Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Zakład szansą dla niepełnosprawnych

50

Pojawił się cień nadziei dla osób niepełnosprawnych chcących podjąć pracę. Zakład Aktywności Zawodowej, który mógłby powstać na terenie Jasła lub powiatu jasielskiego dawałby możliwość zarobku, rehabilitacji i spełnienia zawodowego.

Pomysł zrodził się podczas ostatniego spotkania włodarzy powiatu jasielskiego z ministrem pracy i polityki społecznej Władysławem Kosiniakiem – Kamyszem. Wówczas szef resortu proponował uruchomienie Zakładu Aktywności Zawodowej dla osób niepełnosprawnych.

Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Jaśle odbyło się pierwsze wstępne spotkanie z przedstawicielami stowarzyszeń, by rozważyć możliwość powołania do życia Zakładu Aktywności Zawodowej czy to na terenie miasta bądź powiatu jasielskiego.

Taki zakład pozwoliłby znaleźć przez te osoby zatrudnienie, a dzięki dochodom mogłyby pokrywać koszty swojego utrzymania. W ramach działalności zakładu, niepełnosprawni byliby także rehabilitowani – podkreśla Tadeusz Górczyk, przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

Jednym z atutów zakładu byłoby również to, że osoby, które w tym momencie biorą udział w warsztatach terapii zajęciowej a są przygotowane do aktywności zawodowej , zwolniłyby miejsce innym. Ci zaś mogliby zaspokoić swoje ambicje życiowe oraz materialne.

Zadanie jest w 100 % finansowane. 90% stanowią środki z budżetu państwa, natomiast 10 % z Urzędu Marszałkowskiego.

Na chwilę obecną trwają rozmowy i konsultacje dotyczące miejsca, w którym mógłby powstać zakład. Przede wszystkim ważne będzie określenie, czym osoby niepełnosprawne miałyby się zajmować. W tym momencie jest parę propozycji : gastronomia, produkcja podpałek do grilla i kominka, stolarka oraz rehabilitacja.

- Wytypowaliśmy kilka możliwych lokalizacji, jednak wymaga to sprawdzenia pod kątem własnościowym. Jeżeli udałoby nam się uruchomić w przyszłym roku taki zakład, byłby to dobry termin – kwituje T. Górczyk.

Ilona Czarnecka

ilona.czarnecka@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 49

Dodaj komentarz Widok:
0
@ informacja
dnia 21.01.2018, 17:06 · Zgłoś
i zakład upadł
Odpowiedz
0
@ rock my life
dnia 25.04.2013, 10:43 · Zgłoś
taa szukają co maja grupy lub renty i zatrudniają takich ludzi i nie dość ze zarabia na nim czyli za takiego dostaje 2,500 zł a robol tyra za 1,200 zł

Dofinansowania dla zakładów pracy chronionej:

180% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
100% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
40 % najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Wyżej wymienione kwoty dofinansowania zwiększa się o 40 proc. najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych, u których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe [...] rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych (zgodnie z art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji).
Odpowiedz
4
@ Werdi
dnia 23.04.2013, 10:00 · Zgłoś
Ludzie ale wy jesteście dziwni Ty jeśli ręce ci do duu.. nie przyrosły to śmigaj za granice i też zarobisz i to całkiem dobrze bo niepełnosprawny nie pojedzie POPIERAM INICJATYWĘ!!!
Odpowiedz
-1
@ gość
dnia 23.04.2013, 11:19 · Zgłoś
wspaniała perspektywa, śmigaj za granicę, a za parę miesięcy i lat nie będzie co zbierać po twojej rodzinie, bo tatuś znajdzie sobie nowa mamusię za granicą, a mamusia nowego tatusia, a dzieci... , ale kto myśli o dzieciach, niech robią co chcą, to najlepsze wychowanie...
Odpowiedz
1
@ bezrobotna
dnia 22.04.2013, 14:33 · Zgłoś
A gdzie mają pracować ludzie normalni , bez prawa do zasiłku i innych świadczeń - całe życie na garnuszku u mamy ? jak mają zaplanować swoją przyszłość ? o to nikt się nie martwi za niedługo Jasło będzie miastem emerytów i rencistów !
Odpowiedz
1
@ dobrze_jest
dnia 22.04.2013, 13:46 · Zgłoś
zamiast narzekać, to zacznijcie szukać Polska jaka jest taka jest ale jeśli ktoś na prawdę chce pracować to sobie znajdzie w tym naszym kraju prace i będzie robił ,starał sie, a nie jak 90 % narzekających tutaj osób chce iść do pracy i zaraz L4 bo cos go boli i gorzej jęczy niż niepełnosprawny i byle by pół roku chorować, wszyscy myślą ze 600 zł renty socjalnej wystarcza na wszystko lekki, życie itd. każdy ma prawo pracować, niepełnosprawnym czy zdrowy, ale wszystkim wiadomo że os. Niep. jest gorzej podjąć jaką kol wiek prace i trzeba im pomóc jak by nie było. I nie wincie niepełnosprawnych tylko nasz rząd kochany !
Odpowiedz
0
@ obserwator
dnia 22.04.2013, 10:41 · Zgłoś
zróbcie ze wszystkich ludzi niepełnosprawnych to będom mieli wszyscy świadczenia
Odpowiedz
2
@ koles
dnia 21.04.2013, 22:19 · Zgłoś
niepełnosprawność- ciężki temat do porozumień głównie jeśli chodzi o pieniądze, tylko czy nasza troska o niepełnosprawność nie przeradza się w egoizm i marketing??? zatrudniając ludzi niepełnosprawnych trzeba pamiętać o tym że niepełnosprawni- nie oznacza pełnosprawni w pracy i muszą mieć zapewnione przywileje a to już inna bajka. myślę że zobowiązania wieloletnie wobec takiego pracownika załatwiłoby sprawę nie uczciwych pracodawców nastawiających się na wyzysk taniej siły roboczej, a pomiędzy bezrobotną desperacją ludzką której trzeba pomóc w inny sposób a nie podsuwając im pomysł o załatwieniu sobie grupy inwalidzkiej. moim skromnym zdaniem w ten sposób nie pomagamy chorym ludziom tylko pracodawcom, którzy i tak będą wymagać nadludzkich sił i umiejętności nawet od zdrowego człowieka
Odpowiedz
-1
@ Tolek
dnia 21.04.2013, 16:05 · Zgłoś
Ktoś pisał na forum.jaslo4u.pl żeby zainwestować/wykupić pola jak się jedzie do Warzyc. Widzę że niektórzy nie potrafią się wczuć w rolę niepełnosprawnego który całe życie przesiedzi w czterech ścianach i za marne grosze z ZUS-u bytuje...
Odpowiedz
1
@ 50+
dnia 21.04.2013, 14:09 · Zgłoś
Hale po Naftobudowie (po Polimexie) niedługo wolne, mogą władze skorzystać. O tym nikt nie wspomina, mnóstwo ludzi zwolnionych.
Odpowiedz
8
@ tedi
dnia 20.04.2013, 21:53 · Zgłoś
Możecie kasować wpisy i tak nie ocalicie Górczyka i Dzika!I siebie pewnie też!Sprawiedliwość nadchodzi!
