Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Z rynku w Kołaczycach znikneła XIX-wieczna kapliczka

7

Z rynku w Kołaczycach zniknęła XIX-wieczna kapliczka z rzeźbą Matki Bożej Niepokalanej. Wróci prawdopodobnie za około rok, po gruntownej renowacji.

- Przeprowadzamy renowację kapliczki od podstaw. Dlatego została ona rozebrana. Wszystkie filary, które obecnie są wyjęte, będą rekonstruowane i odnawiane. Odtworzone zostaną wszystkie napisy i wzory - oczywiście zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków. Zrekonstruowany zostanie także dach, który był spróchniały, co powodowało przecieki na figurę oraz malowidła znajdujące się na suficie kapliczki. Wszystko to zostanie odtworzone i pokryte dachem z blachy mosiężnej. - tłumaczył nam Jerzy Rączka, Kierownik Referatu do spraw Inwestycji i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Kołaczycach.

Podjęte prace stanowią pierwszy etap renowacji, wyceniony na 30 100 złotych. 15 000 złotych pochodzi od wojewódzkiego konserwatora zabytków, 15 100 z Urzędu Miasta.

- Cały projekt odnowy kapliczki obejmuje dwa etapy, a łączny koszt to 54 000 złotych. - wyjaśniał Jerzy Rączka.

Kapliczka została wpisana do rejestru zabytków w roku 2008. Polichromowana rzeźba ustawiona jest na filarach z datą 1803.

Według słów Jerzego Rączki renowacja powinna zostać ukończona za około rok.

ks

Reklama

Komentarze: 7

Dodaj komentarz Widok:
0
@ ja
dnia 29.08.2010, 11:34 · Zgłoś
w ty miejscu postawcie pomnik Kaczyńskiego :)
Odpowiedz
0
@ hiiii
dnia 28.08.2010, 23:21 · Zgłoś
Felixx "moher" sie pisze inaczej ty [...] :)
Odpowiedz
0
@ dd
dnia 28.08.2010, 17:29 · Zgłoś
zniknela........... i po co tak straszycie!!!!!!! ;-)
Odpowiedz
0
@ bogdan
dnia 26.08.2010, 23:09 · Zgłoś
A w miejscu kapliczki proponuję postawić pomnik matki szybkomówiącej Pani Burmistrz a figurkę pod palac do Warszawy może to wspomoże przy najbliższych wyborach?
Odpowiedz
0
@ Felixx
dnia 26.08.2010, 16:04 · Zgłoś
[...] pod pałac Prezydencki zabrały i będą strajkować
Odpowiedz
0
@ Bartosz G
dnia 26.08.2010, 10:05 · Zgłoś
Fajnie :))
Odpowiedz
0
@ katolik
dnia 26.08.2010, 10:01 · Zgłoś
robota komunistów
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.