Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Zabytkowe organy z kościoła w Sławęcinie odzyskały dawną świetność

23

Sławęcin to mała wieś w gminie Skołyszyn. Życie lokalnej społeczności, jak zwykle bywa w takich miejscowościach, skoncentrowane jest w znacznej mierze wokół tamtejszej parafii i drewnianego kościoła pw. św. Katarzyny. Tradycja, wspólna historia i świadomość przynależności do owej społeczności mają dla mieszkańców Sławęcina niebagatelne znaczenie. Nic więc dziwnego, że kiedy pojawiła się koncepcja odrestaurowania zabytkowych organów Jana Śliwińskiego, znajdujących się w tamtejszej świątyni, mieszkańcy zareagowali na nią entuzjastycznie. Instrument pamiętający czasy zaborów odzyskał dawną świetność, dzięki czemu gra na nim przez kolejne dekady stanowić będzie nieodłączny element każdej liturgii.

Drewniany kościół w Sławęcinie pod wezwaniem św. Katarzyny został wzniesiony pod koniec XVIII w. Położona w urokliwym miejscu świątynia, jest obiektem o budowie zrębowej. Zachwyca ona wnętrzem, w którym ściany i stropy pokryte są iluzjonistyczną polichromią z końca XIX w. Najcenniejszym elementem wyposażenia świątyni, o którym trudno nie wspomnieć jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, w typie Hodegetrii małopolskiej, z połowy XV wieku.

Na uwagę zasługuje również inny cenny zabytek, znajdujący sie w kościele. Są nim zabytkowe organy, które wyszły spod ręki lwowskiego organmistrza Jana Śliwińskiego. W sławęcińskiej świątyni pojawiły się w ostatniej dekadzie XIX w. Świadczą o tym napisy na piszczałkach. Najstarszym elementem jest w tym przypadku jeden z głosów pikowych, który według sygnatur powstał w 1890 r. Pozostałe pochodzą z 1891 r. W świątyni zostały złożone w sierpniu 1891 r. Jak łatwo policzyć, już od ponad stu lat, grą na tym unikatowym instrumencie, organiści uświetniają każdą liturgię. Nic więc dziwnego, że upływ czasu sprawił, iż koniecznym okazało się przeprowadzenie ich renowacji. Środki finansowe na jej przeprowadzenie pozyskano w ramach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dotacji z budżetu państwa oraz w ramach zbiórki (wkład własny).

Dawną świetność dziesięciogłosowym organom (osiem głosów manualnych i dwa głosy w pedale) przywrócił Marek Gąsior, specjalizujący się w intonacji organów. Renowacji poświęcił niemal rok. Poszczególne prace realizowane były etapowo, począwszy od miecha i wiatrownic, przez renowację piszczałek, na przywiezieniu organów do kościoła i ich zamontowaniu kończąc. Najbardziej wymagająca okazała się renowacja samych piszczałek. – Ogromnym problemem było uratowanie cynowych piszczałek. Były one przemalowane lakierami oraz srebrną farbą. Pozbycie się warstwy tych właśnie substancji było bardzo trudne, przy jednoczesnym zachowaniu struktury samej cyny, która jest miękkim stopem. Ostatecznie udało się je uratować, choć wymagało to poświęcenia nieco większej ilości czasu, niż planowano – wyjaśnia Marek Gąsior, który renowacją organów zajmuje się od kilkunastu lat.     

W kiepskiej kondycji były również korpusy piszczałek od wewnętrznej strony. Przyczyną takiego stanu rzeczy było przede wszystkim niefachowe strojenie oraz drobne pęknięcia. Nastrojenie takiego instrumentu był w zasadzie niemożliwe. Konieczne stało się więc odbudowanie wspomnianych korpusów, wlutowanie nowych elementów oraz zacięcie nowych stroików. Obawy związane ze stanem drewna na szczęście nie znalazły pokrycia w stanie faktycznym. Okazało się bowiem, że jest ono w przyzwoitym stanie.

