Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Zapalając znicze na ich grobach spłacamy dług

10

Ulice miasta spowite są gęstą mgłą. Wszyscy tłoczą się z drzwiach autokaru, aby po chwili sennie zasiąść na swoich miejscach. Od odjazdu dzieli ich zaledwie kilka minut. Z niecierpliwością oczekują chwili, w której warkot silnika oznajmi, iż wyprawa na Ukrainę wreszcie się rozpoczyna. Do Lwowa wyruszają, aby spłacić swoistego rodzaju dług, wyrównać rachunek, który przed kilkudziesięcioma laty wystawili im ich rodacy, składając w ofierze własne życie w walce o wolność Rzeczypospolitej Polskiej i niepodzielność jej granic.

W bagażniku autokaru znalazło się blisko półtora tysiąca zniczy, których obecność, w tak nietypowym dla nich miejscu jest wypadkową zorganizowanej po raz drugi w historii społecznej zbiórki. Jaślanie i mieszkańcy okolicznych miejscowości włączając się tak licznie w akcję ponownie dowiedli, że patriotyzm w nowoczesnym ujęciu nie musi być jedynie sloganem pozbawionym treści znaczeniowej, lecz faktycznym, namacalnym wręcz określeniem postawy, której deficyt dane nam jest obserwować we współczesnej Polsce. Można jedynie domniemywać, że tak duże zainteresowanie udziałem w zbiórce zniczy związane jest z wciąż żywym dla części polskiego społeczeństwa poczuciem więzi z Polakami, którzy nie tylko żyli niegdyś na ziemi lwowskiej i ginęli w walce o to, aby stanowiła ona integralną część państwa polskiego, lecz również z rodakami, którzy dzisiaj zamieszkują te tereny, kultywując polskość we wszystkich możliwych jej przejawach.

Stąd też harcerki i harcerze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. płk. Leopolda Lisa-Kuli działającej przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle oraz uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle w drodze do Lwowa, który stanowił główny cel wyprawy pod wymowną nazwą „Jaślanie pamiętają o poległych i zmarłych Rodakach na Kresach” odwiedzili Sambor. Ze względu na napięty harmonogram nie udało im się jednak zapalić zniczy na polskich grobach na tamtejszym cmentarzu. Sporą ich ilość przekazano jednak na ręce tamtejszych Polaków. Grupa spotkała się z wielką życzliwością. W Domu Polskim na wszystkich czekał drobny poczęstunek, ciepła herbata i kawa, która ze względu na wczesną porę dla niektórych okazała się prawdziwym zbawieniem. O życiu Polaków w Samborze w kilku zdaniach opowiedziała Maria Ziembowicz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Samborze. W ramach podziękowania za ciepłe przyjęcie Wiesław Hap, jeden z pomysłodawców akcji wręczył jej drobne upominki związane z Jasłem, przekazane przez jasielski magistrat. Na koniec krótkiej, lecz niezwykle miłej wizyty wszyscy pozowali do wspólnego zdjęcia.

Młodzież wraz z opiekunami przed budynkiem Domu Polskiego w Samborze

Z Sambora droga wiodła już prosto do Lwowa. Ciekawostkami na temat Sambora i innych miejscowości położonych na trasie przejazdu autokaru nieustannie raczył jego pasażerów Edwin Bebło, geograf i przewodnik, a zarazem spiritus movens całego zamieszania, który w ubiegłym roku rzucił hasło organizacji akcji. Kolejne kilometry umykały spod kół, a zza chmur wyjrzało słońce. Lwów powitał jasielską ekipę przyjazną aurą oraz niewyobrażalnymi korkami. Wszyscy ci, którzy pomstują na utrudnienia w ruchu w Jaśle powinni na jeden dzień wybrać się samochodem do Lwowa.

