Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Wszystko pod kontrolą

34

Wraz z wejściem w życie nowej ustawy śmieciowej łatwo zauważyć znaczny wzrost liczby osób, które zadeklarowały segregację odpadów. Końcem czerwca robiło to 18 tysięcy jaślan, a od lipca śmieci segreguje ponad 80 % mieszkańców miasta. Segregujesz - płacisz mniej. Nie ma jednak „wolnej amerykanki”, bo firmy odbierające odpady kontrolują, czy właściciele nieruchomości wywiązują się ze swoich obowiązków.

Zarówno firma jak i mieszkańcy będą bacznie sprawdzani przez pracowników Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta w Jaśle pod kątem wywiązywania się ze swoich obowiązków.

Monitoring: każdy każdego

- W związku z tym, że od 1 lipca br. nowym systemem gospodarki odpadami zostały objęte wszystkie nieruchomości zarówno zamieszkałe i niezamieszkałe, konieczne jest prowadzenie monitoringu nowego systemu, w tym wywiązywania się firmy odbierającej odpady ze swoich obowiązków. Zebrane informacje w szczególności posłużą do wprowadzenia w nowym systemie zmian mających na celu poprawę jego funkcjonowania. – podkreślił Marcin Gustek, kierownik MZGO w Jaśle.

Firma odbierająca odpady, w przypadku Jasła jest to P.H.U. Ekomax również ma prawo sprawdzać, czy segregujemy śmieci. Tę natomiast kontrolują urzędnicy, czy w terminach wskazanych na harmonogramie zostały one odebrane ze wszystkich nieruchomości.

Czy Jasło jest dobrze przygotowane do odbioru odpadów komunalnych? Zdaniem kierownika Gustka jak najbardziej tak. - Do 30 czerwca br. odbiorem odpadów zajmował się Miejski Zakład Gospodarki Odpadami, który obsługiwał zarówno bloki, domy jednorodzinne jak i przedsiębiorstwa oraz obiekty użyteczności publicznej, a więc miasto ma duże doświadczenie w odbieraniu odpadów. Dlatego 1 lipca nie było problemów z odbieraniem śmieci, które na bieżąco były zabierane przez firmę zarówno spod domów jednorodzinnych oraz z pojemników na osiedlach wielolokalowych – podkreśla kierownik MZGO w Jaśle.

Na osiedlach pojawiły się pojemniki do selektywnej jak i nieselektywnej zbiórki odpadów. Problem stanowi jednak podrzucanie worków ze śmieciami przez inne osoby. Kłopot ten wciąż pozostaje nierozwiązany.

Jedyną ofertę na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z miasta Jasła zgłosiła firma P.H.U. Ekomax z siedzibą w Jaśle. W miesiącu lipcu 1 tona śmieci niesegregowanych kosztowała 419,04 zł, a za segregowane typu papier, szkło i plastik – 205, 20 zł. Od sierpnia ceny poszły w górę. W okresie od sierpnia br. do grudnia 2014 tona śmieci niesegregowanych wyniesie 444, 96 zł, natomiast za odpady segregowane 213, 04 zł.

(Red.)

