Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Zabytkowy parowóz stanie na skwerku przy dworcu PKS?

53

Pod koniec października zakończyły się prace renowacyjne parowozu TKt48-102 z Jasła. Lokomotywa trafiła na razie do hali montażowej w Hankówce. Pojawił się jednak pomysł by wzorem innych miast wyeksponować ją w widocznym miejscu.


- Wiem, że różne inne miasta przyglądają się temu i bardzo chętnie by ją wzięły, ponieważ tak naprawdę jest ona własnością spółki Cargo taboru w Nowym Sączu. Chodzi o ustalenie miejsca, gdzie to ma stać czy bardzo blisko, przy tzw. drodze południowej na torach PLK i nawet taką nieformalną zgodę mam – mówił radny. Poszedł nawet nieco dalej i ustalił wstępnie z kierownikiem stosownego wydziału Urzędu Miasta, że ten zwróci się do PLK o nieodpłatne ustawienie parowozu w proponowanym miejscu. Zasugerował również, że dobrze byłoby, aby władze miasta przyłączyły się do tej inicjatywy i ją poparły. - Chyba, że miasto chciałoby się w to włączyć i postawić w innym miejscu, np. na skwerku obok dworca PKS. Jest to technicznie możliwe. Taki parowóz stoi przed stacją w Nowym Sączu – przekonywał Stachaczyński.



Pomysł spodobał się burmistrzowi Andrzejowi Czerneckiemu, który obiecał, że zajmie się tą sprawą. - Lepszym miejscem byłyby zdecydowanie okolice dworca i jeśli to będzie możliwe to postaramy się przekazać stosowne informacje w najbliższym czasie.

Jest to już czwarty zabytkowy parowóz odrestaurowany ze środków pozyskanych przez Fundację Era Parowozu. Organizacja została powołana przez PKP CARGO S.A. z siedzibą w Warszawie 31 maja 2005 r. Do jej głównych zadań należą: utrzymanie i zagospodarowanie na cele kulturalne i turystyczne zabytkowego taboru kolejowego; popularyzowanie historycznych i kulturowych walorów transportu kolejowego; pielęgnowanie i upowszechnianie zjawisk, treści i wartości kolejowych linii historycznych; propagowanie kultury, zarówno materialnej, jak i duchowej i poszerzenie wiedzy historycznej o kolejnictwie w Polsce i Europie oraz popularyzowanie osiągnięć kolejnictwa na ziemiach polskich.

(kp)

