Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Z samochodu na hulajnogę? Licealiści zmieniają nawyki mieszkańców miast

25

Są młodzi i głodni wiedzy. Mają głowy pełne nowatorskich pomysłów. Grupa licealistów z rzeszowskich szkół, w tym jaślanin Kacper Mucha realizuje projekt społeczny pod nazwą „Lekka Elektromobilność”. Dzięki niemu zamierzają udowodnić, że najzwyklejsza w świecie hulajnoga może być receptą na zakorkowane ulice polskich miast.

Na zdjęciu Kamila Cupryś/fot. Hubert Rybka

Projekt pod nazwą „Lekka Elektromobilność”, można w największym skrócie określić jako śmiałą koncepcję, której głównym założeniem jest przekonanie użytkowników samochodów oraz komunikacji miejskiej do zmiany nawyków transportowych. Na czym owa zmiana miałaby polegać? To proste. Pojazdy spalinowe poruszające się każdego dnia po ulicach naszych miast miałyby zostać zastąpione, przynajmniej w jakimś stopniu, przez proekologiczne, tańsze i co równie istotne, wygodne środki transportu, takie jak na przykład hulajnogi, rowery bądź też skutery z napędem elektrycznym.

Odpowiedź na zmieniającą się rzeczywistość

Pomysł w dobie stale zwiększającej się liczby samochodów, a co za tym idzie, coraz bardziej korkujących się ulic wielu miast Podkarpacia wydaje się jednocześnie prostym i genialnym. Problem ten ze względu na skalę zjawiska bez wątpienia stanowi jedną z kluczowych bolączek każdej społeczności lokalnej. Nie umknął on uwadze jedenastoosobowej grupy młodych i zdeterminowanych na osiąganie założonych celów ludzi, którzy, na co dzień uczęszczają do rzeszowskich liceów. Tak powstał śmiały projekt społeczny pod nazwą „Lekka Elektrommobilność”. Na czele zespołu jako kierownik projektu stoi Kacper Mucha, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Kacper jest jaślaninem, który jako kolejny etap swojej edukacyjnej drogi wybrał stolicę województwa podkarpackiego. Zanim jednak znalazł się w murach renomowanego rzeszowskiego liceum uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Jaśle oraz Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej w Jaśle. Jak sam podkreśla, głównym celem projektu, jest próba wywarcia swoistego rodzaju presji na mieszkańcach Rzeszowa. – Naszym celem jest dokonanie proekologicznej zmiany w nawykach transportowych Rzeszowa głównie poprzez promocję lekkich pojazdów elektrycznych. Pamiętajmy, że problem nie dotyczy tylko dużych miast. Rozwiązania, o których mówimy z powodzeniem mogłyby sprawdzić się również w Jaśle. Każdego dnia do szkoły dojeżdżam pociągiem. Hulajnoga niejednokrotni ułatwiła mi dotarcie z domu na stację i potem na zajęcia – tłumaczy Kacper Mucha.

Na zdjęciu Kacper Mucha/fot. Hubert Rybka

Młodzież realizuje projekt w ramach olimpiady edukacyjnej „Zwolnieni z Teorii” opartej o nowoczesną metodykę nauczania - Social Project Method. Sam pomysł na jego temat zrodził się w zupełnie prozaicznych okolicznościach, o czym z rozbawieniem wspomina dziś Kacper Mucha. – Historia związana z początkami projektu jest dosyć zabawna. Kiedyś do Jasła przyjechał mój wujek. Przywiózł z sobą hulajnogę z napędem elektrycznym. Kiedy tylko dostałem ją w swoje ręce, jeździłem na niej do wyczerpania baterii. Pomyślałem wówczas, że tego rodzaju rozwiązania stanowić mogą realną alternatywę dla samochodów, których w przestrzeni miejskiej jest coraz więcej. Najlepszym dowodem dla tak postawionej tezy jest przeprowadzony przez nas w Rzeszowie test. Nagraliśmy wyścig samochodu z elektryczną hulajnogą w ulicznym korku. Hulajnoga okazała się o blisko kwadrans szybsza – mówi.

Zespół na czele z Kasprem Muchą wraz z partnerem projektu, firmą Electricall zorganizował otwartą prezentację e-hulajnóg w jednym z rzeszowskich centrów handlowych. Każdy zainteresowany mógł odbyć jazdę próbną, aby przekonać się o zaletach ego rodzaju gadżetów.