Odpowiedz
7
@ ksiegowa
dnia 20.04.2013, 21:46 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
7
@ Quba
dnia 20.04.2013, 21:09 · Zgłoś
"Pomysł zrodził się podczas ostatniego spotkania włodarzy powiatu jasielskiego z ministrem pracy i polityki społecznej Władysławem Kosiniakiem – Kamyszem"
w całej Polsce stawia się ZDZ od 2008 roku - a nasi włodarze wpadli nagle na ten pomysł. Żenada. Postawić taki Zakład za środki Unijne to żaden problem. pytanie jaki macie pomysł na niego jak się skończy finansowanie??? Bo wasze pomysły w Jaśle widać - Gamrat, Pektowin, Jasiołka, Rafineria, Zakłady Płyt Wiórowych -- wszystkie zakłady które dawały podatki na miasto już nie istnieją albo myślą gdzie się wynieść. ZDZ jest dobrym pomysłem który powinien już działać , ale to nie jest rozwiązanie globalne na nasze miasto. Nowy most również nie pomoże rozwojowi.
Odpowiedz
8
@ arek
dnia 20.04.2013, 14:15 · Zgłoś
nie mogę patrzeć na tą fałszywą twarz,
Odpowiedz
-3
@ sasza
dnia 20.04.2013, 18:13 · Zgłoś
to mój idol etatowy Członek
Odpowiedz
8
@ zorientowany
dnia 20.04.2013, 06:39 · Zgłoś
Rada nadzorcza MPGK w Jaśle, [...] głosów 5 do 1, przegłosowała PREMIE dla prezesa oraz dwóch wiceprezesów w wysokości 30 tys złotych dla każdego z nich. Mieszkańcy Jasła pamiętajcie o tym, kiedy następnym razem dojdzie do podwyżek opłat za wodę oraz ścieki!
Odpowiedz
3
@ ABC
dnia 19.04.2013, 23:44 · Zgłoś
z kim by sie ci włodarze spotkali jak by im radny mlicki nie załatwił przyjazdu ministra do dps-u !!! i znowu sie podszyja pod czyjes pomysły i sukcesy !!! szkoda gadac !!!
Odpowiedz
0
@ darek
dnia 19.04.2013, 23:14 · Zgłoś
nie no rewelacyjny pomysł, wszyscy w podatkach zrzucimy się na to żeby niepełnosprawny mógł się sam wyrzywić
Odpowiedz
11
@ niepełnosprawna
dnia 19.04.2013, 21:13 · Zgłoś
A czy zarząd powiatu jest sprawny?
Odpowiedz
0
@ lubudu
dnia 23.04.2013, 09:30 · Zgłoś
jest sprawny inaczej
Odpowiedz
5
@ jasielka
dnia 19.04.2013, 21:09 · Zgłoś
... a nikt nie zapyta dlaczego teraz powstają zakłady z ( GRUPĄ )ponieważ pracodawca dostaje kasę na każdego z grupą tak że czysty zysk ma bo niepełnosprawnemu wypłaci pensję opłaci wszystkie składki i jeszcze mu coś tam kasy z tego zostanie , a pracownik i tak zrobi produkcję za którą pracodawca dostanie czystą kasę...
Odpowiedz
3
@ 4nubis
dnia 20.04.2013, 18:29 · Zgłoś
z podatków zdrowych pracujących !!
Odpowiedz
9
@ pefron
dnia 19.04.2013, 20:23 · Zgłoś
w tym kraju znajdziesz robotę jak będziesz niepełnosprawny inaczej niema szans nikt cie nie zatrudni , popatrzcie tylko sobie na drukarnie Jasło dla przykładu , nie wspomnę o firmach ochroniarskich ,dziki kraj i tyle
Odpowiedz
8
@ właśnie
dnia 20.04.2013, 12:01 · Zgłoś
z całym szacunkiem dla niepelnosprawnych,ale to juz totalne przegięcie ,aby w fimach ochroniarskich pracowali ludzie z grupami,gdzie INSPEKCJA PRACY
Odpowiedz
7
@ xxx
dnia 19.04.2013, 18:31 · Zgłoś
po co to i tak jak są jakies ogloszenia o prace to pracodawca pisze: z grupa inwalidzka. W sklepach , biurach wszedzie chca z grupa. Wiadome ze dla oszczednosci.
Odpowiedz
8
@ sasza
dnia 19.04.2013, 17:13 · Zgłoś
znowu mój idol na zdjęciu etatowy członek
Odpowiedz
2
@ sven
dnia 19.04.2013, 17:09 · Zgłoś
[komentarz nie na temat.]
Odpowiedz
3
@ obserwator
dnia 19.04.2013, 16:46 · Zgłoś
zróbcie ze wszystkich ludzi niepełnosprawnych i będzie ok
Odpowiedz
6
@ obserwator
dnia 19.04.2013, 16:44 · Zgłoś
dajcie ludziom prace bo ludzie płaczom że nie majom pieniędzy albo każdemu bezrobotnemu zasiłek w kwocie 500 zł
Odpowiedz
-1
@ obserwator
dnia 19.04.2013, 16:36 · Zgłoś
