [...]
dnia 09.05.2014, 12:14 · Zgłoś
W końcu krwiodawcy mają okazję odczuć na własnej skórze co znaczy 'bezpłatna służba zdrowia' hahahha
Odpowiedz
25
@ ulan
dnia 09.05.2014, 09:54 · Zgłoś
Ja tez dziekuje wszystkim krwiodawcom...jestescie wspaniali !
Odpowiedz
9
@ maja
dnia 09.05.2014, 09:16 · Zgłoś
Masz racje FAN tu nie ma się co chwalić, bo każdy oddaje krew z własnej woli i z różnych powodów np. w geście podziękowania dla tych którzy oddali kiedyś krew i uratowali w ten sposób życie kogoś bliskiego, ale wkurza mnie fakt że ma to podtekst polityczny.
Podziękowania dla WSZYSTKICH dawców krwi.
Odpowiedz
6
@ stary
dnia 09.05.2014, 08:08 · Zgłoś
ciekawy jestem dla czego nie podano po ile litrów krwi osoby odznaczone oddały ?,"jestem byłym honorowym krwiodawcą i dawniej nie było to tajemnicą ale wręcz zaszczytem".
Odpowiedz
6
@ ja
dnia 09.05.2014, 08:29 · Zgłoś
kobiety 15 litrów , meżczyźni 18
Odpowiedz
4
@ FAN
dnia 09.05.2014, 08:33 · Zgłoś
18 litrów jak masz to jak dobrze pamiętam to jesteś złotym zasłużonym krwiodawcą.
Polecam się dowiedzieć jest podany adres lub większość osób w Jaśle wie gdzie jest PCK
Co do oddania ilości krwi,po co maja pisać o tym tutaj nie liczy sie ilość ale że się oddaje z myślą ze w taki sposób można komuś pomóc a nie sie chwalić ile.znam ludzi którzy juz oddali ponad 30 litrów krwi i nikomu o tym nie mówią tylko dalej oddają.
Pozdrawiam odznaczonych krwiodawców ja swój już odebrałem.
Odpowiedz
3
@ smutny
dnia 09.05.2014, 08:05 · Zgłoś
chyba o mim odznaczeniu zapomnieli:(
Odpowiedz
3
@ Oiy
dnia 09.05.2014, 07:44 · Zgłoś
Jest pięknie. Sami sobie wręczają nagrody, ordery i kasę pod stołem. Stół oczywiście okrągły, sprawdza sie od 1989r dla towarzyszy wzajemnej adoracji.
Odpowiedz
-5
@ l
dnia 09.05.2014, 10:22 · Zgłoś
zawiść i głupota przemówiła
Odpowiedz
36
@ maja
dnia 09.05.2014, 06:44 · Zgłoś
Mąż oddaje krew 28 lat, ciekawe dlaczego nie ma go w gronie zasłużonych, no tak on nie jest "partyjny", jak widać ordery tylko dla "wybrańców". To przykre,że nawet w takiej kwestii rządzi polityka.
Odpowiedz
11
@ mapi
dnia 09.05.2014, 08:04 · Zgłoś
musiałby się zapisać do PCK, zapłacić składki i wtedy też dostałby odznaki zapewne, bo po tylu latach oddawania krwi to już jakiś medal mu się należy
Odpowiedz
13
@ FAN
dnia 09.05.2014, 08:24 · Zgłoś
Maja i mapi
Nie potrzeba się zapisywać do PCK po prostu należy sie samemu upomnieć w Polsce o odznakę przykre ale prawdziwe sam tego doświadczyłem.
Jakie przywileje z tego tytułu że sie zostało uhonorowanym i zasłużonym?sam do konca nie wiem nie korzystam więc polecam sie dowiedzieć.
Dużo zdrowia odznaczeni honorowi
Odpowiedz
-9
@ Julian
dnia 09.05.2014, 09:43 · Zgłoś
Zamiast doszukiwać się jakichś teorii spiskowych, wystarczy zajrzeć do regulaminu: http://krwiodawcy.org/odznaki-hdk

Naprawdę ludzie przestańcie wylewać swoje żale tylko zanim coś powiecie to sprawdźcie. To żadne tajne dokumenty.
Odpowiedz
4
@ łodyniec
dnia 09.05.2014, 11:37 · Zgłoś
Julian - masz rację ,ale tymi odznakami żąłądka nie napełnisz !!! Dawcy nie mają NIC !!! a to ile zarabiają szpitale na handlu naszą krwią to się wam w głowach nie mieści !!!

Odznaki są nie potrzebne ,bo nic nam - dawcą - nie dają ,zero zniżek ,zero upustów ,nawet w kolejce trzeba stać jak wszyscy inni bo nikt tego nie uwzględnia !!!

Zwykła szopka ,aby żyło sie lepiej tym co mają ,a ci co się dzielą cząstką siebie są nie doceniani i w głębokiej [...] ...
Odpowiedz
7
@ FAN
dnia 09.05.2014, 12:07 · Zgłoś
Mylisz sie łodyniec
Mam prawo DARMOWEJ jazdy po Jaśle MKS nie wiem jak jest z ta jazdą w innych miastach,wiadomo trzeba być zasłużonym krwiodawcą.Przywileje w kolejkach ale nie korzystam i dużą zniżkę na wybrane leki to coś niż nic.Co do handlu krwią podobno a jak jest do końca to nie wiem szukałem kiedyś w necie ale nie znalazłem co i jak.
Odpowiedz
14
@ Off top
dnia 09.05.2014, 12:39 · Zgłoś
bezrobocie 15%, ukryte 25%, 3 mln na emigracji, realne zarobki 1200 brutto, 2 lata w kolejkach do lekarzy, policja zamiast ścigać bandytów, stoi w krzakach i łapie [...] rowerzystów. W TVNI-ie propaganda jakoby Polska była zieloną wyspą. W sejmie te same [...] od 25 lat. buahahahahah Polacy czy może być gorzej?
Odpowiedz
8
@ stary
dnia 09.05.2014, 13:30 · Zgłoś
tak ludzie mają jak wybierają !!!,jeżeli [...] tylko o swoje dbają to po co nadal wyborcy na tych samych głosują ?,a oni z nich sobie jaja robią i kasę doją.
Odpowiedz
2
@ oczywiscie zadnego pojecia niemasz ...
dnia 15.05.2014, 23:05 · Zgłoś
po pierwsze krew nie własnością szpitali, tylko banków krwi
po drugie krew pobierana jest przez Oddziały RCKK i oddawana do banku
po trzecie szpitale płaca ustawową kwotę za jednostkę krwi, kwota ta nie pokrywa kosztów przetworzenia krwi przez RCKK!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.