Social media = rozgłos

O swoich poczynaniach zespół na bieżąco informuje za pośrednictwem popularnego portalu społecznościowego. Na oficjalnym profilu facebook’owym projektu znaleźć można interesujące materiały wideo oraz relacje z organizowanych przez jego twórców i koordynatorów wydarzeń. Tego rodzaju aktywność nie mogła rzecz oczywista umknąć uwadze lokalnych mediów. W marcu Kacper Mucha wraz z Kamilą Cupryś – wicekierownik projektu wystąpili w porannym programie Telewizji Polskiej Rzeszów. Tego samego dnia w auli głównej Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się debata pt. "Jeden ślad wystarczy", do której zaproszono samorządowców, przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, studentów oraz stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl.

Wywiad z prawnikiem - ambasadorem projektu "Lekka Elektromobilność"

Wspomniana debata stanowiła pole do dyskusji nie tylko nad ideą popularyzacji proekologicznych środków transportu, lecz również nad bezpieczeństwem ich użytkowników. Za kluczową przeszkodę w drodze do upowszechnienia się alternatywnych do samochodu form przemieszczania się w przestrzeni miejskiej uznano pozostawiający wciąż wiele do życzenia stan infrastruktury drogowej. Co więcej, brak ścieżek rowerowych wymiernie wpływa na bezpieczeństwo nie tylko rowerzystów, lecz także tych osób, które zamierzają korzystać na przykład z hulajnóg napędzanych elektrycznie.

Popularyzacji jednośladów tego typu nie sprzyjają również regulacje prawne. Zdaniem Kacpra Muchy, zmiany przepisów to absolutna konieczność. – Okazuje się, że status użytkowników hulajnóg jest paradoksalny. Człowiek na hulajnodze traktowany jest jako pieszy. Teoretycznie, więc nie wolno poruszać się nimi po ścieżkach rowerowych. Wraz ze wzrostem liczby hulajnóg elektrycznych koniecznym będzie stworzenie właściwych regulacji prawnych celem zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkownikom – przekonuje.    

Aktywność zespołu, który stworzył projekt „Lekka Elektrommobilność” nie zakończy się jedynie na udziale w olimpiadzie. Licealiści, połykając uwolnionego przez siebie bakcyla społecznej aktywności zamierzają kontynuować rozpoczętą przed kilkoma miesiącami misję, dążąc tym samym do wywołania zmiany w nawykach transportowych użytkowników polskich dróg. Czy im się to uda? Czas pokaże.

Losy projektu można śledzić na profilu facebook'owym >> https://www.facebook.com/lekkaelektromobilnosc/ 

