Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Zagłada „Karpackiej Troi”

16
W sobotę  7 listopada 2009 r. od wczesnych godzin porannych nad „Wałami Królewskimi” w Trzcinicy unosiły się  kłęby gęstego dymu. Trzcinicki Gród po niemal 1000 lat ponownie stał się areną zaciekłych walk wojów, w wyniku których został on zdobyty, ograbiony i doszczętnie zniszczony. Zginął również bohatersko broniący podwładnych i dobytku Książę „Karpackiej Troi”… 
Na szczęście zarówno dymy jak i zniszczenie grodu stanowiły wyłącznie inscenizację prawdziwego dramatu, który rozegrał się w Trzcinicy blisko 10 wieków temu, i były elementem  planu zdjęciowego do aktualnie powstającego filmu o grodzisku „Wały Królewskie” zatytułowanego „Trzcinica – Karpacka Troja”. 

Film dokumentalny w reżyserii Zdzisława Cozaca, znanego twórcy filmów dokumentalnych, edukacyjnych i promocyjnych (m.in. „Przestrzeń wokół nas”, „Krzeszowska Pani” czy „Święty Krzyż”) przedstawiać będzie dzieje grodziska, historię odkrywania jego tajemnic, narodziny koncepcji budowy Skansenu Archeologicznego w Trzcinicy oraz jej konsekwentne urzeczywistnianie. Pierwsze klapsy filmu padły kilka tygodni temu. Dotychczas zdjęcia realizowane były w Trzcinicy,  w Krośnie oraz w Nižnej Myšli na Słowacji, a animacje komputerowe w studiu w Warszawie.  Produkcja gotowa będzie wiosną przyszłego roku, zaś jej premiera zbiegnie się z uroczystym otwarciem „Karpackiej Troi” w maju 2010 r.W sobotę ekipa filmowa zarejestrowała atak na wioskę oraz gród wczesnośredniowieczny, na który złożyły się sceny podejścia i wkroczenia napastników do osady, szturm na gród, walkę na wałach obronnych oraz zagładę grodu uwieńczoną śmiercią księcia. Poszczególne sekwencje odegrane zostały przez niemal 40-osobową ekipę członków Bractw Rycerskich z Sanoka, Krakowa, Nowego Sącza, Rzeszowa i Lublina. Niezwykle istotną rolę w przedsięwzięciu odegrały także 3 specjalnie na ten cel wypożyczone wierzchowce, których jeźdźcy stali na czele zgubnego natarcia.

Dzień wcześniej wykonano zdjęcia prezentujące życie codzienne ludności kultury Otomani-Füzesabony, która zamieszkiwała „Wały Królewskie” w początkach epoki brązu (1650 – 1350 p.n.e.). Tym razem w rolę odtwórców pradziejowej rzeczywistości wcielili się pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz Witold Migal – pracownik Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, światowej sławy eksperymentator krzemieniarz, jeden z nielicznych w Europie odtwórców dawnych technik obróbki narzędzi kamiennych.
 
Efekty piątkowo-sobotnich wydarzeń – a także pozostałych kilkunastu dni pracy na planie zdjęciowym do „Trzcinicy – Karpackiej Troi” – można będzie zobaczyć zarówno w Skansenie Archeologicznym w Trzcinicy (od maja 2010 r.) oraz na srebrnym ekranie (przypuszczalnie latem 2010 r.).
 