Reklama

Komentarze: 34

Dodaj komentarz Widok:
0
@ lechu
dnia 30.08.2013, 12:33 · Zgłoś
a gdzie są pojemniki na ulicy Krasińskiego???
Odpowiedz
1
@ PLXXI
dnia 18.08.2013, 15:51 · Zgłoś
Tym wszystkim, którzy twierdzą że ich tak strasznie okradają z grubych milionów za posegregowane śmieci (plastiki, szkło, metale, itp.) proponuję założyć firmę odbierającą śmieci, stanąć do przetargu organizowanego przez miasto i zaproponować, że za odebrane odpady będziecie płacić miastu, a wtedy my mieszkańcy nie będziemy ponosić żadnych opłat. Jeżeli chcecie zrozumieć dlaczego w Polsce nikt nie płaci mieszkańcom za plastikowe butelki tak jak w Niemczech to musicie zacząć od podstaw i poczytać o opłatach produktowych, finansowaniu odzysku i recyklingu za pośrednictwem tzw. organizacji odzysku, a wtedy nie będziecie zadawać tych wszystkich [...] pytań typu "Dlaczego w Niemczech płacą 0.5 euro za butelkę, a w Polsce nie?" Sam mieszkam w bloku i na pytanie czy z domu jednorodzinnego mogę wyrzucać śmieci do pojemników pod blokami powiem tylko jedno. Skoro mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą wyrzucać śmieci do pojemników przeznaczonych dla mojego bloku to znaczy, że ja mogę wyrzucać swoje śmieci z bloku do ich pojemników, które mają na swoich prywatnych posesjach. Przecież zarówno ja i oni płacą za to do miasta. Nie wpadliście na to, że ilość pojemników pod blokami została tak dobrana, żeby wystarczyło miejsca na śmieci wytwarzane przez mieszkańców konkretnego bloku przy uwzględnieniu częstotliwości ich odbierania i żeby pojemniki nie byłby przepełnione, a śmieci nie walały się pod kontenerami. Kolejna rzecz to miejsca do ustawienia pojemników, dlaczego pod moim blokiem ma być ustawione więcej pojemników, a tym samym na większej przestrzeni tylko po to, aby mieszkańcy np. domów jednorodzinnych czy firm np. remontowo-budowlanych (typu wymiana okien) lub rozbierających lodówki mogli to wyrzucać pod blokiem, a nie oddawać bezpośrednio ze swojej posesji. Może ja i inni mieszkańcy mojego bloku wolelibyśmy na to miejsca stanowisko parkingowe, których jak wiem wszędzie brakuje. Czy to tak trudno zrozumieć, że bloki to są oddzielne nieruchomości, tak jak domy jednorodzinne, i też mają swoje potrzeby, a odbiór śmieci to kolejne medium tak jak dostawa wody czy odbiór ścieków. Do tych wszystkich, niektórzy tkwią w przekonaniu, że nie ma znaczenia gdzie wyrzucają swoje śmieci czy pod blok, czy do kosza ulicznego co można codziennie zauważyć to proponuję, aby myli się u znajomych w blokach lub w miejskich fontannach (mamy dwie do wyboru Rynek i Park Miejski), a swoje potrzeby załatwiali w szaletach lub WC na stacjach benzynowych. Przecież to nie ma znaczenia, tak jak przy śmieciach ja płacę i oni płacą. Następnym razem pomyślcie jak coś piszecie. Myślenie naprawdę nie boli. Czasami warto też coś samemu przeczytać czy też sprawdzić, a nie powtarzać jak papuga. Na koniec jeszcze jedno. Mam wrażenie, że wielu czuje się mocno rozczarowanych, że 1 lipca br. nic złego się nie stało, tak jak zapowiadały to ogólnopolskie media. Nie nastąpił armagedon śmieciowy, śmieciarki 1 lipca br. wyjechały na ulice tak samo jak w czerwcu i pozbierały nasze śmieci według zasad, które od wielu lat panowały w naszym mieście. Nie nastał taki problem jak w Neapolu, tak jak zapowiadały media. Chociaż próba porównania problemów przy rozruchu nowego systemu w Polsce przez niektóre media do sytuacji z Neapolu jest całkowicie bezpodstawna i świadczy tylko o tych mediach, że kompletnie nic na ten temat nie wiedzą. Problem śmieciowy w Neapolu to zupełnie inna historia i oby nigdy nie doszło do takiej sytuacji w Polsce, bo wtedy media ze strachu nic nie napiszą. Tak na koniec: Na śmieciach, życie się nie kończy;-) Za śmieci płacimy od osoby tyle co kosztuje paczka fajek, bez aluzji do palaczy, bo oni i tak niezły haracz płacą w postaci akcyzy.
Odpowiedz
0
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 20.08.2013, 17:25 · Zgłoś
To się rozpisałeś... - ale nie znasz podstawowej zasady "produkcji odpadów", które nie powstają z niczego , tylko z zamożności ludzi {"zarobionych" i wydawanych środków finansowych}
Jeśli tak oszacowano i zatwierdzono, że 3-4 osobowa rodzina o dochodach na poziomie najniższej krajowej musi oddać 1/24 rocznego dochodu - to w imię tej twojej sprawiedliwości powinieneś także oddać 1/24 rocznego dochodu , a że jeszcze nic się nie dzieje to się ciesz, bo na pewno kiedyś się zacznie...
Odpowiedz
0
@ kul
dnia 17.08.2013, 23:17 · Zgłoś
panie kierowniku gustek rusz pan [...] i porozgladaj sie troszke dalej niz po swoim biurze to co ty opowiadasz wola opomste do nieba panujesz nad czym
Odpowiedz
0
@ lolo
dnia 15.08.2013, 16:14 · Zgłoś
jestem [...] !!!
Odpowiedz
0
@ lolo
dnia 15.08.2013, 11:39 · Zgłoś
powinny byc skupy butelek,makulatury,wtedy nie potrzeba segregacji,bo ludzie wszystko by oddali do skupu
Odpowiedz
2
@ Gibson
dnia 14.08.2013, 22:36 · Zgłoś
Wszystko i tak ładują do śmieciary ,a likwidację podrzucających śmieci (około 10-15 osób dziennie) rozwiązać poprzez monitoring śmietników,pyk na rejestrację autka i mandacik gotowy. Tak ogólnie to na osiedlach powinien wszędzie być monitoring,ludziska czuli by się bezpieczniej i [...] by sie ukróciło który drze [...] do 4.00 rano pod oknami śpiących mieszkańców. Straż Miejska zamiast siedzieć w krzakach i polować na kierowców ,niech zapoluje na podrzucających śmieci .
Odpowiedz
1
@ polo
dnia 14.08.2013, 21:52 · Zgłoś
szanowni panstwo jak nie wiecie jak wywozą segregacje z osiedli to po co pisac takie głupoty o smieciarzach ze laduja wszystko razem nie raz widzialem ze laduja wszystko osobno tylko ze papier zawsze sie daje z plastikiem ...
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 13.08.2013, 12:18 · Zgłoś
Powinni nam dopłacać za segregację - bo to czyty pieniądz i dobrze na tym zarabiają, a nie jeszcze płacić za wywóz - sam moge dostarczać w wyznaczone miejsce - jeszcze sobie zweryfikują na szybkości czy frakcja dobrze wysegregowana.
Odpowiedz
0
@ wojt
dnia 13.08.2013, 09:57 · Zgłoś
Mandaty za złe segregowanie mają zostać ujęte w uchwale dotyczącej taryfikatora opłat za odbiór śmieci.