Reklama

Komentarze: 53

Dodaj komentarz Widok:
0
@ mądrala
dnia 28.12.2010, 14:18 · Zgłoś
Podejrzewam, że postawienie tej maszyny na rondzie byłoby niezgodne z prawem - ograniczałaby widoczność praktycznie do zera. Jak dla mnie dobrym miejscem dla maszyny byłby skwer koło JDK (zamiast tych niewiadomocosi kamiennych) albo rynek. Gdybyście postawili ten zabytkowy parowóz na skwerze obok jasielskiego PKS, pokazalibyście dużą zdolność autokrytyki, a sama maszyna byłaby symbolem nowoczesności od siedmiu boleści naszych przewoźników zarówno drogowych, jak i szynowych. ;)
Odpowiedz
0
@ kasia
dnia 18.12.2010, 01:35 · Zgłoś
gdzie by nie postawili to jasielscy [...] i tak zniszczą i zaraz będzie popisana...szkoda takiego zabytku na zmarnowanie...
Odpowiedz
0
@ edek
dnia 16.12.2010, 21:08 · Zgłoś
Nie mam zdania na ten temat
Odpowiedz
0
@ lokomotywa
dnia 16.12.2010, 12:11 · Zgłoś
jak dlamnie tenparowóz powinien byc atrakcja w jasle i jezdzic jako zabytek wokul jasla to by byla frajda dla malolatów . i powinien byc jasiellskim orlem .
Odpowiedz
0
@ ciekawy
dnia 16.12.2010, 09:52 · Zgłoś
no właśnie skoro wyremontowany to mógłby jeździć taki pociąg retro i wozić turystów . A nowy-stary burmistrz niech spełnia te obietnice bo zostało mu juz 1 miesiąc mniej, a nic nie robi.
Odpowiedz
0
@ ciekawy
dnia 16.12.2010, 09:33 · Zgłoś
TO BYŁY WICEMARSZAŁEK ZAFUNDOWAŁ TEN SPRZĘT ??? I BĘDZIE TERAZ MASZYNISTĄ ?,JADĄC DO RZESZOWA BĘDZIEMY ŚPIEWAĆ MARSZAŁEK WIEZIE NAS MARSZAŁEK WIEZIE NAS ???????????
Odpowiedz
0
@ Jom
dnia 15.12.2010, 23:22 · Zgłoś
Hehe a może by ten parowóz puścić na szyny to by wreszcie coś normalnego po polskich torach jeździło ;-D
Odpowiedz
0
@ Pawlos
dnia 15.12.2010, 22:23 · Zgłoś
Dobry pomysł z rondami tylko że jasielskie ronda sa chyba za male xD Ja proponuje na rynku zamiast tej "sweet" fontanny !
Odpowiedz
0
@ do seven
dnia 15.12.2010, 21:52 · Zgłoś
bardzo ciekawe moze by o tym zrobic jakis reportaz. onczarny@vp.pl chetnie poczytam
Odpowiedz
0
@ [..]
dnia 15.12.2010, 21:49 · Zgłoś
Jeżdżę dużo po świecie i mam porównanie. W Stanach np w metro czy autobusach CTA /miejskie/ lub GREYHOUND ludzi owszem mają na sobie obszerne, wymięte ubrana ale - CZYSTE i NIE CUCHNĄ! Korzystam czasem z PKS bo żyję w tym kraju i życie mnie do tego zmusza. W Niemczech, autobusy nigdy nie mają kompletu pasażerów, ale im się jakoś opłaca. Kierowcy, czy też Driverwoman mają czyściuteńkie białe koszule - ąż miło popatrzeć /to prawie nic nie kosztuje/. U nas w tych autosanach to tylko po wejściu do pojazdu następuje odruch [...].
P.S. Apropos tematu, to skoro mowa o skwerku PeKaeS to po co myśleć o rzekomym "upiększaniu" parowozem jak jest [...]. To tak jakby pracownik szambiarz ubierał do pracy garnitur i krawat.
Odpowiedz
0
@ hm
dnia 15.12.2010, 20:46 · Zgłoś
Przynajmniej jedna dobra wiadomość o kolei. Czy trzeba to będzie uzgadniać ze wszystkimi kolejowymi związkami zawodowymi?
Odpowiedz
0
@ szkieletor
dnia 15.12.2010, 20:10 · Zgłoś
parowóz na złom kase biednym
Odpowiedz
0
@ X-men
dnia 15.12.2010, 18:40 · Zgłoś
A GDZIE BY NIE POSTAWIŁ TO I TAK GO ZA[...] NA ZŁOM SKORO Z POLIGONU GINĄ I CZOŁGI !!!!
Odpowiedz
0
@ a.c.a.b.
dnia 15.12.2010, 18:32 · Zgłoś