 
Dawid Iwaniec
Dział Oświatowo-Promocyjny
Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Napisany dnia: 10.11.2009, 11:47
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ mariusz
dnia 10.11.2009, 12:15
Ocena
komentarza:
0
żeby nie doszło do zakłady jasła
@ gryszu
dnia 10.11.2009, 13:04
Ocena
komentarza:
0
dlaczego piszecie ze juz to było a nie było info ze cos takiego sie odbedzie....
@ kay
dnia 10.11.2009, 13:49
Ocena
komentarza:
0
Słowiański płomień rozgrzewa me serce
Jestem tam, sam, a przede mną tylko niebo
Tacy jak ja podarowani Bogom
Nikt nie złamie naszej tarczy woli
Symbole moich przodków
Są ostrzami przeciw wrogom
@ do mariusza
dnia 10.11.2009, 14:33
Ocena
komentarza:
0
chłopie pisz po Polsku skoro już musisz jakieś pierdoły wypisywać!!!
@ MIEJSCOWY
dnia 10.11.2009, 14:41
Ocena
komentarza:
0
SAM CHĘTNIE WZIĄŁBYM UDZIAŁ W TAKIM PRZEDSIĘWŹIĘCIU ZA FREE-DLA FANU OT CO!
@ sce
dnia 10.11.2009, 14:43
Ocena
komentarza:
0
a dalej atakujcie na rafinerię i bloki:)
@ mariusz
dnia 10.11.2009, 14:45
Ocena
komentarza:
0
żeby nie doszło do zagłady jasła pisze pierdoły tak jak i wy wszyscy,ty gryszu bo oni robiom wszystko z opużnieniem no właśnie czemu nie piszecie że sie coś odbędzie tylko że sie odbyło
@ olo
dnia 10.11.2009, 15:07
Ocena
komentarza:
0
Do:kay, nie masz co pisać??
@ bab
dnia 10.11.2009, 20:12
Ocena
komentarza:
0
do:kay,Piękne strofy...Lekceważ uwagi tych co " są podarowani ciemności".
@ do sce
dnia 10.11.2009, 22:15
Ocena
komentarza:
0
chlopie rafinerii nie ma juz od dawna jest juz lotos :P
@ do KAY
dnia 10.11.2009, 22:46
Ocena
komentarza:
0
daj namiary na swojego dealera bo masz niezły towar, sądząc po tym co naskrobałeś!!!
@ do kay
dnia 10.11.2009, 23:19
Ocena
komentarza:
0
Witam kolegę z Black Emule.Czyżby Lisowska podstawówka aż tak ci sprała beretkę?Daniel co jest?
@ bisan
dnia 11.11.2009, 08:07
Ocena
komentarza:
0
"Zagłada Karpackiej Troi", ja bym powiedział zagłada zdrowego rozsądku. Zabawa dużych dzieci za ogromne pieniądze. Jeżeli już chcecie się bawić to jest pintball, też durny, ale znacznie tańszy.
@ jaan
dnia 11.11.2009, 12:17
Ocena
komentarza:
0
co do w ogole jest, to ma być historia? to jakas hucpa jest, cyrk jakis, ksiaze karpackiej troi???!!!
z historia ta maskarada nie ma nic wspolnego
@ nightshadow
dnia 11.11.2009, 18:31
Ocena
komentarza:
0
a kim jest ta piekna niewiasta w bialo-bordowej sukni na ostatnim zdjeciu? chcialbym ja poznac...
@ do bisan / do jaan
dnia 11.11.2009, 21:45
Ocena
komentarza:
0
1. bisan - ile zapłaciłeś z tych pieniędzy? na chleb ci brakło? ograbiono Cię?
2. jaan - w każdym grodzie o tej skali jak w Trzcinicy był przywódca, zapewne właśnie książe (co nie oznacza władca całej Małopolski). Czekam na rzetelną wersję zapewne szalenie wykształconego w dziedzinie archeologii wczesnego średniowiecza prof. dr hab. jaana... (czy czasem bez klawiatury i wikipedii nie jesteś już taki elokwentny???)
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Czy doszło do profanacji ludzkich szczątków?

   

  Odkrycie w styczniu kolejnych pochówków na terenie budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle ponownie skomplikowało realizację inwestycji. Sytuacja wydaje się patowa. Stanowisko Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy jest jasne. Jej zdaniem prace prowadzone są na tzw. „nowej” części cmentarza żydowskiego. 

 • Zbierają podpisy poparcia dla Małgorzaty Kidawy - Błońskiej - kandydatki KO

  Dzisiaj na jasielskim rynku zbierane były podpisy poparcia dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich 2020. Do chwili obecnej do sztabu krajowego kandydatki z samego Jasła zebrano już 2500 podpisów.