Problem w tym, że takie grzywny za źle posegregowane śmieci są całkowicie nielegalne i przyjmować ich nie powinniśmy.
- Orzecznictwo sądów administracyjnych jasno wskazuje, że regulaminy utrzymania czystości w gminach nie stanowią przepisów porządkowych, a co za tym idzie nie mogą zawierać kar w postaci grzywien za wykroczenie
Odpowiedz
1
@ [...]
dnia 13.08.2013, 09:25 · Zgłoś
zawsze mnie interesowało jak udowodnić czy wszyscy segregują śmieci w blokach jak mają albo i nie mają jeden kontener na osiedlu a tu pan podaje że 80 % mieszkańców się zadeklarowało. Proszę mi to wytłumaczyć bo po sąsiadach to ja widzę że cienko z tą deklaracją
poza tym jeśli już płacimy wszyscy to chyba obojętne gdzie się wyrzuca więc skąd ta gadka i [...] tłumaczenie o podrzucaniu śmieci
Odpowiedz
3
@ dragoness
dnia 13.08.2013, 08:50 · Zgłoś
Żadne nowe pojemniki na osiedlach się nie pojawiły, więc jaka segregacja!?
Odpowiedz
1
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 13.08.2013, 00:40 · Zgłoś
"Monitoring: każdy każdego" - KGB, czy [...] ???
Jakim to prawem mam się godzić na jawną nieuczciwość i łupienie przez "pseudo elyty i byznesmenów"...???
Odpowiedz
2
@ asa
dnia 12.08.2013, 22:50 · Zgłoś
Nie wiem jak to u Was wyglada ale zostawilam worek z metalem i za chwile go ktos ukradl. co w takiej sytuacji.
Odpowiedz
0
@ kkkk
dnia 12.08.2013, 22:49 · Zgłoś
ostatnio zostawial 2 worki z smieciami segregowanymi, jeden byl niepelny a dostalam tylko jeden worek .
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 12.08.2013, 22:33 · Zgłoś
jak by wszyscy byli tacy jak Marcin zyłoby sie nam lepiej
Odpowiedz
10
@ PolaMonola
dnia 12.08.2013, 22:10 · Zgłoś
Skoro płacę jak nalezy za śmieci, to chyba mogę je wyrzucać wszędzie do kontenerów na terenie Jasła - pod blokami, na osiedlach - gdzie popadnie( oczywiscie do kubłów ;) )- czyż nie? Chyba, że się mylę. Ale mam wrażenie, ze skoro płacę to wszystko jedno, czy wrzucam je do kubła pod domem czy do kontenera na jakimś osiedlu. Odpowie mi ktoś czy mam rację?
Odpowiedz
1
@ Sven
dnia 12.08.2013, 22:01 · Zgłoś
Za jedną plastikową butelkę z byle czego w każdym niemieckim spożywczym sklepie masz 0,5 euro (2,20 złote) i Niemcy pomimo takiego procederu maja jeszcze zyski...No ale nie ma tam takich złodziejskich urzędów czy moze psów z taką ilością aut albo z takimi plebaniami (dlo ksyndza swiętego).
Odpowiedz
1
@ Sven
dnia 12.08.2013, 21:59 · Zgłoś
LUDZIE my tą segregacją wsadzamy tej przestępczej świcie grube pieniądze w kieszeń i jeszcze za to płacimy to jest haracz jak na filmie pt.: PSY ...a kto zapłaci...zapomniałem portfela.