transport publiczny jest taki, jacy sa ludzie nim podrozujacy. niestety. dziekuje
Odpowiedz
0
@ do [...]
dnia 15.12.2010, 18:07 · Zgłoś
[...] wcale nie twierdzę, że jesteś d[...] no ale może się mylę. Czy ty potrafisz czytać tekst ze zrozumieniem? Jeżeli nie to jest to tzw. [...] funkcjonalny. Widzisz, że cały czas sprawa dotyczy parowozu i problemu gdzie go ustawić a Ty przyczepiłeś się do PKS-u. Skąd masz takie informacje, że w autobusach [...] i korzystający z niego pasażerowie się nie myją? Pewno też jeździsz tymi PKS-ami No nie uchodzi takiemu czyścioszkowi i pedantowi korzystać z takich środków komunikacji lub sam jesteś takim [...] jak rzekomo ci pasażerowie.
Odpowiedz
0
@ lolek
dnia 15.12.2010, 18:01 · Zgłoś
ty chyba nie jechałeś w piątek er busem w porze letniej nie dość że [...] to do tego dymek czuć i to chyba ty jesteś tym wspaniałym kierowcą tej firmy pozdrowienia dla [...]a i nie pisz głupot
Odpowiedz
0
@ UCZEN
dnia 15.12.2010, 17:41 · Zgłoś
DAJCIE DO BRYŁ POD DOM LUDOWY!!!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz
0
@ st
dnia 15.12.2010, 14:10 · Zgłoś
Postawcie te lokomotywe nad biurem czarneckiego ...tylko wtym czasie jak on bendzie w srodku.
Odpowiedz
0
@ [..]
dnia 15.12.2010, 12:06 · Zgłoś
PKS trąci minionym okresem. Poziom usług jest katastrofalny /sprzęt [...], ale jak ma nie cuchnąć jak taki Autosan jeździ prawie 30 lat i wozi ludzi z jarmarków z kurczętami, którzy się nie myją, a bieliznę zmieniają według kalendarza świąt tj. na Boże Nar. i Wielkanoc/. Swoją drogą, że upada, ale to niech całkiem odsunie się od monopolu przewozów. Wtedy wpuścić nieograniczoną ilość chętnych prywatnych przewoźników - bez problemów dawać im koncesję - oczywiście na pewnych warunkach: sprzęt czyli BUSY technicznie sprawne, nie załatwiane przeglądy, wysoka kultura kierowców, np. taka jak w Er-Busie i obowiązkowo w ramach koncesji narzucić im WYKONYWANIE KURSÓW w soboty i niedziele - wtedy PKS mogą nawet [...].
Odpowiedz
0
@ do seven
dnia 15.12.2010, 11:09 · Zgłoś
dzieki za odp
Odpowiedz
0
@ PICO
dnia 15.12.2010, 00:59 · Zgłoś
To typowe podejście do sprawy.
Zamiast spróbować się dogadać z Gorlicami, Bieczem, Krosnem i Sanokiem i uruchomić w sezonie turystycznym przejazd takiej maszyny - postawicie sobie najlepiej pionowo na rondzie.
Będzie jak z Leninem - za 20-30 lat będą się radni-bezradni zastanawiać jak ją zutylizować.
Odpowiedz
0
@ a.c.a.b.
dnia 14.12.2010, 23:32 · Zgłoś
[...] padlem xD
Odpowiedz
0
@ Sven
dnia 14.12.2010, 21:57 · Zgłoś
...Mam akta z ekshumacji chociaż nie jest powiedziane,że nie ma ich więcej w innych częściach miasta.Tych z parku przeniesiono do Dukli na cmentarz wojskowy.Nie uwierzyłbyś jak się czyta takie akta gdzie byli chowani możesz mieć ich nawet pod swoim oknem...Temat żołnierzy nieboszczyków to temat w Jaśle tabu na rzecz świętych.
Odpowiedz
0
@ KIEROWCA
dnia 14.12.2010, 21:01 · Zgłoś
NA RONDZIE NIE MA NIC STAC!!!!! RONDO MA BYC MIEJSCEM WIDOCZNYM TAK ABY KAZDA OFIARA LOSU (KTÓRA I TAK TERAZ WJEŻDŻA NA RONDO DOBRE 30 SEK POMIMO ZE JEST PUSTE) MOGŁA JAK NAJSZYBCIEJ ODBLOKOWAC DROGE I JECHAC DALEJ
Odpowiedz
0
@ Mike 38
dnia 14.12.2010, 18:55 · Zgłoś