dajcie normalnom prace a nie [...]cie ale dobrze pan górczyk zaczyna rządzić
Odpowiedz
9
@ Czeslaw
dnia 19.04.2013, 16:01 · Zgłoś
Zakład Aktywności Zawodowej powinien dawać zajęcie osobom naprawdę niepełnosprawnym,poza tym w naszym chorym świecie osoby pozbawione pracy zaczynają zazdrościć niepełnosprawnym świadczeń.I w pewnym sensie,zwłaszcza kiedy dopada ich bezsilność i zwątpienie i brak perspektyw to nawet przyznam im rację...jak żyć?teraz bycie zdrowym,wykształconym,dyspozycyjnym nie znaczy nic na rynku pracy bo prawie go nie ma...
Odpowiedz
0
@ Arka Noego
dnia 19.04.2013, 15:57 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
17
@ Arek
dnia 19.04.2013, 15:11 · Zgłoś
Chcesz to ci ci dam moją rentę tylko zabierz sobie też moją chorobę !!!
Odpowiedz
-1
@ 4nubis
dnia 20.04.2013, 18:19 · Zgłoś
Następny "mądry". "chorobę zabierz" - [...] . zdrowi mają [...] z braku środków do życia ??!! Bo ty [...] !!?? [...] ... !!! tobie się oczywiście wszystko NALEŻY !! bo ty [...] !!
Odpowiedz
7
@ PAN X
dnia 19.04.2013, 15:09 · Zgłoś
No cóż wybory na drugi rok,forma na drugi rok...Wszystko pasuje.Idą wybory [...] trza rzucić elektoratowi,przy okazji skłócić chorych ze zdrowymi...No a poza tym jest rok by zachorować,rente zafasować i pracować...Tak to jest chory kraj,już nawet antybiotyki nie działają.Agonia trwa!!@!
Odpowiedz
3
@ bq
dnia 19.04.2013, 15:08 · Zgłoś
Wszystko sfinansują inni, miasto grosza nie wyda ale będzie to sukces UM oczywiście. Ale niech budują, każde miejsce pracy w tym grajdole jest na wagę złota.
Odpowiedz
1
@ Paźdzoch
dnia 19.04.2013, 14:48 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
14
@ x
dnia 19.04.2013, 14:46 · Zgłoś
kurcze niepełnosprawni mają renty,a młodzi bez środków do życia zostają na lodzie,żenada i wstyd nie mówię o tych z grupami na lewo ,bo to już paranoja.oj chory ten kraj
Odpowiedz
3
@ kat
dnia 19.04.2013, 15:21 · Zgłoś
Ty cwaniaku jakbyś urodził się bez nóg to chciałbyś pracować?
Odpowiedz
6
@ obserwator
dnia 19.04.2013, 16:45 · Zgłoś
ty zróbcie ze wszystkich ludzi niepełnosprawnych i będzie ok
Odpowiedz
14
@ x
dnia 19.04.2013, 17:47 · Zgłoś
człowieku ,w takich zakładach to wiekszość pracujących jest w pełni sprawna ,tylko z załatwianymi grupami i nie obrażaj się zejdz na ziemię,a gdy dojdzie coś do czego to sam zobaczysz ,kto tam będzie pracował
Odpowiedz
10
@ 10
dnia 19.04.2013, 14:18 · Zgłoś
za rok to papierologia nawet nie ruszy,
Odpowiedz
4
@ nn
dnia 20.04.2013, 19:56 · Zgłoś
do 10 to jest kiełbasa wyborcza.
Odpowiedz
40
@ nn
dnia 19.04.2013, 13:50 · Zgłoś
Włodarze m. Jasła kilkanaście lat temu zlikwidowali z-d pracy dla niepełnosprawnych "Jasiolka", ktory pracowal za komuny,ale co było komunistyczne trzeba bylo zamknąć bez względu na to czy było to dobre czy złe.A te obietnice są śmieszne i są tylko kiełbasą wyborczą.Stanowisko członka Gorczyka tylko do wyborów jast pewne,a to już niedługo.
Odpowiedz
5
@ jasiu
dnia 20.04.2013, 16:51 · Zgłoś
Tak było bezmyślnie zlikwidowano Jasiołkę
Odpowiedz
7
@ on
dnia 19.04.2013, 13:49 · Zgłoś
jasne.zawsze mowilem ze niepelnosprawni powinni pracowac a sprawni siedziec w domu.
Odpowiedz
5
@ obserwator
dnia 19.04.2013, 16:49 · Zgłoś
wy sprawni siedzielibyście w domu ale bez pieniędzy myślij
Odpowiedz
20
@ marzzz
dnia 19.04.2013, 13:44 · Zgłoś
bez grupy ani rusz zdrowi ludzie horoby sobie szukac musza i jeszcze lekarze pieniadze biora za to bo jak nie posmaruje to nie bedzie
Odpowiedz
20
@ uuu
dnia 19.04.2013, 13:39 · Zgłoś
no tak chcac pracowac musze zalatwic sobie grupe inwa. dziwny kraj
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.