Zagraniczna wizyta w szkole w Sieklówce
7
W Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sieklówce realizowany jest projekt “Wzmacnianie kompetencji zawodowych i socjalnych kadry nauczycielskiej oraz uczniów celem prewencji w sytuacjach problemowych i zapalnych”.
Przedsięwzięcie realizowane jest wraz ze szkołami partnerskimi z Niemiec, Turcji, Bułgarii i Estonii, w ramach programu “Comenius - uczenie się przez całe życie“. Uczniowie i nauczyciele, podczas wizyt studyjnych, poznają systemy szkolne w krajach, z których pochodzą partnerskie szkoły.



Tym razem odwiedziny odbywają się właśnie w Sieklówce. W ramach wizyty w Polsce, uczniowie i nauczyciele z partnerskich szkół mieli okazję nie tylko wymieniać się doświadczeniami, ale też np. spróbować polskich przysmaków i podziwiać naszą przyrodę.


Karl Sollfrank, główny koordynator projektu dziękował szkole w Sieklówce za zaproszenie, zwracając uwagę nie tylko na merytoryczne korzyści płynące z projektu, ale też na te kulturalne i rozrywkowe. - Do nich zaliczamy oczywiście możliwość skosztowania bigosu, zatańczenia poloneza oraz zabawy na juwenaliach, obejmującej oczywiście degustację polskiego piwa. - mówił Sollfrank.


Projekt jest obecnie na półmetku. W grudniu ubiegłego roku uczniowie z Sieklówki odwiedzili Bułgarię. - Byłyśmy w Bułgarii dokładnie 6. Grudnia. Zwiedzałyśmy szkołę i było super. Teraz uczniowie między innymi z tamtej szkoły odwiedzili nas. - mówiły Justyna i Monika, uczennice ZSPiG w Sieklówce. - Najbardziej podobała nam się gościnność Bułgarów - dodawały uczennice.

- Udział w tym projekcie to bardzo duży sukces naszej niewielkiej szkoły, która liczy dokładnie 113 uczniów. Wymagania były bardzo wysokie, jednak udało nam się uzyskać około 90 % możliwych punktów. - mówiła Barbara Źrebiec - Dziadosz, z ZSPiG w Sieklówce. - Każdy, kto organizował tego rodzaju przedsięwzięcie wie, jak wiele pracy to kosztuje. - zaznaczała nauczycielka.

Główne korzyści z udziału w projekcie to zwiększanie motywacji uczniów do nauki języków obcych, pogłębianie świadomości odrębności narodowej i regionalnej przy jednoczesnym budowaniu poczucia przynależności do rodziny europejskiej, doskonalenie warsztatowe nauczycieli. - Wymieniamy się doświadczeniami, poszerzamy zasób słownictwa, poznajemy inne kultury - mówił dyrektor szkoły Jarosław Dziadosz.

Roman Kwilosz, germanista, mówił o tym, jak narodził się pomysł na projekt - Większość koordynatorów to moi znajomi, z którymi spotykaliśmy się i wymienialiśmy nasze doświadczenia. W pewnym momencie postanowiliśmy zrobić coś, co mogłoby służyć nie tylko naszym osobistym relacjom, ale tez przynieść korzyści dla całych szkół.


Finałem szkolnej części wtorkowego spotkania, poświęconej głównie zwiedzaniu obiektu, była wymiana prezentów oraz poczęstunek złożony z potraw takich jak bigos, żur, pierogi, czy ogórki i kiszona kapusta. Wśród pozostałych punktów programu znajdowała się między innymi konferencja naukowa i wycieczka po okolicy.
Kamil Sokołowski
sokolowski@jaslo4u.pl



Przedsięwzięcie realizowane jest wraz ze szkołami partnerskimi z Niemiec, Turcji, Bułgarii i Estonii, w ramach programu “Comenius - uczenie się przez całe życie“. Uczniowie i nauczyciele, podczas wizyt studyjnych, poznają systemy szkolne w krajach, z których pochodzą partnerskie szkoły.



Tym razem odwiedziny odbywają się właśnie w Sieklówce. W ramach wizyty w Polsce, uczniowie i nauczyciele z partnerskich szkół mieli okazję nie tylko wymieniać się doświadczeniami, ale też np. spróbować polskich przysmaków i podziwiać naszą przyrodę.


Karl Sollfrank, główny koordynator projektu dziękował szkole w Sieklówce za zaproszenie, zwracając uwagę nie tylko na merytoryczne korzyści płynące z projektu, ale też na te kulturalne i rozrywkowe. - Do nich zaliczamy oczywiście możliwość skosztowania bigosu, zatańczenia poloneza oraz zabawy na juwenaliach, obejmującej oczywiście degustację polskiego piwa. - mówił Sollfrank.


Projekt jest obecnie na półmetku. W grudniu ubiegłego roku uczniowie z Sieklówki odwiedzili Bułgarię. - Byłyśmy w Bułgarii dokładnie 6. Grudnia. Zwiedzałyśmy szkołę i było super. Teraz uczniowie między innymi z tamtej szkoły odwiedzili nas. - mówiły Justyna i Monika, uczennice ZSPiG w Sieklówce. - Najbardziej podobała nam się gościnność Bułgarów - dodawały uczennice.

- Udział w tym projekcie to bardzo duży sukces naszej niewielkiej szkoły, która liczy dokładnie 113 uczniów. Wymagania były bardzo wysokie, jednak udało nam się uzyskać około 90 % możliwych punktów. - mówiła Barbara Źrebiec - Dziadosz, z ZSPiG w Sieklówce. - Każdy, kto organizował tego rodzaju przedsięwzięcie wie, jak wiele pracy to kosztuje. - zaznaczała nauczycielka.

Główne korzyści z udziału w projekcie to zwiększanie motywacji uczniów do nauki języków obcych, pogłębianie świadomości odrębności narodowej i regionalnej przy jednoczesnym budowaniu poczucia przynależności do rodziny europejskiej, doskonalenie warsztatowe nauczycieli. - Wymieniamy się doświadczeniami, poszerzamy zasób słownictwa, poznajemy inne kultury - mówił dyrektor szkoły Jarosław Dziadosz.

Roman Kwilosz, germanista, mówił o tym, jak narodził się pomysł na projekt - Większość koordynatorów to moi znajomi, z którymi spotykaliśmy się i wymienialiśmy nasze doświadczenia. W pewnym momencie postanowiliśmy zrobić coś, co mogłoby służyć nie tylko naszym osobistym relacjom, ale tez przynieść korzyści dla całych szkół.


Finałem szkolnej części wtorkowego spotkania, poświęconej głównie zwiedzaniu obiektu, była wymiana prezentów oraz poczęstunek złożony z potraw takich jak bigos, żur, pierogi, czy ogórki i kiszona kapusta. Wśród pozostałych punktów programu znajdowała się między innymi konferencja naukowa i wycieczka po okolicy.
Kamil Sokołowski
sokolowski@jaslo4u.pl