W samych superlatywach o efektach pracy Marka Gąsiora mówił prof. Julian Gembalski, wirtuoz organów, który w sierpniu, podczas specjalnego koncertu, miał okazję wydobyć z instrumentu cały jego potencjał. – Najistotniejsze jest to, że pan Marek Gąsior przeprowadził renowację zachowawczą organów Jana Śliwińskiego. Oznacza to, że nie zmieniał niczego w tym instrumencie, uszanował to, że Śliwiński był wielkim organmistrzem i trzeba przywrócić brzmienie organów. Zrobił to znakomicie. Uważam, że odpowiadają one kryteriom instrumentów budowanych w XIX wieku, które wówczas odpowiadały estetyce romantycznej – przekonuje prof. Gembalski.

MD

Napisany dnia: 16.09.2021, 09:36
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ sieka
dnia 16.09.2021, 10:29
Ocena
komentarza:
11
Rany Boskie. Unia Europejska taka niedobra według kleru ale po kasę na remont rączkę
chętnie się wyciąga.
@ Leon z Binarowej
dnia 16.09.2021, 10:43
Ocena
komentarza:
12
Unia jest beee...ale euro już nieeee
@ jj
dnia 16.09.2021, 16:50
Ocena
komentarza:
-10
Tylko to jest nasza kasa!!! Wpłacamy teraz co roku do budżetu Unii 6,5 miliarda Euro.
A zachodnie kraje EU nie robią man żadnej łaski, że wpłacają 1% swoich dochodów bo ciągnął od nas i innych narodów nowej Unii dużo więcej. Jak wyliczył niemiecki minister finansów z każdego 1 Euro wpłaconego do unijnego budżetu wraca 85 Eurocentów czyli prawie wszystko. Nic w tym dziwnego. W Zamian za te Zachodnie Eura Otworzyliśmy Nasz 40 -sto Milionowy Rynek!! Już w tamtym tygodniu niemieccy przedsiębiorcy domagali się pilnego zwołania spotkania z Angelą Merkel, żeby unijni urzędnicy nie blokowali przyjęcia "Polskiego Ładu" bo każdy dzień zwłoki po potężne straty zachodnich firm!
@ Radek
dnia 16.09.2021, 18:32
Ocena
komentarza:
2
To prawda swieta prawda
@ Do jj
dnia 16.09.2021, 18:43
Ocena
komentarza:
-1
Troszkę musisz jeszcze się douczyć i potem komentuj.
Zobacz ile jest mld euro przeznaczonych dla Polski w ramach nowej
perspektywy budżetowej i jak się to ma do tych 6.5 mld wpłacanych
przez Polskę
@ Wws
dnia 16.09.2021, 10:48
Ocena
komentarza:
14
Nie ważne za czyją kasę, ale są piękne i warto było je odrestaurować
@ No tak
dnia 16.09.2021, 10:53
Ocena
komentarza:
11
Nieważne? Jakby nie kasa to w jaki sposób zostałyby odrestaurowane?
@ do
dnia 16.09.2021, 11:04
Ocena
komentarza:
13
Warto zaznaczyć że pan M GĄSIOR pochodzi z pow Jasielskiego a konkretnie z Roztok
@ Mimi
dnia 16.09.2021, 14:32
Ocena
komentarza:
13
I brawa dla tego Pana. Mistrz w zawodzie, o którym nikt nic nie mówi, nie pisze. Podziwiam takich ludzi
@ Taka uwaga
dnia 16.09.2021, 11:17
Ocena
komentarza:
-1
Najświetniejsze organy, bogata świątynia, złocone obrzędy, klepanie pacierzy, procesje, kadzidła, modły do obrazów i figur są pustym rytuałem, jeżeli nie ma miłości Boga i bliźniego. Bez różnicowania na "prawdziwych" i innych...
@ Kika
dnia 16.09.2021, 12:00
Ocena
komentarza:
5
