Zagrożenia XXI wieku
0
Konferencja na temat współczesnych zagrożeń wychowawczych odbyła się 18 listopada br. w Senacie RP. Uczestniczyła w niej trzyosobowa delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Jaśle. Obrady odbywały się pod patronatem Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz prof. Marka Konopczyńskiego, rektora Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej PEDAGOGIUM.

Celem konferencji było zaprezentowanie najważniejszych zjawisk wpływających na pojawianie się zaburzeń emocjonalnych u dzieci i młodzieży oraz uzależnień od substancji chemicznych, infoholizmu i przestępczości.
Za główne zagrożenia wychowawcze w XXI wieku uznano cyberuzależnienia (internet, gry), dopalacze oraz narkomanię. Cyberkultura to rzeczywistość utworzona przez superkomputery. W internetowej przestrzeni tworzą się różne społeczności np. grupy dyskusyjne, fan kluby, a nawet rodziny wirtualnych wojowników rozgrywających swoje cybernetyczne bitwy. Z jednej strony sieć komputerowa umożliwia nawiązywanie przyjaźni, czasami miłości, daje drugie życie i wiele tożsamości. Z drugiej natomiast, dla osób, które mają problemy osobowościowe Internet jest nałogiem. Wirtualny świat jest bardziej atrakcyjny niż otaczająca rzeczywistość. U osób uzależnionych od Internetu można zauważyć szereg negatywnych skutków, takich jak: ograniczenie czasu spędzonego z ludźmi, minimalne zaangażowanie w codzienne sprawy domu.
Warto również zwrócić uwagę na gry, z jakich korzystają dzieci. Rodzice, którzy mają dostęp do Internetu w domu, powinni instalować tzw. „filtr rodzinny”, chroniący dzieci przed dostępem do niebezpiecznych stron.
Po dopalacze w dzisiejszych czasach sięgamy znacznie częściej. Zaczyna się od tych pozornie niewinnych, które „dodają skrzydeł”, dzięki zawartej w nich kofeinie. Ale mało kto wie, że uzależniają jak szereg innych napojów energetycznych. Nikt jednak do końca nie wie jak naprawdę działają dopalacze i do jakich skutków może doprowadzić ich zażywanie.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Premiera, posłowie i senatorowie, reprezentanci resortów edukacji, sprawiedliwości, sportu, nauki i szkolnictwa wyższego, zdrowia, spraw wewnętrznych i obrony narodowej, przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk oraz instytucji i organizacji zajmujących się problematyką wychowania i zapobiegania patologiom społecznym.
W skład trzyosobowej reprezentacji Szkoły weszły: dyrektor Mariola Ślawska oraz Ewa Banaś i Katarzyna Kranc.
(omega)

Celem konferencji było zaprezentowanie najważniejszych zjawisk wpływających na pojawianie się zaburzeń emocjonalnych u dzieci i młodzieży oraz uzależnień od substancji chemicznych, infoholizmu i przestępczości.
Za główne zagrożenia wychowawcze w XXI wieku uznano cyberuzależnienia (internet, gry), dopalacze oraz narkomanię. Cyberkultura to rzeczywistość utworzona przez superkomputery. W internetowej przestrzeni tworzą się różne społeczności np. grupy dyskusyjne, fan kluby, a nawet rodziny wirtualnych wojowników rozgrywających swoje cybernetyczne bitwy. Z jednej strony sieć komputerowa umożliwia nawiązywanie przyjaźni, czasami miłości, daje drugie życie i wiele tożsamości. Z drugiej natomiast, dla osób, które mają problemy osobowościowe Internet jest nałogiem. Wirtualny świat jest bardziej atrakcyjny niż otaczająca rzeczywistość. U osób uzależnionych od Internetu można zauważyć szereg negatywnych skutków, takich jak: ograniczenie czasu spędzonego z ludźmi, minimalne zaangażowanie w codzienne sprawy domu.
Warto również zwrócić uwagę na gry, z jakich korzystają dzieci. Rodzice, którzy mają dostęp do Internetu w domu, powinni instalować tzw. „filtr rodzinny”, chroniący dzieci przed dostępem do niebezpiecznych stron.
Po dopalacze w dzisiejszych czasach sięgamy znacznie częściej. Zaczyna się od tych pozornie niewinnych, które „dodają skrzydeł”, dzięki zawartej w nich kofeinie. Ale mało kto wie, że uzależniają jak szereg innych napojów energetycznych. Nikt jednak do końca nie wie jak naprawdę działają dopalacze i do jakich skutków może doprowadzić ich zażywanie.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Premiera, posłowie i senatorowie, reprezentanci resortów edukacji, sprawiedliwości, sportu, nauki i szkolnictwa wyższego, zdrowia, spraw wewnętrznych i obrony narodowej, przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk oraz instytucji i organizacji zajmujących się problematyką wychowania i zapobiegania patologiom społecznym.
W skład trzyosobowej reprezentacji Szkoły weszły: dyrektor Mariola Ślawska oraz Ewa Banaś i Katarzyna Kranc.
(omega)