Dobry pomysł tylko kamery monitoring 24/H i będzie ok oczywiście monitoring na posterunku by Policja widziała co tam się dzieje jeszcze dać wielkimi napisami przy lokomotywie MONITORING i będzie dobrze
Odpowiedz
0
@ miro
dnia 14.12.2010, 18:36 · Zgłoś
no i wszystko tylko żeby odwrócić uwagę od spraw istotnych ludzie soliarności wchodzą dla kasy z niedawnymi wrogami w koalicję a za plecami buduje się po cichu nowy system totalitarny od którego nie szybko będzie powrót a ciuchcia na złom na żeromskiego albo do muzełum a BURMISTRZ niech zacznie spełniać obietnice wyborcze
Odpowiedz
0
@ fan betonu
dnia 14.12.2010, 17:50 · Zgłoś
Postawcie ciufe na rynku tam gdzie zniszczyliście kawałek zieleni ( teraz pewno dokończycie ) . A ten co zajada paluszki niech juz dorzuca [...] . Na koniec kadencji parowóz wywiezie was daleko , a niechby nawet do Warszawy , potem Bruksela i w kosmos .
Odpowiedz
0
@ gosc
dnia 14.12.2010, 16:53 · Zgłoś
haubico-armata z placu zwirki i wigury byla darem braci czechow.istnial odwieczny problem polityczny - w ktorym kierunku miala byc wymierzona,zasadniczo byla na zachod ale nieznane rece stale przestawialy ja bardziej ku wschodowi.z militariow - w parku,przed pomnikiem-cmentarzem zolnierzy radzieckich staly dwa mozdzierze 85,dzieci bawily sie nielicznymi ruchomymi czesciami..i jeszcze szabla kosciuszki - jakiez bylo moje rozczarowanie gdy odkrylem ze nie jest "prawdziwa"...powodzenia z szalona lokomotywa.....
Odpowiedz
0
@ Beta
dnia 14.12.2010, 15:09 · Zgłoś
A co z gołębiami na rynku jasielskim, które tak okropnie niszczą budynki np.pięknie wyremontowany budunek starostwa; czy jest jakies lekarstwo aby się nie [...]?
Odpowiedz
0
@ ixi
dnia 14.12.2010, 13:50 · Zgłoś
i po co? Jak wam zalezy na miescie i przy tym reklamie nie mowiac o zarabianiu pieniedzy to odrestaurowalibyscie 2 wagoniki i sprawili ze to bedzie ATRAKCJA TURYSTYCZNA...z ciekawa trasa! Ale nie, wam pieniadze sie wysypuja z kieszeni..wam sie przelewa! Zero smykalki do interesow - Z E R O
Odpowiedz
0
@ [..]
dnia 14.12.2010, 12:09 · Zgłoś
Proponuję na skwerku PKS postawić jeden z wielu zdezelowanych Autosanów z manekinem kierowcy /oczywiście przepocony w sweterku z napisem Boys Team/ dodatkowo z lekko uchylonym włazem, aby wydobywał się z niego swąd brudnych [...] pasażerów.
Odpowiedz
0
@ xyz
dnia 14.12.2010, 09:46 · Zgłoś
Postawić ją na rynku !!!!!!!!!!! Albo faktycznie na rądzie i niech jeździ w koło
Odpowiedz
0
@ @@@
dnia 14.12.2010, 09:00 · Zgłoś
postawcie ten parowóz w moim ogródku :)
Odpowiedz
0
@ Zatroskany
dnia 14.12.2010, 08:31 · Zgłoś
Obawiam się że ten parowóz będzie wyglądał jak przejście podziemne... [...] i pijane szkuty zrobią z niego bidet...
Odpowiedz
-1
@ t34
dnia 14.12.2010, 07:25 · Zgłoś
Lepiej postawic T34'[...]'
Odpowiedz
0
@ Jaślanka
dnia 14.12.2010, 07:20 · Zgłoś
Widac, że Burmistrz i radni nie mają co robic tylko się parowozem zajmują róbcie tak dalej a w Jaśle naprawdę będzie dobrze.
Odpowiedz
0
@ maxz
dnia 14.12.2010, 07:06 · Zgłoś
Popieram Pana Mariusza Sepioła... Najlepszym miejscem wyeksponowania parowozu są tory kolejowe przy rondzie... albo nawet mógłby stanąć na rondzie... tylko pewnie utrudniła by widoczność lub nawet koneiczna byłaby przebudowa ronda... Okolice ronda są najlepszym miejscem, lokomotywe byłoby widać z dworca PKS jak i też PKP