Kiedy kierowcy autokaru wreszcie udało się zakotwiczyć w pobliżu cmentarza Łyczakowskiego, wszyscy z ulgą wylali się z pojazdu. Zwarci i gotowi, przystąpili do opróżniania bagażnika. Kilka minut później objuczeni zniczami zmierzali w kierunku bramy cmentarza. Kupno biletów i już po chwili, grupa przemierzała urokliwe alejki zabytkowej nekropoli Lwowa, zajmującej obszar nieco ponad czterdziestu hektarów. Kierując się ku południowo-wschodniej części cmentarza Łyczakowskiego młodzież wraz z opiekunami zamierzała dotrzeć do kluczowego punktu dwudniowej wyprawy – Cmentarza Orląt Lwowskich. Tym, którym po raz pierwszy dane było odwiedzić to wyjątkowe dla każdego Polaka miejsce, widok olbrzymiej ilości białych krzyży z pewnością pozostanie w pamięci na zawsze. Każdy symbolizuje bowiem ofiarę życia, jaką obrońcy Lwowa złożyli za Ojczyznę podczas konfliktu polsko-ukraińskiego.

Na grobach Orląt zapłonęły znicze. Co więcej przy mogile skrywającej ciała pięciu nieznanych żołnierzy, którzy zginęli na Persenkówce harcerze wystawili wartę honorową. Druh Wiesław Hap odczytał apel pamięci, aby następnie wraz z Edwinem Bebło, instruktorką harcerską hm. Dorotą Rzońcą oraz Konsulem RP we Lwowie Rafałem Kocotem złożyć wieniec ufundowany przez Miasto Jasło na płycie grobu. Na szarfach widniał napis: „W hołdzie poległym - Miasto Jasło”. Konsul w krótkim przemówieniu wyraził uznanie dla postawy zarówno młodzieży jak również ich opiekunów, podkreślając jednocześnie, że tego rodzaju inicjatywy mają niezwykle duże znaczenie dla Polaków mieszkających we Lwowie. Podnoszą ich na duchu dając jednocześnie dowód przeświadczeniu, że Polacy zamieszkujący terytorium Rzeczypospolitej wciąż pamiętają o swoich braciach na Kresach. Na Cmentarzu Orląt Lwowskich odbyło się także uroczyste złożenie przyrzeczenia harcerskiego przez druhnę Natalię i druha Oliwiera. Jej niemym świadkiem stał się grób, w którym spoczywają szczątki Michała i Oswalda Anissimo, który w chwili śmierci miał zaledwie 6 lat.

Złożenie wieńca na Mogile Pięciu Nieznanych z Persenkówki

Opuszczając Cmentarz Orląt Lwowskich u większości osób dało się wyczuć swoistego rodzaju niedosyt. Niedosyt rozumiany w pozytywnym tego słowa znaczeniu, który daje pewność, że w przyszłości osoby te wrócą na to ważne dla wszystkich Polaków miejsce. Zanim jednak grupa na dobre opuściła Cmentarz Łyczakowski Teresa Panowa, rodowita lwowianka, która od blisko piętnastu lat jest przewodnikiem po Lwowie zaprosiła do spaceru, którego kolejnymi punktami były groby znanych postaci polskiej kultury i nauki. Tym sposobem harcerze i uczniowie jasielskiej Budowlanki mieli okazję zapalić znicze na grobach m.in. Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Artura Grottgera, czy też Władysława Bełzy. Zwiedzaniu towarzyszyła niezapomniana narracja przewodniczki, którą Edwin Bebło bez krzty przesadyzmu zwykł nazywać chodzącą encyklopedią Lwowa. Kiedy miasto spowił już mrok grupa udała się na zasłużony odpoczynek. Przysłowiowe ładowanie akumulatorów wszyscy potraktowali bardzo poważnie, bowiem kolejny dzień zapowiadał się nie mniej pracowicie od tego, który właśnie chylił się ku końcowi.