Prawdziwa Biblijna wiara nie potrzebuje figur, obrazów, kadzidel, zlocen i przepychu.
@ Abnegat
dnia 16.09.2021, 13:05
Ocena
komentarza:
3
II przykazanie, które zostało usunięte z Dekalogu, nie wyklucza muzyki.
@ Kika
dnia 16.09.2021, 18:07
Ocena
komentarza:
2
Zgadza się ale figury, obrazy to już balwochwalstwo
@ enera
dnia 17.09.2021, 10:43
Ocena
komentarza:
-2
Obraz jak sama nazwa wskazuje,
jest wyobrazeniem tego co przedstawia.
Jako wierzacy w obrazie czy figurze czcimy
Tego Kto na nim jest, nie drewno czy plotno.
@ Kika
dnia 17.09.2021, 11:10
Ocena
komentarza:
5
Zna Pani przykazanie Nie będziesz mial innych Bogów przede mną .
Jego tresc była znacznie bardziej rozbudowana
@ strona wuwuwu
dnia 16.09.2021, 13:49
Ocena
komentarza:
16
Unia nie ma swoich pieniędzy. Żaden rząd nie ma swoich pieniędzy. To są pieniądze podatników.
Czy do pokolenia plusów to dociera?
@ Abnegat
dnia 16.09.2021, 15:14
Ocena
komentarza:
1
To jest popularny pogląd korwinistów i różnej maści liberałów, ale czy tak jest istotnie? Kiedyś S. Pitoń powiedział, że wszystkie pieniądze, które są w obiegu, pochodzą od rządu i chyba tak jest naprawdę. Pieniądze należą do tego, kto dokonuje ich kreacji, a w naszym przypadku nie jest to nawet rząd warszawski, który jest tylko pośrednikiem, tylko bank w Bazylei. Stąd też mówienie, że rząd nie ma żadnych pieniędzy - to robienie ludziom wody z mózgu przez sugerowanie, jakby to społeczeństwo miało jakiś wpływ na tę kreację pieniądza. Może kiedyś do tego dojdzie, kiedy nastąpi kreacja pieniądza przez NBP władze lokalne, ale jak dotychczas sytuacja jest taka, że to rząd ma wszystkie pieniądze. Okres korona-ściemy pokazał, że rząd nie ma żadnych ograniczeń w zaciąganiu kredytów, czyli tworzeniu pieniędzy z powietrza - na 2020 r. budżet państwa wynosił ponad 400 mld zł, a zaciągnięto kredytów na 200 mld zł. Widać więc, że rządowi nie są w ogóle potrzebne nasze pieniądze, które służą tylko do kontroli społeczeństwa.
@ strona wuwuwu
dnia 16.09.2021, 19:09
Ocena
komentarza:
2
W normalnych warunkach ilość pieniądza odpowiada wartości pracy, usług i wytworzonych dóbr w gospodarce. A że w różnych bolszewickich pseudo-gospodarkach jest cała masa bezużytecznych stanowisk, to i pieniądza z niczego też jest odpowiednio dużo.
Jedno jest pewno - umiesz coś konkretnego, to dasz sobie radę.
@ Mix
dnia 16.09.2021, 22:31
Ocena
komentarza:
1
Organy są a organisty nie ma bo zrezygnował
@ QQrQ
dnia 17.09.2021, 07:51
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Głos
dnia 17.09.2021, 11:55
Ocena
komentarza:
0
Droga Redakcjo, chodzi chyba o RENOWACJĘ a nie INTONACJĘ organów. Dobrze jest przeczytać tekst przed publikacją.
@ Meloman
dnia 17.09.2021, 12:38
Ocena
komentarza:
2
Do @ Głos
Chciałeś zabłysnąć, a wyszedłeś na ignoranta. Intonacja to obok strojenia czynność, czy też "zabieg", jaki wykonuje się na organach.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Szebniach powstała prywatna strzelnica