 • „Pacjent czuje się dobrze. To typowa grypa”

  Stan zdrowia 71-letniego mężczyzny, który trafił wczoraj rano do jasielskiego szpitala poprawia się. Dyrekcja szpitala uspokaja, że u pacjenta nie stwierdzono żadnych objawów świadczących o zakażeniu koronawirusem...

 • Kolejne drzewa zniknęły z przestrzeni miejskiej

  Budowa ścieżki rowerowej mającej połączyć obiekty jasielskiego MOSiR-u z Ogrodem Jordana zbliża się ku końcowi. W piątek wycięto kolejne drzewa u zbiegu ulic Jagiełły i Słowackiego, wzdłuż których ma ona przebiegać. Rozczarowania nie kryją mieszkańcy, którzy w ubiegłym roku protestowali przeciwko wycince.

 • Przedszkole Miejskie nr 6 w Jaśle na ulicy Kopernika otwarte na dzieci i rodziców

   

  W sobotę 22 lutego 2020 r. odbył się dzień otwarty w Przedszkolu Miejskim nr 6 w Jaśle im. Pluszowego Misia, przy  ulicy Kopernika 8a w Jaśle. Była to doskonała okazja do zapoznania się z placówką oraz jej ofertą edukacyjną.

 • Przyjęto pacjenta z objawami grypy. Czy to koronawirus?

  Szpitalny Oddział Ratunkowy w Jaśle został zamknięty. Na drzwiach zamieszczono informację "Przejścia nie ma! Dezynfekcja". Dowiedzieliśmy się, że dzisiaj rano do szpitala przyjęto pacjenta z objawami grypy. Ludzie obawiają się, że może to być koronawirus. - Wszyscy chodzą w maseczka – informują nas Czytelnicy.

 • Jak w marcu zmieni się rozkład jazdy pociągów?

   

  Od 15 marca obowiązywał będzie nowy rozkład jazdy pociągów. Ze stacji Jasło ponownie dojedziemy np. do Gdyni. W planach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego nie znajdziemy jednak kolejnych połączeń w kierunku zachodnim, głównie do Stróż, o które w ostatnich miesiącach zabiegali samorządowcy.

 • „Takiej ignorancji się nie spodziewałam” – radna Wawro ostro o staroście

  Radna Ewa Wawro podczas ostatniej sesji rady powiatu powróciła do tematu dotyczącego tragicznego wypadku, do którego doszło podczas przywitania Nowego Roku na Górze Liwocz. Radna żądała od starosty jasielskiego wyjaśnień w sprawie organizacji i przebiegu imprezy plenerowej. Nie otrzymała jednak odpowiedzi na zadane pytania..

 • Kto wygrał konkurs na dyrektora I LO w Jaśle?

  Końcem stycznia br. zarząd powiatu ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Postępowanie konkursowe odbyło się w miniony wtorek. Do konkursu przystąpił tylko jeden kandydat, który jak wiemy z nieoficjalnych źródeł został wybrany na dyrektora szkoły. Pracę ma rozpocząć już w najbliższy poniedziałek.

 • Przedszkole Miejskie Nr 1 w Jaśle zaprasza!

   

  Dobra wiadomość dla wszystkich rodziców najmłodszych dzieci
  z Jasła i okolic. Trwa rekrutacja do Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Jaśle. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszej placówki.

 • Sieklówka: Wiejski Ośrodek Zdrowia w fatalnym stanie. Czy przeniosą go do szkoły?

  Władze miasta Kołaczyc zaproponowały przeniesienie ośrodka zdrowia do budynku szkoły społecznej w Sieklówce. Koszt obecnej siedziby przekracza możliwości finansowe budżetu gminy. Mieszkańcy najpierw się zgodzili, później wycofali swoją aprobatę...

 • Chcą odwołać sołtysa Łask i Sobniowa

   

  Wójt Gminy Jasło zarządził przeprowadzenie głosowania w sprawie odwołania sołtysa wsi Łaski-Sobniów. To efekt wniosku złożonego przez Radę Sołecką na ręce Wojciecha Piękosia. Pismo podpisało blisko 100 mieszkańców wsi. Padają w nim poważne oskarżenia, którym jednak Mieczysław Baran stanowczo zaprzecza.

 • Jedz smacznie i tanio „U Wojtka”

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105