Piątkowy poranek okazał się mglisty, co wszyscy uznali jako zwiastun słonecznej pogody. Ta z kolei była potrzebna do tego, aby sprawnie i komfortowo przystąpić do porządkowania Cmentarza Janowskiego położonego na Kleparowie. To tam właśnie grupa udała się w pierwszej kolejności. Wyłaniające się z dla jednych mlecznobiałej, dla drugich szarawej poświaty kolejne sektory nekropoli, wreszcie pojedyncze nagrobki, nadały cmentarzowi pewnego rodzaju aury tajemniczości. Nieco zaniedbany, nie tak popularny wśród turystów jak Cmentarz Łyczakowski stanowił dla młodzieży w kontekście jego porządkowania nie lada wyzwanie. Doskonale jednak w roli organizatorów sprawdzili się opiekunowie w osobach Marii Stach i Kingi Kasińskiej-Stal, nauczycielek w Zespole Szkół Budowlanych oraz druhów Marcina Grabka i Sebastiana Wiatra. Większość czasu grupa spędziła w części cmentarza, w której spoczywają Obrońcy Lwowa i Kresów Wschodnich. Gołym okiem widać tam pozostałości po dokonanych przed kilkoma dekadami dewastacjach. Wiele do myślenia dają choćby betonowe cokoliki, na których próżno szukać usuniętych niegdyś stalowych krzyży i tabliczek. Pomiędzy zachowanymi mogiłami gdzieniegdzie wyrastają także współczesne groby.

Kwatera Obrońców Lwowa na Cmentarzu Janowskim we Lwowie

Samo miejsce spoczynku polskich żołnierzy poległych w latach 1918-1920 zdaje się wołać z głębi cmentarza o pamięć. Tego dnia na owe wołanie przyszła się odpowiedź. Odpowiedź w postaci obecności młodych Polaków, którzy właśnie tam, przy mogiłach obrońców Lwowa dali dowód swojego bezkompromisowego patriotyzmu, którzy wreszcie zapalając znicze spłacili swoistego rodzaju dług wobec tych, którzy kiedyś dla Ojczyzny poświęcili to co najcenniejsze, własne życie. Potwierdzeniem dla tak postawionej tezy niech będzie sentencja, umieszczona na bramie portyku Pomnika Chwały na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Łacińskie słowa, które z łatwością możemy na nim odnaleźć brzmią ni mniej ni więcej tak: „Mortui sunt, ut liberi vivamus”, co należy tłumaczyć jako „Umarli, abyśmy mogli żyć wolni”.

Po opuszczeniu Cmentarza Janowskiego przyszedł czas na zwiedzanie zabytkowej części miasta. Czas naglił, więc nie zdołano odwiedzić wszystkich miejsc, które zasługują na to, aby je zobaczyć. Tym lepiej. Znaleziono bowiem kolejny powód, aby w przyszłości powrócić do Lwowa. Nie mniej grupa zdołała zwiedzić m.in. Operę Lwowską, Katedrę Ormiańską pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Bazylikę archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie zwaną potocznie Katedrą Łacińską.

Ostatnim punktem wizyty we Lwowie były Wzgórza Wuleckie. Miejsce, w którym śmierć podczas II wojny światowej znaleźli profesorowie lwowskich uczelni wyższych i członkowie ich rodzin. Na tym, aby podczas dwudniowej wyprawy odwiedzić Wzgórza Wuleckie szczególnie zależało druhowi Wiesławowi Hapowi. - Mimo napiętego programu naszej patriotycznej wyprawy, zależało mi na tym byśmy oprócz porządkowania grobów i zapalania zniczy na Cmentarzach: Łyczakowskim, „Orląt” i Janowskim, dotarli jeszcze do kolejnych, innych miejsc.  W ubiegłym roku byliśmy w Zadwórzu, w miejscu bitwy z bolszewikami zwanej „Polskimi Termopilami”, a w tym roku udało nam się oddać hołd polskim ofiarom z czasów zagłady hitlerowskiej. Zapaliliśmy znicze przed pomnikami upamiętniającymi tragiczne wydarzenie na Wzgórzach Wuleckich, kiedy 4 lipca 1941 roku Niemcy rozstrzelali polskich profesorów i docentów z lwowskich uczelni oraz członków ich rodzin – wyjaśniał.