   

  Trzech pasjonatów strzelectwa, kupiło w Szebniach działkę położoną w szczerych polach, aby zorganizować strzelnicę plenerową. Pierwsze strzelanie, które przeprowadzono na niej wczoraj, stanowiło swoistego rodzaju zwieńczenie wielomiesięcznych wysiłków, jakie w jej powstanie włożyli właściciele obiektu. To jedyne tego typu miejsce na terenie powiatu jasielskiego.

 • Ekspertyza budowlana dotycząca budynku przy ul. Metzgera 10 może potrwać od 2 do 3 tygodni

  Obecnie trwa ekspertyza zlecona przez władze miasta Jasła, która ma dać odpowiedź na najważniejsze pytanie – czy mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 będą mogli bezpiecznie wrócić do swoich mieszkań. Przygotowuje ją grupa kilku ekspertów z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, która badania podzieliła na trzy etapy. Jak podaje jasielski magistrat, roboty budowlane mogą potrwać do 14 listopada br. 

 • Właściciel lokalu przy ul. Metzgera 10 został przesłuchany i postawiono mu zarzuty

  Śledczy przesłuchali właściciela lokalu i postawili mu zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy budowlanej. Mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 • „Ryszard to pacjent, nie przestępca”. Manifest przed sądem w Krośnie

  Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Krośnie odbyła się druga rozprawa przeciwko Ryszardowi, 69-letniemu mieszkańcowi powiatu jasielskiego. Mężczyzna został oskarżony o uprawę marihuany oraz uprawę i wytworzenie znacznej ilości środków odurzających. Pan Ryszard podkreśla, że jest pacjentem medycznym marihuany. Uprawiał ją, bo nie stać go na realizację recept i wizyty lekarskie.

 • Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 108 wkracza w kolejną fazę. Jasło z szansami na kolejne połączenia

   

  Trwa kolejny etap realizacji projektu rewitalizacji linii kolejowej nr 108 na odcinku od Gorlic do Jasła wraz z rewitalizację linii 110 i budową mającej je połączyć łącznicy. Projekt został głoszony przez samorząd województwa małopolskiego w ramach programu Kolej +. Obecnie opracowywane jest studium planistyczno – prognostyczne dla tego zadania. Głównym celem jego realizacji jest zwiększenie dostępności połączeń kolejowych, również dla mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego. Modernizacji ma zostać poddana także infrastruktura kolejowa, w tym przystanki i stacja Jasło.  

 • Prokuratura ustala, czy mogło dojść do katastrofy budowlanej

  W miniony czwartek w godzinach wieczornych mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 w Jaśle zostali ewakuowani z budynku, ze względu na wyburzenie filarów nośnych podtrzymujący strop, nad którym znajdują się mieszkania. W obawie przed zawaleniem się bloku zmuszeni byli go opuścić. Śledczy sprawdzają, czy w tym dniu mogło dojść do katastrofy budowlanej.

 • Większy wybór pysznych dań w Barze Mlecznym "Wojtek"

   

  W Barze Mlecznym "Wojtek", każdy łasuch znajdzie dla siebie coś smacznego. Wszystko za sprawą menu dań kuchni domowej, które we wrześniu poszerzono z myślą o smakoszach kuchni tradycyjnej. 

 • Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w poniedziałek. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Dlatego poświęćmy swój czas na wspomnienie Naszych bliskich Zmarłych i odwiedźmy ich groby.

 • Jesień - czas na laser

   

  Jesień to najlepszy okres, aby wykorzystać olbrzymi potencjał tkwiący w laserach medycznych. Poniżej przedstawiamy efekty jakie można uzyskać po zabiegach laserowych w naszym gabinecie ESTETMED.

 • Wygraj bilety na spektakl „Odjechana farsa” - WYNIKI

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na XIII Jesienne Spotkania z Teatrem. 23 października na scenie JDK zobaczymy spektakl – „Odjechana farsa”. Zgodnie z zapowiedzią, widzowie otrzymają dwie, najbardziej nieprzewidywalne godziny w życiu. Wspólnie z JDK przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na sztukę.

 • Światowy Dzień Żywności – jak zmieniła się piramida żywieniowa na przestrzeni lat?

   

  Wspólne działanie 150 krajów sprawia, że Światowy Dzień Żywności, który przypada na 16 października, jest jednym z najbardziej celebrowanych dni w kalendarzu ONZ. Setki wydarzeń i działań informacyjnych skupiają rządy, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, media i opinię publiczną. Promują ogólnoświatową świadomość i działanie na rzecz tych, którzy cierpią głód oraz potrzebę zapewnienia wszystkim zdrowych diet.

 • Zapraszamy do nowo otwartego Centrum Okulistyczno - Optycznego w Jaśle

   

  Od ponad 40 lat świadczymy wysokiej jakości usługi łącząc je z najbardziej zaawansowanymi technologiami. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105