Wystawa fotograficzna "W gorczańskiej puszczy"
11
Wystawa fotograficzna Na fotogramach zaprezentowano uroki gorczańskiej puszczy. Przedstawiono jak zmienia się las wraz ze wzrostem wysokości i z upływem czasu. Na zdjęciach zostały pokazane rośliny, zwierzęta oraz grzyby charakterystyczne dla poszczególnych ekosystemów leśnych, związane z drzewem żyjącym i martwym.

Widok z Turbaczyka na Mogielicę, fot. Marek Ruciński
Odwiedzający wystawę będą mieli okazję zobaczyć, jak ważną rolę w utrzymaniu bioróżnorodności w lesie odgrywa martwe drewno. Obumierające drewno bardzo szybko zostaje opanowane przez grzyby, stanowi też bogate środowisko życia dla wielu organizmów, zwłaszcza bezkręgowców.

Jawor, fot. Jan Loch
Autorami zdjęć są głównie pracownicy Gorczańskiego PN: Paweł Armatys, Paweł Czarnota, Jan Loch, Marek Kurzeja, Marek Ruciński, Janusz Tomasiewicz, Zbigniew Żurek oraz Iwona Piecuch i Robert Cieślik.
W tematykę wystawy wprowadzają plansze przedstawiające przemiany i kształtowanie się szaty roślinnej na ziemiach polskich w różnych okresach w dziejach Ziemi. Prezentowane plansze pochodzą z ekspozycji stałej Muzeum Paleobotanicznego PAN w Krakowie pt. "Dzieje krajobrazów roślinnych Polski". Poster opracowany przez Pracownię Naukowo - Edukacyjną GPN na podstawie pracy Stefana Jarosza pt. "Badania geograficzno-leśne w Gorcach" ukazuje gorczańską puszczę na przełomie XIX i XX wieku.

Dolina Kamienicy, fot. Jan Loch
Wystawa została zorganizowana przez Gorczański Park Narodowy dzięki pomocy finansowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Wystawę można zwiedzać do 25 lutego 2009. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Magurski Park Narodowy

Widok z Turbaczyka na Mogielicę, fot. Marek Ruciński
Odwiedzający wystawę będą mieli okazję zobaczyć, jak ważną rolę w utrzymaniu bioróżnorodności w lesie odgrywa martwe drewno. Obumierające drewno bardzo szybko zostaje opanowane przez grzyby, stanowi też bogate środowisko życia dla wielu organizmów, zwłaszcza bezkręgowców.

Jawor, fot. Jan Loch
Autorami zdjęć są głównie pracownicy Gorczańskiego PN: Paweł Armatys, Paweł Czarnota, Jan Loch, Marek Kurzeja, Marek Ruciński, Janusz Tomasiewicz, Zbigniew Żurek oraz Iwona Piecuch i Robert Cieślik.
W tematykę wystawy wprowadzają plansze przedstawiające przemiany i kształtowanie się szaty roślinnej na ziemiach polskich w różnych okresach w dziejach Ziemi. Prezentowane plansze pochodzą z ekspozycji stałej Muzeum Paleobotanicznego PAN w Krakowie pt. "Dzieje krajobrazów roślinnych Polski". Poster opracowany przez Pracownię Naukowo - Edukacyjną GPN na podstawie pracy Stefana Jarosza pt. "Badania geograficzno-leśne w Gorcach" ukazuje gorczańską puszczę na przełomie XIX i XX wieku.

Dolina Kamienicy, fot. Jan Loch
Wystawa została zorganizowana przez Gorczański Park Narodowy dzięki pomocy finansowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Wystawę można zwiedzać do 25 lutego 2009. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Magurski Park Narodowy