Odpowiedz
0
@ do seven
dnia 14.12.2010, 00:53 · Zgłoś
masz racje z armata a gdzie mozna poczytac o tych pochowanych w parku i potem przeniesionych
Odpowiedz
0
@ Do wszystkich
dnia 13.12.2010, 22:36 · Zgłoś
Nie szukajcie na siłę miejsca dla tego parowozu. Jak mi wiadomo Stachaczyński jest z zawodu maszynistą parowozu to będzie dobrze wiedział w jakim miejscu parowozikowi będzie najlepiej.
Odpowiedz
0
@ jaślanka
dnia 13.12.2010, 22:24 · Zgłoś
jakie są osiądnięcia kolejnictwa w Polsce a szczególnie w naszym mieście Jaśle to widać pozostawiam bez dalszego komentarza.
Odpowiedz
0
@ PKS
dnia 13.12.2010, 21:18 · Zgłoś
Jak długo pracuję w PKS-ie to nigdy nie widziałem na przeglądzie parowozu.;o
Odpowiedz
0
@ a
dnia 13.12.2010, 19:24 · Zgłoś
W innym portalu jest informacja z 26 listopada dotycząca tego parowozu : przed rokiem zgłoszony został wniosek Mariusza Sepioła na sesji Rady Powiatu poświęconej m.in. PKP, dotyczący wyeksponowania parowozu przy rondzie na torach kolejowych. Jest to prawdziwa informacja, do sprawdzenia w odpowiednich protokołach Rady Powiatu. Dobrze, że ten pomysł będzie zrealizowany.
Odpowiedz
0
@ bodzios
dnia 13.12.2010, 19:01 · Zgłoś
Po co to wszystko skoro kolej pasażerska w Jaśle nie istnieje
Odpowiedz
0
@ bodzios
dnia 13.12.2010, 18:57 · Zgłoś
Po co to wszystko ,skoro kolej pasażerska w Jaśle nie istnieje.
Odpowiedz
0
@ Zafascynowany
dnia 13.12.2010, 18:44 · Zgłoś
BRAWO!!! Super pomysł, jak najbardziej popieram!!!
Odpowiedz
-1
@ Sven
dnia 13.12.2010, 17:24 · Zgłoś
Panie burmistrzu proszę sprowadzić z powrotem do Jasła haubicoarmatę ML 20 to lepszy i ciekawszy pomnik niż święty xksinski 100 krotny z kolei.Przypominam wam,że jasielskim parku było pochowanych ponad 200 żołnierzy...
Odpowiedz
0
@ all
dnia 13.12.2010, 17:02 · Zgłoś
najbardziej widoczny bylby na rondzie obok pkp
Odpowiedz
0
@ Gość
dnia 13.12.2010, 16:24 · Zgłoś
Pomysł świetny
Tylko [...]rii trza ręce związać żeby się nie pojawiły [...] napisy na tym parowozie i będzie coś ładnego ;)
Panie burmistrzu proszę Się postarać ;-)
Odpowiedz
-1
@ ZivenS
dnia 13.12.2010, 15:20 · Zgłoś
No to będą miały po czym [...] Gołębie i wróble xD
Odpowiedz
0
@ Bravo Andrzej
dnia 13.12.2010, 14:34 · Zgłoś
Wreszcie nowy burmistrz się zainteresował sprawą, w przeciwieństwie do innych! Panie Burmistrzu, postawić go na rondzie i efektownie podświetlić od dołu!!!
Odpowiedz
0
@ da
dnia 13.12.2010, 14:07 · Zgłoś
na dworcu pkp kolo innych wagonow i lokomtyw
Odpowiedz
1
@ Agent Delegat
dnia 13.12.2010, 13:55 · Zgłoś
Okolice dworca PKS byłyby lepszym miejscem ale co najwyżej do szybkiego zdewastowania lokomotywy. Jeżeli parowóz tam stanie, będzie służył młodocianym mutantom hodowanym w okolicznych blokach i podjasielskich wsiach za darmowy ustęp i pole do pseudografficiarskiego popisu. Dla wyremontowanej lokomotywy trzeba poszukać takiego miejsca, w którym przynajmniej teoretycznie będzie stale na czyimś oku. Dlatego, z racji bliskości nastawni i sporego ruchu na drodze zdecydowanie lepszym miejscem byłoby rondo Kościuszki - Metzgera, albo ślepy tor zaraz obok.
Odpowiedz
0
@ ugabuga
dnia 13.12.2010, 13:39 · Zgłoś
piękny !! !!! lokomotywa!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.