MD

Napisany dnia: 26.04.2019, 08:43
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ olo
dnia 26.04.2019, 09:28
Ocena
komentarza:
9
no już widać w jaśle te korki bo hulajnogami będą wszyscy jeździli buu haaa urzędnicy też dostali hulajnogi i w piwnicy są bo niechce się jeździć kary bym im dał za to takie po 500+
@ Taka sobie
dnia 26.04.2019, 19:48
Ocena
komentarza:
8
Gdybym ja dostała ( za free) taka hulajnoge to tez bym jeździła. Nie stać mnie na hulajnoge za 5-7 k
@ ixi
dnia 27.04.2019, 22:23
Ocena
komentarza:
3
Na koniach jeszcze bardziej "ekologicznie"...
@ Czosnor
dnia 27.04.2019, 22:35
Ocena
komentarza:
-2
Ceny hulajnóg zaczynają się od 700zl
@ Ajajajaja
dnia 28.04.2019, 22:19
Ocena
komentarza:
0
Chyba huliszajsu
@ Stary Glina
dnia 26.04.2019, 09:53
Ocena
komentarza:
22
"Hulajnoga niejednokrotnie ułatwiła mi dotarcie z domu na stację i potem na zajęcia"
Mnie i moim Koleżankom i Kolegom z mojego pokolenia dotarcie w powyższe miejsca ułatwiały nasze nogi, młody człowieku. Posiadanie własnego samochodu było dla nas marzeniem. Dlatego dziś, gdy posiadam własny samochód, korzystam z niego tyle, ile jest mi konieczne. Moje pokolenie zbyt dobrze pamięta wieczny ścisk w autobusach, pociągach zawsze spóźnionych, chamstwo kierowców, konduktorów. To była nasza codzienność. Na hulajnogach jeździliśmy zaś jako dzieci i jako wspomnienie dzieciństwa pozostanie ona w mojej pamięci. Wy młodzi bawcie się w ekologię, ta zabawa nie dla mnie, a jak już chcecie być tacy na maxa eko to polecam chodzenie i bieganie. Przypominam, gdybyście zapomnieli, że wyprodukowanie energii elektrycznej też kosztuje i to wbrew opinii serwowanej przez łże-media, niemało.
@ Do Stary Glina
dnia 26.04.2019, 21:04
Ocena
komentarza:
1
Dzięki za ten wpis..wspominam młodość,piechotą do szkoły kilka kilometrów,dojazdy na studia autobusami w ścisku kilka godzin na stojąco,później do Jasła ciuchcią-drewniane ławki,bilety z tekturki,wspinaczki do wagonu..Nie miałam hulajnogi,ale jeździłam konno/Arab-inteligentny koń/to była frajda.Wychodziło się nawet boso "szmat drogi"i do dziś lubię wędrować,bo w samochodzie nie ma tego uroku.Czasem zamyślę się,o dziwo jadąc prawidłowo,nie wiedząc ile przemierzyło się kilometrów.Hulajnogi?w dużych miastach na deskorolce po mieście i peronach wjeżdżając prosto do busa czy metra.Nawet składane rowery/nie takie jak dawniej/podręczny i w mig jazda po dróżkach rowerowych do celu.Jak miło powspominać,mimo ciężkich czasów.
@ stary pryk
dnia 27.04.2019, 22:49
Ocena
komentarza:
1
cena energii elektrycznej w porówaniu do ceny paliwa jest praktycznie znikoma, przejechanie 100km na elektrycznej hulajnodze to koszt ok. 20gr.
Nie rozumiał pan naszej misji, nie mamy zamiaru zamienić aktywnosci fizycznej na poruszanie się elektrycznymi pojazdami, chcemy zeby zamiast samochodu ludzie wybierali wygodniejszy szybszy i zdrowszy środek transportu jakim jest np. elektryczna hulajnoga.
@ Stary Glina
dnia 27.04.2019, 23:53
Ocena
komentarza:
0
Jeśli chodzi o zdrowie to poruszania się per pedes nic nie zastąpi. Co do reszty poruszonych kwestii nie odniosę się bo nke mam wiedzy. Mam natomiast duże watpliwosci co do ceny wyprodukowania energii elektrycznej. Nie podałeś _ podałaś do jakiej ilosci energii odnoszą się podane przez Ciebie kwoty. Pozdrawiam.
@ Leśniak M.
dnia 26.04.2019, 10:21
Ocena
komentarza:
17
Już to widać jak hulajnoga mknie po jasielskim zadupiu a za nią 100 tirów z rumunii
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 26.04.2019, 10:26
Ocena
komentarza:
7
Lepiej przesiąść się na riksze [cabrio, lub z budą ] aby byłyby na każdą pogodę, a przy okazji likwidacja bezrobocia - tyle etatów dla rikszarzy i odbudowa Rometu...
@ NowyWojt
dnia 26.04.2019, 14:14
Ocena
komentarza:
5
Sporo urzędników miało by co robić
@ clashtorny
dnia 26.04.2019, 20:52
Ocena
komentarza:
2
I do rikszy zaprzęgnąć urzędników jasielskich, przynajmniej nie będą wycierać korytarzy urzędów, a co nie którzy schudną ;)
@ Ajajajaja
dnia 28.04.2019, 22:25
Ocena
komentarza:
0
Super pomysł!! Np. W poniedzialek burmistrz wraz ze swoją świtą wożą ludzi dla dobra miasta dbając o ekologię i swoje zdrowie :) Wtorek PUP, środa ZUS, czwartek UO, w piatek damy zarobić prywatnym riksiarzom :)
@ .
dnia 26.04.2019, 18:31
Ocena
komentarza:
7
dalej wszystko co zmierza dy wygodnego tycia, organizm musi chodzic ...a nie byc podwozonym,
@ stary pryk
dnia 27.04.2019, 22:51
Ocena
komentarza:
0
Nie rozumiał pan/pani naszej misji, nie mamy zamiaru zamienić aktywnosci fizycznej na poruszanie się elektrycznymi pojazdami, chcemy żeby zamiast samochodu ludzie wybierali wygodniejszy szybszy i zdrowszy środek transportu jakim jest np. elektryczna hulajnoga.
@ clashtorny
dnia 26.04.2019, 20:50
Ocena
komentarza:
6
Niech się urzędasy najpierw wyniosą ze swoimi autami spod urzędów, zajmując na cały dzień miejsca parkingowe. Urząd jest dla petentów a nie dla urzędników.
@ Ekolog
dnia 27.04.2019, 02:24
Ocena
komentarza:
6
Dzieciaczki weźcie się za naukę a jak już chcecie pojeździć na hulajnodze to polecam zwykłą po waszemu analogową
@ 420
dnia 27.04.2019, 22:53
Ocena
komentarza:
0
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ kaj
dnia 27.04.2019, 07:16
Ocena
komentarza:
4
Niedawno na facebooku widziałem Tuska zwiedzającego Paryż na hulajnodze. A teraz nabierzcie oddechu i wyobraźcie sobie Kaczyńskiego.
@ POLAK
dnia 27.04.2019, 08:42
Ocena
komentarza:
7
Tak tylko gdzie chcecie nimi jezdzic chodnikami
@ con amore
dnia 27.04.2019, 09:47
Ocena
komentarza:
2
Żadne hulajnogi, tylko rower - polecam.
@ luki
dnia 27.04.2019, 13:19
Ocena
komentarza:
4
Co w Jaśle można realizować nie mamy nawet 1 km drogi rowerowej. O czym wy tu piszecie ???
@ adam. P
dnia 28.04.2019, 05:51
Ocena
komentarza:
2
Jak najbardziej popieram takie inicjatywy, ale jeżeli chodzi o miasto Jasło w pierwszej kolejności trzeba poprawić infrastrukturę rowerową w Jaśle. I nie chodzi mi o robienie na siłę "trasy rowerowej MOSiR - Kwiatowa przez środek miasta wąskimi chodnikami. W miarę małymi kosztami można!!! zrobić pętlę rowerowo-biegowo-spacerową starymi torami gamrackimi z Mickiewicza do Troi i powrót przez Niegłowice Gądki do Szopena. Dwie kładki przylegające do mostów w Niegłowicach i na Mickiewicza + wyrównanie torowiska gamrackiego.Karpacka Troja niby jedną z wizytowek Jasła, a nie ma dojazdu dla niezmotoryzowanych.
Trochę spamu z mojej strony, ale jeżeli chodzi o hulajnogi... nie tak dawno byłem w Lyonie i tam elektryczne hulajnogi robią furrore. Jednak dotyczy to głównie młodzieży, turystów jak i miejscowych-~
Miasta studenckie/turystyczne jak najbardziej muszą szukać alternatyw.mi
@ Ona
dnia 02.05.2019, 00:48
Ocena
komentarza:
1
Ale żeby hulajnoga śmigać czy rowerem to przydałoby się ścieżki rowerowe albo przynajmniej "proste" bez dziur chodniki albo drogi bez dziur,.. najpierw polatajcie drogi i zainwestujcie w infrastrukturę a wtedy rozmyślanie znad zakupem wypasionych hulajnóg za kilka tysi
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Figura Chrystusa góruje nad miastem