Pod pomnikiem na Wzgórzach Wuleckich

Wyjazd dobiegał końca. Kiedy wszyscy znaleźli się w autokarze, strudzeni intensywnie spędzonym dniem przyszedł czas na złapanie drugiego oddechu, pierwsze podsumowania i oceny. Pożegnanie z Teresą Panową, która nie potrafiła ukryć głębokiego wzruszenia po dwóch dniach spędzonych w gronie rodaków, miało wymiar iście symboliczny. Wszyscy mieli poczucie, że żegnają się z Lwowem, który wciąż ma polską duszę i która to dusza pozostaje tak bardzo bliska każdemu z nas.

MD

***

Pomysłodawcy społecznej akcji „Jaślanie pamiętają o poległych i zmarłych Rodakach na Kresach”: Wiesław Hap, Edwin Bebło i Marcin Dziedzic, organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, jasielska 139. Drużyna Harcerska „Lisy” oraz Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle - składają podziękowania za pokrycie kosztów transportu autobusowego: P. Adamowi Pawlusiowi - Staroście Jasielskiemu, P. Wojciechowi Piękosiowi - Wójtowi Gminy Jasło, Wiesławowi Okarmie – właścicielowi Zakładu Pogrzebowego „Okarma”, Krzysztofowi Gorczycy – właścicielowi firmy F.H.U. „Gorczyca” Nagrobki Jasło, Tomaszowi Wojdyle – właścicielowi firmy „Żelbud” i Henrykowi Koniecznemu – właścicielowi Firmy Przewozowej „Hesta”. Burmistrzowi Jasła - P. Ryszardowi Pabianowi dziękują za wieniec oraz za materiały promocyjne Miasta Jasła.

Słowa szacunku i uznania kierują też w stronę wszystkich, którzy włączyli się w zbiórkę zniczy, których zgromadzono ponad półtora tysiąca. Byli to: Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, 139. Drużyna Harcerska „Lisy”, Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle, Zespół Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzyskach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Błażkowej, Szkoła Podstawowa w Bieździedzy, Niepubliczny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czeluśnicy, Zespół Szkół Technicznych w Jaśle, Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle, Szkoła Podstawowa w Skołyszynie, Przedszkole Miejskie nr 6 w Jaśle im. Pluszowego Misia, Szkoła Podstawowa w Święcanach, firma „Bispol” Andrzeja Czajki, Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Zabytkowych „Magneto”, kibice „Czarnych” Jasło oraz pojedynczy mieszkańcy Jasła i powiatu, w tym w sposób szczególny P. Władysław Mlicki z Cieklina.    

Napisany dnia: 12.11.2019, 18:24
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Jaślak
dnia 12.11.2019, 20:25
Ocena
komentarza:
55
Panie Wiesławie, Panie Edwinie, Panie Marcinie - wielki szacun i kontynuujcie to dzieło.
@ VIRBUS UNITIS
dnia 12.11.2019, 20:30
Ocena
komentarza:
38
Wielkie podziękowania za wspaniałe czyny i pamię ć o Zasłużonych.Szacunek i uznanie dla uczestników patriotycznej wyprawy.
@ Sylwia
dnia 12.11.2019, 20:33
Ocena
komentarza:
49
Panie Hap, dziękuję za to, że jest Pan w tym mieście i za to, że tyle dobrego tu Pan robi. Pozdrawiam i życzę wiele zdrowia.
@ Do Sylwia
dnia 12.11.2019, 21:27
Ocena
komentarza:
36
Potwierdzam i pozdrawiam wspaniałego i podziwianego Pana Hapa,oraz wielką aktywistkę,cudowną Dorotkę Rz.
@ Nemo
dnia 12.11.2019, 21:35
Ocena
komentarza:
25
Dobra robota :)
@ Zaq
dnia 13.11.2019, 06:07
Ocena
komentarza:
22
W końcu artykuły napisany z pasją (a nie tylko sucha, szablonowa informacja, o tym kto się postukał w Jaśle lub okolicy...).
Aż chce się czytać.
@ VIRIBUS UNITIS
dnia 13.11.2019, 06:27
Ocena
komentarza:
23
Wsólnymi siłami dokonano wsaniały czyn,wzorzec do naśladowania.Z wielkim wzruszeniem i uznaniem czytam ten wpis,zawierający cenną wiedzę i zredagowany pięknie,literacko.Podziękowania szczere i ogromne.Najlepsze życzenia za to poświęcenie i wielkie serca.
@ Marcin
dnia 13.11.2019, 09:11
Ocena
komentarza:
10
Te ukraińskie nagrobki, głównie brzydkie socrealistyczne wciskane na siłę w zabytkową tkankę polskich cmentarzy są jak wrzód. Wyprawa była do Małopolski, nie na żadną Ukrainę.
Postawa godna pochwały. Dziękujemy!
Leopolis semper fidelis tibi Poloniae
@ alicja
dnia 13.11.2019, 14:07
Ocena
komentarza:
16
Wiesiu- szacunek dla Ciebie!
@ smoła
dnia 13.11.2019, 14:26
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • WIOŚ wszczął postępowanie o ukaranie zakładu. Kontrola wykazała rażące nieprawidłowości

  Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie przeprowadzili kontrolę w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Wolicy w celu m.in. oceny ekologicznych skutków pożaru. Jej wyniki są niepokojące. W tej sprawie prowadzone jest także śledztwo pod kątem nieodpowiedniego postępowania z odpadami...

 • Fakty o podwyżce cen śmieci w Jaśle

   

  Mówić i pisać można wiele, a także podawać różne wybiórcze informacje dotyczące podwyżek cen za śmieci. Fakty są jednak takie, że Miasto nie zarabia na śmieciach, a na wzrost cen składa się kilka czynników od Miasta niezależnych.

 • Świąteczne szaleństwo w Galerii Jasło! Sprawdź, jakie atrakcje przygotowaliśmy

 • Zamiast cmentarza odkryli osadę z epoki brązu

   

  Archeolodzy, którzy na placu budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 poszukiwali śladów cmentarza żydowskiego niespodziewanie odkryli pozostałości po osadnictwie pradziejowym. Znalezisko najprawdopodobniej jest reliktem, który można wiązać z epoką brązu.

 • Figura Chrystusa góruje nad miastem

  Figura Chrystusa Króla Wszechświata stanęła na wzgórzu przy ul. Na Kotlinę w Jaśle. Rzeźba została postawiona na ośmiometrowym cokole już w ubiegłym tygodniu.

 • Szykujcie się na świetną zabawę! Już jutro otwarcie kręgielni INDYGO

 • Projekty szkoleniowe ze stażami!

 • Szykują się kolosalne podwyżki za śmieci!

  Miasto zaproponowało nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Jaśle. Opłata ma wzrosnąć dwukrotnie. Co jest tego przyczyną? Z analiz przygotowanych przez urzędników wynika, że jaślanie wytwarzają coraz więcej odpadów, a firmy odbierające śmieci podniosły ceny za świadczoną usługę.

 • „Ekonomik” ma ściankę wspinaczkową

   

  W Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, popularnym „Ekonomiku”, powstała ścianka wspinaczkowa. Służyć ma nie tylko uczniom szkoły, lecz wszystkim tym, którzy chcieliby aktywnie spędzić czas korzystając z pierwszego w powiecie jasielskim obiektu tego typu. Koszt zakupu i montażu ścianki wyniósł ponad 180 tys. zł.

 • KBBistro skończyło roczek!

   

  Czas biegnie. Dokładnie rok temu pojawiliśmy się w mieście, aby nieprzerwanie dostarczać Waszym podniebieniom kulinarnych wrażeń.  Widzimy to każdego dnia, kiedy wracacie do nas, aby delektować się naszymi sławą owianymi burgerami i nie tylko. 

 • Motomikołaje znów w akcji! Paczki trafiły do ponad tysiąca dzieci

   

  Organizatorzy MOTOMIKOŁAJEK od kilku już lat uszczęśliwiają dzieci wręczając im prezenty. Dzięki darczyńcom, w tym roku paczki trafiły do ponad tysiąca dzieciaków. W Dębowcu i Jaśle na spotkanie z mikołajem przybyły setki osób.

 • Piękno świątecznych podarunków

   

  Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym dzielimy się z bliskimi radością zapominając o codziennych troskach. 

 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105