Jednak z drugiej strony jestem za segregacja i porządkiem bo świadczy o mentalności i o tym jak naród poszedł do przodu [...] porządek musi być wszędzie i zawsze.
Odpowiedz
0
@ remondis
dnia 12.08.2013, 21:28 · Zgłoś
nasi :D
Odpowiedz
1
@ haha
dnia 12.08.2013, 21:04 · Zgłoś
Moze przy okazji zapytam:czy segregowac pampersy wg zawartosci, czy jak leci?
Odpowiedz
1
@ ksiegaXII
dnia 12.08.2013, 20:12 · Zgłoś
Szanowni Państwo, tak to juz jest ;/;/ ale dobra wiadomosc jest taka ze wreszcie odbierają odpady biodegradowalne w każdy poniedziałek!!! trawę natomiast wystawic należy w czarnym worku w dniu wywozu śmieci niesegregowanych - tak sie dowiedziałam w UM. Mnie też zastanawia tak wysoka cena wywozu odpadów segregowanych gdyż w jednym z niedaleko położonej gmin - płacą 5 zł od osoby. Dlaczego tutaj jest aż dwukrotnie więcej? Skoro jak donoszą powyżej i tak prawie wszystko segregowane jest w Wolicy??
Odpowiedz
0
@ ksiegaXII
dnia 12.08.2013, 20:11 · Zgłoś
Szanowni Państwo, tak to juz jest ;/;/ ale dobra wiadomosc jest taka ze wreszcie odbierają odpady biodegradowalne w każdy poniedziałek!!! trawę natomiast wystawic należy w czarnym worku w dniu wywozu śmieci niesegregowanych - tak sie dowiedziałam w UM. Mnie też zastanawia tak wysoka cena wywozu odpadów segregowanych gdyż w jednym z niedaleko położonej gmin - płacą % zł od osoby. Dlaczego tutaj jest aż dwukrotnie więcej? Skoro jak donoszą powyżej i tak prawie wszystko segregowane jest w Wolicy??
Odpowiedz
5
@ lokator
dnia 12.08.2013, 18:01 · Zgłoś
Panie Gustek proszę przyjść na osiedle bednarska i kopernika kolo torow zobaczy pan jak wygladaja śmietniki zadnej segregacji do jednego samochodu wszystko laduja
Odpowiedz
-1
@ ah
dnia 12.08.2013, 17:23 · Zgłoś
Ekologia Wali na kilometry ! ... Recycling odpadów... ekologiczne wysypiska...