  Figura Chrystusa Króla Wszechświata stanęła na wzgórzu przy ul. Na Kotlinę w Jaśle. Rzeźba została postawiona na ośmiometrowym cokole już w ubiegłym tygodniu.

 • Szykujcie się na świetną zabawę! Już jutro otwarcie kręgielni INDYGO

 • Projekty szkoleniowe ze stażami!

 • Szykują się kolosalne podwyżki za śmieci!

  Miasto zaproponowało nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Jaśle. Opłata ma wzrosnąć dwukrotnie. Co jest tego przyczyną? Z analiz przygotowanych przez urzędników wynika, że jaślanie wytwarzają coraz więcej odpadów, a firmy odbierające śmieci podniosły ceny za świadczoną usługę.

 • „Ekonomik” ma ściankę wspinaczkową

   

  W Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, popularnym „Ekonomiku”, powstała ścianka wspinaczkowa. Służyć ma nie tylko uczniom szkoły, lecz wszystkim tym, którzy chcieliby aktywnie spędzić czas korzystając z pierwszego w powiecie jasielskim obiektu tego typu. Koszt zakupu i montażu ścianki wyniósł ponad 180 tys. zł.

 • KBBistro skończyło roczek!

   

  Czas biegnie. Dokładnie rok temu pojawiliśmy się w mieście, aby nieprzerwanie dostarczać Waszym podniebieniom kulinarnych wrażeń.  Widzimy to każdego dnia, kiedy wracacie do nas, aby delektować się naszymi sławą owianymi burgerami i nie tylko. 

 • Motomikołaje znów w akcji! Paczki trafiły do ponad tysiąca dzieci

   

  Organizatorzy MOTOMIKOŁAJEK od kilku już lat uszczęśliwiają dzieci wręczając im prezenty. Dzięki darczyńcom, w tym roku paczki trafiły do ponad tysiąca dzieciaków. W Dębowcu i Jaśle na spotkanie z mikołajem przybyły setki osób.

 • Piękno świątecznych podarunków

   

  Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym dzielimy się z bliskimi radością zapominając o codziennych troskach. 

 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105