Ciekawe czy na ekologicznym paliwie samochodziki odbierające odpady sobie jeżdżą... ?

Bo ja zgadywać nie musze i pewno to wszystkie dizle a na opałowym śmigają ... :)
na śmieciach da sie zarobić... otwieram punkt skłądowania złota,srebra,platyny...
:)))
Odpowiedz
0
@ ultra monitoring for alles
dnia 12.08.2013, 17:20 · Zgłoś
służby live [...]!!!
Odpowiedz
0
@ k
dnia 12.08.2013, 16:17 · Zgłoś
Termin wywozu segregowanych=terminowi niesegregowanych os Brzyszczki
Odpowiedz
0
@ Kiks
dnia 12.08.2013, 15:58 · Zgłoś
Lepiej chyba jak podrzucaja śmieci do śmietnika niż byle gdzie. Problem polega na tym, by płacili za odbiór śmieci, a to można chyba skontrolować,
Odpowiedz
6
@ @@
dnia 12.08.2013, 15:08 · Zgłoś
Panie Gustek a gdzie są pojemniki na smieci dla prywatnych zakładów co płacą po 60zł lub więcej za miesiąc zalezy od metrów kwadratowych zakładu. (Trzeba sobie kupić samemu tak się dowiedziałem) czy to prawda?
Odpowiedz
12
@ jaślanka
dnia 12.08.2013, 14:42 · Zgłoś
I co z tego że ludzie sortują śmieci jak i tak zabierają do dużej śmieciarki wszystkie.A było tak w piątek przy blokach 33 i35 , przy ulicy 3 Maja.
Odpowiedz
-7
@ olee
dnia 12.08.2013, 17:30 · Zgłoś
A ja mieszkam na osiedlu i nikt mnie nie sprawdzi, że nie sortuję. Ładuję wszystko gdzie popadnie, nie myję kubków po śmietanie i płacę mniej... Nie dam się naciągać!!!
Odpowiedz
2
@ as
dnia 12.08.2013, 17:43 · Zgłoś
Im chyba sortowanie jest zbyteczne bo sami to robią [...]
Chyba nie pomyliłem firm.

Fajne zdanie "Wszystko, co przywożone jest do zakładu w Wolicy przerabiają na miejscu, do Krosna nic praktycznie nie trafia" To dlaczego to tyle kosztuje?
Odpowiedz
5
@ jak najbardziej tak
dnia 12.08.2013, 19:19 · Zgłoś
Jak najbardziej tak - wszystko się zgadza - oprócz kasy!
Nikt nie wytłumaczy racjonalnie i zrozumiale dlaczego odbiór śmieci tak znacznie podrożał mimo segregacji - powinien, logicznie myśląc, potanieć.
Bez ściemy - wiadomo, że chodzi o skok na kasę -w skali mikro i makro- w skali gminy i budżetu państwa. Trafiła się okazja wejścia po kasę , jak lisowi wejście do kurnika, to dawaj drzeć ile się da! Budżet i gminy i państwa i tak dziurawy i tak go nic nie uratuje - ale dobre i co.
Będzie znacznie drożej jak z budżetu miasta nie będzie dotacji /aktualnie 1,5 mln zł/ oraz gdy wywożone będą odpady do Krosna.
Chociaż wg stwierdzenia byłej burmistrz- cytat:
- Są rozwiązania, możemy przewozić odpady do Krosna, tam róża wiatrów jest bardzo korzystna. Krosno wręcz prosi się o przywożenie śmieci - tłumaczy M. Kurowska.
Proponuję Nobla, Złote Maliny i otwarcie przewodu, /może nawet doktorskiego z ekonomii/ za takie odkrywcze stwierdzenia, że Krosno będzie dokładać do utylizacji jasielskich śmieci i że transport nie wpływa na cenę.
Trzymajcie się za kieszenie - jeszcze niejeden skok na waszą kasę będzie robiony.
Nie dajcie się również omamić oszołomstwu - zwłaszcza w przyszłym roku wyborczym. Wtedy politycy dadzą wam wszystko za darmo wg hasła:
Nikt wam nie da tyle, ile ja wam mogę obiecać!
Odpowiedz
1
@ DFG
dnia 13.08.2013, 01:19 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.